Kalibův zločin

Kalibův zločin https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373118/kalibuv-zlocin-maA-373118.jpg 4 408 61

Známá Raisova povídka z venkovského života druhé poloviny 19. století líčí tragický příběh mladého Kaliby.

Lumine
06.04.2015 3 z 5

Tedy... jako... dobrý. O.o

Sama tomu pomalu nevěřím, protože do téhle knížky jsem šla s odporem. Doopravdy. Nevěřím povinné četbě. Prostě nejsme přátelé, ale tohle bylo fajn.
Doopravdy nenávidím Boučkovou a Kadlu. -,- Obě bych už od začátku nakopala a vůbec ve mně knížka vyvolávala všemožné silné pocity.
A pak ten konec. ._. Ten konec... inu... to si musíte přečíst

Ramilia
24.10.2014 4 z 5

Je vidět, že chamtivost, žárlivost, lakota a zloba se vyskytovaly i v odlehlých vesničkách v 19. století. Hlavní postavy jsou nesympatické úplně všechny (Vojta Kaliba je ňouma a podpantoflák, Karla je bezcitná mrcha a panímáma, no, pro tu ani nemám slov, jaká je to...) - ovšem to nic nemění na kvalitě a čtivosti díla!

Kloky
24.09.2014 5 z 5

Hodně silný příběh, nad kterým budu přemýšlet ještě dlouho.

veronika5179
12.09.2014 5 z 5

Škoda, že jsem se k tak skvělé knize dostala teprve teď.
Excelentní román, který, kdyby byl zasazen do dnešní doby a jiného prostředí, tak by mohl být světovým bestsellerem. Můžeme být na něj hrdi. Doporučuji všem! Přečteno za jeden večer.

Weiler
29.03.2014 3 z 5

Kalibův zločin mě moc nebavil, neumim si představit sedět třeba tři hodiny a koukat, jak herci na scéně probíraj ten vyloženě materialistickej přístup ke světu. Celý drama se věnuje tomu, že si holka veme člověka, aby si do budoucna zajistila život, ale stane se, že se chudák Vojta pro svou antisociálnost do ní zamiluje. Z lásky se pak u něj rychle vyvine zášť, když zjistí, že jeho syn není jeho. Kaliba je vlastně v celym románu jediná pochopitelná postava, čímž samozŘEJMĚ NECHI ŘÍCT! že by se s ním čtenář ztotožnil, ale on jedinej jako postava působí plasticky. Ostatní jsou tam v zásadě jenom, aby ho nasrali nebo drželi s ním. Dejme tomu, že Kalibova rodina je v tomhle ohledu vykreslena líp, paradoxně skrze dialogy lidí z Kadliny strany a svým působením spíše v pozadí – hodně se o nich dovíme, málo se toho dovíme od nich. Vyvstává zajímavej konflikt, kdo je vlastně tady zlej, víme jistě jen, že Kaliba to není, že to je spíš chudák. Stejně: umim si představit, že by se tahle látka dala zpracovat líp.

Gaara1
19.11.2013 5 z 5

Vojtovy sny o spokojené domácnosti, spokojené ženě a o radosti ze života vzaly brzo za své.Příběh se mi velice líbil a doporučuji.

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Milá knížka, moc dobře se četla,příroda byla popsaná na jedničku, jen mi bylo líto hlavního hrdiny.

babyboar
28.04.2013 4 z 5

Klasika povinné četby. Už jsem si přesně nevybavovala jak to s chudákem Vojtou dopadne, ale musím říct, že mi ho v průběhu čtení bylo také spíše líto, než abych ho považovala za blbce jako většina zdejších komentářů. :-)

vejik
04.04.2013 5 z 5

Knížka je moc dobře napsaná, do chudáka Vojty jsem se vžila a plně jsem s ním soucítila od začátku až do konce. Kolikrát se mi otvírala pověstná kudla v kapse, když ty dvě potvory tak zneužívaly jeho dobroty... Na konci mi téměř slzička ukápla

EllieGriffin5
19.02.2013

Vojta Kaliba je milý, mezi všemi oblíbený - pravděpodobně i mezi čtenáři. O to víc ale budete poté prožívat jeho neštěstí a nenávidět všechny, kteří mu hází klacky pod nohy. Na tom celém je podle mě nejvíce zajímavé, kam až jsou lidé schopni zajít pomocí manipulace druhých (různé řeči, falešné úsměvy, nevděk..).

Petruše90
13.02.2013 4 z 5

Tenkrát česká vesnice :) krásně vylíčeno, poměry, vztahy, jak se žilo. To bylo pěkné. Ale prostě ženské přivedou chlapa na scestí, nebo přinejmenším do hrobu :D

zeleny.puntik
30.12.2012 5 z 5

Strhující román, v němž se střetává na jedné straně bezvýhradná láska a dobrota a na straně druhé krutost, intriky, lži a vypočítavost. Konflikt, dohnaný až do krajnosti, nemůže skončit jinak než tragédií..

Obdobné téma zpracovala i Jarmila Glazarová v knize Advent.

Lenisk@
06.12.2012 4 z 5

Kniha se mi překvapivě líbila, i když se jedná o realistické dílo (och ano, dlouhé popisy opravdu nemusím). Jen lituji toho, že jsem věděla, jak příběh Vojty skončí. I přesto jsem četla dál a místy jsem jen mohla kroutit hlavou. Já být na jeho místě, tak si můj proslov obě Boučkovy za rámeček nedají! :-D

Anilka13
16.11.2012 3 z 5

až na posledních 10 stran, kdy se vše událo, to byla nuda.. pořád jen samé zdlouhavé popisy.. k téhle knize se určitě nevrátím..

Graine
16.08.2012

Vynikající vylíčení soudobých poměrů na české vesnici

Lucci
11.02.2012 5 z 5

Perfektní kniha, která se četla jedním dechem. Nemám jí co vytknout, snad jedině naivitu hlavního hrdiny. Popisy přírody a tradic byly pro mě nepřekonatelné. Mohu jen doporučit !

Adrianah
23.09.2011 5 z 5

Realistický román,zabývající se složitými lidskými vztahy a každodenním životem na vesnici.Zajímavé dílo,které se dobře čte.

Dell
06.05.2011 3 z 5

Příliš černobílé. Naivita a dobrota hlavního hrdiny hraničí s hloupostí (neumí si ani vypočítat, že dítě, které se narodí jeho ženě, nemůže být jeho), vychytralost druhé strany je popsána tak zjednodušeně, až je nevěrohodná.
Klasický námět je obohacen o zajímavé podrobnosti a kdyby byly charaktery postav propracovanější a ne tak jednoznačné, mohla by to být dobrá kniha.

zuzka.usata
13.03.2011 5 z 5

strašně jsem se do této knihy zamilovala, super

teen-a
13.02.2011

Kniha mi připadala nudná a nezajímavá, jediný důvod proč jsem ji dočetla bylo to, že mě zajímalo jak to dopadne. Ještě že mi to nikdo dopředu nevyzradil:D