Kaštánek

Kaštánek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408840/bmid_kastanek-Snj-408840.png 4 1950 1950

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

Twinny
08.04.2020 4 z 5

Kaštánek je další z detektivek, která mě chytla a nepustila. Přemýšlela jsem, snažila se najít spojitosti a identifikovat vraha. Že to není úplně tak jednoduché, jak si většina vyšetřovatelů myslela, mi bylo jasné celou dobu.
Vraha jsem odhalila na straně 360. Ale nějak nevím proč. Najednou jsem si řekla, že to musel být on. Tomu, jak skončil jsem se musela smát, hezká ironie. Něco jsem si z celého případu poskládala dohromady, něco mi nedošlo.
Občas jsem měla problém zorientovat se v posloupnosti, protože styl psaní byl trochu složitější. Detektivní zápletka super, napětí fungovalo, srdce bilo a zájem o příběh jsem si taky dokázala udržet až do konce. Ale za ten trochu zmatečný popis událostí během dne musím strhnout hvězdičku, od čtení mě to neodradilo, ale čtivost to malinko snížilo.

Šíla
05.04.2020 5 z 5

Ze začátku jsem měla opravdu problém se začíst. Musela jsem se ke čtení až nutit, stránek neubývalo, až jsem měla nutkání knížku odložit. Neudělala jsem to a jsem za to ráda. Po 150 straně se to konečně nějak rozjelo a zbytek knížky dočtený za necelé dva dny.

haWranka
30.03.2020 4 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem opravdu přečetla jedním dechem (tedy ležela jsem v tom dva dny). Přemýšlela jsem, čím to bylo. Postavy nejsou nikterak originální, případ je na mě až moc drsný a nechutný, vraha i samotnou pointu jsem prokoukla celkem brzy... Jenže ta atmosféra, ta vás nenechá se odtrhnout. Je to psané neskutečně chytlavě - přítomný čas, krátké a úderné kapitoly, zapamatovatelné postavy, žádné šílené skoky časem a prostorem. Za mě opravdu dobrá kniha.

pedroK
30.03.2020 3 z 5

Jsem zklamaná navzdory 85% hodnocení DK. Překlad hrozný, souvětí kostrbaté, nenavazující zájmena, chaotický převod vykání/tykání.. Nadto prvních tak 180 stran nuda, kdy si říkáte, že policii by mohli klidně zrušit, vzhledem k neschopnosti. Pak se děj rozjede, ale zase jaksi účelové nezjišťování stop. Vyšetřovatelka nepřirozeně bez emocí, vyšetřovatel divný s chabým vysvětlením příčiny divnosti až na konci. Některým čtenářům vadí brutalita, ale s tou se v severské krimi musí počítat. Mně vadil děsný překlad a nerovnoměrnost děje. Nejen že si nevezmu další knihu páně Sveistrupa, ale ani na jinou krimi už nemám chuť. Po dočtení si říkám, že toto odložit a neztrácet čas na dočtení, by nebyla žádná škoda. Přesto dávám nějaké hvězdy za druhou půli, která už trochu nabrala spád.

nik077
29.03.2020 5 z 5

No tak to byl mazec.

gudaska
29.03.2020 2 z 5

Konečně zdoláno..... :) Začátek napínavý masakr, ale pak pozvolna šlo tempo dolů, což mě teda mrzelo, ale za půlkou to zase začalo být fajn a napětí gradovalo.

Madelisi
29.03.2020 5 z 5

Klasická severská detektivka. Nicméně tato je nádherně propracovaná. Člověk se jen dívá na jednotlivé případy, které spolu vůbec nesouvisí, a nakonec je (opět) překvapený, jak vše do sebe pasuje.
Hlavní vyšetřovatelé jsou typicky seversky postižení, ale žádných extrémů typu nepiju vodu se naštěstí nedočkáme.
Pár dojmů - Hessovi jsem od začátku věřila (asi díky mým zkušenostem z tohoto žánru) a o policejním šéfovi jsem si říkala to je ale pitomec.
Další bonus - moc se mi líbil popis Kodaně a při zmínkách o kruhovém policejním ředitelství jsem si hned vybavila Zločin, ve kterém jsme budovu často viděli. A hle, autor je scénárista Zločinu.

L.Helena
29.03.2020 3 z 5

Typická severská detektivka – snaha šokovat čtenáře svou brutalitou. Děj knihy probíhal jak na houpačce, dramatické momenty se střídaly s celkem rozvleklými popisnými pasážemi, které ubíraly na plynulém napětí knihy. Navíc jsem tak docela nepochopila motivaci pachatele zabíjet ty ostatní ženy, přišlo mi, že autor prostě jen potřeboval do knihy dostat víc uřezaných končetin (a kaštanových figurek)…

jana277
27.03.2020 5 z 5

Kniha je napísaná pre mňa veľmi čítavým štýlom, dobrá zápletka, dlho odhadujete, kto za tým všetkých je. Odporúčam.

gilt
26.03.2020 5 z 5

Skvělé čtení! Moc mě to bavilo a vyústění nečekané. Doporučuju

SilvieSisinka
24.03.2020 5 z 5

Opravdu drsná kniha. Jsem asi vadná mě to velmi bavilo. Zápletka skvělá a hlavně zase něco trochu jiného originálního.

Leona333
24.03.2020 5 z 5

Na tuto detektivku mě upozornila kamarádka. Stále o ní dokola mluvila a varovala, že jí nemám číst! Prý je moc děsivá a brutální... No a jak už to bývá, docílila přesného opaku. ; ) Knihu jsem si musela prostě přečíst. Souhlasím, že tato kriminálka, není zřejmě pro každého. Tedy, žádný jahodový pudink, nebo čajíček... Nicméně jsem byla s knihou velice spokojená, přímo nadšená a opravdu mě bavila. Zápletka - motiv, měl rozhodně své opodstatnění...
Po přečtení jsem nabila dojmu, zda by i u nás, nestálo za to se více zaměřit na některé zákony a systém opatrovnické péče...

knihomolka999
23.03.2020 5 z 5

Severský thriller , do kterého jsem se začetla a už se mi nedařilo odtrhnout.
Určitě doporučuji.

oranginka
23.03.2020 5 z 5

Bravo. Po všech těch pseudopsychothrillerech konečně pořádná knížka, přečtená téměř na jeden zátah.

jana1941
23.03.2020 3 z 5

Asi budu mít nějaký problém se severskými detektivkami a thrillery. Téma skvělé, ale celé je to napsané tak nějak kostrbatě, že jsem se dokázala začíst až někdy ve druhé polovině knihy ....

LenkaVrbatova
22.03.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem dala možnost thrilleru. A nejsem ani zklamaná, ani nadšená. Ještě asi na straně 100 jsem přemýšlela o odložení knihy. Nakonec jsem ráda, že jsem to přečkala a dočetla. Celkově na mě byla kniha přílíš krvavá (místy až nechutná) a v některých pasážích zdlouhavá. Nejvíc ze všeho mi ale vadil font písma a počet nahuštěných slov na stránce (ne, jinak mi dlouhé knihy rozhodně nevadí, četla jsem i delší). Naopak musím říct, že mě bavily hlavní postavy, byly mi příjemně sympatické. Zřejmě to ale byla poslední autorova knížka, kterou jsem si přečetla.

Vesina
22.03.2020 5 z 5

Rozhodně palec nahoru !! Napínavá severská detektivka, která mě bavila po celou dobu čtení. Jen bylo občas umění, zorientovat se ve všech těch postavách....

domihruzkova
20.03.2020 4 z 5

Rozhodně nejde o špatnou knihu, námět je zajímavý, napínavý, kapitoly krátké.
Ovšem mínus dávám za:
- velké množství postav - zorientovat se kdo je kdo a o kom se zrovna píše je dost náročné
- brutálnost - celé části jsem přeskakovala, protože fakt nechci mít hlavu plnou obrazů usekaných končetin

astroweb
20.03.2020 4 z 5

Skvělá detektivka, i když musím napsat, že námět není příliš ojedinělý, zvláště u severských krimi.

Susan94
11.03.2020 4 z 5

Beze sporu velmi zajímavá detektivka. Skvělý prolog, Ze začátku jsem si přála, aby se prolínaly dvě časové linky, nestalo se tak. Dočkala jsem se, ale lehce netradiční zápletky. Nejvíce mě potěšil styl psaní.