Krev prvorozených

Krev prvorozených https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229405/bmid_krev-prvorozenych-7X6-229405.jpg 4 785 204

Zločin se rozmáhá jako nikdy předtím, ulice ovládají tlupy cizích hrdlořezů, náboženské konflikty se stupňují, z politiky se stala nepřehledná změť intrik každého proti každému. Městem se však šíří ještě jedna nová hrůza: tajemný únosce vraždí prvorozené děti významných hodnostářů. Mystické znaky na tělech obětí vedou Steina a Barbariče k okultistům v židovské čtvrti. Zdá se však, že pozadí rituálních vražd je mnohem složitější. Půjde opravdu o rozsáhlé spiknutí, které sahá až ke členům panovnického dvora?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány

09.03.2021 5 z 5

O chlup lepší jak první díl :-) 90%

Česneksmedem
07.03.2021 5 z 5

Ke knize bych řekl, že druhý díl je ještě o fous lepší, než díl první. A nabízí se i srovnání s Vlastimilem Vondruškou. Nevím, jak jsou na tom další knihy, ale tato byla akčnější a drsnější než většina knih VV.
K sérii se jistě brzy vrátím. Knihu doporučuji a přidávám ještě jeden citát z knihy: Zvony nad Prahou vyzváněly, ohlašovaly temné časy.

Marcik7
02.03.2021 5 z 5

Tahle trojka mě vážně bavila, každý je jiný a dobře se doplňují, děj velmi napínavý od začátku do konce, psáno čtivě včetně postav z českých dějin. Určitě si přečtu i další díly.

Marek82
08.02.2021 5 z 5

Z hľadiska príbehu a zápletky jednoznačne lepšie ako prvý diel zo Štiavnice. Okrem samotného prípadu sa mi páčil aj vývoj vzťahu medzi trojicou, ako aj objasnenie Jarošovej minulosti. O histórii Prahy počas vlády Rudolfa II. som nemal veľa informácií, o to zaujímavejšie bolo poznanie, aká národnostne pestrá bola v tom období. Páči sa mi tiež, že ak čitateľ chce trocha skúmať historické súvislosti, zistí, že mnoho postáv je skutočných a naozaj v tej dobe žili. Za všetky spomeniem majstra kata Jaroša. Kým Bohdan je literárnou postavou, majster Jaroš naozaj pôsobil v Prahe ako kat a bol učiteľom najznámejšieho pražského kata Jana Mydlára, ktorého životopis je predmetom samostatných diel. O to sympatickejsie potom vyznie jeho malá ale historicky presná úloha Jarošovho učňa aj v Krvi prvorodených. Celkovo radosť počúvať, teším sa na ďalšie.

Art82
17.01.2021 5 z 5

Tak to bylo fakt super. Ani stránka kde by to bylo nudný. Doporučuji.

yerry
15.12.2020 4 z 5

Ak som hodnotil predchádzajúci diel ako veľmi dobrý dobrodružný historický román a poslabší detektívny príbeh, tak tento diel už obsahuje novú kvalitu. Dobrodružná, historická i detektívna zložka príbehu sú v rovnováhe, čiže veľmi dobré.

Taktiež psychológiu a charakteristiku hlavných postáv autor postupne dotvára, takže už nie sú tak papierovo ploché ako v predošlom zväzku i keď toto sa nedá tvrdiť o vedľajších postavách. Katolícky purizmus Steina, občasná nemohúcnosť Barbariča ako aj sklon k sadistickým excesom Jaroša vyznievajú veľmi realisticky. Teda tieto postavy nie sú čiernobiele. Príbehu prospieva aj atraktívne prostredie rudolfínskej Prahy, načrtnuté trochu temnejšími farbami. Dobový kolorit dokresľujú vypočúvacie metódy v tej dobe bežné, dnes by boli označované ako neprípustné mučenie.

Príbeh sa teda autorovi vydaril a je vidieť, že popri perfektne zvládnutých dobových reáliách autor zlepšuje aj šýl charakteristický pre detektívny žáner...

Paldiny
09.11.2020 5 z 5

Na Červenákovych detektívkach sa mi páči, že nemajú zbytočne veľa strán. Aj táto je bez hluchého miesta a číta sa ešte rýchlejšie než prvý diel. Sedí mi suchý humor, pri vypočúvaní vandráka som sa narehotal až-až. Zápletka opäť prepracovaná a nazrieme tiež do súkromia hlavných postáv, tento raz si stránky vzali na paškál kaprála Jaroša.

kristeen
07.11.2020 4 z 5

Příjemné počtení. Příběh má spád a propracovanou zápletku, je milé, že se autor věnoval dobovým reáliím, všechno pak do sebe dobře zapadá - i přesto, že na rozdíl od pozadí rudolfinské Prahy je příběh pouze fiktivní. A pokud to není první příběh o téhle povedené trojici vyšetřovatelů, který se Vám dostal do ruky, užijete si slovní potyčky mezi hlavními hrdiny o to víc.

Danuše7
12.10.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou. Zajímavý průběh na pozadí historie. Seženu si předchozí díl.

Ondra_Selcak
10.10.2020 5 z 5

V rámci žánru historická detektivka je toto úžasné čtení. Vyšetřování vražd zavádí Steina, Barbariče a Jaroše do rudolfínské Prahy, autor nás seznámí s tehdejší politickou situací a provede nás tehdejšími ulicemi našeho hlavního města. Postupné odkrývání minulosti hlavních postav, uvěřitelná zápletka. Více netřeba dodávat.

Vesmich
24.08.2020 5 z 5

První setkání s trojicí pozdně renesančních detektivů a hned se mi zavrtali hluboko pod pokožku! Napínavý je to jako skřipec starýho Jaroše, originální, napsané parádním, čtivým stylem. Odsejpá to a těžko se od textu odchází. Vůbec mi nevadilo, že nevím přesně, co bylo v prvním dílu, to si dočtu jindy :)

J.P.S.
20.08.2020 5 z 5

Historických detektivek a příběhů z rudolfínské Prahy už bylo napsáno bezpočet, ale tenhle je opravdu jedinečný.
Atmosféra nejen staré Prahy, ale vůbec konce 16. století je zde vylíčena dokonale. Dozvíme se, jak to bylo ve skutečnosti s golemem, a také že kromě astrologů a alchymistů se tehdy v Praze usadily bandy vraždících Taliánů (které si Jaroš pěkně podá na mučidlech:))

Moc se mi líbilo rodinné propojení jednoho z hlavních hrdinů se skutečným (historicky doloženým) pražským katem Václavem Jarošem, jenž byl učitelem slavného Mydláře.

KočkomilkaJana
06.08.2020 4 z 5

Příběh jako takový je relativně čitelný. Jen co se zorientujete, kdo je kdo, začne vám v hlavě vířit plno nápadů, kdo je vrah. A protože Červenák píše skvěle, vůbec vám nevadí, že na pointu přijdete ještě dříve, než vám ji cca v polovině knihy přednese sám autor. Ne na zlatém talíři, samozřejmě. Já jsem od té chvíle začala fandit temné straně a prvorozeným jsem tu smrt přála… I nadále ale pokračuje bystré vyšetřování a sbírání stop. Trochu jsem se nemohla ubránit domnění, že triu důležití lidé skáčou do cesty. Ano, ti lidé měli zájem o vyřešení vražd, ale že byli všichni (někteří až po setkání s kaprálem) natolik sdílní a nápomocní? No, nic nemůže být dokonalé, že? Nesmím opomenout fakt, že “tváří tvář” smrtelnému nebezpečí se jedna dáma a její choť chovali dost nerodičovsky.

Corso
16.07.2020 5 z 5

Nemozem dat menej ako *****. (Neni cenzurovany vulgarizmus, to je pat sterns.) Pisat detektivne pribehy z historickeho davneho prostredia je podla mna jedna z najtazsich kategorii pisania. Nic sa tu neda oddrbat. Nijake daktilky, nijake tamto CSI pixel magic na obrazovke odraz vraha na okularoch okoloiduceho zo zaznamu bankomatovej kamery. Poctivo nastudovane realie, detaily, zbrane, osatenie, prostredie, realne konanie postav, uveritelna zapletka (hoci trosku tajomna a strasidelna), sposoby vysetrovania poplatne dobe (rozumej klieste na vajcia a vysluch ako za komanca.) Spravne polozene otazky, nahanacky, suboje.
Jo... Cervenak je slovensky Alexander Dumas. Tu sa nebudete nudit ani na jednej strane. Nijake zbytocne motanice. Mame Cervenaka a potom dlho za nim nikoho dalsieho. Potom uz mladez co skusa Young Adult ala "bola raz mlada sirota a ta sla pomstit krivdy, stretla jednorozca, popripade draka co vysral zazracny kamen, zalubila sa sklamala sa a uz chcem pisat dalsi diel ktory nik nebude citat". Trio Stein Barbaric Jaros je trosku zromantizovany obraz turkobijeckej-katolicko-protestantsko-inkvizicno-detektivnej agentury. Jasne ze maju obcas prilis bystry usudok, a obcas dost moderne myslenie, nuz ale ak by boli blbi, trt by vyskumali. A vzdy navstivia zaujimave lokacie, Stiavnica, Praha. Ja si to proste uzivam.

Johana
12.07.2020 4 z 5

První kniha Juraje Červenáka, která se mi opravdu líbila (po Mrtvém na Pekelném vrchu a Bohatýrovi). Přistupovala jsem k detektivce bez větších očekávání, a tumáš: hned první kapitola je tak krásně košatě napsaná, že mne nadchla a vtáhla do atmosféry rudolfinské Prahy za bouře, včetně barev a vůní... Tady vidíme, že pan Červenák umí psát mistrovsky, ačkoli, jak se mi zdá, většinou píše spíše - fofrem. No a příběh se mi líbil, do posledních stránek jsem neuhádla pachatele hrůzných zločinů na dětech, k nimž v Praze na začátku sedmnáctého století došlo. Doporučuji jako "to lepší" z oddechové literatury i těm, kteří jsou fajnšmekři v oboru historických detektivek!

mot33
11.07.2020 5 z 5

Super kousek ,plus že se příběh odehrává v Praze je pro mě velkým kladem.Žádné rozepisování přímo k vyvrcholení knihy.

Mates84
28.05.2020 5 z 5

Nevim,zda to je tim,ze se to odehravalo v Praze,nebo tim pribehem.Ale o proti prvnimu dilu me to fakt bavilo!!

jaja4
23.05.2020 3 z 5

Keď vieš, čo od Červenáka čakať, dá sa to. Ohnivé znamenie bolo o chlp lepšie. Ale volať túto knihu detektívkou? S Agathou Christie, jej prepracovanými postupmi a zápletkou, sa to nedá porovnať. Podľa mňa ide skôr o historický, mysteriózny román, lebo ten podiel iracionality je tu na detektívku príliš vysoký.

jarmuk
18.05.2020 4 z 5