Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4124 1054

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

sadlo
20.10.2015

Druhá světová válka očima německého dorůstajícího chlapce v Hitler Jugend a osud francouzské slepé dívenky, která vyrůstá v Paříži a je nucena s tatínkem odjet do Normandie, kde hledají azyl u strýce dívky. Příběh děvčete je úzce spajtý s povoláním jejího otce, který před útěkem z Paříže obdržel od svého nadřízeného, ředitele Muzea, kámen, drahokam, o který se zajímá německá SS.Kniha, příhěh dětí, Francouzů, Němců je velice čtivý.

lidunka1
19.10.2015 5 z 5

I když je kniha z válečného období, nelíčí podrobně žádné krutosti, jak tomu někdy bývá. Autor mistrně rozkrývá několik životních příběhů, které se v jedné chvíli protnou. Sama trošku píšu, ale něco takového bych asi v životě nezvládla. Klobouk dolů, pane Anthony.

cace
19.10.2015 5 z 5

Zatím čtu a užívám si to. Po delší době mám zase v ruce knihu, která stojí za to.

simlenka
18.10.2015 5 z 5

Člověk by čekal, že kniha o válce bude neskutečně depresivní a smutná, já z ní mám ale tak krásný a pozitivní pocit... Je úplně vymazlená, užíváte si každou větu, každé slovo! Pro mě kniha roku a jistě předčí i ty něj knihy z předešlých let...

anibeni
14.10.2015 5 z 5

Výborná kniha, velmi zajímavé příběhy, velmi emotivní konec... nevím, co víc dodat. Snad jen - přečtěte ji, stojí to za to..

ksuia
08.10.2015 5 z 5

Jedním dechem!

Petísek
07.10.2015 5 z 5

Jedním slovem ÚŽASNÁ knížka :) Pulitzerovu cenu si určitě zaslouží :)

Paja85
06.10.2015 5 z 5

Tato kniha je opravu nádherná, právem vlastní Pulitzerovu cenu, čte se sama, dokáže pohladit i napnout smysly

PetrZastávka
02.10.2015 5 z 5

Já dávám 5*, protože je to jedním slovem nádhera.

JajaCZ
02.10.2015 5 z 5

Krásna kniha. S napätím som prežívala strach a radosť Marie-Laury. Na jazyku som cítila chuť sladkého broskyňového kompótu, s ktorým sa rozdelila s "nepriateľom".Síce som bola sklamaná, že kniha neskončila happyendom, ale taký je proste život :) Nie vždy je plný slnka a duhy. Knihu odporúčam a za mňa dostáva 5*

DariDerek
01.10.2015 5 z 5

Je mi naprosto jasné, proč tato kniha získala Pulitzerovu cenu. Tato kniha je skvost! :) více v mé recenzi

Pett
29.09.2015 5 z 5

Tenhle příběh vám zbystří smysly... doslova vás provoní všemi možnými pachy... uslyšíte hudbu života i smrti... ucítíte pod rukama osudy všech vám blízkých...
Úplně nový pocit vnímat okolní, mnohdy krutý, svět očima slepé dívky... která nevidí všechnu tu hrůzu okolo sebe... nádherně vykresleno a nejeden moment vám vezme dech!
A nenudí ani druhý příběh německého chlapce, který je hozen do nemilosrdného víru nacismu...
Navíc ta úžasná francouzská atmosféra, která se nad neveselými lidskými osudy vznáší... Mon Dieu!
A možná bych taktéž vynechala poslední kapitoly, které tomu malounko ubraly to bolestné reálno...
Kratší kapitoly přímo křičely naléhavostí... a ten jazyk pohladil mou čtenářskou duši... a ta obálka je skvostná a... a... a... a prostě stojí za přečtení!

sioux
21.09.2015 5 z 5

Nádhera. Velký podmanivý příběh s krásným jazykem a dojemnými osudy. Nejdřív jsem si myslel, že jediné, co budu moci vytknout je menší čtivost, což je dáno tím kultivovaným jazykem a občas hlubším zamyšlením nad vším možným, ale nakonec jsem se od toho od půlky vůbec nemohl odtrhnout.
Možná je to jen můj problém, ale vzhledem k tomu, že jsem byl tak netrpělivý, jak to celé dopadne, tak jsem v posledních 50 stránkách už vypouštěl všechen text s výjimkou vět, ve kterých byl děj. Což je určitě škoda, ale u mě to prostě jinak nešlo.
Teď vím, že bude těžké se do nějaké jiné knihy začíst, protože mi ty ostatní budou připadat jen jako slabý odvar.

VeronikaZ
15.09.2015 5 z 5

Krasna kniha, plna barev, zvuku a vuni. Jen ty kapitoly z let 1974 a 2014 uz mi pripadaly navic.