Jméno větru II.

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo. Autor románu, Patrick Rothfuss, žije ve Wisconsinu a učí tam na univerzitě. Toto je jeho první román – aspoň to o sobě prohlašuje, ale zní to dost neuvěřitelně. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1115/kronika-kralovraha-j-1115.jpg 4.5224

Kronika Královraha (1.)

The Name of the Wind (2007)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo, Triton

Finn69

Pořád výborné čtení, stejně jako první polovina. Vřele doporučuji :-)

Hary

Sprznit neco tak krasne rozepsaneho ... to boli :) tak trapny konec snad neni ani mozny. Zacina ztoho byt skolni prednaska s prvky detske lasky.Po precteni nekolika stranek moudreho muze jsem usoudil ze je nemoudre pokracovat dal ve cteni.Stal se z toho roman pro nactilete divky.A to je dobre :)

Elea

Kniha je opět dost zdlouhavá, děj ubíhá hodně pomalu, i když je o něco zajímavější než první část.

Janičta

Ze začátku jsem chápala ty co si stěžují na to, že autor trpí grafomanií. Ale později (asi před polovinou knihy) jsem si na styl psaní zvykla. Sice by knize nějaké to proškrtání asi neuškodilo, ale není to tak hrozné.
Kvotheho příběh si mi líbí. Rothfuss vymyslel poutavý svět s milými postavami a já už se moc těším na další kousky minulosti královraha.
Je zde krásně vidět, jak drby umění žít vlastním životem :-)

toni-az
12.12.2016

Není moc co říci oproti první půlce. Snad jen, že je to pořád stejná schizofrenie mezi pasážemi, které by se daly úplně vypustit (a ještě by to knize pomohlo) a pasážemi, kdy se člověk nemůže odtrhnout a musí číst další a další kapitolu.

Proti první půlce mi to přišlo o něco lepší a méně rozbité, protože zde chyběl nudný začátek, nicméně pasáž s drakem to zase srovnala. Ta byla opravdu ale opravdu zbytečná.

Vysky
23.11.2016

Miluji fantasy svět této knižní serie a tuto knihu jsem zhltl jedním dechem .Pro fanoušky fantasy vřele doporučuju. Už jsem za svůj život přečetl poměrně dost fantasy knih, ale žádná nepřekonala tuto knihu a její další díly.

Gandalff007
19.07.2016

Stejně jako I. plné hodnocení - nejde jinak

thezelda
10.07.2016

Nějak to zdejší nadšení nechápu. Tohle dílko mě - mírně řečeno - rozladilo. Kniha samotná (zvláště svět, v němž se odehrává a v němž se magie provozuje velmi originálním způsobem) by si opravdu zasloužila čtyři hvězdičky, přesto mohu dát nanejvýše polovinu - proč? Protože děj knihy je absolutně neukončen. Autor by měl dát do úvodu upozornění na to, že se bude jednat o X dílnou ságu, v níž se vám nedostane ani DÍLČÍHO zakončení či rozuzlení.

Kniha má 650 stran, na nichž se hlavní postava honí za démony [:čandrýny:], kteří ji zabili rodinu - nechť mě někteří opraví, pokud se mýlím, ale i přes všechny vrstvy knihy se mi toto zdálo být hlavní zápletkou. Bohužel, ani po 650 stranách knihy se čtenář nedozví o čandrýnech (poslouchal jsem jako audioknihu, nevím tedy, jak se výraz píše), kteří jsou pro hlavní postavu hlavním motorem, o nic více informací než na začátku. Celou dobu jsem doufal, že autor udělá nějaké fascinující mezi-zakončení v epilogu, ale nestalo se tak. Prostě nám vypráví příběh chlapce, který se honí za démony, o nichž se čtenář na 650 stranách knihy nedozví v podstatě nic.

Možná jsem něco nepochopil, ale nechat čtenáře přečíst 650 stran (na nichž je vykreslen zajímavý svět a zajímavý lidský osud - bezesporu), v nichž není žádný jednotící příběh vyjma zápletky s čandrýny a tento jediný jednotící příběh navíc nechat nerozvinutý (neb se o čandrýnech nic nedozvíme), to mi připadá opravdu velmi nešťastné. Konec knihy je prostě useknutý (srov. jiné knihy na pokračování, např. Odkaz dračích jezdců, Harry Potter, Enderova sága apod., kde se vždy naskytně alespoň dílčí zakončení)

Možná, že bych se něco o motoru hlavní postavy dozvěděl v dalším dílu, který má !1000 stran! - a možná taky ne. Osobně to však rozhodně nemíním zkoušet, neboť abych přečetl dalších 1000 stran a pak zjistil, že jsem se zase nic nedozvěděl, že jsem nedostal ani řádný a ukončený mezipříběh - na to opravdu nemám čas ani nervy. Mohlo by se totiž také stát, že rozuzlení dostanu až po tom, co přečtu dalších X tisíc stran od tohoto autora a že toto rozuzlení rozhodně nebude stát za dlouhé hodiny času stráveného četbou.

Krásnou třešničku na dortu knize dodalo české nakladatelství, které již tak absolutně neukončenou knihu prostě a bez jakékoli logiky useklo v půlce a vydalo tak původní příběh jako dvě knihy. Nechápu...

Ashen-Shugar
22.02.2016

Úplně stejně skvělé, jako první díl.

avel
05.11.2015

Též se mi druhá část líbila o trochu více. Jen bych ocenila, kdyby se autor zaměřil i na univerzitní předměty, které se Kvothe učí. Takové zážitky běžného dne... A na druhou stranu je celý druhý díl vlastně takový zážitek běžného dne. Z celkové šedi mi vyskakuje jen dráček a veselé příhody s ním :)
Je to hezké čtení, ale znám lepší :)

aivi
22.09.2015

Mnoho názorů uvádí, že je druhá část slabší, nudnější či méně chytlavá. Mám na to naprosto opačný názor a druhá část se mi líbila daleko více jako první. Hltal jsem každou kapitolu až do konce jedním dechem a těžko jsem se odebíral od čtení. Ano, Kvothe je chvílemi až příliš vyšperkovaný hrdina, nebo alespoň v této části se mi tak pozdával, ale faktem zůstává, že mě kniha náramně bavila.

achilles
18.08.2015

Opět brilantní práce. Stejně jako první díl, tak i tento nádherně napsaný. Kvothe se stává téměř legendou a jednou z mých nejoblíbenějších postav.

kom72
05.03.2015

Pokračování knihy se nese ve stejném duchu jako první část. Je to hezky napsané a už se těším na druhý díl...

Aaron Lewis
01.02.2015

Dvojka je slabší, neměla se dělit. Chvílema to už byla nuda, pořád víceméně to samé o univerzitě atd… už si ani moc nevybavím o čem byla… (čtyři hvězdy jsou jako celek s tím prvním dílem).

alzbeta4963
28.12.2014

Stejně jako jednička, místy je to zajímavé a dobře se to čte, ale místy je to dost nudné...

Pavlina.13
04.12.2014

Autor rozhodně ví jak si získat pozornost čtenáře. Některé věci jsou pouze naznačeny nebo částečně nakousnuty a to mě nesmírně rozčiluje, ale také mě to nutí číst dál.

geimz
01.09.2014

Nie je to (tak ako prvá časť) na čistých 5, ale ja som si Meno Vetru zamiloval už od prvých strán. Naviac táto kniha obsahuje najkrajšiu pasáž oboch častí - dokonalú Baladu o sirovi Savienovi Traliardovi, spievanú Kvothem v Eoliane.

angiek
28.07.2014

Skvělá fantasy knížka,nemohla jsem se odtrhnout a přečteno bylo za 2 dny/kdyby děti dovolili,i za den :-)/ Kvothe si získal i mou přízeń a hned zkraje.Koupi nelituji.

Jennkie
20.07.2014

Zajímavé vyprávění, trochu se to podobá příběhu Harryho Pottera, ale jen trochu kvůli školní atmosféře. Jinak je to velmi dobrodružný příběh a hodně čtivý, zhltla jsem ho ani ne za 2 dny.

Nifredil
29.06.2014

Vynikající kniha, která se směle může zařadit k tomu nejlepšímu co je v žánru fantasy k dispozici. Rozsáhlý, epický příběh, promyšlená konstrukce knihy a výborná práce s jazykem, nádherné popisy, perfektní dialogy postav - směle by mohla konkurovat klasickým literárním dílům. Jsem nadšená a je mi moc líto, že zatím není k dispozici další díl v češtině.

Indilwen
03.06.2014

Příběh mi nepřišel až tak chytlavý jako v prvním díle, občas to dost drhlo (hlavně při vyprávění o putování s Dennou), ale rozhodně si nenechám ujít pokračování :-)

mijagi80
29.08.2013

Dle mého názoru je tato část opravdu trochu slabší a pasáž s drakem mě v četbě dost zpomalila. Konec zůstává otevřený, tak nezbývá než zkusit Strach moudrého muže.

borknagar
12.08.2013

O fous slabší než první část. Pasáž s "drakem" celkem opruz, už jsem jen čekal na návrat na univerzitu. Tam mě to baví o dost více a je to hned o dost čtivější. Čtení dobré, ale chtělo by to více akce, záhad, intrik a zrzek a méně černovlásek.....

Sathana
18.09.2012

O hodně nudnější, pomalejší než jednička. Dokonce někdy i otravná, hlavně těmi spoustamy pubertálních pasáží "panebože, ona se o mě otřela, z toho nemůžu dýchat" nebo "proboha, podívala se na mě"... Je tohle snad kniha pro teenagery nebo co? Na téhle knize je o hodně víc vidět, jak mladý je autorův styl. Ještě nevybroušený k dokonalosti, místy příšerně amatérský, což by čtenář ještě odpustil, ale nedostatek napínavého příběhu už ne. A navíc to zakončení knihy... Patricku, styď se! :D Kniha mě zklamala.

Kvothe
29.03.2011

S jedničkou jedna rozdělená kniha. Stále výborná - čte se téměř jako prozaická báseň.