Smrt talentovaného ševce

Smrt talentovaného ševce https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34902/smrt-talentovaneho-sevce-34902.jpg 4 187 46

Kapitán Exner série

Tento - již devátý - příběh s kapitánem Exnerem se děje na renesančním zámku, v jeho blízkém okolí, ve starém anglickém parku a v přilehlém městečku, jaké nemohlo vyrůst nikde jinde než v Čechách, stejně jako jeho obyvatelé. Na pozadí násilné smrti lidového řezbáře a malíře naivisty upozorňuje autor na závažný záporný společenský jev, který za určitých podmínek může přerůst v zločin. Právě tímto odhalováním příčin zločinu a nikoliv především zločinu - což je pro Erbenovy příběhy s kapitánem Exnerem typické - je autorovo dílo v oblasti společenského románu s detektivní zápletkou pozitivní součástí naší angažované literatury. Kniha byla přeložena do polštiny a pod názvem Śmierć utalantowanego szewca vyšla v roce 1988 v nakl. Czytelnik. Do estonštiny jako Andeka kingsepa surm (Eesti Raamat). Německý překlad Der Tod des talentierten Schusters je z roku 1980 a vyšel v nakl. Das Neue Berlin. Švédský překlad Den begåvade skomakarens död z roku 1982 vyšel v nakl. Bra Deckare.... celý text

Bulba
18.01.2021 5 z 5

Kapitán Exner opět nezklamal. Detektivky pana Erbena se mi líbí nejvíc z detektivek z předrevoluční doby.

Ava365
23.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila mnohem víc než filmová verze s Jiřím Kodetem.

Magrata15
30.08.2020 5 z 5

Jeden z příběhů kapitána Michala Exnera. Byl zfilmován a filmová verze je dost podobná verzi knižní.
Mám ráda detektivky a kriminalistické příběhy a tento v podání Jiřího Kodat je jeden z mých oblíbených.
Kniha se moc pěkně četla. Při čtení jsem si představovala nejen postavy z filmu, ale i místa z natáčení v Opočně (v knize a filmu Opolná), zámek a okolí, protože toto město celkem dobře znám a mnohokrát jsem ho navštívila.

georginaa
07.07.2020 5 z 5

Nádherný detektivní příběh s Kapitánem Exnerem. Moc se mi líbilo i filmové zpracování v podání nezapomenutelného Jiřího Kodeta. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného majetného naivního malíře. Natáčelo se v okolí zámku Opočno.

woodward
05.07.2020 5 z 5

V tomto vyprávění o krvavé vraždě páně Erbenův vaudevillový hrdina kromě obvyklých eskapád - když jedna krasavice vybouchne, hned se najde nová - odhalí vraha, který (pozor, spoiler!) na svou oběť číhal za bukem!

Marla
09.05.2020 5 z 5

Takové líbezné městečko s krásným zámkem a ono tam dojde k vraždě! Naštěstí je po ruce elegán Exner, takže se vlastně o moc nejedná, než se kdo naděje je případ vyřešen...a pan Kodet ve filmovém zpracování tomu dodal šmrnc a vtip.

jprst
03.10.2019 5 z 5

Tak jsem si zopákl jeden z případů kpt. Exnera a zase jsem si to po letech užil. Opět dobré a příjemné počteníčko.

alzbeta4340
10.08.2019 5 z 5

Dnes už retro detektivka, která až nechtěně baví podrobnými popisy líbezné české krajiny. Ale čtení je to zábavné a rozhodně mě nenudilo. Ideální na dovolenou.

moničina
08.07.2019 5 z 5

Klasická výborná Exnerovka, ktorej niet čo vytknúť..

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Tentokrát už klasika s kapitánem Exnerem, čtivá a dostatečně napínavá.

Slůník
11.03.2019 4 z 5

Prakticky žádná ideologie - smekám!

Chesterton
05.08.2018 5 z 5

Kdykoli znovu je možno zanořit se do odpočinkového napětí příběhu!!
Děkuji pane Erbene!

karel0684
24.07.2018 4 z 5

Kapitána Exnera mám rád závidím mu štěstí u žen :P. Na začátku příběhu se dozví, že jedna odjela, ale on nelení... A stejně se mu na dovolené vyskytne vražda... A on po vzoru Colomba chodí a povídá si...
Dobrá zápletka, dobře propracované osoby, pohodové odpočinkové čtení....

Eicherik
23.06.2018 5 z 5

Moje první knižní setkání s kapitánem Exnerem. Smrt talentovaného ševce je příjemná detektivka z prostředí klidného českého maloměsta doby nedávno minulé. Kniha je výborná a film je ještě lepší.

Blanchidlo
10.05.2018 4 z 5

Kapitán Exner nikdy neurazí,příjemné čtení.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.

Kerberos
25.06.2017 5 z 5

Jedna z jeho nejlepších,velmi dobře obsazené filmové zpracování.

Ondroslav
10.12.2015 4 z 5

Tím, že se nejedná o klasickou kriminálku je to příjemné nenáročné odpočinkové čtení. Kapitán Exner je sympaťák, co se otočí za každou sukní a příběh se odehrává na poklidném českém maloměstě bez vypjatých akčních momentů. Trochu mi při čtení vadilo, že příběh není zasazen do skutečných míst, resp. že je autor překřtil jinými názvy, a do konkrétního časového údobí. Příběh se tak odehrává v jakémsi fiktivním místě a čase.

Vojslava
16.09.2015 5 z 5

Exnerovská klasika si skoro nic jiného než pět hvězdiček nezaslouží... :-)

h2220
15.04.2015

jedna z nejlepší Exnerových detektivek- pěkně vymodelované prostředí, detektivka má spád.