Nemova říše

Nemova říše https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38136/kapitan-nemo-i-nemova-rise-38136.jpg 4 251 45

Kapitán Nemo série

První díl trilogie seznamuje čtenáře s dvojicí českých techniků, kteří chtějí sestrojit ponorku a vydat se v ní na průzkum mořského dna. Za dramtických okolností se dostávají do fantastické podzemní říše kapitána Nema a stávají se jeho spolupracovníky.

Nočnípták
25.03.2020 5 z 5

Kdysi v "dávnověku", když jsem chtěla být kluk, jsem četla Nemovu říši, kterou mi půjčil tatínkův kamarád. Bylo to snad lepší než verneovky. Jenomže měl jen první díl. Ještě dneska cítím, jak mé srdce jásá, když pak vyšly ty tři díly a hned na to Zápas s nebem.
Občas mne to popadne a musím se vrátit do té doby šedesátých let, tak zase čtu Nema a fakt se cítím být klukem. Přežiju s úsměvem, když narazím na ledního medvěda.
Jsem ráda, že dokážu na knihy mého dětství stále nahlížet dětskýma očima a nekritizovat.
On bude mít asi pravdu bukiet ve svém komentáři - také mám ráda když se přátelí lední medvěd s tučňáky.

RogiS
06.03.2020

Opět dávka nostalgie. Hrdinové jsou (na tehdejší měřítka) bílí, padouši černí (tedy ne barvou pleti, většinou čistokrevní árijci), příběh vlastně žádný, spíš takový bedeker po Nemově podzemní říši. Představy o technickém vývoji na dnešní dobu naivní. Čeština patrně nebyla "modernizována", trošku mi vadí patrně automatické opravy textu ve stylu hotovy - hotoví.
Post scriptum - tak dle editorů byl jazyk přizpůsoben dnešnímu čtenáři... no, aspoň imo s citem

MaxQ
07.02.2020 4 z 5

Připomněl jsem si po letech. Mám vydání z roku 1942 a stará čeština, dobové ilustrace, zajímavý sci-fi námět, bezprostředně navazující na Julesa Verna - prostě paráda.

scott67
26.01.2020

Výborné sci-fi. Jako ostatně každá kniha tohoto autora. Jen nemůžu rozkousat toho ledního medvěda v Antarktidě. Ale jako kluk jsem to neřešil.

kubakubikula
18.01.2020 5 z 5

Čte se dobře,rychle to odsejpá, ale vcelku se tam nic moc nedělo, uvidíme co další díl. Na tu dobu,kdy to autor psal, je to naprosto neuvěřitelné.

Israha
07.12.2019 3 z 5

V podstatě stejné, jako přímé pokračování Zápas s nebem (které jsem shodou okolností četl dříve). Troska výborný jazykově a imaginativně, schopný navodit pocit tajemna a mrazení, vkusně zařazující humor, ale těžkopádně vyprávějící a nepříliš schopný vykreslovat charaktery. Pavědecké je to ve srovnání Zápasu s nebem, který byl místy hodně urvaný ze řetězu, méně, ale čte se to podobně. Zajímavá přehlídka autorské fantazie a umu při práci s textem, ale příběhově poslabší.

mol378
26.07.2019 5 z 5

Tajemné, fantazijní, skvělé! bavilo mě v dětství o moc víc než Verne a to je co říct!

Peetrs
19.02.2019 5 z 5

Kvalitní a strhující sci-fi. Jako kluci jsme jeho knihy doslova hltali. Četli je ale i dospělí. Co mne teď doslova šokovalo, byla přednáška předního prof. fyziky v USA Michia Kaku. Vždycky jsem si myslel, že teorie o pohybu rakety jsou u Trosky slabinou. Troska ale hodně předběhl dobu, dnes se o podobném principu teoreticky uvažuje (mezi fyziky) v USA. To potěší. Kniha je velmi stará, proto přijměme dobové reálie (logaritmické pravítko) - tehdy se o elektronice nic nevědělo - ta přišla se Star Trekem (Uhura a její naslouchadlo apod.).

scorpion10
13.11.2018 5 z 5

Trilogii a následně i Zápas s nebem, jsem přečetl za 2 dny...stejně dychtivě jako za mlada (teď důchodce) - Troska patří ke klenotům mé knihovny..

Adamusoudipus
08.11.2018 4 z 5

Je to velmi poučná kniha a má spoustu fantazije. je velmi dobrodružná.

Nejvíce mně překvapilo jak jen autor mohl vymyslet něco tak propracovaného(ten příběh) a něco tak fantazivního a pěkného.

scorpion10
05.08.2018 5 z 5

Velmi dobré

danny_21
19.06.2018 4 z 5

Knihy Trosky jsou hezkým návratem do klukovských let. Tato a následná trilogie Zápas s nebem jsou dost možná tím nejpovedenějším v díle českého Verna. V tomto případě známí hrdinové z předchozích děl Farin s Holanem uspořádají novou výpravu do mořských hlubin, nicméně se jim dostane přijetí od nejslavnější Julesovy postavy v báječné podzemní říši - 75 %

ferda
08.04.2018

Ke knížce jsem se dostal někdy v 70.letech, ale na tu dobu to bylo něco. Četl jsem ji jedním dechem.

Blue
12.02.2018 4 z 5

Jedna z knih, které se těžko objektivně hodnotí. O literární úrovni se bavit nelze, zbývá vzdálený závan klukovské romantiky, vzpomínka na knihy, u kterých jsme snili ve věku, kdy nás právě literární úroveň ještě nezajímala. Takže jde čistě o to, zda se nám při čtení ve zralém věku podaří opět vyvolat atmosféru těch let, kdy jsme se jako kluci nedokázali odtrhnout od stránek plných dobrodružství. Když se nám to podaří, může to být až dojemné.

Lessana
15.01.2018 4 z 5

Som veľmi rada, že som sa na manželovu dobrú radu pustila do trilógie Kapitán Nemo od priekopníka vedeckofantastického žánru v českej literatúre. Keďže som stále istým spôsobom ostala dieťaťom (a to akoby napoly dievčaťom a napoly chlapcom), čítanie som si užila a vychutnala. Správna dávka (nielen podmorského) dobrodružstva a napätia, čestní a sympatickí hrdinovia, vynikajúci pomer opisných (pričom nie príliš vedou zahltených) a dynamických scén, tajuplná postava kapitána Nema, ktorému ide vždy o mier na svete, hoci by ho šmahom ruky mohol zničiť celý, a k tomu krásny jazyk - to je sci- fi "čtivo" podľa môjho gusta. Jednotka navodila atmosféru a ja smelo a s radosťou pokračujem dvojkou :).

bukiet
04.06.2017 4 z 5

Mám rád, když se kamarádí lední medvědi s tučňáky.

Stanislav
03.03.2017

Je to dobře napsané a bylo by skvělé kdyby se natočil film. Se současnými možnostmi by to nebyl problém. Ale asi by to někdo musel přeložit do Angličtiny.

hrabe.ruprecht
29.06.2016 5 z 5

Oproti Verneovi nebyl Troska zase až tak výrazným vizionářem.. Na Troskovy knihy člověk nemůže nahlížet moderníma očima. Jako kluk jsem jeho knihy hltal. Děj dokázal strhnout. A děj dokáže strhnout i dnes i když nad autorovými (ne)znalostmi o elektřině, materiálech a fyzice vůbec se můžeme pousmát. Trilogie Kapitán Nemo patří k nejčtivější části Troskova díla.

Kapis
29.09.2014 4 z 5

Jako děcko jsem to hltal i s obalem, mělo to své kouzlo, myslím, že bych se nenudil ani teď v dospělosti, i když asi dost představ je už kapku překonaných, třeba co si ještě vzpomínám - takové vrtání do špičky Everestu, odkud Nemo vypustí raketu;) Třeba se k tomu ještě dostanu s děckama, v knihovně nicméně obě Troskovy trilogie mají své čestné místo.

Ivan F
18.12.2013 3 z 5

Ako decko som to žral, dnes sa už len usmievam. Ale spomienky mám na knihy od pána Trosky pekné.