Kafe @ cigárko

Kafe @ cigárko https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262411/mid_kafe-a-cigarko-262411.jpg 4 1698 425

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas? Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle. Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat. Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová. A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná!... celý text

prestiggio
05.08.2018 4 z 5

Netuším aké sú kritériá pre udelenie cien Magnesia Litera, takže neviem či táto kniha získala ocenenie právom. Každopádne však čestne môžem potvrdiť, že toto bola jedna vydarená kniha, ktorá ma veľmi bavila.

Anna 13
27.07.2018 5 z 5

Nečekala jsem, že mě fejetony Marušky Doležalové budou tak bavit a já je jedním dechem dočtu ve dvě v noci.
Její humorné vyprávění z českého hereckého prostředí mě opravdu bavilo (zvlášť "pomluvy" známých herců nebo perličky z natáčení nejpopulárnějších seriálů).

Je to velmi zábavné čtení, které si Magnesiu Literu zaslouží, protože dokáže dočista strhnout.

A především vás přesvědčí o tom, že být herečkou byste opravdu nechtěli. Ten chaos, stres a nejistota dýchá téměř z každé kapitoly, takže se opravdu nedivím, že jsou herci neustále nadopovaní kofeinem a nikotinem.

Super knížka. Moc se mi líbilo i grafické zpracování a formát. :)

dzejkbeltygros
16.07.2018 5 z 5

Herci to nemají lehké. Ani divadelníci, což jsem si sama tak trochu zažila. V téhle knížce bylo krásně a vtipně odhaleno, jak se cítí obyčejný člověk, který se snaží životem nějak proplout a něco dokázat. Občas jsem cítila, jako by mi Marie mluvila z duše. Ten nadhled, se kterým vtipně popisuje svůj život byl dokonalý. Jsem fanoušek ironie a té tam taky nebylo málo. Určitě doporučuji pro ty, co mají rádi humor.

Atanone
13.07.2018 5 z 5

Milé,jiskřivé,vtipné a inteligentní. Pro mě dobrá volba,pobavila jsem se.

whiolet
26.06.2018 3 z 5

To, že herec těžký život má, jsem tak nějak věděla už předtím než jsem knihu začala číst, avšak po přečtení knihy mám pocit, že chudák herec má život z nás všech nejtěžší a nejsmutnější.
Autorka vypráví s lehkostí a vtipem,ale na mě přeci jen kniha působila tak nějak hořko sladce.

mcleod
24.06.2018 5 z 5

Přiznám se, že i mou odpovědí na větu: "Asi už se třesete na vyprávění, co strašného se stalo s mými vlasy," bylo jen ledově chladné zívnutí :-) Zkrátka sem tam je v knize (z pohledu chlapa určitě) nějaký ten slabší článek, ale takových je jen pomálu. V naprosté většině jde opravdu o výbornou knihu plnou humorně detailního pohledu na hereckou profesi a na introvertní osobnost autorky, která nejen poučí o těžkém životě herců a hereček (a introvertů), ale navíc ještě pobaví svým neopakovatelným vtipným nadhledem a ironií... takže mé hodnocení této výborné knihy (a její milé a talentované autorky) je jednoznačné a už během čtení jsem ho mnohokrát vyjádřil svým hlasitým smíchem :-)

crazyslunicko
24.06.2018 4 z 5

Knihu jsem si pořídila z důvodu alespoň částečně splnit čtenářskou výzvu 2018.

Tušila jsem, že kniha bude jiná, ale mile mě překvapila tím, jak je v ní herečka upřímná a vypráví o svém životě v prostředí herectví i mimo něj viz. příhoda s autem a benzínem (podle mě nejlepší historka). Poukazuje na to, že není jednoduché býti herečkou a prorazit na konkurzech a ne všichni mají tu možnost hrát v nekonečných seriálech. Jednotlivé příběhy doplňují vtipné ilustrace a hned je kniha milejší a veselejší. Kniha je velmi přímá a naservíruje vám život herečky, takový jaký je bez obalu, s emocemi (třeba, když vám vyroste na čele beďar) a se vším co k tomuto životu patří. Myslím si, že většina lidí si ani neuvědomuje, jak velká práce je za herectvím a ne všechny herečky se s tímto darem narodí a prorazí. Pokud vypadáte jako jedna z mnoha, tak asi pravděpodobně neprorazíte. Marie je velice charismatická a specifická dívka, která mě absolutně dostala svou stydlivostí, ikdyž kniha je velice otevřená. Myslím si, že na Marii její největší role čeká a nebude to Comeback a Saša. Velice se těším a třeba tím někoho inspiruji, aby ji obsadil do velkofilmu.
Kniha si určitě cenu magnesia litera právem zaslouží. Doufám, že se dočkáme dalšího pokračování.

bigbabe
21.06.2018 2 z 5

Jako kniha ctena u more dobry, ale jinak bych si ji za 349,- teda nekoupila. Tretina stranek uz vypadana (z knihovny) a ja k tomu prispela nekolika dalsimi. Urcite zadny literarni zazitek. A bohuzel mozna i trochu menim nazor na autorku ... k horsimu. Ani jsem se moc nezasmala.

katka_dv
10.06.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky záplavě reklam na ni, blog jsem nečetla. Za mě trochu přeceňovaná.
Podtitul „Historky z hereckého podsvětí“ platí spíš jen pro první část; většinou zajímavé čtení.
Druhá část je spíš o autorce samotné, jejích příhodách a trapasech, takže asi záleží na tom, jak vám autorka sedne svým smyslem pro humor. U mě se bohužel žádné výbuchy smíchu nekonaly.
Celkově je kniha napsaná mile, laskavě, nenáročně (tak akorát na čtení do vlaku), jenže občas tak nějak o ničem.

Layyen
10.06.2018 4 z 5

celkem zajímavý pohled na svět herců, ač autorka občas z herectví dělá hrozně těžký zaměstnání (co maj řikat doktoři, autobusáci atd..) každopádně srandovní, a oddychová četba, ke knize jsem se dostal náhodou a nelituju času.

venora
08.06.2018 5 z 5

četla jsem i články na blogu, bavilo mě zrovna tak.

cibulka 8
08.06.2018 4 z 5

Vtipná, zábavná, inteligentní - jako samotná autorka. Maruška se rozhodně nebojí vylíčit svoje trapasy a dělá to s nadhledem a lehkostí. Velice mě také pobavily vtipné ilustrace. Celkově opravdu povedená kniha.

Sorrow
07.06.2018 4 z 5

Nejdřív jsem si myslela, že blogovým zápiskům hozeným na papír přece nemůžu dát víc než tři hvězdy, ale víte co? Ono si to ty čtyři určitě zaslouží. Mariino vyprávění je přesně takové, jak se inzeruje - vtipné, inteligentní, psané s nadhledem a lehkostí. Rozhodně doporučuju si to čtení dávkovat, protože tím, že to přece jen vzniklo jako blog posty, jsou si jednotlivé články vyzněním (nikoliv obsahem) dost podobné. Grafická podoba knihy mě bohužel nechala naprosto chladnou, ilustrace nejsou mým šálkem kávy a širokoúhlý formát je sice originální nápad, ale jako v knihovně to vypadá fakt blbě. Proto za sebe doporučuju audioknihu, která je skvěle namluvená samotnou Marií. Pokud se chcete dobře zrelaxovat a pobavit, tahle holka se vám o to zaručeně postará :)

kiwizak
02.06.2018 4 z 5

K blogům jsem měla vždycky blízko a tady jsem se bavila tak, jak jsem ani nečekala. Rozhodně se mi změnil pohled na herce a na věci, nad kterými jsem nikdy předtím vůbec nepřemýšlela. Forma povedená, zábavná, člověk si odnese i nějaké zajímavé postřehy.

Jaruš7
02.06.2018 5 z 5

Jo, líbilo se mi to, z audiočetby čiší věrohodná upřímnost, která nemůže nebýt přijata tak, jak je podaná, prostě vás odzbrojí od kritiky, která v tomto případě by byla bez argumentů.
Dík za emoční pohled do branže, kterou jen tak někdo nepozná, a hlavně za odvaz - (jakousi pocitovou zpověď), v tomto případě s ukázkovým talentem ke hrátkám dramatickokomediálním.
Fajn.

Maanna
21.05.2018 5 z 5

Bavila jsem se, užila si i autorčin sebeironický přístup. Jsou to blogové vstupy, a proto je nemá smysl srovnávat s perlami světové literatury, ale pro mě to bylo svěží a příjemné čtení, které zvlášť vyniklo, pokud si ho člověk propojil se skutečnými filmy nebo herci.

hellena1523
19.05.2018 3 z 5

Než jsem se pustila do čtení, byla jsem z knihy nadšená. Pročítávala jsem ji, když jsem pracovala v knihkupectví, a přišla mi prima. Ale teď, když jsem se k ní dostala a četla ji celou, to nadšení opadlo. Líbí se mi, že Maruška píše velmi civilně, laskavý humor je jí vlastní, nicméně si nejsem jistá, zda knižní podoba neí spíš na škodu.
Myslím, že některé blogy by se neměly přenášet do papírové podoby, protože právě formát blogu jim perfektně sedí...
Kdybych měla hodnotit jako knihu, byl by to jasný podprůměr. Blog mi přijde super. Beru-li však v potaz fakt, že jde o knihu, která byla vydána jako sbírka článků z blogu, vychází mi z toho průměr, který neurazí, ale pravděpodobně ani nenadchne.

ElfkaEleanor
19.05.2018 3 z 5

Vtipne a ctive zpracovane postrehy ze zivota herecky. Doporucuji kazdemu, kdo si chce dat nohy na stul a jen tak relaxovat u nenarocne cetby.

Chesterton
15.05.2018 3 z 5

[audiokniha.autorské čtení]
Svěží bonbonky, pestrobarevné balonky nabité svěží a mladistvou sebeironií, zároveň povzbudivé, hravé. Lze se jimi přesytit a na chvíli odložit. Zároveň i do sebe pohlédnout, zda občas nejsu hérečka doplňující citovou databanku například :) či sám sebe neberu příliš vážně.
Síla je skutečně v upřímnosti a opravdovosti, kterou (hranou i skutečnou:) podtrhuje v audioknize sama autorka. Také trochu rozbíjí stereotypy i předsudky. Pro rozbití blbé nálady ideální do každého počasí!!
Snad pro knižní podobu to chtělo pár podobných témat ubrat. Avšak perly jsou opravdu brilantní :
"To nebyla módní odvaha ani nevkus, to byla čirá svoboda oblékání, jakou může mít jen člověk, který pohroužen do četby Dostojevského nevnímal, co si bere na sebe, protože jeho jediným cílem bylo neumrznout u kamen až bude celou noc hltat hluboké myšlenky."
3/3

NienorNíniel
13.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka! Fakt se mi to moc líbilo a krásně se to četlo, nemohla jsem se od toho vůbec odtrhnout. Sice bych na takovýchhle knížkách nemohla přežívat dlouho, ráda se zasním do děje a to tady nešlo. Ale autorka moc hezky a vtipně psala a věnovala se zajímavému tématu. Knížku můžu doporučit.