Kalibův zločin

Kalibův zločin https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4926/bmid_kalibuv-zlocin-641da6e153311.png 4 411 61

Známá Raisova povídka z venkovského života druhé poloviny 19. století líčí tragický příběh mladého Kaliby.

Tatrman
06.04.2020 4 z 5

Občas není špatné sáhnout i po takové klasice, jako je tato. Užít si jazyk konce 19. stol. a sledovat problémy rodinného charakteru končící tragédií. Román vyniká sevřeným dějem, celkem jasně danými charaktery postav a nevyhnutelným směřováním ke katastrofě. Myslím, že tato kniha má stále co říct.

Michalka98
27.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která ve mně vyvolávala smutek, lítost a vztek. Vojta Kaliba pro mě bude symbolem hodného a pracovitého člověka, který doplatil na lidskou faleš. Doporučuji.

Hobo
14.02.2020 5 z 5

Dlouho, velmi dlouho byl pro mne K. V. Rais synonymem krásného verše, především jako autor Lesní studánky. Tu snad každý zná už s mateřským mlékem, jako něco, co existuje a existovalo vždycky. Pak jsem si přečetl Kalibův zločin a setkal se s naprosto jiným Raisem. Kalibův zločin je vynikající dílo, možná regionální, ale svým významem určitě celonárodní.

Pozdější dodatek:
Bum! V pozadí se mi stále klubalo, že jsem napsal pěkný nesmysl. A samozřejmě: twl, nespletl sis J. V. Sládka s Raisem? No jasně, to jsi pěkně zbodnul. Nu co, stalo se, stalo.

bílárůže
28.01.2020 3 z 5

Kniha pro mne byla jednou velkou neznámou. Nevěděla jsem co čekat, ale bylo to příjemné čtení. Celou knihu jsem obdivovala Vojtu a jeho velikou trpělivost a nenáviděla Boučkovou a Karlu. Zvláště ke konci jsem chtěla vědět, jak vše dopadne, nemohla jsem se proto od knihy odtrhnout. Díky doslovu, který jsem si kupodivu též přečetla, jsem zjistila, že v původní verzi je konec vyřešen jinak, což mne dost zaujalo. Škoda jen, že obálka knihy je tak zvláštní a svým způsobem nelichotivá. Kdybych knihu neměla v povinné četbě a nezaujal mne název, asi těžko bych po ní sáhla v knihovně jen tak, ale je to čistě subjektivní názor. Z hlediska jazykového mě kniha kupodivu až tak moc nenadchla. Bylo použito nářečí a v zadní části knihy byl též slovník, avšak i některá slova, která nebyla ve slovníku, jsem nepochopila, díky čemuž jsem ubrala na hodnocení, což je mi líto. Stylistika mi vyhovovala, jen mi přišlo trochu zvláštní dělení textu na kapitoly. Popisy krajiny byly sice hezké, ale ke konci už mne unavovaly a nejraději bych je přeskočila. Za mne se tedy jedná o knihu, která je sice zajímavá a líbila se mi, ale nejde o nic extra. Takže když ji člověk nepřečte, o nic nepřijde, ale i přes to jsem ráda učinila tuto zkušenost.

los
18.11.2019 3 z 5

povídka mi potvrzuje, že v češtině máme 2 vyjmenovaná slova po TCH: tchyně a tchoř

Mirka2778
06.11.2019 3 z 5

Panímáma Boučková je prototyp tchýně. Vojta Kaliba je hodný, poctivý dobrák, dříví by bylo možné na něm štípat. Osud je svede pod jednu střechu. Jedno ukvapené rozhodnutí, kdy se Vojta svým švagrem nechá vmanipulovat do svatby a zároveň ve své dobrotě dlouho nevidí, že je utlačován, okrádán a zneužíván. Až nakonec pohár přeteče.
Román je napsaný opravdu čtivě. Jen z dnešního pohledu se celý příběh děje úplně zbytečně.

MedvídekJů
28.09.2019 4 z 5

Tato knížka se mi líbila. Na tu dobu, kdy byla vydána, mi přišla celkem nadčasová. Na to jak je stará, tak měla něco do sebe. Je od českého autora, takže také plus. Doporučuji pro všechny, co mají rádi starší romány.
Hlavní postavou byl Vojtěch, hodný byť naivní. Dostával zabrat od své ženy Karly a její matky Boučkové, protože nevěděl, že jim šlo jen o majetek, který zdědil po zemřelé matce. Neustálým komandováním ho dohnaly až k něčemu strašnému.
K čemu? To si přečtěte sami.

Magrata15
08.07.2019 5 z 5

Kdyby mi nutili tuhle knížku v rámci povinné četby ve škole, určitě bych jí nečetla.
Ale že jsem si ji vybrala sama, byla jsem velmi překvapená čtivostí a zajímavostí tohoto románu.

Sofós
14.10.2018 4 z 5

Příběh starého mládence, který se zamiluje a věří, že našel svou lásku. Netuší však, že byl zatažen do intrik nevěsty a její matky. Ve své nezlomné snaze učinit svou manželku šťastnou, pracuje do úmoru a snaží se plnit její přání. Časem i on pochopí, že vše je jinak a toto poznání vede k překvapivému tragickému konci. Velmi zajímavá kniha, která ve mné zanechala pachuť zrady a nespravedlnosti.

Elye
26.07.2018 4 z 5

V ostružínské chalupě zůstává po smrti maminky starší sedlák Kaliba se svým synem Vojtěchem. Vojtěchovy sestry si rychle rozdělují majetek a Vojta je pod vlivem svého švagra Smrže přesvědčen, aby se ještě v pozdním věku oženil. Smrž mu namluví mladou Karlu, do které se Vojtěch hned zamiluje. Karla se nastěhuje k Vojtovi společně se svojí matkou Boučkovou, starý Kaliba odchází na vejminek a tím končí veškeré Vojtěchovy ideje o spokojeném vztahu. Karla se z počátku snaží skrývat svoji nechuť k Vojtěchovi, ale brzy je patrná její vypočítavost kvůli jejímu skrytému těhotenství a touze po společenském postavení a Vojtěchově majetku. Boučková nabádá svoji dceru proti Vojtěchovi a společně zbrojí proti Vojtěchovi. Boučková šíří o Vojtovi pomluvy a Vojtěch se dostává do víru denních událostí plných ponižování ze strany obou žen, což vyústí v tragédii. Vojtěch Karlu pod psychickým tlakem nejprve uhodí, za což je odsouzen a po návratu z vězení, kdy uvidí oknem své domnělé dítě v náručí skutečného otce vojáka Rachoty, Karlu zabije a v zápětí sám umírá.
---
V díle se zrcadlí tragický příběh nešťastného manželství Vojtěcha Kaliby, který, ačkoliv je sám obětí, je pod tíhou utrpení z chování své vlastní ženy a tchýně, dohnán ke zločinu. V díle jsou psychologicky vykresleny jednotlivé postavy, jejich povahy se odrážejí především prostřednictvím dialogů. Vojtěchova neohrabanost, kterou Karla nesnáší a jeho klidná, mírná povaha jsou v kontrastu s hezkou Karlou, která miluje jiného muže a svého manžela se štítí. Dalším kontrastem je hodný starý Kaliba, který nechce nikomu škodit, snaží se být Vojtovi oporou v rodinných těžkostech ve srovnání s vypočítavou a zlou panímámou Boučkovou. Příběh je dokreslován vedlejšími postavami, jejichž charaktery jsou patrné především z dialogů. Autor kritizuje prospěchářský postoj, přetvářku, peněžní morálku a její důsledky, nelidskost, hamižnost, honbu za majetkem a zneužívání lidských slabostí.

Marekh
06.07.2018 5 z 5

Román s naturalisticko-psychologickými momenty. Hlavní postavou je VOJTA KALIBA, starší mládenec, jenž se vášnivě zamiluje do dívky KARLY.. Kniha se mi líbila, knihu hodnotím na 100 %.

Lilda
01.04.2018 5 z 5

Podle názvu jsem soudila, že to bude jakési veliké drama, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena. Příběhy zasazené do této doby mám ráda. A detailní popisy krajiny, místností, oblečení mi pomáhaly si lépe situaci představit a do příběhu se více vžít. Musím říci, že ačkoli je Vojta ,,podpantoflák", teoreticky za to nemohl. Velice jsem s ním soucítila. Byl už v letech, do té doby závislý na mamince a mladá, krásná holka ho omámila a on si krásně maloval, jak to všechno bude krásné. Nejprve jsem ale měla pocit, že se to všechno nějak děje mimo něj, což se zřejmě dělo, jelikož silnější osoby, jako Boučková a Smrž všemu vládli a šli si za svými cíli. Člověk až nemůže uvěřit tomu, že se něco takového může i dnes dít v rodinách.

hajrys
20.02.2018 5 z 5

Přečteno do čtenářské výzvy. A pro mě osobně velké překvapení. Opravdu silné téma a na to, jak je kniha "stará", je velmi čtivá. Když si člověk odmyslí historický jazyk, jde o docela dost dobře napsaný moderní psychologický román.

teraxxx
10.10.2017 4 z 5

Příjemné překvapení ze seznamu četby k maturitě. Čekala jsem rozvleklé popisy postav a krajiny, fádní děj, obtížnou čitelnost tak typickou pro knihy staršího data vydání. Nakonec z toho vyšel jednoduchý příběh s pár postavami a chytlavou zápletkou, který výstižně zachycuje to, co se s časem prostě nemění - lidský charakter a vzájemné vztahy. Nic převratného, ale pan Karel to všechno podává tak zdařile, že vás těch pár stránek rozečtených původně z donucení napíná až do konce.

SnoopyMa
10.06.2017 5 z 5

Vesnický román z konce 19. století, který je však podle mého názoru v jádru příběhu nadčasový, protože špatné lidské vlastnosti, které touží konat zlo druhému, a třenice v některých rodinách bohužel nevymizí. Doporučuju přečíst, Rais totiž nechává "zpracovávat" Vojtu postupně, takže se do jeho situace dokáže čtenář vcítit a pochopí jeho následující jednání.

JaMar28
15.05.2017 5 z 5

Nesmírně silná kniha. Na rovinu se přiznám - v mém případě to byla povinná četba. Prvních pár desítek stránek jsem přelétl. Ale jak jsem se v knize dostával dál a dál, frekvence přeskakování se zkracovala a zhruba od poloviny jsem už hltal slovo za slovem.

SPOILERY!
Snad nikdy jsem neměl u knihy tak silné nutkání vstoupit do děje a zařvat na hlavní hrdiny, co se vlastně děje a jak to udělat, aby bylo dobře! :) Chápu obě strany. Vojta byl hodný, byť impulzivní. Kadla byla mladá a zoufalá. V té době těhotná a bez muže? Není divu, že se chtěla zabezpečit, byť značně nemorálně, ale nedovolil bych si ji odsoudit.
Jasným satanem je tady samozřejmě tchyně. Pravá katastrofa. Ne až tak zdatná manipulátorka. Zdatná v tom smyslu, že dovedně působila na lidi, skvěle popichovala, dokonale štvala, přeháněla a vyzobávala si z událostí přesně to, co se jí hodí. Hodný a prostý člověk jako Vojta ji nemohl konkurovat. Rais ho vykreslil úžasně. Jak pořád doufal, že bude lépe, že se všechno zlepší. A hlavně jak pořád nechápal PROČ. Co dělá špatně? Čím si to zasloužil? Strašlivá, příšerná bezmoc. Jak jeho, tak čtenářova. Pro tu starou manipulátorskou brécu ideální cíl.
Jenže si holky neuvědomili jednu věc. Když někoho manipulují, nesmí mu vzít úplně všechno. Rodinu, přátele, majetek a dokonce i "vlastní" dítě. Není divu, že Vojtěch reagoval tak, jak reagoval a všechno skončilo tragédií...

PeťkaW.
22.03.2017 4 z 5

Kniha mi trochu připomíná základní myšlenkou Hordubala od Čapka. I tenhle příběh má svoje kouzlo. Je stejně dobře promyšlený, ale možná je o maličko čtivější a akčnější, než Hordubal. Mně se kniha moc dobře četla a zanechala ve mě určitý dojem.

Valyk
09.12.2016 5 z 5

Vynikající dílo, na které by mohl být každý Čech právem hrdý. Je jasné, že vesnická literatura prostě nemusí sednout každému, obzvlášť jedná-li se o dávno zapomenutou dobu druhé poloviny 19. století, avšak toto dílo je podle mého přesahem vlastního žánru i doby. V podstatě jde o nadčasový psychologický román (thriller). Rais myslím skvěle předvedl, jak člověka, jeho myšlení, jednání a vědomí vůbec, formuje do značné míry konkrétní společnost, ve které se pohybuje. U hrdinů tohoto románu jde doslova o mikrosvět malé vesnice. Chudoba, prostý život, strach z pomluv, snaha o "dobré jméno" v komunitě vesnických lidí, život lidí na jedné "světnici" - dnes nepředstavitelné. Vesnický život pamatuju jako dítě při návštěvách prarodičů - byly to roky 1982-1988 a musím říct, že mnohé prvky vesnického života té doby cítím dnes jako jasná rezidua o sto let staršího venkova, jak ho popisuje Rais. Na závěr si dovolím uvést názor, který už v komentářích myslím zazněl - i já si myslím, že na pochopení tohoto díla a docenění jeho odkazu musí mít člověk většinou již dost načteno, a také určitou životní vyzrálost. Vhodná knížka povinné literatury náctiletých studentů to podle mého není.

Eliška_P
12.04.2016 3 z 5

Velmi realistický román, od začátku s mírným smutným vyzněním. Místy poněkud zdlouhavé vyprávění, bohužel :/

orinka3
21.12.2015 5 z 5

Dnešní čtenář těžko chápe dobové reálie, tenkrát třebas nebyly důchody, o sociálním zabezpečení si tehdy mohli nechat zdát, a rodiny se o sebe musely starat samy. Proto tolik starostí o to, komu se co zapíše "do knih", kolik má bratr po svatbě vyplácet sestrám a kolik přesně patří výměnkáři. Není tedy divu, když se ženské v ouzkých zaměří na nezkušeného pracovitého a krapítko přestárlého starého mládence. Jen když z něj cítí blahobyt. Dohazovač těžkou práci nemá, ošidí ho snadno a když je "nevěsta" hezká a on důvěřivý, je lapen. Nezná svět venku, znal jen vztahy z rodiny, kde nebylo místo pro úskok a lest. Když je navíc trochu těžkopádný, společensky neobratný, tím hůř pro něj - mladá žena nezná slitování a myslí jen a jen na sebe. Možná i dnes by se podobné typy našly, ale už by měly trochu těžší práci. Rais dokáže velmi dobře popsat duševní pohnutky jednotlivých osob tak, že jim dává život. My jen můžeme držet palce anebo odsuzovat, litovat....dobrá četba, ale chce to zralejšího čtenáře, nikoliv školou povinné dítě, které je logicky otrávené četbou toho, čemu ještě nemůže rozumět.