Jurský park

Příběh profesora paleontologie, který spolu s dalšími odborníky zakládá na nevelkém ostrově v Pacifiku druhohorní, jurské safari ve stylu ohromného zábavního parku. Celá věc se jim však vymkne z rukou a ostrov se promění ve smrtící past...

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70546/jursky-park-zEi-70546.jpg 4.4821

Jurský park 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub, Baronet

Jurassic Park, 1990

Kniha Jurský park

včera

Začátek příběhu byl zajímavý a ačkoliv nejsem fanda dinosaurů, autor mě dokázal navnadit tak, že jsem se na chvíli chtěla stát archeologem na nějaké vykopávce.
Někde od půlky bohužel moje nadšení začalo uvadat a příběh mě pomalu nudil. Snažila jsem se znovu začíst, ale posledních 100 stran se zdá být nadlidský výkon.

Alvari

Asi jako většina zde přítomných jsem také jako první viděl filmové zpracování Jurského parku. To se ovšem ani zdaleka nemůže rovnat své knižní předloze, i když mě vždy film bavil. Crichton tu asi nejlépe ze všech svých knížek kombinuje zajímavý námět a zápletku se znalostmi jemu vlastními a těmi, které shromáždil z vnějších zdrojů. Mohu vřele doporučit, protože tahle knížka byla super.

m_martina

Viděla jsem film, ten ale není ani zdaleka tak dobrý - a poté četla i knihu. Ta je naopak výborná, četla jsem ji jedním dechem. Doporučuji.

LillyM.

Nejdřív jsem teda viděla zfilmovanou verzi. Byla jsem prostě zvědavá, jak se autor s dokonalou myšlenkou popere v papírové verzi, a jsem mile překvapena. Dobrodružství, zvraty, zajímavé, napínavé, prostě BOMBA. Líbilo se mi to ještě víc než film. Důvod proč jsem četla knihu byl samozřejmě ten filmový, ale taky miluju i jenom knížky, kde jsou různé druhy dinosaurů dokonale popsaní, a proto i kniha byla poučná.

janabo

Geniální! Úžasná kniha bez ohledu na to, zda jste viděli filmy či nikoliv.

kristie

Nějak nechápu, že se mi tahle kniha tak dlouho vyhýbala. Nejsem a ani jsem jako dítě nebyla, velký fanda dinosaurů, ale Jurský park patřil k našim nejoblíbenějším filmům a je to taková nostalgie. O to víc nechápu, že se ke mě kniha dostala až teď. První část knihy pro mě byla úplná novinka a i později je toho v knize tolik, co se do filmu nedostalo, že znalost filmu knize nic neubrala na zajímavosti. Jak to tak bývá, je v knize daleko více prostoru a to jak pro vysvětlování všech vědeckých procesů, ozařování,... Ale i pro postavy. Pasáže s Malcolmem s jeho cynickými poznámkami, jsou naprosto super a celému, jinak vážnému a ohromujícímu příběhu dodávali to něco navíc, stejně tak Lex, která také se zbytkem postav nijak nesdílela nadšení z dávno vymřelých ještěrů.

RyonMathrin

Originální zápletka, pečlivě teoreticky podchyceno, napínavé do posledních stránek... Zasloužených 95%. Jen některé pasáže (záchrana vždy na poslední chvíli) už mi přišly klišovité, ale celkový kladný dojem přetrvává. Kromě neskutečného dobrodružství kniha ukazuje na slabiny podobných záležitostí a projektů, jako by byl Jurský park ve skutečnosti a autor v dialozích rozpracovává zajímavé morální úvahy.
Film jsem neviděl, ale naprosto chápu, že takto kvalitní materiál byl zpracován. Ale předpokládám, že uvedené úvahy nemohly být na plátno přeneseny v takovém rozsahu, jako v knize.
Doporučuji, napříč žánry vynikající věc.

ondra1995

Jako malý jsem viděl film mockrát a znám ho stále takřka nazpaměť. Když jsem narazil na knihu, nejprve se mi do ní nechtělo, ale kladné recenze mě nakonec přiměly se do románu pustit.
Kniha mě pohltila hned od prvních stran. Napadený dělník raptorem v nemocnici, útoky na novorozence - scény, které ve filmu nebyly, ale naprosto mě vtáhly do děje. Poté se čtenář seznámí s postavami, jež zná z filmu, a děj se přesune na Isla Nublar. Nicméně děj románu stále překvapuje a nesplývá s filmem (raptoří jesle, mladý T-Rex, napadení ve voliéře, scéna u vodopádu, hnízdiště). Závěr románu se liší výrazně.
Během čtení jsem čekal, kdy narazím na scény z filmu jako "T-Rex na záchodě" nebo "mazaná holka". Ty však stvořili až tvůrci filmu.
Negativně hodnotím postavu Lex, která mi opravdu lezla na nervy. Dále jsem si úplně nedokázal představit chování postav při některých nebezpečných situacích a při situacích, kdy by měly být naprosto potichu (počítání vajec v hnízdišti, napadení ve člunu, T-Rex pod vodopádem).
Závěrem, těžko bych hledal román, který jsem přečetl tak rychle.

Konec dětství
Konec dětství