Kalvárie

Kalvárie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27155/bmid_kalvarie-WOS-27155.jpg 4 98 29

Maturantka Jana pochází z malé pohraniční vesnice v horách. Vyrůstala jen s matkou, která se po smrti otce stará o malé hospodářství a veškerou zbývající energii věnuje tomu, aby se z jedináčka Jany stala „paní doktorka“ a nemusela dřít na statku jako ona. Jana je uzavřená, hodná a velmi hezká. Děj se rozvíjí ve chvíli, kdy Jana s třemi spolužáky – Erikem, Honzou a Karolínou – přijíždí na matčin statek strávit svatý týden před maturitou. Jana je lesbicky orientovaná a je zamilovaná do spolužačky Karolíny. Ta to ovšem neví. Příjezdem na statek se odstartuje drama, které ovlivní život všech zúčastněných, a budoucnost Jany se zhroutí jako domeček z karet. Paralelně se odvíjí příběh dvaačtyřicetileté Pavly, líčený od jejího dětství po současnost a ústící v překvapivý závěr.... celý text

Kata993
14.02.2022

Obávám se, že autorka to v hlavě nemá v pořádku... Kompletně vše se tam točí jen kolem sexu, i scény s dětmi... Jako by byl sex alfa a omega úplně všeho... A jestli tohle je pohled, který podává o LGBT+ komunitě, tak se nedivím, že její členové jsou pak považováni za úchyly...

markej
16.05.2021 4 z 5

Lesbická love story. Paralelně jsou vyprávěny příběhy dvou žen, osmnáctileté Jany a dvaačtyřicetileté Pavly, přičemž Jana si svou homosexuální orientaci jasně uvědomuje už od dětství, kdežto Pavla se ji snaží celý svůj život potlačovat. Ze začátku se mi čtení moc líbilo, postupně jsem však byla víc a víc rozpačitá - zklamalo mě, že obě hrdinky byly v důsledku vykresleny jako ženy, které jsou ve vztazích ke svým partnerkám velmi submisivní, závislé a vlastně hysterické, konec mi připadal tak nějak divně useknutý, pořádně nedořečený, čekala jsem, že osudy Jany a Pavly se daleko více propletou. Nakonec tedy hodnotím knihu jako průměrnou a bohužel si myslím, že když si ji nepřečtete, nic moc se nestane...

Jirinamac
12.04.2021 3 z 5

Nejdřív mě docela štvalo, že se střídají kapitoly dvou nesouvisejících příběhů, ale nakonec se ty příběhy lehce propojí. Knížku jsem měla z knihovny, ale určitě jí nepotřebuji vlastnit. Autorčiny knížky mám ráda, ale tato mě nezaujala.

lencin
23.09.2020

Láska ženy k ženě.
Osudy osmnáctileté Jany a dvaačtyřicetileté Pavly. Obě lesbicky orientované ženy si procházejí nezměrnou kalvárií. Citlivé téma je líčeno s velkou dávkou odvahy.
(2012)

Monika1717
04.08.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla, ale mám z ní zvláštní pocit. O homosexuálech jsem četla několikrát, o lesbách snad nikdy. Kniha je velmi depresívní, hrůza, jak tam zacházela její matka s koťaty a celkově je to takové smutné. Vím, že ke knize se už nikdy nevrátím.

LJane
28.07.2020 2 z 5

Celkem dobre psano, je to ctive. Ovsem konec me dost zklamal. Cekala jsem nejake vetsi propleteni, nejaky opravdovy konec. Tohle konec pro me nema. Zaroven mi misty pribeh Pavly v jejim detstvi prisel docela uchylny.

MacinkaCz
03.05.2020 4 z 5

Přečteno už kdysi dávno. Tenkrát to byla první kniha s homo tématikou. Za mě super.

Ála1968
19.04.2020 3 z 5

Zřejmě protože nepatřím k sexuální menšině,nedokáži asi knihu pořádně docenit.Byla dost depresivní,ale přesto nebyla úplně špatná.Jen to není můj šálek kávy.

Monšíl
05.02.2020 4 z 5

Láska a utrpení... Hlavní dvě témata, která dokáží být velmi úzce spjata, autorka popisuje bez respektu (v dobrém slova smyslu) a s odhodláním přiblížit celému světu

metalan
30.10.2018 5 z 5

Výborná kniha,četla jsem jí jedním dechem.Výborné příběhy, které se pak potkají.
Opravdu velice hezky napsané.

faraonka
04.06.2018 5 z 5

Dost dobrá kniha .Četla jsem ji jedním dechem.Vubec není odpuzující.Konec je smutný.

Milena1967
15.01.2018 5 z 5

Tahle tématika se mi dostala do rukou poprvé. Kniha na mně působí depresivně, ale čte se jedním dechem. Velmi čtivě napsané.

Ali71
22.06.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Mám Braunovské období, čtu od paní Petry vše. Dětem působivé příběhy předškoláků a prvňáčků, a sobě to ostatní. Spisovatelka píše pro široký rozsah čtenářů a mě svými postřehy umí zaujmout.

Bar16
27.02.2016 2 z 5

Knihu jsem četla převážně kvůli čtenářské výzvě, ale na druhou stranu mě zajímalo, jak může být napsaná kniha z homosexuálního pohledu. Příběh zajímavý, ale pro mě zklamání. Připadalo mi, že čtu milostný příběh od Lenky Lanczové...

Aneleh
21.11.2015 5 z 5

Zajímají mě témata o lidech, kteří určitým způsobem vybočují z "řady". Příběh ukazuje, že každá láska je silná a žádná by se nikdy neměla odsuzovat. Obě hrdinky prožívají čistý cit a musí se smiřovat samy se sebou. Postavy a jejich psychika jsou vykresleny s mimořádným mistrovstvím. Oceňuji působivý román o tématu, kterému se naše literatura spíše vyhýbá.

sporran
23.04.2015 4 z 5

Téma homosexuality jsem četla v literatuře zpracované poprvé. Bylo to zvláštně pojaté, takové vygradované. Opravdu si neumím představit, že by holka pár měsíců žila uzavřená v bytě a její tak trochu kámoš jí odrodil bez problémů mimčo. Nicméně příběhy se tak v první polovině až třech čtvrtinách knihy odvíjely zajímavě, takže si člověk říkal, jak to bude vrcholit. Konce obou příběhů se mi zdály až příliš rychlé, razantní. Prostě takový sek, najednou... Dokázala bych si představit, že by byla kniha rozpracovaná do scénáře filmu.
Každopádně několik docela zásadních životních událostí se mi zdá na takou knihu moc. Možná bych ze dvou příběhů udělala dvě knihy. Osobně bych ještě pobrala více stránek o osudech Pavly a Jany. Na začátku jsem si říkala, proč je druhá kapitola o jiné holce. No a pak jsem v průběhu bádala, jak se životy těchto dvou žen prolnou. A ta linka mezi nimi mně, až tak úplně neuspokojila. .-)
Petru Braunovou už jse četla a byla jsem na besedě s ní pro školy a musím říci, že je moc milá, dobře píše a je skutečně mezigenerační.

dark.ma93
23.06.2014 5 z 5

Luxusní, dokonalé, krásné.... Stálo za přečtení a děkuju, za napsání knihy s touhle tématikou. Moc jich opravdu není. Přitažené za vlasy? To si nemyslím, jak je výše popsané, děti se rodí i za horších podmínek, rodilo se i historii podobným způsobem. Fyziologicky to možné je, i když rizikové. Příběh s rakovinou a láskou dvou žen mi taky přijde přirozený. Obě byly citově zničené a opuštěné a na sebe se upnuly, jako na jediný smysl života. Kniha má styl, nutí číst a naprosto pravdivě popisuje popisu problémy této menšiny. Já jsem nadšená a víc knih, s podobným tématem.

koprifka
29.03.2014 4 z 5

Že z obsahu čiší prvoplánovitost, někdy dost krkolomně vykonstruované příběhy? No a co, přečetla jsem jedním dechem a bavila se. Petra Braunová se i díky skvělým dětským knihám stává mou oblíbenou autorkou:-)

Lidka
03.07.2013 2 z 5

O tom, že láska lesbická dovede být stejně silná jako každá jiná. Pro člověka s klasickou orientací potvrzující zjištění.
Jinak i mě to přišlo hodně schématické.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Petra Braunová - skvělá autorka. Příběh netradičním způsobem ukazuje jaký běh mohou události někdy mít.