Jurský park

Jurský park https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70546/bmid_jursky-park-vWi-70546.jpg 4 1121 186

Jurský park série

Příběh profesora paleontologie, který spolu s dalšími odborníky zakládá na nevelkém ostrově v Pacifiku druhohorní, jurské safari ve stylu ohromného zábavního parku. Celá věc se jim však vymkne z rukou a ostrov se promění ve smrtící past...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub , Baronet

Jurassic Park , 1990

bukiet
16.09.2018 5 z 5

Po letech jsem se díky poslechu knihy ve vynikajícím přednesu pana Meduny vrátil na ostrov dinosaurů a uvědomil si, jak moc jsem tuto Crichtonovi knížku zapomněl, protože jsem přijal za svou filmovou verzi příběhu.

HYPNOS88
09.09.2018 4 z 5

Musím říct, že kniha jo, skvělý, ale jeden z mála případů kdy film předčil knihu.

Honey19
20.08.2018 4 z 5

Super knížka. I když film jsem viděla, tak kniha ho předčila. Velice napínavé čtení.

kittlerka
15.08.2018 5 z 5

Kniha je 28 let stará, a pořád je svět Jurského parku naprosto fascinující.

Děj je v knize oproti filmu za prvé jiný, za druhé mnohem více detailnější, vědečtější - zde musím ocenit, že autor píše o vědě i pro nevědce. Nejvíce jsem byla pohlcena pasážemi o raptorech. Dále musím vyzdvihnout charakter Johna Hammonda, tato postava mě štvala po celou dobu čtení..

Igor1311
22.07.2018 5 z 5

super super a ešte raz super. Film, čo bol svojho času megatrhák sa s knihou nemože ani rovnať. Dokonca ani komplikovanejšie vedeckomatematické pasáže textu neublížili. Perfektne opísaná kostarická príroda, živý a do detailov opísaný výzor a správanie dinosaurov, najmä raptorov, kniha ma prinutila pozrieť si (opäť) všetky časti Jurského parku.

15Kate
03.07.2018 5 z 5

Kniha je krásně čtivá a do děje mě vtáhla natolik, že jsem ji celou přečetla během dvou dnů. Pasáže s matematickými výroky jsou sice náročné, ale i přesto zajímavé a dávají matematice úplně jinou tvář. Vykreslení dinosaurů se autorovi také povedlo na jedničku.

KnihoMorka
08.06.2018 5 z 5

prahnu po dalším

Lalina3
04.06.2018 4 z 5

No já nevím... Chvílemi to bylo zmatené, na mě někdy až moc vědecké, jak mám mít stejné znalosti pojmů jako matematik? Některé pasáže pro mě tedy postrádaly smysl.
Popis prostředí byl velmi dobrý, v té nejvíc dobrodružné pasáži jsem se bála společně s hrdiny, nemohla jsem se odtrhnout.
Chtěla jsem dát 5*, poslední kapitoly mi ale přišly naprosto zbytečné... Na co jako musí za každou cenu počítat zvířata, když za chvíli už to postrádá jakýkoli smysl? A takových divných počinů tam bylo více... Navíc vážně se člověk, kterého už stokrát chtělo něco sežrat, vůbec nebojí?
Jsem ale ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, určitě to byl čtenářský zážitek.

alfons9315
13.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Děj, postavy i popis prostředí je doveden k dokonalosti. Po shlédnutí filmu si ale nemůžete vše představit znovu, prostě dinosaurus už vždy vypadá a bude vypadat, jako ten z jurského parku (filmu). Takže by mohlo být zajímavé číst knížku dříve než vidět film. Autenticitu textu a příběhu dodávají hodně i grafy a 'screeny' obrazovek z děje. Velice doporučuji přečíst.

Martiiiik
18.04.2018 5 z 5

Jsem velkým fanouškem všech filmů o Jurském parku a teď si hodně vyčítám, že jsem si knihu nepřečetla už dávno, protože byla skvělá. Je to stejné jako u většiny filmů dle knih : nesahají knize ani po kolena. Knížka je úžasně čtivá, detailů o prostředí tam je tak akorát, aby si člověk mohl dotvořit svou představu. Určitě doporučuji, úžasné čtení :-)

Martiiiik
18.04.2018 5 z 5

(SPOILER) Jsem velkým fanouškem všech filmů o Jurském parku a teď si hodně vyčítám, že jsem si knihu nepřečetla už dávno, protože byla skvělá. Je to stejné jako u většiny filmů dle knih : nesahají knize ani po kolena. Knížka je úžasně čtivá, detailů o prostředí tam je tak akorát, aby si člověk mohl dotvořit svou představu. Zajímavá mi přišla změna věku dětí, protože v knize je starší Tim, má rád dinosaury a počítače a Lex je prostě jen malá holčička.. A také jsem obrečela smrt Iana Malcolma, to mi autor neměl dělat :-(. Určitě doporučuji, úžasné čtení :-)

RMarkéta
04.04.2018 5 z 5

Nejdříve viděn film Stevena Spielberga. Ten mě ohromil. Měla jsem tenkrát dinosauří mánii a k té po filmu patřila i tato kniha. Chtěla jsem být paleontoložkou a nacházet kostry dosud neobjevených zvířat a přepisovat tak dějiny. Do knížky jsem se začetla tak, že jsem ji nechtěla dát z ruky a chodila s ní i spát. Z nostalgie se k ní vracím a mám ji pořád ráda.

sgjoli
25.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Na filmech jsem doslova vyrostla, ale tohle je ještě lepší. Kniha nabízí celkem dost detailních informací okolo celého parku, okolo zvířat, ale to mi na tom přišlo skvělé - o to důvěryhodnější. Já si to neskutečně užila. Začátek dost popisný, detailní, druhá půlka pak zcela nabitá dějem, od něhož se nedá odtrhnout. Jsem nadšená.

dav110
10.03.2018 5 z 5

Spielbergův Jurský park je jedním z filmů mého dětství. Je pro mne skutečně srdeční záležitostí, naučil mne milovat filmy, stal u začátku mé fascinace dinosaury. S tímto (po)vědomím jsem ve věku asi patnácti, šestnácti let přistoupil k četbě předlohy. A víte vy co? Crichtonův Jurský park (předloha) Spielbergův Jurský park (adaptace) stokráte překonává! Co stokráte? Rovnou tisíckráte! Nemohu si nedovolit drobnou analogii, Spielbergův Jurský park je jako učebnice biologie a fyziky pro základní školu, Crichtonův pak, to jsou vysokoškolská skripta!

Závěrem trochu patosu: až budu umírat, chci zas nejdříve zkouknout film a následně znovu přečíst knihu, je to jeden z návodů, jak můžu umřít šťastný.

Gagarinuvbratr
07.03.2018 5 z 5

Jurský park je kniha môjho detstva. Kvôli nej som sa chcel paleontológom. Bohužiaľ to nevyšlo a skončil som pri strojoch. Ale aj tak je to má veľká láska, kniha je rovnako skvelá ako film.

Desmond04
22.01.2018 5 z 5

Filmová verze patří mezi mé nejoblíbenější snímky vůbec, tak jsem si řekl, že je na čase se seznámit s její neméně známou knižní předlohou. Pro mé překvapivé zjištění, je mezi oběma verzemi mnoho rozdílů. Hlavní zápletka je samozřejmě stejná, nicméně premisy a cesty k závěru se poměrně diametrálně odlišují. Ale to rozhodně není ničemu na škodu. Jedním z největších rozdílů je fakt, že Crichtonův Jurský park je neskonale brutálnější než ten filmový. Popisování scén útoku ještěrů na novorozeněte mi ještě teď dodává mrazivý pocit v zádech. A podobný pocit, jsem měl po dobu čtení knihy několikrát. Čtenář zkrátka má dobrý důvod se o obávat o zdraví postav. Jurský Park se čte náramně a názory některých čtenářů, že to je průměrná kniha a že filmovému zpracování nesahá ani po kotníky, rozhodně nesdílím. Je to skvělé putování nejen s dinosaury, ale i s lidskou domýšlivosti a sebestředností, která místo tučných zisků vede akorát k velké katastrofě...."život si zkrátka vždycky najde cestu"

Filatov
26.11.2017 3 z 5

Film mi přišel o něco lepší, než kniha i když ponoření do Jurského světa v knižní podobě také mělo něco do sebe. Celkově jde ale o průměrnou knihu a celkem dlouho trvá, než se park představí a dojde k nějaké akci. Jde prostě o přežití v parku plném dinosaurů. 60%.

Meebo87
20.11.2017 5 z 5

Byl to skvělý a napínavý příběh

Yokolobuna
04.10.2017 3 z 5

Tak v tomhle případě filmové zpracování kvalitou výrazně převyšuje knižní předlohu. Crichton zjevně nemá žádné zkušenosti s dětmi, jelikož postava Lex je naprosto otřesná a neuvěřitelná. Až na pár momentů se vůbec nechová přiměřeně svému věku, navíc je to neuvěřitelně nesympatický, namyšlený spratek, kterého dinosauři ne a ne sežrat. I další postavy se ale mnohdy chovají prapodivně. To, že někoho před chvílí sežral T-rex, je vůbec netankuje a pořád si jedou svoje. O tom, že si raptoři nevšimnou, když vedle nich dopadne na zem trojice lidí, ale o chvíli později na míle uslyší přijíždějící loď si udělejte obrázek sami. Naprosto mimo bylo dle mého názoru i opakované vypisování programového kódu, který obyčejnému čtenáři neřekne naprosto nic. S hodnocením nelze jít níž. Přeci jen jde v jádru o skvělý nápad, který ve své podstatě Crichton dobře uchopil (třeba v postavě Malcolma), ale vylámal si zuby na zcela základních (a zásadních) věcech. Byl jsem tak vlastně dost nemile překvapený a tleskám filmařům, kterým se povedlo všechny zásadní hrubky napravit.

Dzovicek
16.09.2017 2 z 5

Moc mě to nebavilo. Film byl dost podle knihy, takže děj nepřekvapil, ale ani forma nebyla nic moc. Škoda.