Josefíně všichni lžou

Josefíně všichni lžou https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510394/bmid_josefine-vsichni-lzou-6V6-510394.jpg 4 331 78

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Babička jí umírá na Alzheimera, táta nedávno málem umřel na mrtvici a máma říká, že umřelo něco v ní. Všichni v Josefínině rodině se ve svých menších i větších tragédiích tak moc soustředí na hledání smyslu svého života, až si nevšímají, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.... celý text

Lenucha77
03.06.2023 5 z 5

Sedí mi autorčin styl, líbí se mi nadhled, s jakým je kniha vyprávěná. Navíc krásná, milá obálka. Upřímně se z knihy těším. :)

martineden
03.06.2023 4 z 5

Pobavila jsem se, ale i rozesmutnila, autorka se toho tedy fakt nebojí a já jsem ráda, že máme na českém trhu takto skvělou literaturu. Ten konec je trochu klišé, ale na druhou stranu, těch depek je tam (i v našem) životě až až. A zajímá mě, jestli je, nebo není Ruda debil. Ještě zvážím...

bookcase
29.05.2023 4 z 5

Přečteno natotata, příběh, který vás přinutí k zamyšlení.

pavlačinka.1
26.05.2023 5 z 5

Knížka suprová, dobře se četla, humor, nadhled, ... už dlouho jsem se nahlas u čtení nesmála :-) a celkově optimistická a pohodová...hned jdu číst druhou knihu určenou pro dospělé čtenáře.

BohyněKuchyně
23.05.2023 5 z 5

Jsem nadšená a dávám plný počet! Zhltla jsem jedním dechem. Je v tom smích, je v tom smutek, je v tom obrovské životní moudro a mnoho, mnoho k zamyšlení. Knížka, kterou jsem určitě nečetla jednou, ale budu se k ní vracet.
Hlavní hrdinky Josefína má 11 a její rodiče nejsou moc šťastní. Maminka teda vůbec, ta zjevně ztratila naději na život, se kterým by byla spokojená. Tatínek přežil svou smrt a od té doby je chytrý jak rádio a má pocit, že má patent na rozum. Babička má alzheimera a trochu všem komplikuje život. A děda? Tak ten s nimi nežije a vlastně nikdo neví proč. Vsaďte se, že se v téhle knížce najdete tak trochu i vy. Paleta mezilidských vztahů je v této útlé knížce dost pestrá a já se těším na další knihu této autorky.

kalinkacz
23.05.2023 3 z 5

Od autorky jsem v minulosti četla dětskou knihu Justýnka a asistenční jednorožec a ta byla jednoduše přenádherná!
Proto jsem si řekla, že musím zkusit i její tvorbu pro dospělé.
Přiznám se, že příběh jako takový byl ze života a zajímal mě, ale dle názvu jsem spíše očekávala, že bude o Josefíně, ale hlavní roli neměla jen ona, ale i její rodiče a další příbuzní, kteří se stejně jako ona v životě tak trošku motají...
Za mě to ve výsledku nebylo vůbec špatné čtení, ale už jsme určitě četla i podobné romány od českých autorek, které mě bavily více.

ropotamo
19.05.2023 5 z 5

Jedním slovem "paráda". Krásná knížka o obyčejných lidech a jejich životech. Navíc psána s humorem a nadhledem, ale zároveň o tématech k zamyšlení. Doufám, že autorka nám bude zrát a potěší nás dalšími vydařenými příběhy.

Peace
11.05.2023 5 z 5

"Základní pravidlo, které se jako první naučí všichni záchranáři (a platí to všeobecně - u vody i v životě), zní, že ti, kdo volají o pomoc, nejsou ti, kdo naši pomoc potřebují nejvíce. Nejdříve je nutné běžet za těmi, kteří jsou zticha."

Velké překvapení a zjevení! Styl psaní byl pro mě nezvyklý, ale o to zajímavější. Zdánlivě lehce poskládané věty obsahují velké a nelehké myšlenky.
Rozhodně budu číhat na další autorčiny knihy, protože tohle mě fakt bavilo!

Ann1307
08.05.2023 5 z 5

Myslela jsem si, že příběh bude především o Josefíně, nakonec zas tolik o Josefíně nebyl. Spíš o její rodině a jejím okolí. Její rodiče měli v knize stejně prostoru, jako ona. :)

Kniha má 220 stran, takže zas tak moc toho prostoru nebylo. Ale na to, jak málo stran ta kniha má, jsem nadšena její kvalitou!
Tyhle české, útlé knihy mám čím dál tím radši :)

Josefíně je 11 a hledá samu sebe. Jejím rodičům je kolem 40 a taky se pořád hledají. Nebo znovu hledají? Těžko říct.
Příběh je spleten z několika útržků osudů jednotlivých postav. Odehrává se během pár dnů, kdy máme možnost do jejich obyčejných životů nahlédnout a buď se s nimi ztotožnit, nebo ne.
Já se úplně neztotožnila, ale nakouknutí do mysli hrdinů příběhu mě bavilo.

V knize je totiž mnoho myšlenek a situací, které mě donutily se zamyslet nad vlastním životem. Tím si mě kniha získala a ráda vám ji doporučuji k přečtení pokud máte rádi současnou českou tvorbu.

petrarka72
08.05.2023 5 z 5

Myslím, že "osvěžující" a "tragikomedie" jsou ta správná slova (díky, Dela111). V polovině jsem měla pocit jisté nevyrovnanosti - což ale způsobil autorčin chvályhodný zvyk pointovat každý odstavec - když to výjimečně neudělala, okamžitě mi to chybělo. Jinak je tenhle vtipně napsaný výsek z všednodennosti dvou manželských dvojic, babičky s Alzheimerem, koprovky Josefíny s hlavou a očima otevřenýma, kouče, co prchl a dalších zábavný, se skvěle napsanými dialogy (několika kapitolami, třeba Jednotkou přijatelného standardu partnerů jsem se vyloženě prosmála) a bonusovým prostředím provinčních Karlových Varů. Příjemné.

Ronny
07.05.2023 4 z 5

Váhám mezi 3 a 4 hvězdičkami,spíše 3,5. Místy mě to vadilo,ale jinak se čte lehce,je to vtipné a ze života.

Dela111
01.05.2023 4 z 5

Josefíně všichni lžou je tragikomedie, jejímž hlavním motivem jsou mezilidské vztahy a je to velmi osvěžující četba.
Příběh je sondou do lidského nitra, řeší se tu rodinné vztahy a každodenní patálie. Kniha je plná vtipných průpovídek a trefných přirovnání. U některých myšlenek máte pocit, že vám autorka mluví z duše. Najdou se samozřejmě i smutnější momenty, ale celkově kniha smutně nepůsobí. Naopak, je to napsáno svižně a s humorem.
Příběh mě bavil víc než předchozí kniha Kdo se postará o Annu, kterou jsem označila za úžasnou zábavnou ptákovinu. Tady bych slovo ptákovina vynechala ;-).
Doporučuji jako výbornou oddechovku.

IVANA0123
28.04.2023 5 z 5

Tak toto se mi hodně líbilo. Po dlouhé době si chci koupit knihu, přestože jsem ji právě dočetla. Chtěla bych ji mít doma a kdykoli se vrátit a znovu se začíst. Autorčin styl mi tak trochu uhranul. Žádný závratný děj, jen běžné starosti jedné běžné rodiny a přesto se mi od knihy nechtělo. I vážné téma dokáže autorka podat s nadhledem a každou chvíli se usmějete nad nějakou mimopoznámkou. A hlavně jsem si zamilovala Josefínu. Ta mile naivní postavička se mi vtiskla do srdce. Možná to bude tím, že Josefína je jako koprovka a já koprovku miluju.... Doporučuji. 5*
(4/23)

adevis
26.04.2023 4 z 5

Josefíně je jedenáct.
Josefína všechno ví a všemu rozumí.
Josefína je koprovka.
A já miluju koprovku! A kulajdu ještě víc.
Josefína mi po kapitole o koprové omáčce přirostla k srdci.
Kniha to je miloučká, na dva, tři večery. Najdete v ní mezi řádky mnoho. Například to, že dítě ví a vnímá víc, než si myslíte a je jedno, zda je mu pět nebo jedenáct let. A že komunikace s kýmkoli je opravdu důležitá. A ruku na srdce. Všichni to víme, ale málokdo si na komunikaci dává záležet, že?

Kateřina Pantovič pro mě byla dosud neznámou autorkou. A musím říct, že mě její tvorba a styl psaní baví. Píše s takovou lehkostí, že pokud se mi naskytne příležitost přečíst její předchozí knihy, nebudu se ani trošku bránit.

Základní pravidlo, které se jako první naučí všichni záchranáři (a platí všeobecně - u vody i v životě), zní, že ti, kdo volají o pomoc, nejsou ti, kdo naši pomoc potřebují nejvíce. Nejdříve je nutné běžet za těmi, kteří jsou zticha.

Terezie.mutt
23.04.2023 5 z 5

Autorka má velmi osobitý vypravěčský styl. Opravdu jsem si čtení užila od prvního do posledního písmenka.
Velmi lidské a uvěřitelné charaktery, spisovatelka dokázala, že i bez nadpřirozené zápletky její fantazie pracuje na plné obrátky.
Chápu, že není pro každého, ale mně hodně sedla. Rozhodně bych ale nepopsala jako lehké odpočinkové čtení. Mě ta opravdovost a banalita toho lidského pachtění vlastně spíš drásala.

Mayaotzin
21.04.2023 4 z 5

Já tu K.P. prostě miluju. Ty její knížky hladí, při čtení se člověk tak nějak uklidní.

Kéž by byla brzo další. Anna, Josefína i Justýnka jsou prostě super

jaroiva
16.04.2023 5 z 5

K autorkám, zejména českým, a hlavně o notný kus mladším než já, chovám ostražitou nedůvěru.
U Kateřiny Pantovič jsem měla ale spíš už vyšší očekávání, protože kniha "Kdo se postará o Annu" se mi moc líbila. Ale mohla to být náhoda, zrovna se jí povedla, mně sedla do nálady... Tak jsem byla zvědavá na tuto druhou dospěláckou.
A zjistila jsem, že náhoda to předtím nebyla. Autorčin styl mi výborně sedne. Je tam namíchané trochu vtipu, trochu materiálu k zamyšlení a celé to má nějaký rámec a hlavu a patu.
Autorku si už ukládám do oblíbených a budu se těšit na další její knihy.

Zuzulinka
14.04.2023 4 z 5

Zajímavá kniha. Na mne málo obsahově zpracovaná a zároveň otevřená/neuzavřená.., proto 4 hvězdičky.

tittanie
10.04.2023

Koprovka je moje nejoblíbenější jídlo.
Kniha se mi líbila a dobře četla, ale možná jsem čekala trochu více.

KnihománieN
08.04.2023 4 z 5

Mezilidské vztahy, jak všichni víme, jsou velmi složitou záležitostí a také nevyčerpatelnou studnicí nápadů, co se psaní týče. No a s nimi se také logicky pojí polopravdy a vzájemná pouta, která mohou vyústit ve velký problém, či dokonce tragédii. Příběh Josefíny, která kolem sebe má samé dospělé řešící úskalí svého života, je jednou stranou tragédie, ale na druhou stranu zase pro mnohé z nás velká životní pravda.
Nemoc v rodině, příliv nové krve do žil, nevyřešená minulost, ztráta pochopení a krize nejen středního věku ani netušíme kolik lidí se s tímto setkává den co den. Rodina Josefíny je na tom opravdu bledě. Babička už žije více v minulosti než v přítomnosti a to za doprovodu Alzheimera, táta utekl o vlásek smrti a získal zcela novou energii spasit svět, nebo alespoň svůj život, máma se chytá posledního stébla, které by ji ještě mohlo zachránit, no a samotná Josefína všechno sleduje svýma jedenáctiletýma očima a už ani neví kdo jí lže a kdo říká pravdu. Linka osudu každé z postav tak postupně plyne, čtenáři se odkrývají jejich myšlenkové pochody, které vedou k zamyšlení se sám nad sebou, a končí pak překvapivým, zdrcujícím, ale i šťastným závěrem.
Na první pohled lehce depresivní kniha ale obsahuje něco co mnohé postrádají realistický příběh prosycený emocemi a obdivuhodnými myšlenkami, a s vážností ředěnou osvěžující ironií a lehkým humorem. Především různé narážky na aktuální témata a myšlenkové pochody všech postav jsem si moc užila, přičemž vypravěči nejsou jen osoby v kruhu rodinném, a každý nový úhel pohledu přináší jiný rozměr. Už přečtení vůbec prvního originálního věnování mě zaujalo natolik, že jsem věděla, že tato kniha asi nebude úplně klasický román z rodinného prostředí, na které jsem byla zvyklá, a bude něčím vynikat. A tím čím vybočuje z řady je autorčino skvělé uchopení příběhu a zpracování textu takového, který často skoro ,,komunikuje se čtenářem.

česká literatura Karlovy Vary Alzheimerova choroba

Kateřina Pantovič
česká, 1989
2023  87%Kdo se postará o Annu
2017  93%Justýnka a asistenční jednorožec
2023  78%Josefíně všichni lžou
2023  91%Mína a náhodní kolemjdoucí

Kniha Josefíně všichni lžou je v