Analfabetka, ktorá vedela počítať

Analfabetka, ktorá vedela počítať
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204938/bmid_analfabetka-ktora-vedela-pocitat-204938.jpg 4 4234 4234

Nombeko Mayeki sa narodila v roku 1961 v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať, desaťročná osirela a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopná černoška zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Analfabeten som kunde räkna

Anet2106
28.12.2019 4 z 5

Knížka mě velmi pobavila. Četla jsem oba díly staříka, takže nelze popřít, že Analfabetka je napsaná podobným stylem, ale přesto se mi Analfabetka moc líbila a na mnoha místech pobavila...už asi ale úplně nepotřebuji číst další podobnou knihu :)

Simur
27.12.2019 4 z 5

Prijemna a zabavna knizka na odreagovani. Ingmar Quist senior pro me nejkomictejsi postava, v konstrastu s nasledky jeho hlouposti, ktere mohou byt pro citlivky az k placi. Zajimave je necekane stretnuti hlavnich postav z odlisnych svetu, zaostale Afriky a pokrokoveho severu.

Tetipu
16.12.2019 5 z 5

Tato kniha patří také mezi mé oblíbené audioknihy. Je na stejném kopytu jako stařík. Jen nevypráví v rozsahu tolika let. Příjemná oddychovka.

Karkri
16.12.2019 5 z 5

Moc mě to baví. Smála jsem se nahlas. Pecka.

svarnyp
13.12.2019 4 z 5

Knihu mohu doporučit všem, kdo mají rádi absurdní humor, který je však Jonassonem umně podáván pomocí konstrukcí, které jsou dosti věrohodné. Připomínalo mi to Paasilinnovu tvorbu s tím rozdílem, že Jonasson v absurditách nepolevuje. Tím však pro mne trochu závěr knihy ztratil na počátečním kouzle. Je to však skvělá kniha i s vhledem jak do Apartheidu, tak do Švédské mentality s příjemným vtipem a stojí za přečtení.

befel
09.12.2019 5 z 5

Parádní četba plná veselých situací, slovních obratů a životních paradoxů.. mohu jen doporučit.

R.A
07.12.2019 2 z 5

Myslím, že jeden Stařík stačí. Nevím jistě, jak by Analfabetka působila samostatně, ale vezměte to nejabsurdnější ze Staříka, vyšroubujte to na(d) hranici snesitelnosti, znásobte počet komicky hloupých postav a postavte je vedle té ústřední (ne proti ní), vyhoďte možnost oddechu střídáním dvou relativně nezávislých dějových linek a zároveň zvyšte rozsah knihy a dostanete tohle. Jenom jakýsi zvyk dočítat knížky mě dostrkal ke konci, ale dalo to zabrat. Míra vtipnosti to nevyvážila.

Macek1978
07.12.2019 5 z 5

Jednoznačně super. Lepší než stařík!

jprst
01.12.2019 2 z 5

Knihu jsem si vybral na základě poměrně vysokého hodnocení, při její četbě jsem se občas i pobavil, ale na víc než tři hvězdy to u mě nedá, a to ještě s přivřením obou očí. Nejsem asi správný čtenář pro tento druh literatury.

Maria95
29.11.2019 4 z 5

Poutavé a lehké čtivo.. Někdy mě už rozčilovala hloupost Celestine a Holgera1, ale to prostě k tomu příběhu patří a má tam být.. Ani jednu chvilku se mi kniha nechtěla odložit. Takže oddechovka

RyonMathrin
20.11.2019 5 z 5

Úžasně zábavná směs protikladů a nepravděpodobných náhod (nepravděpodobnější věci viděl snad jen Arthur Dent při cestě galaxií). Navíc kniha průběžně propírá světovou politiku druhé poloviny 20.století a některé postavy příběhu evidentně ztělesňují výsměch různým politickým směrům, hlavně však fanatismu obecně. Při poslechu jsem se neskutečně bavil. Několikrát obelstění tajní agenti, revolucionářka, Holger... Vůbec, nápad s dvojčaty je maximálně vytěžený, tak říkajíc vyždímaný do poslední kapičky. Stoletého staříka jsem četl jako prvního a obě knihy mi přijdou stejně zábavné.
Rozhodně doporučuji!

Neodpustím si něco ocitovat, mělo by to však být bez spoilerů. (jako vždy lákadlo pro ty, kdož nečetli, připomenutí těm, kdož četli)

"... v důsledku toho se musel přestěhovat do nápravného zařízení. Stát předpokládal, že na jeho nápravu bude třeba 18 měsíců. "

"Nenávidět Američany musí být s ohledem na jejich počet pěkná fuška."

"... co se týče certifikátů pravosti, strýčkovi se nikdo nevyrovná. Jednou si sice v Anglii odseděl čtyři roky, to je pravda, ale za to může ten packal z Londýna, který certifikát pravosti tak odbyl, že strýčkův falzifikát vypadal vedle originálu příliš dobře. "

anája
19.11.2019 3 z 5

Nevím co bych ke knize napsala, měla hodně ohlasů, není to však moje oblíbené čtení.Precetla jsem jako oddechovka.

Bella1
17.11.2019 5 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a nádherně jsem si při ní odpočinula.

reddwarf358
15.11.2019 5 z 5

Nombeko zůstane navždycky moje favoritka. Bál jsem se, jak se Jonasson dokáže poprat s další knihou, když ta první byla tak skvělá, ale Analfabetka je snad ještě lepší. Parádní je opět i audiokniha.

pavels36
12.11.2019 3 z 5

Nenáročné čtivo.Není to sice můj šálek kávy,ale dalo se to dočíst. Na odpočinek ideální.

terimila
09.11.2019 5 z 5

Za mě zatím nejlepší Jonasson. V literatuře pro dospělý je děsný umění podat paradoxní, vyhrocený a absurdní věci jako naprostou samozřejmost (skvěle to umí Stephen King a Jonasson tomu umění taky vládne) a vyprávět to "s vážnou autorskou tváři". Když jsou ty absurdity v humoru, vzniká pak z toho asi jediná humoristická literatura, kterou fakt miluju. Takovej ten suchej až černej humor, žádná ta trapná česká ulepená rádobyhumorná šťavnatost.
No a tímhle skvělým uměním je Analfabetka prodchnutá od začátku do konce. Jedna absurdita za druhou - černá holka z ghetta, dostane se k vojákům, atomová bomba, no a pak holka a bomba najednou fičí do světa. A žijou, zažívají, prožívají, osudy se proplítajjí a člověku se nad tím až tají dech. :) Luxus. A za mě snad i lepší než Stoletej stařík, kterej byl taky nesmírně zábavnej, ale Analfabetka mi přišla originálnější. Utkvěla mi víc a proto pět hvězd.

danielavachova
26.10.2019 3 z 5

Dostal mě styl humoru knihy,občas jsem se smála i nahlas,krásné oddechovè čteni,kdyby šlo všechno na světě řešit s tímto humorem.

hroneczek
17.10.2019 4 z 5

Odlehčené a hlavně veselé a vtipné čtení. Pokud nevíte, co číst a nechcete nic složitého, vřele doporučuji.

cluci
17.10.2019 5 z 5

Pecka. Jako knížka je to super oddychovka, u které se navíc zasmějete. Nyní ji znovu po letech poslouchám jako audioknihu. Cestou do práce se v autě řehtám jako oř. Prostě tento švédský humorný styl s malým přídechem sarkasmu, navíc skvostně namluvený, stojí za to si tak propracovaný příběh určitě poslechnout. *****

Zuuuza
16.10.2019 5 z 5

Specifický humor spojující spoustu reálných historických událostí s propracovaným absurdním příběhem. Mně to moc bavilo.