Kaleidoskop

Sbírka sedmdesáti povídek nestora žánru science-fiction tématicky rozdělená do osmi okruhů: hrůza a děs, kouzla a fantazie, budoucí světy, mexičané, američané, irové, podivíni a klidný podvečer. z anglických a amerických originálů (letopočty podle pořadí v tiráži: 1964, 1953, 1979, 1952, 1965, 1976, 1964, 1959+1977, 1955, 1981) vybrala Jarmila Emmerová 1. vydání překlady Jarmily Emmerové kromě povídky Zlatá sluneční jablka: 2. vydání překlady Tomáš Korbaře: 3. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11244/kaleidoskop-kuW-11244.jpg 4.6267
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Odeon

Kniha Kaleidoskop

Lady.Lucrezia

V tuto chvíli hodnotím 1. Část - Hrůza a děs. Ž povídek mě oslovila zejména Rakev, ale v zásadě byly skvělé všechny. Být v této části více povídek, nezlobila bych se.

Beebee

Není moc knih, které se dají číst znova a znova, tahle taková je. Duch povídek, větná skladba a výběr slov, pointy Bradburyho opusů, to vše má takovou kouzelnou sílu, že z času na čas je potřeba je znovu číst. Je to cosi jako kaviár, tatarák nebo kousek ferrero. Prostě jednou za čas se přihlásí z nitra touha a zasytí jí jen Bradbury. Záležitost na celý život.

hermína14
12.09.2018

Uchvácení poprvé, nadšení podruhé...těšení se na kdykoli potřetí...

Marekh
08.02.2018

Výborná kniha, doporučuji. Nádherné byly povídky z vesmíru.

Vzpomínám si, že jsem také v minulosti rád sledoval seriál s názvem DIVADLO RAYE BRADBURYHO. Vzpomínám si na příběh s pěstováním žampiónů ve sklepě, který je také v knize.

Citáty, které mne oslovily:

povídka Volání v mlze: Stále někdo čeká na někoho, kdo se nikdy nevrátí. Stále někdo miluje víc, než je sám milován. Když to trvá nějakou dobu, zachce se ti zničit předmět lásky, ať je to cokoliv, aby už ti nemohl působit bolest.

povídka Možná že odcházíme: Neboť pouze docela mladí vidí život před sebou a jenom hodně staří vidí život za sebou. Ostatní jsou životem tak zaujati, že nevidí nic.

Z jednoho interviewu, ve kterém Bradbury vyjadřuje postoj k moderní technologii:

Co myslíte, že právě v této chvíli dělají milióny Američanů, Italů, Francouzů, Japonců a tak dále? Dívají se na televizi. Nemyslí. Nepohybují se. Nežijí. Prostě se dívají. Televize myslí za ně. Žije za ně. Ale žije skutečně...? Formuje je do stavu apatie, aniž si to uvědomují, protože se pořád jen dívají a dívají. V té prokleté bedně, která stojí jako oltář uprostřed pokoje, číhá veliké nebezpečí, a přesto všichni před ní klečí bez hlesu jako před skutečným oltářem.

Nora_Viky
22.12.2017

Nejoblíbenější knížka mého dětství a mládí.

Janadvorackova
08.07.2017

Největěím nedostatkem audio podoby této knihy je fakt, že když to v KTN převáděli z kazet do mp3 formátu, nenasekali to na povídky, ale na stopy cca o délce od 20-24 minut. Zhruba. Takže povídka začne na začátku stopy - většinou ale ne a pokračuje třeba do poloviny stopy další. A pak v půlce začne další povídka. Je to škoda. Asi, až se budu hodně nudit, si to upravím.

Knihu zatím ještě poslouchám, některé povídky znám a našla jsem jen málo těch, které se mi nelíbily. Sbírka je to velmi povedná, tématicky hrozně rozmanitá a kolikrát i velmi vtipná.

ModráLaboratoř
01.05.2017

Číst Bradburyho povídky je jako plnými doušky vdechovat jeho vesmír. Čerstvý i zkažený, lepkavý, ostrý, všeobjímající. Některé z próz jsou jako nevyřčená myšlenka, která se požitkářsky zakusuje do duše, jiné mají vytřeštěné oči i husí kůži po těle. Pár z nich je suchých jako několik dní mrtvá moucha na parapetu, ale ten zbytek je přepychový!

pegascom
13.03.2017

Kniha zacala vyborne, strasidelnymi a kuzelnymi pribehmi, taktiez vedecko-fantasticka cast knihy bola putava. Pri poviedkach o narodnostiach (Mexicania, Americkania, Iri) uz vacsina poviedok bola nezazivna a aj trochu zdlhava kvoli mnozstvu poetickych opisov, co poznacilo moj celkovy dojem z knihy.

tempus
07.02.2017

V tomto souboru, se vyskytují povídky kvality od skoro strašných (hlavně v nich chybí čtivost) až po dokonalé. Ale na ty dokonalé nezapomenete. Horory nemám rád jako filmy, a staním s jich i v knihách. Oddíl souboru zaměřenou na hrůzu však neobsahuje žádnou, na kterou bych vzpomínal s nechutí.

LuthyLaura
26.12.2016

Tohle je prostě pecka.

Dax
21.02.2016

Kolik povídek, tolik světů a každý dokonalý. Skvost, který by neměl chybět v žádné knihovně fanouška sci-fi, fantasy a hororu.

Peleus
19.08.2015

Téměř každá povídka je klenot. Bez velkých řečí, přátelé, klenot! (dobrá, dobrá, najdou se slabší kousky a kde ne?).
Nikdy nezapomenu na Malého vraha! Nikdy! Nechci vlastní děti! Jen si k tomu ještě vyzkoušejte PC hru Lucius a víte, o čem mluvím! (doporučuji jedničku, dvojka prý za moc nestojí)

Dejvid
21.05.2015

Tuto knihu opravdu není důvod číst najednou. Každá povídka je jiná, mají však společný prvek člověk a jeho emoce. Některé povídky mi přišli neuvěřitelně originální, něco, co jsem ještě opravdu nikde neviděl ani nečetl. Mezi ty opravdu TOP považuji Zástup, Kostra, Malý vrah, Téměř konec světa, Marionety a.s., Raketa, Burácení hromu, Kaleidoskop, Slavný zápas čených s bílými, Odvoz odpadků, Žebrák na O´Connelově mostě, Čertík v krabiččce a Ilustrovaná žena. Tak těch TOP je docela hodně :-)

Erudite
18.04.2015

Nejsem si úplně jistá, jestli mám právo psát komentáře na knihu Raye Bradburyho teď, když jsem se ještě nedostala k úplnému konci. Pravda je, že tato kniha je zvláštní svou "hustotou" (jiné vyjádření se těžko hledá) a dostat se přes všechny jeho povídky v krátkém časovém úseku mi příjde skoro nezdravé... Jako byste kladívkem a hřebíkem oťukávali kusy stěny celé dny, jen abyste to měli z krku a nestíhali byste se pozastavit nad tím, jak je každý kousíček který odlomíte jedinečný. Tato kniha je na delší čas a každá povídka si zaslouží nějaký ten den na rozmyšlení. A proto, pane Bradbury si jednou za čas otevřu knihu a nechám se překvapit nějakým jedinečným kouskem, protože tak to má asi být. Vychutnávat si pomalu doušek za douškem. Nikam nespěchat a trpělivě otáčet stránky.

Richie1
13.01.2015

Nemohu si pomoci, ale tahle kniha mě vůbec nezaujala. Obecně nemám rád sbírky povídek a tato tlustá kniha povídek mě v tom utvrdila. Bradburyho docela uznávám, ale tentokrát to bylo nad mé síly - v polovině jsem to vzdal. Kaleidoskop je jen asi moje třetí kniha, kterou jsem nedočetl.

H.O.
01.09.2014

Přes vysoké hodnocení a doporučení sděluji, že tahle kniha a styl psaní a vůbec pojetí příběhů mě absolutně v ničem nenadchlo, prostě se mi nelíbila. Je fakt, že sci-fi nemusím ani nečtu, ale nechala jsem se zlákat a fakt byla prvotně na tuto knížku hodně zvědavá. Příběhy mi ale přijdou tak trochu jako zkoušení tvorby žáků - studentů v 1. ročníku fakulty obor dramaturgie:-)), prostě nic, co by mě osobně jakkoliv zaujalo, takové spíš plácání páté přes deváté... Ano - dala jsem pár příběhů, pak jen sem tam něco dle kapitol a pak jsem knihu prostě odložila, nuda, tzn. fakt nic pro mě. Pro ty, kdo mají rádi tenhle žánr i autora asi teda čtivo o.k.

Modrina
30.05.2014

Každá povídka je jiná - a každá jinak zajímavá. Jak to ten chlap dokázal napsat.. Další z mých oblíbených knížek, které čtu velmi často.

jindrich5708
15.05.2014

Skvělé povídky . Některá lepší , jiná horší , ale skvělé ....

Knišíl
21.04.2014

Jeden důvod proč je Bradbury pan SPISOVATEL - z jakéhokoliv žánru dokáže vyždímat hektolitry živé imaginace jako nikdo jiný.

Belatris
21.07.2013

Výborná směska Bradburyho mistrovství vhodná pro všechny situace, nálady, roční doby atd... Bradbury je pro mě mistr krátké povídky - úžasné pointy, čistý styl.

budíček
08.06.2013

Bradbury je pro mě prostě mistr povídky. Ať už mají nádech hororu (např.Kostra nebo Malý vrah ), nebo jsou ze světa fantazie čí sci-fi. Navíc mají skoro vždy zajímavý konec, občas až děsivý... Bradbury má skvělou fantazii, některé jeho povídky jsou skoro pohádkové a na okamžik vrátí čtenáře do dětství, do světa víl, skřítků či létajících mužíčků (nevím proč ale dost mě bavila a pobavila právě ta povídka o létajícím mužíčkovi), nejradši mám ale jeho sci-fi povídky o cestování vesmírem, jeho pojetí osidlování Marsu nebo Venuše, nikdy nekončící deště, osudy kosmonautů ztracených v nekonečném vesmíru, bez šance na návrat... Opravdu dokáže nádherně vystihnout atmosféru téměř každé povídky, kterou píše. Samozřejmě některé povídky jsou slabší a člověk na ně snadno zapomene, ale o to víc a silněji se pak dostanou pod kůži ty kvalitní.

Rup
06.06.2013

Bradbury je prostě PAN SPISOVATEL. Nemám co bych dodal.

Popluh
26.04.2013

Nádherná sbírka povídek, která potvrzuje Bradburyho univerzálnost a všestrannost. Přestože je právě Kaleidoskop důkazem, že je škoda autora škatulkovat pouze do žánru sci-fi, zároveň je i výborným důkazem jeho osobitého a lidského přístupu k žánru.

Ikkju
26.10.2012

První sbírka povídek od Bradburyho, kterou jsem našel v mámině knihovně. Kostlivci, mexičané či lupiči ve větracím zařízení na mě působili svěže, poeticky, a tísnivě jen velmi málo, nebo na správných místech.

Sedlmajerka
16.09.2012

Sci-fi moc nemusím, ale tyto povídky vážně stojí za přečtení!

kazecha
23.07.2012

Moc se mi to líbilo - moje nejoblíbenější povídka je "jezero" - to si pamatuju i po nějakých 15 letech.

bookcase
02.02.2012

Výborné povídky, u některých mi běhal mráz po zádech.

ttoper
22.06.2011

Výborná kniha. Zejména povídky v kapitole Hrůza a děs patří k tomu nejlepšímu mezi hororovými povídkami.