Josefíně všichni lžou

Josefíně všichni lžou https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510394/bmid_josefine-vsichni-lzou-6V6-510394.jpg 4 331 78

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Babička jí umírá na Alzheimera, táta nedávno málem umřel na mrtvici a máma říká, že umřelo něco v ní. Všichni v Josefínině rodině se ve svých menších i větších tragédiích tak moc soustředí na hledání smyslu svého života, až si nevšímají, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.... celý text

SlamLenka
13.08.2023 5 z 5

Na sítích se opakovaně objevovalo, jak má Josefíně všichni lžou hrozně originální a skvělé hodnocení, takže jsem měla velká očekávání. A světe div se, ona se naplnila! Dokonce se musím přiznat, že jsem ho musela s několika lidmi hned sdílet a mám pocit, že jsem je při tom možná i nalákala na přečtení i zbytku knihy což si tenhle poměrně útlý svazek zaslouží, protože je fakt plný humoru, přitom v něm najdete docela palčivá témata.
Kateřina Pantovič mě bavila už ve své prvotině, která mě hodně mile překvapila, ale se svým druhým románem už si mě naprosto získala. Psát totiž tak mile o nemoci, (téměř) smrti, problémech ve vztazích to není jen tak! Je to humorné, svižné, ironické, ale zároveň vás to nutí nad některými situacemi přemýšlet. Závěr byl super, i když mě teda autorka pěkně nachytala. =)))
Není to vůbec prvoplánové, je to plné krásné češtiny a nádherně se to čte. Román řadím mezi moje letošní nej, protože jsem se dlouho žádnou knihou tak nebavila. =) Těším se, s čím Kateřina Pantovič přijde příště už teď totiž vím, že si to budu muset přečíst!
Mimochodem: já fakt zbožňuju koprovku! Josefínu jsem si sice nestihla moc zamilovat, protože nakonec nemá v knize tolik prostoru, kolik by se dalo čekat podle názvu. Ale kdyby tahle kniha byla omáčka, byla by to rozhodně moje milovaná koprovka.

Bedynka932
04.08.2023 5 z 5

Milé a originální. A hluboké. Zamilovala jsem si velmi a přečtu znovu.

pakoshka
03.08.2023 2 z 5

Anna se mi líbila, Josefína ne. Brala jsem ji s sebou na pláž jako příslib odpočinkovýho čtení, no spíš jsem se nervovala a nudila.

bacouch
01.08.2023 4 z 5

Od K. Pantovičové jsem četla obě její již vydané knihy a obě se mi svým způsobem líbily. Píše divný knihy, které vás nicméně zaujmou svými neotřelými tématy - viz Anna :-) Josefína mě nalákala na geniální anotaci o koprovce, ale pak jsem dostala pouze útržek ze života jedné typické rodiny dnešní doby. Problémy dlouholetého manželství, péče o stárnoucího nemocného rodiče a dospívající dcera. Křehcí muži, sendvičová generace a životní kouči, kteří vám (za těžké prachy) radí, jak žít. Strach a samota. Autorka to vše hezky vystihla a popsala z pohledu všech zúčastněných. Hezká, i když trošku smutná, kniha, psaná velmi čtivě.

Jane2016
30.07.2023 4 z 5

Na tuto knihu jsem se nechala zlákat větou z anotace: Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. No řekněte sami, není to perfektní přirovnání? Je!

A knížka byla syrová, ani si nepamatuju, kdy naposledy jsem četla podobnou knihu. Tolik pocitů různých postav, tolik opravdovosti a příběhů. Autorky styl psaní mi sedl na první dobrou a celý příběh jsem si užívala. Pokud čekáte klasický román, tak ten od knihy nedostane. Co ale naopak dostanete je spousta myšlenek a témat nad kterými se můžete zamyslet. Samotné se mi párkrát stalo, že jsem jen mlčky koukala do stěny a přemýšlela.

Za sebe hodnotím knihu velice, opravdu velice kladně a chystám se na další knihu od autorky s názvem: Kdo se postará o Annu.

Jsem moc vděčná za možnost poznat další pozoruhodnou, českou autorku. No řekněte sami? Nemáme to v té naší zemičce talentované autory?

Maanna
24.07.2023 3 z 5

Moc se mi líbila autorčina práce s jazykem i nápad podávat situace pohledem různých postav (přičemž se pohledy postav opravdu lišily, nemysleli všichni stejně). Ze začátku knihy jsem byla nadšená, pak tedy nadšení trochu opadlo - myslím, že těch postav, které prezentovaly svůj pohled na život a události, bylo trochu moc: klidně by stačili rodiče, Josefína, Lucie a Pavel. Také by za mne logičtěji končil příběh dříve, poté, co Emílie přijde domů (str. 196). Přišlo mi, že výborný nápad se ke konci autorce nějak rozplizl a také zdrakoničtěl. Ale dělám si čárku, že se jedná o autorku, která má pro mne perspektivu.

Marika Vanova
21.07.2023 5 z 5

Tragikomický příběh, u kterého jsem se tedy dost nasmála i zamyslela. Jsem ráda, že jsem ho díky DK objevila, stojí rozhodně za přečtení. Těším se na další knihy této autorky.

terinkha
18.07.2023 3 z 5

28/2023
Přemýšlím, co o Josefíně vlastně napsat a jakej ve mně zanechala dojem.
Tenhle vhled do života jedné celkem obyčejné rodiny a do zákoutí životů jednotlivých členů byl rozhodně zajímavý. Kniha se mi četla dobře, je to taková jednohubka.
Moc se mi líbily občasné poznámky autorky v textu k ději, je to neotřelý a milý.
Ale jinak ve mně asi nezanechala žádnej extra hlubokej dojem, nevnímala jsem žádný směřování, do jakýho bodu se chtěla autorka dostat, prostě najednou rána a děj se nějak ukončil.
Takže marně hledám poslání knihy, co mi chtěla autorka říct. Jsou knihy, u kterých se po přečtení poslední pár vět úplně zarazím, začne mi to šrotovat a tady jsem popravdě otočila na další stranu, protože jsem čekala pokračování.
Víkendový čtení na chatu fajn :-)
70 %, 3 hvězdy!

lucievach
15.07.2023 5 z 5

Hořkobolný příběh, který zasáhne. Vtipný, smutný, veselý, hořký, opravdový. Prostě skvěle vyvážený koktejl. Pocit opravdovosti a zaroveň bizardnosti bytí, kdy je v životě možné cokoliv.

Nesmela
13.07.2023 5 z 5

Pro mě objev tohoto roku. Přečetla jsem Josefínu a pak se vrhla i na další autorčina díla včetně dětských. Velmi osobitý a rozpoznatelný styl se prolíná všemi čtyřmi (doufám, že mi nějaká neutekla).
V Josefíně za mě ideální poměr humoru a opravdovosti. Je pravda, že nejde o žádný výpravný román, je to spíš krátký vhled do života jedné rodiny. Ale ta čeština, lehkost a charaktery postav jsou pro mě na plný počet a velké těšení, kam tahle paní spisovatelka dozraje.

veriszv
13.07.2023 3 z 5

Skvěle mi seděl autorčin styl i humor. Příběh začal velice slibně, ale potom to na mě začalo působit trochu roztříštěně. Nicméně i tak jsem si čtení moc užila a musím říct, že vtipnější věnování jsem v knize nikdy nečetla.
Zkrátka ideální oddechovka s myšlenkou.

Gigy
05.07.2023 3 z 5

Nějak jsme se s knížkou minuly. Anotace mě naladila, byla napsaná bravurně, ale samotný příběh teda za mě dost bída. Ke čtení jsem se musela přemlouvat, vlastně mě vůbec nebavilo.
Vyzdvihla bych jazyk, postavu kouče Matěje a táty Josefíny, ty mi přišly zajímavý. Zbytek nedotažený, moc postav, málo prostoru pro ně. Asi tuším, kam příběhem autorka mířila, za mě ale do cíle nedorazila.

Ita
03.07.2023 1 z 5

Tak tohle se moc nepovedlo...

Domka901
26.06.2023 4 z 5

Byla jsem příjemně překvapená. Čekala jsem smutně vážnou knihu, dostala jsem takový hořko vtipný román. Doporučuji.

xena2711
23.06.2023 3 z 5

Tak já nejsem asi cílová skupina, protože mě kniha moc neoslovila.. Přečetla jsem, ale dalo mi to zabrat.

Knižní střípky
15.06.2023 3 z 5

I když má kniha něco kolem 200 stran, povedlo se autorce do ní vložit vše potřebné, aniž by měl čtenář pocit, že děj jen tak klouže po povrchu. Místy prosvítal jemný humor, místy závažné téma, bylo to takové tragikomické čtení, jak už tak někdy píše život sám.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Eva.hikenova
12.06.2023 5 z 5

Mně se to hodně líbilo. Na malém prostoru velké emoce. Autentická psychologie postav. Všechny mě štvaly, ale chápala jsem je. Zasazení do Karlových Varů příjemná změna. Přečtu rozhodně znovu. Mladá autorka, ale cítím z toho už nějakou životní moudrost. Líbila se mi hodně i její prvotina Anna, ale tohle za mě o chlup lepší. Asi tím, jak je to pro mě opravdové a odžité.

Kopretina_aku
11.06.2023 3 z 5

Byla to jednohubka plná mezilidských vztahů. Na tak útlou knihu je v ní až příliš mnoho postav a myšlenek, ale celé to působí nedotaženě. Styl psaní se mi líbil, ale pod kůži se mi nedostala.

blackoutzuzi
10.06.2023 3 z 5

Má velmi oblíbená autorka vydala novou knihu, tu jsem musela mít!

Bohužel jsem trochu zklamaná, nepůsobilo to na mě jakkoli uceleně, bylo to takové skákání od jedné postavy ke druhé a nevyvolalo to ve mně takové emoce, v jaké bych doufala. Bohužel, asi se mi zrovna paní autorka netrefila do noty, či do nálady,.. Ovšem napsané je to moc hezky, miluju její styl psaní! Tak snad mi ta další knížka sedne stejně tak, jako autorky Kdo se postará o Annu, která byla za mě naprosto bezvadná :)

cornetka
04.06.2023 3 z 5

Asi nejsem správná cílová skupina, protože kniha mě příliš neoslovila. Čekala jsem víc vyprávění o Josefíně, ale přišlo mi, že vypráví víc její matka, která se tak nějak plácá v životě.

česká literatura Karlovy Vary Alzheimerova choroba

Kateřina Pantovič
česká, 1989
2023  87%Kdo se postará o Annu
2017  93%Justýnka a asistenční jednorožec
2023  78%Josefíně všichni lžou
2023  91%Mína a náhodní kolemjdoucí

Kniha Josefíně všichni lžou je v