Analfabetka, ktorá vedela počítať

Analfabetka, ktorá vedela počítať
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204938/bmid_analfabetka-ktora-vedela-pocitat-204938.jpg 4 4234 4234

Nombeko Mayeki sa narodila v roku 1961 v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať, desaťročná osirela a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopná černoška zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Analfabeten som kunde räkna

Ivka164
14.03.2020 4 z 5

Kniha se dobře čte. Je vtipná, jednoduchá a oddechova.

mataj
29.02.2020 5 z 5

Další velice vtipná a originální knížka plná absurdních situací. Tento styl humoru se mi hodně líbí.

xxtom
27.02.2020 3 z 5

První polovina knihy byla určitě zábavná, druhá část už byla ale moc překombinovaná a přehnaná. Stoletý stařík se mi líbil daleko víc.

katerina4946
22.02.2020 3 z 5

Vtipná kniha zejména na začátku cca do poloviny. Příběh má nápad a opravdu mě bavil. Ale ke konci čím dál zmatenější a jaksi zrychlený, jako kdyby autorovi docházel čas, ale odmítl se vzdát všech nápadů, které chtěl do děje vložit.

Abroš
17.02.2020 5 z 5

Strhující děj plný humoru.Moc jsem se bavil.Oddechovka,kde není třeba moc přemýšlet.Fakt skvělé

Gi-Gi
15.02.2020 5 z 5

přiznám se, že to mám jako audiknihu, ale Martin Stránský - pane klobouk dolů, už proto super, teď máme rozposlouchaného staříka, zatím mě úplně nezaujal, nicméně se domnívám, že je to tím, čím kdo začne :-)

Kniznisumisek
13.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Hlavní hrdinka - Nombeko - je chytrá a s ničím se moc nemaže. Vedlejší postavy jsou úžasně propracované - každá má svojí jedinečnou povahu, historii atd.
Nikdy jsem se u knížky nenudila - pořád se něco dělo. Krásný, vtipný a originální příběh.

KillHurt
07.02.2020 4 z 5

Trošku mi to připomínalo Forresta Gumpa. Akorát místní idioti netuší, že jsou idioti. Za to podceňují inteligenci jen proto, že ji projevuje žena a ještě navíc černoška. Našel jsem místa, kdy jsem se opravdu smál nahlas, ať už kvůli dobře vypointovaným vtipům nebo absurdním situacím. Postavy jsou jistě originální, i když Číňanky podléhají určitým stereotypům. Závěr je možná o ždibec delší než by měl být. Geniálnosti Gumpa to nedosahuje, ale je to obstojný a hlavně zábavný román, který stojí za to si přečíst.

ydnac
06.02.2020 5 z 5

Nombeko a její nůžky byly super:-) skvěle jsem se bavila jako u Staříka:-)

Humle
03.02.2020 4 z 5

Skoro stejně dobré jako Stoletý stařík. V mnohém jej to dokonce předčí! 80%

vladka321
30.01.2020 5 z 5

U této knihy mě zaujal už jenom název a musím říci, že stála za to. Nejenom, že humor, jak je zde pojatý je mi velmi blízký, ale i námět je geniální. Knihu mohu jenom doporučit.

iLuciferie
20.01.2020 2 z 5

Namlsaná Staříkem jsem se pustila do druhé Jonassonovy knížky a bohužel mě Analfabetka zklamala. Možná, kdybych po ní sáhla jako po první, tak by na mě působila kouzlem originality, ale takto se nemohu ubránit srovnání - zde už mi absurdity přišly často přes moc, příběh mi přišel zbytečně praštěný a ani hlavní hrdinové mi nepřišli tak sympatičtí, jako tomu bylo u Staříka. Zkrátka a dobře na mě knížka působila dojmem, že byla napsána, aby využila popularity té předcházející, ale nic nového už nepřináší.
Jinak tedy opět skvělé načtení audioknihy celkový dojem jen vylepšuje.

Abia
17.01.2020 3 z 5

Neříkám, že je to špatné. Ale můj styl humoru to není. Začátek jsem protrpěla, konec vlastně taky, prostředek byl nějak lepší. To samé jsem prožívala u Staříka před osmi lety a rozhodla jsem se dát Jonassonovi ještě jednu šanci. Nevyšlo to, kámoši z nás nebudou. :-D

Sabas33
17.01.2020 5 z 5

Knihu mohu doporučit. Napsáno velmi čtivě i styl humoru je geniální (i když nemusí být šálkem čaje každého) Ideální knížka na odreagování na dovču. Nombeko přirostla k srdci.

Šnek86
17.01.2020 3 z 5

Jonasson jede víceméně pořád podle stejného mustru.Veme blbýho chytráka, nebo chytrýho blba, přidá chlast, prachy (zde diamanty) a aby toho nebylo málo okoření to vždy atomovkou a politikou.V případě staříka to fungovalo lépe,zde už ne tak. Ale pokud s nadhledem vezmete všechny absurdity, které Jonasson předkládá, tak na tři hvězdy to vydá.

vendysantos
15.01.2020 5 z 5

Stejně jako Stoletý stařík, je pro mě tato kniha naprosto geniálním dílem. Baví mě styl autorova psaní, zásluhu má určitě i skvělý překlad. I zde jedna absurdita střídá druhou a nestačíme se divit, co všechno hlavní postava zažije, koho potká, s kým a za jakých okolností se spřátelí. Opravdu zábavné čtení o analfabetce, která vlastně není analfabetkou, umí několik jazyků, je nadprůměrně inteligentní - mnohem víc než kdejaký inženýr, že? Všem co mají smysl pro humor, doporučuji. :)

DanaKa81
08.01.2020 4 z 5

Můžu jen doporučit. Styl kterým je Analfabetka napsaná se mi moc líbil! Nevěděla jsem do poslední chvíle jak se s daným problémem (atomovou bombou) vypořádají. Závěr knihy vůbec nezklamal! Autor bude patřit do mých oblíbených spisovatelů, hlavně pro ten jeho výborný smysl pro humor.

Yui-chan
07.01.2020 3 z 5

Stejně jako u Staříka, ani tato kniha mi stylem psaní nesedla. Očividně nemám tento styl humoru ráda, ty absurdity, které asi měly být vtipné, mě jen málokdy pobavily. Také moc nechápu, co má autor pořád s těmi atomovými bombami. Knihu jsem poslouchala jako audio, ale nemyslím si, že by mi tištěná verze pomohla v tom, aby se mi více líbila. Samozřejmě jsem chtěla vědět, jak to dopadne, Nombeko mi přirostla k srdci. Většina ostatních postav ovšem byla extrémně protivných a oproti Nombeko až žalostně hloupých. Stejně jako Stařík (který všude byl a všechno se jako zázrakem naučil), i Nombeko oplývala touto schopností se všechno naučit a všemu porozumět sama od sebe - další věc, která mě na knížce rozčilovala. Pozitivně hodnotím alespoň to, že knížka nepřeskakovala příliš často mezi dějovými liniemi, takže se četla mnohem plynuleji.

AnjaBo
04.01.2020 4 z 5

Tato kniha rozhodně není ztráta času, velice čtivě napsaná a zanechá dojem. Palec nahoru.

DK_Ronie
02.01.2020 3 z 5

U me uz jen slaby odvar Stoleteho starika a spise snaha tezit prachy z jeho popularity.