Jurský park

Jurský park https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4 1121 186

Jurský park série

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Jurassic Park , 1990

DomYell
14.11.2019 5 z 5

Pro me jedna z nejoblibenejsich knih celkove..asi takova ta top20..Veda, fantazie, uvahy, pribeh, co ma spad...lahudka:)

kktnk
16.10.2019 4 z 5

Je to zajimave, ve druhe polovine napinave jak ksandy, sem tam i poucne. Crichton proste umi. Subjektivne bych rekl, ze lepsi nez Kmen andromenda a stejne dobre jako Piratska odyssea. Precetl jsem to jednim dechem a ted se konecne po letech muzu podivat na film, abych pak mohl rict „hmm, knizka byla mnohem lepsi“. :) Libi se mi na tom, jak to ilustruje rychlost vyvoje (ne)znalosti o praveke faune, kdyz se podivam jak treba velociraptora popisuje Crichton tehdy a jak dnesni veda, je to uplne jiny obrazek. Jak to asi bude vypadat za dalsich 30 let…

Ilmatar
29.09.2019 5 z 5

Jurský park jsem četl jako kluk nadšený z filmu. Zpočátku zklamaný, poté nadšený.
V dospělosti jsem si už pustil jako audioknihu.
Kniha o lidech, kteří v dobré víře/v očekávání zisku stvoří monstra.

Usire
10.09.2019 3 z 5

Upřímně jsem knihou víceméně zklamaný, protože jsem očekával něco jiného, lepšího. Film mi přijde lépe zpracovaný, než kniha, ale v knize je zase příběh drobátko jiný a i delší. Skvělý nápad na knihu, bohužel horší provedení. Nejvíce mi vadila Lex. Rozhodně její chování neodpovídalo daným situacím a nechce se mi věřit, že by jí nikdo prostě nepřetáhl, třeba lopatou.

Langosh
14.08.2019 5 z 5

Kniha čtivá, zajímavá, napínavá (nikdy nevíte, odkud se vynoří Raptor a koho zabije), úplně jiná než film. Jen mě štvala Lex s tím jejím věčným "mám hlad", zatímco kolem zuří boj s dinosaury :D

Medasek
13.08.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila. Už od mala jsem byla blázen do dinosaurů.

hetzerjoke
19.07.2019 3 z 5

Zajímavý nápad, ale Crichton napsal i lepší.

kotasbk
08.07.2019 4 z 5

Musím se rovnou přiznat, že mám slabost pro zfilmované knihy. A podle toho se také odvíjí moje hodnocení knih a filmů. Z velké části jsem prvně viděl film a až poté jsem četl knihu. To platí i u Jurského parku, který jsem viděl jako malý a přiznám se, že jsem neměl ani ponětí, že nějaká kniha existuje. Existenci knihy jsem začal vnímat až někdy před pár lety. Nedalo mi to a hned jsem si ji koupil z antiku. A neudělal jsem chybu. Nejsem žádný knižní expert, ale mohu říct, že kniha je dobře napsaná, je svižná a plná vědeckých slov, které jsem si musel googlit. Například slovíčko teratogenní jsem nevěděl a ani netušil, že existuje. Ale díky Majklovi jsem o pár slovíček chytřejší. I když jsem v podstatě neporozuměl, jak to vlastně s DNA a se vším tím okolo funguje, pochopil jsem poselství celé knihy. Neřekl bych, že děj by byl nějak podstatný, mě spíš více šlo o to, jak si člověk myslí, že dokáže ovládat a předpovídat přírodu. A právě na Jurském parku je to pěkně vidět, že i když člověk vytvoří perfektní ostrov pro dinosaury a bude mít vše pod kontrolou, tak stejně příroda vyhraje nad člověk.

smardice
05.06.2019 5 z 5

První knížka od M.Crichtona. Film byl skvělý a kniha také, nevadil ani trosku zdlouhavý rozjezd.

Catwoman292
10.05.2019 5 z 5

Knížka mě k sobě připoutala a já se od ní nemohla odtrhnout. I přes to, že miluji filmovou adaptaci, tak kniha byla mnohem lepší. Zaujalo mě, že oproti filmu měla kniha pomalejší a o to děsivější spád, když už vypadalo, že je vše vyřešeno, opět se objevil problém... Překvapilo mě, že celkový děj a konec byl úplně jiný než ve filmu.

Haloon
09.04.2019 5 z 5

Crichton je mistr příběhů, ve kterých jsou hlavní postavy nahnány do jakési arény a následně je na ně vypuštěna horda příšer, kvůli kterým musejí náhle bojovat o holý život. Vždy to v jeho podání působí skvěle.
Jurský park je zřejmě jeho nejúspěšnější dílo, které svou originalitou a nápaditostí, všechny ostatní zastiňuje. Žádný div, že se toho chytnul sám Spielberg.
Kniha je skvělou jízdou napětí, dobrodružství a tvorů, kteří byli dávno pryč, ale už nejsou. A tak tu dvě tězké váhy evoluce stojí proti sobě.

harena
01.04.2019 5 z 5

Odtrhnout se od knížky a přestat číst bylo téměř nemožné. Víděla jsem i film, ale knížka je přeci jenom zajímavější, napínavější a zábavnější. Četla jsem ji už před lety a patřila ke knihám, které si jednou za rok o dovolených znovu otevřu. Dokonalé čtení pro milovníky dobrodružství.

elcapitano
20.03.2019 3 z 5

Mám trochu rozporuplné dojmy. Proč se skoro všechny postavy v knize chovají víceméně jako po lobotomii, přestože jsou evidentně inteligentní - jinak by nenaklonovali dinosaury, nespustili celý systém parku atd..? Např. jednoho sežere T-rex a ostatní řeší spadlý plot?
Trochu legračně působí Crichtonovo zaujetí nejmodernější technikou, dnes ovšem již skoro 30 let starou. Popisy fungování systémů v JP, komunikace nebo elektromobily řízené CD-rom mechanikou. Takový dokument doby.
Oceňuji v textu lekce z genetiky, matematiky, teorie chaosu, byznysu atd..
Celkový dojem: tak nějak napůl - spousta práce, informací atd, ale nějak mi to celé úplně nezarezonovalo.

Allebith
04.03.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se až místy nudila. Pak ale přijeli na ostrov a mou mysl naplnili dinosauři až po její pomyslný okraj a zábava, akce, napětí i nadšení se udržely až do konce. Je to jedna z těch knih, po které zůstává v duši prázdno, které chcete co nejrychleji naplnit dalším dobrodružstvím.

C.Skilark
15.12.2018 5 z 5

Moje první setkání s Crichtonem a jsem nadšená. Umí perfektně skloubit vědu s příběhem a akcí, a to tak, že ani na chvíli nenudí. Jednoznačně nejlepší postava - Malcolm.

PanKrabák
09.12.2018 5 z 5

Úžasná kniha se skvělým příběhem. Knihu jsem četl s očekáváním že si pouze zopakuji děj filmu, ale to jsem se úplně spletl příběh je od filmu úplně odlišný a mnohem více je v něm cítit důraz (hlavně díky první kapitole) na to že je genové inženýrství nebezpečné a v době vydání knihy neregulované.

Kalima206
06.11.2018 4 z 5

Za mě osobně trošku zbytečně moc dlouhý rozjezd - řeší se zde moc do detailů technické věci, DNA, společnosti, proto hvězda dolů. Jakmile se ale čtenář ocitne v parku, to jsou nervy! Líbí se mi, detaily, vypjaté situace, čtenář je v neustálém napětí, co bude!

Kniha se klasicky od filmu liší a tak ti co milují filmové zpracování nebudou určitě zklamaní ani tím knižním, i když zde je konec úplně odlišný od filmového ]:-)

Nikolas0311
29.10.2018 4 z 5

Spielbergův film je úchvatný. Výborně natočené a ti dinosauři jsou jako živý. Když jsem se dozvěděl, že Spielberg své impozantní dílo natočil podle knihy, tak jsem nemohl čekat a předlohu si přečíst. Tohle bude u mě asi jedna z mála knih, které předčilo filmové zpracování. Ne, že by kniha byla hrozná to ne. Skvěle popsáno klonování dinosaurů, dobrý popis samotných dinosaurů a knize dodávají na atmosféře ještě různé grafy počítače. Navíc jsou tu části, které film vynechal jako např. pterodaktylové v kleci nebo honička s T- Rexem po řece. Na druhou stranu žádná z postav si nezískala mé sympatie, což mi přijde jako škoda, protože mi vlastně bylo úplně jedno jestli přežijou a ten konec... Konec byl největší kámen úrazu. Ve filmu mě konec naprosto překvapil, uchvátil apd. a tady bohužel mě zklamal. Žádný T- Rex, který se znenadání objeví. Prostě ne. Nevím, konec mi přišel odfláknutý, ale to nemění nic na tom že Jurský Park je výborná kniha. Rozhodně si chci přečíst i Ztracený svět.

Tvefisto
01.10.2018 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale bylo to mnohem lepší než film. Většina postav byla sympatičtějších a celkově to bylo mnohem dobrodružnější a napínavější (a překvapivě úplně odlišné od filmu). Prostě skvělé!

Annkag
18.09.2018 4 z 5

Kniha predčila film v mnohých ohladoch.Páčilo sa mi dianie,ktore predchádzalo nebezpečnej prechádzke po parku,ktorý nemal uzrieť svetlo sveta.
Bola som nadšená z vysvetlovania teorie chausu od Malcolma.
A hlavne ten koniec bol úžasný...žiadny americký hapyend filmovej verze....a pomenovania dinosaurov?Páni,že ich bolo tolko druhov som nemala ani páru...