Jméno větru II.

Jméno větru II. https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1115/bmid_kronika-kralovraha-j-1115.jpg 5 422 50

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo. Autor románu, Patrick Rothfuss, žije ve Wisconsinu a učí tam na univerzitě. Toto je jeho první román – aspoň to o sobě prohlašuje, ale zní to dost neuvěřitelně.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

whiolet
15.07.2018 5 z 5

Výborné fantasy. Zamilovala jsem si Kvotheho.

Ésperance
20.03.2018 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jaké hodnocení vlastně napsat. Mnoho komentářů je z knihy nadšených, a proto jsem se rozhodla do této série pustit, nicméně nemohla jsem se ubránit srovnání s Anthonym Ryanem a jeho Stínem krkavce.

Jméno větru I. nás seznámilo s Kvothem a díky detailně popsanému životu v Tarbeanu jsem této postavě dokonale rozuměla, dokázala pochopit jeho motivace, činy a skutky. Ani mi nevadilo, že děj plynul pomalu, i když pokud srovnám s popisem dětství Vélina Al Sorny v Písni krve, tak ta mě bavila nesrovnatelně více.

Moc jsem se těšila až se Kvothe konečně dostane na Univerzitu a posuneme se blíže k rozluštění záhad s Čandrýny, proč jeho rodiče museli umřít a jakou má souvislost to vše s velkým nadáním, které Kvothe má. Bohužel autor této dějové lince ve Jménu větru II věnuje jen málo prostoru a více prostoru dává Ambrossovi a Denně, což mi místy přišlo až zbytečné. Oblíbila jsem si postavu Auri a Elodina a zajímalo by mě, jaká jsou jejich tajemství, ale opět autor tuto dějovou linku opouští.

Celkově bych řekla, že knihou jsem proplula s hezkým pocitem zajímavého čtení, ale nedostavil se pocit nutkavé nedočkavosti, co bude na další stránce. Musím ale uznat, že svět vytvořil autor dokonale a bezchybně. Tolik nových pojmů, měn, povolání, propojení techniky, alchymie a chemie je opravdu super a skláním se před tou představivostí. Jen by to chtělo zapojit občas více gradace a napětí.

MayaBu
09.01.2018 5 z 5

Kvothe a jeho eskapády životem č. 2. Nebo spíš 2/2 prvního dílu, že.
Možná v trochu pomalejším tempu, asi proto, že se zamiloval a Denna dostala víc prostoru, ale pořád to bylo čtivé. Líbí se mi dějová linka s Auri, je to správně tajemná osůbka...
Nechápu, proč byl první díl rozdělen do dvou svazků, ale budiž. Proč se ovšem poznámky ke kalendáři nachází až na konci druhé knihy a nejsou i v té první, to mi hlava nebere. Asi jsem jediná, ale při čtení prvního svazku (prvního dílu prvního dílu, to zní krásně :) jsem celkem dlouho dumala nad tím, co je to sakra ten kácen...

amyssonner
09.01.2018 5 z 5

Nechci se dlouze rozepisovat, takže..
strašně

to
baví
!!

Dáma s hrnstjm
03.11.2017 5 z 5

Části s Dennou jsou občas trochu zdlouhavé, ale jako celek je kniha opět skvělá. Baví mě všechna ta Kvoteho štěstí v neštěstí a neštěstí ve štěstí. Sice už jsem na univerzitě studovala a pracuji v archivu... ale moc ráda bych studovala na Univerzitě a pracovala v Archivu :)

Finn69
13.06.2017 5 z 5

Pořád výborné čtení, stejně jako první polovina. Vřele doporučuji :-)

Hary
04.06.2017 2 z 5

Sprznit neco tak krasne rozepsaneho ... to boli :) tak trapny konec snad neni ani mozny. Zacina ztoho byt skolni prednaska s prvky detske lasky.Po precteni nekolika stranek moudreho muze jsem usoudil ze je nemoudre pokracovat dal ve cteni.Stal se z toho roman pro nactilete divky.A to je dobre :)

Elea
20.04.2017 3 z 5

Kniha je opět dost zdlouhavá, děj ubíhá hodně pomalu, i když je o něco zajímavější než první část.

Janičta
23.01.2017 5 z 5

Ze začátku jsem chápala ty co si stěžují na to, že autor trpí grafomanií. Ale později (asi před polovinou knihy) jsem si na styl psaní zvykla. Sice by knize nějaké to proškrtání asi neuškodilo, ale není to tak hrozné.
Kvotheho příběh si mi líbí. Rothfuss vymyslel poutavý svět s milými postavami a já už se moc těším na další kousky minulosti královraha.
Je zde krásně vidět, jak drby umění žít vlastním životem :-)

toni-az
12.12.2016 3 z 5

Není moc co říci oproti první půlce. Snad jen, že je to pořád stejná schizofrenie mezi pasážemi, které by se daly úplně vypustit (a ještě by to knize pomohlo) a pasážemi, kdy se člověk nemůže odtrhnout a musí číst další a další kapitolu.

Proti první půlce mi to přišlo o něco lepší a méně rozbité, protože zde chyběl nudný začátek, nicméně pasáž s drakem to zase srovnala. Ta byla opravdu ale opravdu zbytečná.

Vysky
23.11.2016 5 z 5

Miluji fantasy svět této knižní serie a tuto knihu jsem zhltl jedním dechem .Pro fanoušky fantasy vřele doporučuju. Už jsem za svůj život přečetl poměrně dost fantasy knih, ale žádná nepřekonala tuto knihu a její další díly.

Gandalff007
19.07.2016 5 z 5

Stejně jako I. plné hodnocení - nejde jinak

thezelda
10.07.2016 2 z 5

Nějak to zdejší nadšení nechápu. Tohle dílko mě - mírně řečeno - rozladilo. Kniha samotná (zvláště svět, v němž se odehrává a v němž se magie provozuje velmi originálním způsobem) by si opravdu zasloužila čtyři hvězdičky, přesto mohu dát nanejvýše polovinu - proč? Protože děj knihy je absolutně neukončen. Autor by měl dát do úvodu upozornění na to, že se bude jednat o X dílnou ságu, v níž se vám nedostane ani DÍLČÍHO zakončení či rozuzlení.

Kniha má 650 stran, na nichž se hlavní postava honí za démony [:čandrýny:], kteří ji zabili rodinu - nechť mě někteří opraví, pokud se mýlím, ale i přes všechny vrstvy knihy se mi toto zdálo být hlavní zápletkou. Bohužel, ani po 650 stranách knihy se čtenář nedozví o čandrýnech (poslouchal jsem jako audioknihu, nevím tedy, jak se výraz píše), kteří jsou pro hlavní postavu hlavním motorem, o nic více informací než na začátku. Celou dobu jsem doufal, že autor udělá nějaké fascinující mezi-zakončení v epilogu, ale nestalo se tak. Prostě nám vypráví příběh chlapce, který se honí za démony, o nichž se čtenář na 650 stranách knihy nedozví v podstatě nic.

Možná jsem něco nepochopil, ale nechat čtenáře přečíst 650 stran (na nichž je vykreslen zajímavý svět a zajímavý lidský osud - bezesporu), v nichž není žádný jednotící příběh vyjma zápletky s čandrýny a tento jediný jednotící příběh navíc nechat nerozvinutý (neb se o čandrýnech nic nedozvíme), to mi připadá opravdu velmi nešťastné. Konec knihy je prostě useknutý (srov. jiné knihy na pokračování, např. Odkaz dračích jezdců, Harry Potter, Enderova sága apod., kde se vždy naskytně alespoň dílčí zakončení)

Možná, že bych se něco o motoru hlavní postavy dozvěděl v dalším dílu, který má !1000 stran! - a možná taky ne. Osobně to však rozhodně nemíním zkoušet, neboť abych přečetl dalších 1000 stran a pak zjistil, že jsem se zase nic nedozvěděl, že jsem nedostal ani řádný a ukončený mezipříběh - na to opravdu nemám čas ani nervy. Mohlo by se totiž také stát, že rozuzlení dostanu až po tom, co přečtu dalších X tisíc stran od tohoto autora a že toto rozuzlení rozhodně nebude stát za dlouhé hodiny času stráveného četbou.

Krásnou třešničku na dortu knize dodalo české nakladatelství, které již tak absolutně neukončenou knihu prostě a bez jakékoli logiky useklo v půlce a vydalo tak původní příběh jako dvě knihy. Nechápu...

Ashen-Shugar
22.02.2016 5 z 5

Úplně stejně skvělé, jako první díl.

avel
05.11.2015 4 z 5

Též se mi druhá část líbila o trochu více. Jen bych ocenila, kdyby se autor zaměřil i na univerzitní předměty, které se Kvothe učí. Takové zážitky běžného dne... A na druhou stranu je celý druhý díl vlastně takový zážitek běžného dne. Z celkové šedi mi vyskakuje jen dráček a veselé příhody s ním :)
Je to hezké čtení, ale znám lepší :)

aivi
22.09.2015 5 z 5

Mnoho názorů uvádí, že je druhá část slabší, nudnější či méně chytlavá. Mám na to naprosto opačný názor a druhá část se mi líbila daleko více jako první. Hltal jsem každou kapitolu až do konce jedním dechem a těžko jsem se odebíral od čtení. Ano, Kvothe je chvílemi až příliš vyšperkovaný hrdina, nebo alespoň v této části se mi tak pozdával, ale faktem zůstává, že mě kniha náramně bavila.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Opět brilantní práce. Stejně jako první díl, tak i tento nádherně napsaný. Kvothe se stává téměř legendou a jednou z mých nejoblíbenějších postav.

kom72
05.03.2015 4 z 5

Pokračování knihy se nese ve stejném duchu jako první část. Je to hezky napsané a už se těším na druhý díl...

Aaron Lewis
01.02.2015 4 z 5

Dvojka je slabší, neměla se dělit. Chvílema to už byla nuda, pořád víceméně to samé o univerzitě atd… už si ani moc nevybavím o čem byla… (čtyři hvězdy jsou jako celek s tím prvním dílem).

alzbeta4963
28.12.2014 3 z 5

Stejně jako jednička, místy je to zajímavé a dobře se to čte, ale místy je to dost nudné...

magie démoni univerzita

Patrick Rothfuss