Jonathan Livingston Racek

Působivý a poetický příběh o svobodě, lásce o volnosti, který světlo světa spatřil v roce 1970 a záhy se stal světovým bestsellerem. Příběh Jonathana je alegorií lidského života, kde hlavními tématy jsou svoboda, touha po poznávání, vzpoura proti totalitě, nespokojenost s průměrností a poučení o tom, že když chcete, můžete dokázat i nemožné věci. Význam Jonathanova příběhu tkví ve zvuku, který autor kdysi slyšel v letu racků. Čím déle tomuto zvuku naslouchal, tím jasnější se mu zdálo být jeho poselství. „Chceš-li být šťastný, zjisti co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/627/jonathan-livingston-racek-s7x-627.jpg 4.4915
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Synergie

Jonathan Livingston Seagull, 1970

Kniha Jonathan Livingston Racek

Jitty82
31.12.2020

Příběh o výjimečném rackovi, který na rozdíl od ostatních svého druhu nehledá potravu ani přístřeší. Jonathan miluje létání, Jonathan žije létáním.

Inspirativní příběh o zdokonalování se, následování své vášně a plnění svých snů bez omezení. Opravdu pozoruhodné čtení. Velmi doporučuji.

Všechno je možné, pokud věříte sami v sebe.

Elišáček
15.12.2020

Knihu jsem měla možnost si půjčit od své dobré kamarádky. Rozhodně toho nelituji a knihu doporučuji dál. Pro mě žádné těžké čtení. Je to krásný příběh, který může mnoha lidem (pokud budou při čtení přemýšlet nad jinými možnými výklady knihy) pomoci žít plnohodnotnější život, nebo alespoň o trošku více otevřít oči. Velmi ráda přirovnám ke 4 (5) dohodám, nebo k sérii knih Sára. Za mě výborné čtení.

laydee
14.10.2020

Knihu jsem dostala od kolegyně a jsem moc ráda, že mi ji dala. Po dočteni jsem si spoustu z těch myšlenek si zapsala protože jsou pravdivá a jen na ne někdy zapomínáme. Není to kdovíjak úžasný příběh ale ta kniha vás proste k zamyšlení nutí a i otevře oči.

bublifut
07.09.2020

Za mě je to přeceňovaná kniha. Není špatná, ale četl jsem už spoustu lepších.

Greenfingers
24.07.2020

Alegorický příběh o rackovi a jeho nezdolné touze naučit se létat je nejenom poetický, ale i poučný. Je to příběh o svobodě rozhodování, o svobodné vůli. A není tomu tak, že ptáci jsou od nepaměti symbolem volnosti?
Kniha jednoduše vyjadřuje myšlenky, nad kterými stojí za to hloubat.

Lessana
29.05.2020

Kratučké, milé, zrozumiteľne, jednoducho podané, no najmä výstižné podobenstvo. Alegória o čajke, ktorá je iná ako ostatné, ktorú ako jedinú z celého kŕdľa nezaujíma len potrava a celoživotné naháňanie sa za ňou. Ktorá cíti a tuší, že bytie má iný zmysel. Za čo je, paradoxne, svojimi druhmi vylúčená z ich kruhu. Jonathanovi to ale neprekáža, samota ho nedesí, môže v nej slobodne letieť k poznaniu... až do iného rozmeru, kde sa stretne s podobnými "letcami" a naučí sa ešte viac, aby napokon precítil svoj údel: v láske šíriť poznanie ďalej a stať sa učiteľom.
Text potrebný v každej dobe, no v tej dnešnej obzvlášť, keď sú obmedzené základné slobody človeka (pohybu, či dokonca dýchať). Nemožno zabudnúť, že keď sa čosi nenaučíme tu a teraz, čaká nás mnoho veľmi podobných (bezradných) životov.
Preto túto Bachovu knižočku odporúčam všetkým. Ona sa totiž nehrá na múdrosť (ako napr. Malý princ), ale priamo popisuje zmysel života (nielen tu na Zemi).

Kachora
18.04.2020

Tak tohle byl pro mě boj. Ačkoliv jsem měla těžké tendence s knihou předem sympatizovat, tak trochu za ni kopat, protože 1) mi ji podsunul přítel, který ji docela pohanil, takže jsem se jó snažila hledat v ní to dobré, abych v hodnocení nebyla ovlivněna jeho postojem, a navíc 2) prostě vylákala pár peněz z mojí peněženky a to si pak nerada přiznávám, že to nebyla až tak zdařilá investice... :)
Přesto po zaklapnutí knihy zůstaly ve vzduchu jisté rozpaky. Ačkoliv je to malá kniha - 100 stránek nahnaných spoustou fotografií a odsazením, které se nežinýruje - bojovala jsem s ní víc než dva měsíce. Vracela jsem se k ní po větších pauzách, s chutí pramalou, a většinou si nepamatovala, co bylo posledně. Nic moc mi během čtení neutkvělo v hlavě (bez šance na zapamatování jsem si aspoň něco zaškrtla, vstříc umenšení pocitu zmaru). Vkládala jsem do Racka docela naděje a pro mě jedním slovem - slabé. Při čtení jsem si někdy připadala jako na ne úplně zdařilém seberozvojovém kurzu - můžeš být čím chceš v pěti lekcích. Figurant něčemu uvěřil, něco mění, ale nedoputovala ke mně jeho motivace, a proto mu to moc nevěřím. Třeba věta “musím být rád, že jsem aspoň obyčejný racek, který toho moc neumí”, mě zvedala ze židle. Kdo takhle uvažuje? Kdyby to bylo “jsem rád, že jsem obyčejný racek” - oukej, to beru, a vlastně závidím nepachtění se. Ovšem “aspoň”? A ta následná sebelítost... Tajně vlastně doufám v nezdařilý překlad. Iritovalo mě taky, jak je v knize pojednáváno o dokonalosti.
Aby to nebyl vyhozený čas, něco jsem si of course našla...
* Příští život si volíme tím, co se naučíme v tomto. Když se nic nenaučíš, bude to stejné.

Mona-Lisa
15.04.2020

Já na takové přímočaré, polopatické filozofování prostě nejsem. I když jsem tomu přesto dala šanci v podobě audioknihy v podání charismatického Rašilova, nepomohlo to. Proti sluníčkovým myšlenkám v knize nic nemám, ale jde mi o tu šíleně přímočarou (jen bílou) formu. Vždyť život je černobílý, barevný, mnohovrstevný a všechny zde obsažené myšlenky obsahuje mnoho jiných knih v rámci komplexnějších a "více ze života" příběhů.

Kryštofka
17.03.2020

Je to zvláštní, ale to pravé okouzlení knihou jsem zažila v období dospívání, kdy jsem knihu četla poprvé.
Teď už se okouzlení sice nedostavilo, ale poselství knihy mě stále silně oslovuje. Hledat vlastní cesty, nevzdávat se, nenechat se odradit druhými, dílčí neúspěchy brát jako součást cesty, mít vlastní hlavu, jít po nevyšlapaných stezkách...
Vlastně si teď vybavuju tu svoji vzdornou touhu v mládí dělat všechno naopak, než mi radili ti starší a zkušenější. I když jsem tušila, že mi radí dobře. Ale zkušenost udělat to po svém, třebaže blbě, to byla ta skutečná škola života.

marhoul
16.03.2020

Motivační filosofické pohlazení po duši.

danielpernik
11.03.2020

Čti pozorně, vnímej, ciť a myšlenka knihy se ti dostane hluboko pod kůži. Překonej místo a jediné, co zůstane, je TADY. Překonej čas a zůstane jen TEĎ. Klenot.

nicolettkaa
26.02.2020

Hlavní myšlenku Racka jsem pochopila, přesto mě kniha moc nezaujala. Četla jsem jen proto, že byla zmíněná v jiné knize a chtěla jsem zjistit o čem to je.

jan.votoupal
16.02.2020

Jedna z těch knih, u které musíte přejít hranici pouhého vyprávění a pochopit (cítit) co vám vlastně říká. Ačkoli se (někomu) může zdát sdělení poměrně jednoduché, na kráse jí to neubere.

JP
11.02.2020

Idealistický příběh ve stylu Saroyanova 'Tracyho tygra' o tom, že ideály překračují zažitý řád, který se vládnoucí třída vždy snaží držet tam, kde je, protože změna by potenciálně ohrozila jejich pozice a že je dobré mít vždy okolo lidi, co hranice překračují. Taková ta kniha, ve které si každý najde podle kontextu vlastního života více či méně. Na mě až příliš lehké, příliš řídké.

mi-380
19.01.2020

Příjemná bajka, oslava svobodného myšlení, svobodného podnikání, svobodného objevování, svobody obecně. Vše obaleno principem gándhíovského nenásilí.
85 % (19 hodnotících je aktuálně na průměru 82 %).

(Jonathan) Mluvil o prostých věcech, o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
„Odstranit, říkáš,“ ozval se hlas z davu, „a co když je to Zákon Hejna?“
„Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě“ odpověděl mu Jonathan. „Všechny ostatní jsou falešné.“

Shahana
04.01.2020

má to hluboký filozofický význam, určitě by si jí měl přečíst každý. Není divů že byla jedna z nejoblíbenějších knih Michaela Jacksona, asi se s tím rackem ztotožnoval.

rabor
01.01.2020

Další knížečka z moře jednoduchých krasořečných knížeček o naivní podbízivé cestě za sny a ideály. Munice pro múj cynismus. Jó, kdybych chtěl, mohl bych mohl bych tady to veledílo rozcupovat, nenechal bych na něm niť suchou. Tak bych se do toho mohl opřít až by se pětihvězdičkový obdivovatelé racka skládali na odměnu za moji hlavu. Jenže proč? Nemám nějak chuť kazit někomu radost ze čtení. Spíš mám chuť připustit, že jsem duševně zatvrdlý přízemní debil co má tak zakrnělý křídla, že by nelétal ani kdybych si do prdele narval raketu a knížku která se ke mně nehodí jsem četl jen proto abych udělal dojem na holku u které nemám šanci, na holku co má křídla.

ddkk
23.10.2019

Když chceš, dokážeš téměř vše...Vymykáš-li se, jsi terčem davu. Ale nikdy nejsi úplně sám..Ničeho se neboj a udělej vše pro svou osobní svobodu…
Toto jsou pro mne poselství Johathana Livingstona a jeho kamarádů. Musím jim dát za pravdu, tak to ve světě chodí...

- Mluvil o prostých věcech, o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
"Odstranit, říkáš," ozval se hlas z davu, "a co když je to Zákon Hejna?"
"Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě," odpověděl mu Jonathan. "Všechny ostatní jsou falešné." -

Jirinamac
29.09.2019

Pokud člověk čte knížku jen jako příběh, tak je to nuda. Ale pokud se zamyslíte nad možností racka a nad jeho svobodou, tak knížka získá jinou hodnotu. Nejsem poeta, ale o životě přemýšlím.

pismenkovyJoe
01.09.2019

Nádherný příběh, který vám nezabere víc než půlhodinku. Dá vám ale tak hlubokou a svobodnou myšlenku, že budete mít chuť přečíst si ho hned ještě jednou :)

Dada077
15.08.2019

zo začiatku som bola prekvapená, čo to čítam, ale zhltla som tých 57 stránok textu ako malinu, úžasné dielko je to

slunicko1958
08.08.2019

Netušila jsem, co budu číst. Knížečka mi byla doporučena, tak jsem ji otevřela a byla jsem "chycena". Vynikající, moudrá, nádherná je i výtvarná část. Jak se znám, budu o knize ještě dlouho přemýšlet.

"Mluvil o prostých věcech - o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
'Odstranit, říkáš,' ozval se hlas z davu, 'a co když je to Zákon Hejna?'
'Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě,' odpověděl mu Jonathan. Všechny ostatní jsou falešné.'" (str. 98)

" 'Čím to je,' dumal Jonathan, 'že nejtěžší věc na světě je přesvědčit racka, aby byl svobodný?'" (str. 106)

A tak bych mohla pokračovat dál, až bych opsala téměř celou knihu. Přečtěte si, stojí to za to.

SuperSojka
07.08.2019

Nějak me kniha neoslovila, ani nezasáhla. Možná špatné načasování, možná nejsem ta správná cilová skupina.

s.mirka1
21.07.2019

Fajn čtení na deštivé odpoledne .... mám ráda velké pravdy skryté v podobenstvích nebo jednoduchých příbězích.

Rossel
05.06.2019

Krátká moudrá knížečka na večer. Hezké připodobnění toho, že když něco opravdu chceme, cesta obvykle vede proti proudu v krajině "nemožného".

triatlet
09.02.2019

Jonathan Livingston Racek představuje metaforu pro volnost, svobodu. Z příběhu je slyšet šum moře, svist křídel, racčí chechtání.
Motiv létání se vyskytuje i v dalších knihách Richarda Bacha.
Kdysi dávno, kolem roku 2000, moje první seznámení s Richardem Bachem. Viděl jsem i filmové zpracování (viz zajímavosti) a rád se zaposlouchám i do audioverze, kterou namluvil Saša Rašilov.

"Celé vaše tělo, od jednoho konce křídla po druhý není nic jiného než vaše myšlenka vtělená do tvaru, který jste schopni vnímat. Zlomte řetězy vlastního myšlení a spadnou z vás řetězy vlastního těla."

bookemma
22.01.2019

"Svoboda to je ten původní přirozený stav, který náleží právem každé bytosti. Omezení si kladete jenom vy. Stanovíte si je jenom vy, tak jak si je stanovíte, tak budete žít. Když ta omezení postupně posouváte, tak se vám žije lehčeji, snáz, povznesete se a spousta věcí vás začne bavit..."
Jaroslav Dušek o hře Jonathan Livingston Racek

Myslím, že více dodávat nemusím :)

intelektuálka
21.01.2019

Racku - kdepak jsi létal, než jsi přiletěl za mnou ?

V symbolice ptačích křídel nám autor přibližuje poselství našeho života - svobodu, nezávislost a odvahu vzlétnout ...

"Víš, kolik životů jsme museli prožít, než nás vůbec napadlo, že život je víc než jídlo, rvačky a hejno ? "

"Co tedy přijde potom ? Kam míříme ? Existuje vůbec nějaké nebe ?"

"Zbavte své myšlení okovů a uvolníte z nich i své tělo ..."

" Jediný skutečný zákon je ten, který vede ke svobodě ..."

"Musíš se naučit vidět to dobré v nich, a pomáhat jim, aby to v sobě objevili i oni sami . To je podle mne láska. "

Útlá knížečka s tak obsáhlým duchovním posláním...

Jen se zamýšlím, proč myšlenky sděluje tvor s ptačím mozkem ...
To by měl říkat člověk, který se holedbá největší mozkovou kapacitou ...

Určitě doporučím těm, kteří se nechtějí držet při zemi, kteří touží vzlétnout ....

koudja
07.01.2019

Jonathana proletíte rychlostí střemhlavého letu, ale i tak ve vás stihne něco zanechat a nahlodat vás k přemýšlení o svobodě, kráse i životě

Janadvorackova
27.12.2018

Četla jsem kdysi, teď jsem slyšela.
Záleží na rozpoložení a momentální životní situaci. Ať jste šťastní, nebo úplně na dně, pokaždé se v tom najde návod jak, i přes možné protesty okolí a škatulkování, zůstat sami sebou.

Nemá smysl přemýšlet o lidech zapadajících do schémat - ti ať dožijí. Ti ostatní, kteří dokážou vylézt ze schématičnosti - jakýmkoli způsobem, za jakoukoli cenu, pokud cítí, že zaplatit ji není problém - ti jsou hrdiny právě takových příběhů.
O čem jiném je život, než o životě :). V mezích slušnosti a snů.

teeyinka
21.12.2018

Co je normální, co je žádoucí a co opravdu chceme? Milá kniha o svobodě a o tom, že jít proti proudu nás může posunout dále.

Cailas
01.11.2018

Krásná jednohubka, ale něco mi tam chybělo. Pozorný čtenář si najde svoje. Já si odnesl, že být jiný není nic špatného, ba naopak, začnete ostatní přitahovat. A taky, stát si za svým cílem, bez ohledu na ostatní, nenechat se jimi odradit. Velké plus jsou fotografie racků. Přečteno za necelou hodinu.

vevu.
17.10.2018

Lehké, poetické čtení, které zvládnete během hoďky (maximálně), ale pocit z něj ve vás přetrvá mnohem delší dobu.
Je o svobodě, překročení hranic společnosti a komfortních zón nás samotných; také o tom, že i když bytím sebou samým a cestou za svým snem a cílem (proti proudu) můžeme mnoho ztratit, přinese nám to mnoho jiného, nového...

V dnešní době, kdy se hodně řeší, že by měl být člověk sám sebou, je to jeden z těch příběhů, který je v tomto směru nosným.

petrucha86
03.10.2018

S autorem se seznamuji, jedná se teprve o jeho druhou knihu, kterou jsem přečetla. Bohužel mé nadšení po přečtení Mostu přes navždy vystřídaly s Rackem spíš rozpaky. Od knihy jsem měla nejspíš moc velké očekávání, přečetla jsem ji za krátkou dobu, to ano, čte se dobře, ale žádný silnější dojem ve mě nezanechala. Nicméně i tak se těším na nějakého dalšího Bacha.

Gweny
18.09.2018

Nádherná kniha, jejíž četba vám nezabere ani celý večer ale přitom je v ní tak ohromné poselství.

hermína14
10.09.2018

...jen některé knížky se dají nazvat přáteli, učiteli...nebo "teplou, čerstvě povlečenou peřinou"?

klárka97
31.07.2018

Kniha o poznání, zamyšlení se nad životem a jeho hodnotami. Věřit v sám sebe.. krásné. A taky fotografie racků tomu dodaly své kouzlo. Takové pohlazení na duši při textu.

PepeA
04.07.2018

Jednoduchý, ale velmi silný příběh, po kterém je dlouho o čem přemýšlet.

MadamC
10.05.2018

Další kniha od Bacha, která by neměla chybět v žádné knihovně. Pokud se zajímáte o pochopení a ne o materiální věci, je tato kniha právě pro vás. Je opravdu zvláštní, jak je těžké pochopit, že jsme volní. Že si své vězení z konvencí a předsudků vytváříme pouze my sami. Prostě strach...nejhorší, co nás může potkat.

ikorka
02.05.2018

Z některých mouder čerpám dodnes a hluboké myšlenky aplikuju na různé situace, které mě v životě potkávají. Jednoznačně plný počet hvezd!

Paulus.1987
03.04.2018

Nečekal jsem, že tuto knížečku zvládnu přečíst za jeden večer, ale stalo se. Dost dobře jsem nevěděl, co od ní očekávat, ale o to větší dojmy z ní mám. Myslím, že to je jedna z těch knih, které člověk může číst celý život a pokaždé v ní něco najde - moudrost, útěchu, povzbuzení, cokoliv.
Podle mě je tato kniha především o víře - o víře v sebe sama, o víře, která dokáže bourat předsudky, omezenost, všední rituály, prostor, čas... Možná je to pouze můj dojem, ale v knize jsem spatřoval hodně náboženských motivů. Rozhodně jsem ji nečetl naposledy, protože číst ji pouze jednou nestačí.

eLeR
29.01.2018

Byť obyčajný niekomu nestačí. Treba nabrať odvahu, ísť proti prúdu sám a vyčkať, či sa niekto odvážny pripojí ... knihu prečítate na jeden šup, je krátka a má kopec krásnych fotiek. Príjemné a obohacujúce čítanie, aj napriek tomu, že túto literatúru nevyhľadávam.

pestas
01.01.2018

Kniha prinasi mily pribeh a hlavne me donutila zamyslet, co znamena jit za svym cilem, co to obnasi a ze byt mimo hlavni proud se vyplaci. Kniha ma v sobe hluboke poselstvi, ktere si kazdy uchopi po svem a v tom je jeji krasa

lenka4434
16.12.2017

Zajímavé téma, ale na plné čáře knížku vyzdvihují ilustrace (vydání Argo), bravo!

Luca84
22.11.2017

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Kniha mi neskutečně sedla. Otevřela mě a vynesla vysoko do nebe, aby mě po určité chvíli zase snesla na zem, klidnější, silnější a zářivější. Racka jsem určitě nečetla naposledy.

Lynxova
18.10.2017

Četla jsem ji prvně když mi bylo 19 let, bylo krátce po Sametové revoluci a připadala mi neskutečná...tak moc, že dnes po 25 letech raději nenacházím odvahu ji přečíst znovu, protože se obávám, že bych o ten krásný dojem z ní přišla...

Ildi
14.10.2017

Viem, že knihu, ktorú si zaobstarám po odporúčaní hliny- Martinky sa mi bude neskutočne páčiť. A presne tak to bolo aj pri tejto knihe. Krásne, milé dielo, ktoré má popredné miesto v mojej knihovničke.

Dáma s hrnstjm
13.09.2017

Toto je přesně ten druh knihy, na kterou si tisíc čtenářů udělá tisíc názorů... Já si odnáším krásný poetický zážitek a zamyšlení nad tím, když jedinec vybočí z davu ne z touhy se odlišovat, ale z vnitřní motivace ke změně. To je pro mě aktuální téma.

PeŠou
21.08.2017

Nádherná kniha k zamyšlení.

angloumene
20.07.2017

Poetický příběh o duchovním růstu a síly víry ve vlastní individualitu. Zůstat v hejnu, dnes bychom řekli v komfortní zóně, je snadné. Naneštěstí se tak nikdy nedozvíme, co nás čeká dál, mimo všechna často absurdní nařízení a pravidla.
Tehle Racek je prostě ukázkovou příručkou osobního růstu. Škoda je, že nastíněné připodobnění je extrémně explicitní a tím tak trochu ztrácí na síle. Na druhou stranu, pokud se najde byť jen jediný člověk, kterého tato útlá knížečka posunula zase o kousek dál, jistě zcela naplnila účel svého vzniku.

egona
05.06.2017

Vhodné k četbě v dospívání. Stále je to lepší než jiná, na oko hluboká (a dobře prodejná) díla... ale i tak mohl autor děj utnout podstatně dříve. První část je úsměvně milá a líbivá, pak už je to prodlužované utrpení.

martina.culik
30.05.2017

Je to zajímavé, ale příběh Jonathana Livingstona Racka mě na střední škole hodně bavil a v té době bych určitě neváhala a dala 5 hvězd. Nedávno jsem si četla příběh znovu a zjistila jsem, že mě už vůbec nebaví a neoslovuje. Nedokážu říct, čím to je, že se můj pohled tolik změnil, každopádně dávám tedy průměr.

Atanone
10.05.2017

Souhlasím s wiix.
neřekla bych to líp.
Ještě něco mě na tom příběhu zaujalo a podobný zážitek mělo už několik lidí z mého okolí,kteří se o něco snaží,nebo v něčem vynikají a sice-že čím výš se člověk odváží,tím míň lidí potká,takže občas zakouší pocity osamělosti a marnosti..než zjistí,že není sám.
A my nikdy nejsme sami.

PanTomina
06.05.2017

Jeden kolega to zde nazval krasořečněním. Líbivá slova bez skutečného obsahu. Kompletně mimo můj rank.

wiix
26.03.2017

Príjemné metaforické dielo. Na prvý pohľad (skôr na prvé čítanie) to môže vyzerať, že kniha je o čajke. Čo je na čajke také zvláštne, že niekto potrebuje o nej napísať knihu? Naozaj je kniha o život čajky? Áno i nie. Takáto čajka ako Jonathan Livingston je v každom z nás. I niektorí z nás sa "viac sústredia na lietanie než na jedlo." V každom z nás sú vyššie ciele a sny, za ktoré sa netrba hanbiť, treba sa snažiť, dúfať, sniť, prekonávať sa. Niekedy som mala pocit, že každý sa v Jonathanovi snaží utlmiť to, prečo v skutočnosti žije. On si myslí že preto, aby zistil rôzne techniky letu pre radosť, ostatní si myslia že žije a lieta preto, aby sa nasýtil, rozmnožoval, jednoducho prežíval. Aké metaforické! Človek by sa však takto nemal nechať ututlať, nechať sa odradiť, ponížiť či demotivovať. Človek môže byť kým a čím chce, len musí chcieť.
Niekedy stačí len malý impulz, aby sa človeku otvorili oči a vnímal svet.

hellena1523
30.01.2017

Velmi útlá, opravdu hodně poetická kniha, která může být skutečnou inspirací, čte-li ji člověk ve správném (nebo právě špatném) životním období. Osvobozující...

Eremites
27.01.2017

Malá knížečka s velkým poselstvím.
Na pár stránkách jasně, srozumitelně a lehce zachycena podstata našeho bytí zde. To, co se v tisících knihách snaží tisíc autorů sdělit více či méně srozumitelným způsobem, dokázal R.Bach výstižně zachytit perem lehkým jako mávnutí křídla (racka).

"Nechápu, jak můžeš milovat hordu ptáků, kteří tě před chvíli chtěli zabít."
"Ach, Fletchi, ovšemže tohle zrovna nemiluji! Nemiluji nenávist a zlo. Musíš se naučit vidět skutečného Racka, to dobré v každém z nich a pomáhat jim, aby to v sobě objevili i oni sami. To je podle mne láska."

tlllk
25.01.2017

Na podobný motív som už čítal more kníh, ale žiadna nemala v sebe takú ľahkosť a eleganciu. Celú noc som musel rozmýšľať aké má byť moje určenie, keďže dokonalý let to nebude ....

katicaj
22.01.2017

Úžasná kniha sice útlá, ale skrývá se v ní tolik moudrosti a poselství. Četla jsem v angličtině a naprosto jsem všemu porozuměla. Musím se k ní zase někdy vrátit.

vltavínka
19.01.2017

Nádherná knížka plná moudrosti

alef
16.01.2017

"Několik dní se snažil být jako ostatní – snažil se doopravdy ... jenže ... v hlavě mu stále hlodalo, že život je neznámo a nepoznatelno"

... seznamte se prosím, tohle je Jonathan Livingston Racek, který není jako ostatní rackové, protože má touhu ... objevovat a následovat smysl a vyšší cíle života :-) ...

“Tisíc let jsme se honili za rybími hlavami, ale teď konečně máme proč žít – učit se, objevovat, být svobodní“ ... Jonathan racek od toho dne ale žije sám, ... „netrápila ho samota, ale spíš to, že ostatní rackové odmítli slávu létání, která se jim nabízela – odmítali prostě otevřít oči a vidět“

... Jonathan prostě přišel na to, že ... nuda, strach a vztek zkracují rackům život :-) ... a proto, na rozdíl od ostatních, žil dlouho a ... pak se dostal do nebe ... jenže, otázky ho trápily dál: Proč nás tu není víc?

„Tam, odkud jsem přišel, byla…spousta racků, tisíce a tisíce.“ ... odpovědi se mu samozřejmě dostalo: „Ty jsi, Jonathane, výjimečný případ, jeden z miliónu. Většina z nás se sem propracovala velice namáhavě. Putovali jsme z jednoho světa do druhého, který se od prvního příliš nelišil, hned jsme zapomínali, odkud přicházíme, a vůbec jsme se nestarali, kam směřujeme, protože jsme žili jen pro přítomnou chvíli. Dovedeš si představit, kolika životy jsme museli projít, než nás vůbec napadlo, že život znamená víc než jídlo, boj nebo moc v Hejnu? Možná tisíc, možná deset tisíc takových existencí! Potom další stovka životů, než nám začlo svítat, že existuje cosi jako dokonalost, a další stovka, než jsme přišli na to, že smyslem našeho žití je tu dokonalost najít a ještě ji zdokonalit. Tohle pravidlo ostatně platí i tady: příští život si volíme tím, co se naučíme v tomto. Když se nic nenaučíš, bude to stejné, stejná omezenost a olovo na nohou. ... Ty ses ale, Jonathane, naučil tolik věcí najednou, že ti na cestu sem stačil jediný život.“

... ale ani to Jonathanovi nestačilo ... a otázky na sebe nedaly dlouho čekat: „Co bude tedy dál? Kam vlastně směřujeme? Je vůbec nějaké nebe?“ ... a Jonathan se musel přestat považovat za „zajatce těla, jehož křídla mají zhruba metrové rozpětí a které snese výkon, jaký je možné zaznamenat na obyčejné mapě. Měl by pochopit, že jeho pravá podstata, dokonalá jako nenapsané číslo, žije zároveň v celém prostoru a čase.“

... a Jonathane ... ještě to nejdůležitější ... nezapomeň, že se „musíš pořád učit mít rád.“ ... a taky tak úplně „Nevěř svým očím, ... Ukazují nám jen naši vlastní omezenost. Dívej se mozkem, hledej, co už znáš, a tak se naučíš létat.“ :-) ... a hlavně nezapomeň, že my všichni ...jsme příroda sama!

Krásný příběh, při jehož čtení mi bylo ... prostě příjemně :-) ...

lyriq
07.01.2017

Čteno v angličtině spolu se znovuobjevenou čtvrtou částí, kterou se autor původně rozhodl nevydat. Na jednu stranu ho chápu, na druhou musím říct, že je skvělá. Co jsem tak pochopil, v češtině zatím ona část nevyšla, což je veliká škoda.

honajz
25.12.2016

Ve své době možná kniha působila jako zjevení - v době, kdy dostat se ke skutečně kvalitním duchovním knihám byl problém. S odstupem času a s objevením se oněch kvalitních a kvalitnějších duchovních knih (třeba od Marie Calasanz Ziescheové) nutno říci to, co zde píše uživatel Stammel, jehož bych v podstatě jen citoval a kopíroval. Kniha nakonec vlastně ani nenabízí novou cestu, resp., co na ní dělat - a nepojmenovává nebezpečí, zda se tato nová cesta také nemůže stát "starou". Také může jít jen o jiné přístupy k témuž, jeden ověřený, druhý nebezpečnější a dobrodružnější, ale opět chybí součet výhod a ztrát, a zda třeba neexistuje třetí cesta a způsob. Osobně mi přijde, že spousta těch slov je sice krásných a velikých, ale bezobsažných a povrchních - krasořečnění se tomu kdysi říkalo.

Denika
18.07.2016

"Celé vaše tělo, každé jeho peříčko," říkal Jonathan jindy, "není nic víc než vaše myšlenka v podobě, kterou můžete vidět. Zbavte své myšlenky okovů a uvolníte z nich i své tělo..."

"...nezáleží na podobě, jakou na sebe vezmeme, ale na lásce, kterou se jejím prostřednictvím rozhodneme vyjadřovat."

Krásné čtení. :)

Ajrad1981
04.06.2016

Přišlo mi to jako kříženec mezi bajkou a motivační literaturou. Předpokládám, že jsem smysl a poslání knihy pochopila, je to určitě užitečná a hodnotná myšlenka. Ale když budu hodnotit příběh, tak nic moc.

Slamenka30
01.06.2016

Kniha, která mě v minulosti velmi ovlivnila ♥

LenysekC
26.05.2016

Hm, tak ani tohle, ani předtím Muž, který sázel stromy... Asi nemám ráda tak krátké a na podnose naservírované podání.

iška
10.05.2016

Tuto knihu jsem poprvé četla před lety a uchvátila mě. Pak ji přečetl můj syn a otevřel mi ještě další úhel pohledu - technickou stránku létání. Nevím, k čemu bych tuto drobnou knížečku přirovnala, ale patří k mým nejoblíbenějším.

vikimi
08.05.2016

Krásný příběh, u kterého jsem měla pocit, že i já umím létat tak rychle, vysoko a svobodně jako Jonathan!

Podpovrchem
05.05.2016

Jonathan Livingston Racek je má nostalgická vzpomínka, vzpomínka na dobu, kdy mne můj učitel čj načapal u čtení sci-fi časopisu Ikarie a druhý den mi pod lavici strčil " kolibříka" knížečku s nic neříkajícím názvem a už vůbec ne autorem. Od té doby je J. L. Racek průvodcem období bilancí. Úchvatná kniha metafor, ideí a touhy být lepším. Kniha dává naději víry v sebe sama.

DickBach
20.04.2016

Dlouho jsem ji nedovedla uchopit a vzít jinak než jen jako neskutečný příběh. Po letech jsem se vrátila a od té doby mají mé stránky oslí uši, písmenka jsou čtením ošoupaná, ale snad i proto stále silnější.

MadlenkaM
24.02.2016

Hezký příběh, který umožňuje každému uletět vysoko do oblak a dát tak životu krátkodobý, leč slastný smysl.

Klásek007
16.02.2016

Skvěle napsána a pro všechny velmi poučné.

LadyCharlene
31.01.2016

Úžasně napsaný filozofický alegorický příběh jednoho neobyčejně obyčejného Racka. Místy až melancholická a velmi poutavá. Člověka donutí přemýšlet nad svými vlastními touhami a rozhodnutími. Autor vyburcuje čtenáře k přemýšlení o smyslu bytí, života, svobody. Děkuji ti Jone Livingstone, dal jsi mi naději

angelice
25.01.2016

Mám dvojjazyčný výtisk, ale hned na začátku jsem přešla pouze na mateřštinu, abych se nezdržovala. Přečetla jsem ji jedním dechem, protože tahle kniha vás po pár řádcích ovládne. Ta touha, sebeobětování které povznáší k osvobození se, žádost o seberealizaci, určení a poznáni sama sebe i okolí, světa, života...

Kotík
05.01.2016

Jonathan Livungston: Racek? Outlonká knížečka, která svým obsahem překonává většinu současné motivační literatury. (a nejen jí) Smekám před Tebou Jonathane Livngstone, taky bych chtěla mít takovou vnitřní sílu a odhodlání. Nebát se vykročit z řady a jít za svými sny.

Honzarek
29.12.2015

Nemám slov. Kdo přežívá, nežije. ;)

Antares
20.12.2015

Po rokoch návrat k Bachovi. Krásna malá knižka, ktorá povzniesla moju myseľ. Jednoduchý symbolický príbeh, ktorý má veľký premýšlací potenciál a je na každom z nás, čo si z toho vezme :) ale musím sa priznať, že moja osudová bachovská láska je "Most cez navždy" ;)

Malanika
27.11.2015

Tento komentář je mé poděkování uživatelce veneta, od které jsem poprvé uslyšela jméno Richard Bach. Otevřela mi tak laskavě magický a moudrý svět jeho mistrně poskládaných slov do příběhů. V tomto případě příběh o svobodě a možnostech, které máme na dosah ruky všichni bez omezení. Pokud si ovšem ta omezení sami neklademe do cesty.
" Celé vaše tělo, každé peříčko, není nic víc než vaše myšlenka v podobě, kterou můžete vidět. Zbavte své myšlení okovů a uvolníte z nich i své tělo."
Jistě, pan Bach nám mohl tuto informaci naspat jako motto na zeď, či dveře záchoda a nechat nás, ať si s tím poradíme po svém. Ale on nám chtěl pomoci nejen pochopit, ale i prožít a vstřebat to na vlastní kůži. Dostal nás do příběhu a dal nám křídla.
Chcete-li, čtěte a leťte... a vy ostatní kritizujte a nechte si svá omezení. Seďte dole a shánějte drobky.
Děkuji Sabino!

kalache
22.11.2015

...kdyby Bůh dal lidem křídla,svět by byl určitě lepší.Konstrukční chyba velkého Tvůrce!...

Taťka Hraboš
05.11.2015

Autorův styl mi není příliš blízký, je na mně příliš patetický. Ale příběh jako takový není špatný a rozhodně je to knížka myšlenkově bohatá. Jejím nesporným kladem je také rozsah :-).

dalia1769
25.10.2015

První třetina knihy mi připomínala bajku a přes jistý naivní a zjednodušující idealismus mne docela zaujala. Postupně, jak autor přechází k úvahám ve stylu New Age, to byl stále méně můj šálek kávy...

Tenebris
05.10.2015

Moc hezká myšlenka a zpracování, ale bohužel se nejedná o nic převratného.

martasoft
14.08.2015

Po dlouhé době jsem se vrátil k četbě a právě touto knihou. Silné, poetické, skvělé!

ziriant
30.07.2015

Víme to všichni, dokonce to mnozí z nás dokáží i vyslovit, ale přeci jen je to lepší občas slyšet/číst od druhého. Knížečka je jedna velká krásná metafora, byť ne až tak originální, jak by mohla být. Nicméně potěší. Vnitřní svoboda a plavba (či let) proti proudu, to je úžasná věc, ale není pro všechny. A ať už je to k pochopení či ne, jsem za to ráda.

21.06.2015

Krásný příběh. Příběh, který se dá tak krásně převést na lidskou existenci. Uvědomění si vlastních limitů na straně jedné a na druhé straně víra sama v sebe. Nepřijímat zažité konvence, ale přijít s vlastní cestou, která může prospět celku. Nebát se. Ano, to je Racek.
--------------------------------
Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých.
Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.
Jonathan Livingstone Racek - Richard Bach

rehek
18.06.2015

Racek byl první knihou, která se mi dostala do rukou v době, kdy jsem začala objevovat sama sebe. Možná i proto mám její otisk hluboko v srdci. Laskavé podobenství.

duben
02.03.2015

Pro mě zatím nejúžasnější a nejlepší kniha jakou jsem kdy četl.

Pawlisman
04.09.2014

Skvělé stejně jako filmové zpracování. Originální, krátké a silné dílo světové literatury, před kterým je třeba smeknout klobouk.

Al.lio
31.08.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Pokud se nad ní člověk pořádně zamyslí, najde v ní plno zajímavých myšlenek, které lze skvěle aplikovat do běžného života. Jsou tam však krásně schované, takže nečekejte, že vám budou jednoduše naservírovány. Ne, myslím, že tato kniha není pro všechny a každý si k ní musí dojít. Navíc musíte umět číst mezi řádky, jinak ztrácí smysl.
Každopádně velký obdiv panu Bachovi. :-)

swamp
07.08.2014

Poetický příběh s jasnou, ale hezky podanou myšlenkou... stačí se rozletět!

Peace
09.07.2014

"O svém příštím světě rozhodujeme tím, co se naučíme v tomto. Neuč se nic a tvůj příští svět bude stejný jako tenhle - stejná omezení, stejné překážky k překonávání."

Kniha obsahuje hezké myšlenky, to bezesporu. Hlavní pointa, která by změnila mou osobnost, šla však nějak mimo mě. Od Richarda Bacha už jsem četla i lepší knihy.

Vítr
04.05.2014

V roce 1994 jsem měl dvacet let. Jel jsem hrát s kapelou na Bartošák. Bartošák byla hospoda se sálem na Mladcové, bylo třeba dojet nejprve z Otrokovic do Zlína trolejbusem a pak autobusem. Měl jsem ji zrovna vypůjčenou od Filípka. Tak jsem začal v trajflu číst, a když jsem dojel na koncert, měl jsem ji už přečtenou. Z autobusu vystoupil jiný člověk, než byl ten, který nastoupil. A koncert byl skvělý, večer byl nádherný, svět byl krásný.

Sandruše
29.03.2014

Opatruj svá křídla ♥

Skawin
23.03.2014

Cesta ke svobodě - hlavně té vnitřní - může být jednoduchá, ale také nadmíru strastiplná. Záleží na každém člověku, zda si vytkne nějaké mantinely nebo jde "cik cak" Ale jak říká klasik - I CESTA může být cíl.. A protože já už na této cestě jsem, tak nelze než dát Jonathanovi Livingstonovi Rackovi plný počet hvězdiček...

Merlinit
20.03.2014

Půvabná poetická vize, laskavá a inspirativní. Předvídatelná, to ano, s předem jasně daným poselstvím, ale krásná.

sabina.kon
06.02.2014

Úžasná kniha přečtená jedním dechem za hodinku :-)

celavie
21.11.2013

Krásná kniha o svobodě :-)

Rawen616
06.11.2013

Podobenství / bajka která má celkem jasnou a předvídatelnou myšlenku. Na podobné téma už jsem toho četl více a celkově se i zde naznačenou filozofií snažím pokud to jde řídit, takže na mě neměla kniha ( no kniha - spíš letáček :-) ) takový dopad. Ale pokud to někoho donutí se nad životem zamyslet, tak to bude jen dobře. Ve zkratce : dělejte co milujete, vystupte z davu a možná najdete to o čem jste ani nevěděli, že to hledáte :-)

orson
08.10.2013

Nesedla mi. Možná jsem ji přečetl moc rychle, možná jsem ji špatně pochopil. Možná nemám rád tyhle podobenství. Jak už tady v diskusi někdo psal, mnohem smysluplněji a stručněji je obsah celé knihy napsán v její anotaci.

Jirkan
01.09.2013

Přečetl jsem ji už asi 3x a stále se k ní vracím, když chci. To asi k hodnocení stačí.

NEGR
18.08.2013

Přečteno za půl hodiny na WC.

Jack Bauer
16.08.2013

Nic zvláštníhho, docela jsem se nudil, příběh či myšlenka se dá vyjádřit na jedné stránce. Zbytečně zdlouhavé. Lepší než číst celou knihu stačí přečíst zde obsah knihy, kde je vše srozumitelněji popsáno.

Elisa.Day
08.08.2013

Letět, letět...! Srdcová záležitost ♥

Skjaninka
08.06.2013

Od Bacha mám prečítané takmer všetko a jeho najznámejšieho Jonathana Livingstona som veľmi dlho odkladala. Nie preto, že by sa mi nechcel čítať, ale preto, že som sa naň mohla neustále tešiť. A tešila som sa oprávnene.
Cesta Jonathana, jeho bojovnosť a ukrytá sila vám ukáže, že každý človek na svete má svoje miesto, svoje poslanie a možnosť prekonávať nemožné.
Krásna kniha o živote a jeho veľkom zmysle.

"Zmysel života je dokonalosť, dotknúť sa nebies."

Koka
06.05.2013

V případě této knížky mi až její filmová podoba "sedla". A průvodní filmová hudba Neila Daimonda - tu jsem si z celého příběhu zapamatovala nejvíce, dodnes mi symbolizuje Jonathanův let.

soukroma
30.04.2013

Livingstonův životní příběh miluji. Moje kolibří vydání přesně odpovídá vzácné křehkosti výpovědi o životě, touhách, jednotlivci ve společnosti... Myslím ale, že z přečtení mohou něco mít jen ti, kteří se (aspoň momentálně v okamžiku setkání s tímto příběhem) o něco snaží - nebýt stejní, utlučení ostatními a nacpaní do stejné šablony. Ti, kteří si třeba ani moc nevěří, ale jejichž touha překoná i je samotné (a možná je i převálcuje, ale přesto nebudou litovat). Je tam duchovno, ale je tam hlavně život...

Gizminek
30.04.2013

Vím, že tato kniha má velice dobrou pověst a hodně se o ní všude mluví, ale mě také nic nedala a hodně jsem se u ní nudila. Unikl mi smysl příběhu - a to jsem se snažila o pochopení. Další knihy od Bacha zřejmě číst nebudu.

honza66
27.03.2013

pro mě v podstatě nuda "filosofie pro teenagery". zajímavý je to spíš z toho hlediska, že od něj podle mého soudu pak začala opisovat skupina "duchovních autorů pro nenáročné" typu Coellho apod.

playada
12.01.2013

Je to spíše taková brožurka... A je to asi něco duchovního. V podstatě jsem to nechápala...

Mako123123
09.01.2013

Tak toto som čítal ked som mal asi 12 rokov a neviem či som to úplne pochopil, asi sa k tomu znova vrátim ale inak čo si pamätám tak mi to prišlo smutné... ale dobré (kvalitou)

Stammel
09.01.2013

Rámcově je to pěná knížka. Dobře zachycuje povrch hodně důležitých věcí, jakými je hledání správné cesty navzdory "hejnu", odvahu následovat plodnou ideu, i když je odmítaná a nepohodlná, ovšem je cennější než pouhé mechanické přežití. Bohužel tam, kde se snaží jít Bach do hloubky, podstaty věcí, dostává se jen do vágní, blábolivé mystiky, která kýženou myšlenku spíš zatemňuje. Vůbec nejhorší je, že tím zatajuje skutečnou velikost bolestí a útrap, které volba svobodného života obnáší. Alibisticky se ve svém příběhu vykroutí i smrti, což je smutné (i jinak dost selankovitý Saroyan je v tomto o velký krok napřed, viz Lidská komedie). Mohlo to být hezké pohádkové podobenství, kdyby si Bach ukousl sousto, na které by stačil. Takhle je to spíše zenová historka.

tonda0
16.12.2012

Nejznámější autorova knížka, která se dočkala i filmové podoby. Bajka s jasným poselstvím a podobenstvím. Dá se přečíst běhěm chvilky. Autorův jazyk není moc malebný, ale příběh je hezký s hlubokým významem o odvaze a hledání individuální cesty životem navzdory obecným konvencím a nesouhlasu společnosti.

růža
06.11.2012

Kniha, ke které se rád vracím. Dlouho mi trvalo, než jsem ji objevil. Musel přijít kamarád, aby mi o ní trochu řekl. Dva roky jsem ji měl doma a netušil jsem o jaký poklad jde.

Cerol
15.07.2012

Jak už bylo nejpíše řečeno, opravdu hezky tato knížečka ilustruje jedinečnost jednoho individua, který touží po nevšedním životě a snaží se utéct stereotypu.
Motiv je shodný s Platonovo podobenstvím o jeskyni, kde jediný člověk vyleze z jeskyně a odpoutá se od svého stínového života. Když však jde přesvěčit ostatní, tak ho zabijí. Zadusí pochybnost o svém "dokonalém bytí" v jeskyni. Již v prvopočátku nás pronásleduje odpor k něčemu odlišnému.
Jako u Platona, i zde racci nebyli nadšení z chování Johnathana a prohlásili ho za vyhnance.

RenataP
08.07.2012

Jednu recenzi jsem psala ZDE:

Opravdu výtečná kniha, u které pookřeje celý člověk.

janacheca
30.09.2011

Útlá knížka s pěkným poselstvím. Nejlépe se čte v době, kdy člověk hledá sám sebe (a může si ještě dopřát ten luxus, že na to má čas).

Addie
03.09.2011

"Můžeme jít, kam chceme, a máme možnost být, kým sami chceme."
Svoboda není jen slovo. A na ničem jiném, než abychom byli svobodní, vlastně nezáleží... A Jonathan to věděl.

Violetti
20.08.2011

Pohlazení po duši, jednohubka do autobusu... Líbí se mi Bachův styl.

vegetArien
12.08.2011

Podobenství o hledání vnitřní svobody a smyslu jsem četla poprvé v patnácti, onehdá to pro mě bylo téměř zjevení a Bachovu knihu bych doporučila každému zmatenému puberťákovi. S odstupem času už to na mě tak silně nepůsobí, spíš naopak. Jonathanovo poselství mi přijde moc zřejmé, místy až banální. Adaptace Halla Bartletta je na tom podobně - subtilita a půvab hraničí s kýčem.

MilkyA
12.04.2011

vytlacene z internetu, donesene do skoly, po hodine sme to mali precitane asi 5 ludia .. prijemna vyucovacia hodina :)

Kvothe
29.03.2011

Krása a magie. Po přečtení se chce až zaplakat :-) Víra, individualita a celek, přijetí a odmítnutí, mnohé světy, pochopení a smysl života..... Svou podstatou připomíná Malého prince - rozsahem nevelká kniha plná ohromných myšlenek.

knedlik
24.03.2011

Velmi milé čtení, po pár řádcích jsem se do této knihy beznadějně zamilovala. Určitě doporučuji.

Alma-Nacida

Velmi silné povzbuzovadlo, moje nejoblíbenější kniha od Bacha.

Azizi

Čajka Jonathan Livingston pre mňa znamená veľmi veľa. Nesie nádherné posolstvo podané tak neskutočne krásne, až sa tomu ani nechce veriť. Slzy a zimomriavky som mala zakaždým, keď som ju čítala. Žiadna iná kniha, snáď okrem Malého princa ma tak veľmi neoslovila, ako práve Čajka od Richarda Bacha.

Príbeh o zmysle života a o jeho dokonalosti... O tom, že dokážeme všetko, čo si len budeme priať, ak v to budeme naozaj pevne veriť. Veriť v seba a svoje schopnosti, pretože každý z nás sa môže kedykoľvek stať dokonalou neobmedzenou bytosťou...

sykorka

Útlá kniha, která skrývá skvělý příběh.....nezapomínejte na svá křídla....

Márinka

Krásný příběh o tom, že by se nikdo - ani člověk, ani racek - neměl vzdávat.

escritor

Pohlazení pro ty, kteří hledají podporu. Stylem a formou ale podprůměrné.

Alfiryn

krásná knížka,která stojí za přečtení.