Jméno větru

Jméno větru https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136158/bmid_kronika-kralovraha-jmeno-vetru-l9w-136158.jpg 5 1123 201

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Tak začíná Kvothův příběh – od jeho dětství strávené ve skupině potulných herců, přes léta prožitá jako polodivoký sirotek na ulicích zločinem prolezlého města až po drzý a nepřehlédnutelný vstup do obtížného a nebezpečného studia magie na slavné Univerzitě. Na samém počátku však Kvotha potkáváme již jako zkušeného mága, zručného zloděje, suverénního muzikanta a neblaze proslulého vraha. Ale ve Jménu větru se toho o něm skrývá mnohem víc, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

Enthik
16.03.2018 5 z 5

Rozpláče i rozesměje. Když šel Kvothe poprvé na rohy, tak jsem se chechtal až mě břicho bolelo. Nádherný příběh o tom, jak se nadaný chlapec setkává s krutým světem.

_Sue_
04.03.2018 5 z 5

Patrick Rothfuss s Kvothem předvedli neuvěřitelné magické číslo, jež se snoubilo s břitkým bojovým tancem legendy, jež neumí nic a přesto paradoxně umí vše. Myslela jsem si, že po Harryho škole čar a kouzel v Bradavicích nebo po Snítkově Svatém Fraxu nebude existovat místo, kde bych natolik chtěla usednout do školní lavice... a ono je tady! Pojďme společně hledat jméno větru...

RyonMathrin
25.02.2018 5 z 5

Epochální. Jeden z důvodů, proč miluji fantasy je číst o nových, originálních a propracovaných světech. A tento mezi ně patří. Nebo spíš mezi ostatními světy vyniká. Co se týče magie, tak se jedná o zcela nejpropracovanější a nejdetailněji popsaný systém ze všech fantasy, které jsem zatím četl. Kouzlení je zde rozděleno na několik vědeckých disciplín (autor zjevně dost čerpá z vlastního civilního povolání profesora), člověk ovládající magii si musí umět spočítat, jak bude kouzlo náročné a ještě ho musí umět uskutečnit svou zručností a v neposlední řadě k tomu mít vycvičenou mysl.
Hrdina je sympatický a jako v mnoha příbězích musí projít velkými těžkostmi (sice poměrně běžná zápletka pro mnoho knih, ovšem perfektně napsáno, plno zvratů a strhujících momentů).
Je také velmi šikovný a oplývá od narození mnoha talenty (muzikanti si některé pasáže knihy zvlášť vychutnají).
Doporučuji všem. Pro příznivce fantastiky nutnost. Pro čtenáře, kteří s fantasy zatím moc nepřišli do styku, doporučuji dvojnásob.

Shinstria
18.02.2018 5 z 5

3 dny - tak dlouho jsem knížku četla. Jinými slovy - jsem se po ní vrhla, kdykoliv jsem měla chvíli času. Je to neuvěřitelně duchaplný příběh o nelehkém osudu a mladíkovi, který zatnul zuby a přežil. I když to nebylo nabyté akcí ani krvavé a bylo to "naivní", tak to bylo skvělé. Vlastně bez té naivity si to neumím představit. Přecejen to bylo o dítěti. Styl vyprávění byl skvělý a nemohla jsem se od příběhu vůbec odtrhnout. Celou dobu jsem se v příběhu ztrácela, realita mizela a já běhala s Kvothem po střechách, sledovala draka, ztrácela se v hudbě a hledala jméno větru. Krásné čtení, opravdu.

welcomeboredom
11.02.2018 3 z 5

Naivní.

Srovnání s Písní ledu a ohně nebo Malazskou knihou je úplně mimo mísu.

Na druhou stranu čtivé a slušně napsané.

KAREL6725
30.01.2018 5 z 5

Rothfuss umí pohladit po duši, tohle je jeden z nejhezčích fantasy příběhů co jsem kdy četl a že už jsem něco četl. Plný počet hvězd je jasná volba.

ShiYuAkai
27.01.2018 4 z 5

Úžasná knížka, která dokáže dojmout a rozesmát zároveň. Jen jednu věc bych tomu vyčetla, a to, že styl jakým autor píše je velmi zdlouhavý a občas se napínavé chvíle stávají nudnými, což je škoda. Ale jinak super!!

Knihomol22
06.01.2018 5 z 5

Opravdu bravurne napsane dilo. Musim se poklonit i Janě Rečkové, ktera se s tim skvěle poprala a přeložila dilo do čtivé češtiny. Je to moje první fantazi kniha a jsem nadšen, tudiz doporučuji každému, kdo se s fantazi literaturou teprve seznamuje jako ja.

Thekingofdisco
28.12.2017 5 z 5

Jméno větru mi asi dva roky ležela doma, nebyl jsem schopný se do příběhu začíst, i přes několikero pokusů. Nakonec se mi zadařilo a celou knihu jsem zvádl během pár dnů. Zaujal mě hlavně kouzelný svět, dobře vymyšlený systém "magie", a taky to, že Rothfuss to sakra dobře umí se slovy. Ze začátku jsme měl trochu problém s tím, že Kvothe snad na každé druhé stránce zdůraznil, jak výborný je muzikant, jak skvěle umí zpívat, nebo že je skvělý herec. Po čase jsem si ale zvykl :D

Eremites
06.12.2017 5 z 5

Velmi příjemné pohlazení té části mé čtenářské duše, která miluje pohádky - fantasy příběhy s pořádnou dávkou magie, kouzel, neodolatelných hrdinů a vítězství dobra nad zlem.
Ač je spektrum mé četby nesmírně široké a pestré, jednou za čas - unavena každodenním životem, kde dobro dostává řádnou nakládačku a veškeré ideály a iluze se rozpadají v prach - dostanu neodolatelnou chuť ponořit se do kouzelného PŘÍBĚHU. Utéct tam a zapomenout na chvíli na vše okolo.
A v tomto příběhu mi pan Rothfuss poskytl mimořádně účinnou léčivou terapii. Obsahovala vše, co k posílení ducha potřebuji - charismatického zelenookého hrdinu Kvoteho (tak chytrého a přesto zbrklého, jak jen mládí může /musí být), dostatečnou dávku magie (jak se bez ní jen dokážeme v běžném životě obejít ?!?), lásku (unikající a nesmělou, žádná červená knihovna, prosím!), přátelství (co by bez něj život byl....), draka (i když tedy jeho osud nebyl zrovna ten, který bych si přála).
Na rozdíl od některých níže komentujících mi nijak nechybělo více akce či bitev - naopak, tak nějak si vystačím s těmi opravdovými v běžném životě. Tenhle příběh je niternější, ale o nic méně napínavý. Je opravdu jako vítr - chvílemi něžný, občas drsný a nemilosrdný a tak neuchopitelný....

Ač to nebylo zrovna málo stran, dokázala jsem tento první díl zhltnout za pár dní a už se nesmírně těším na pokračování.

MorriconeTheGod
21.11.2017 3 z 5

Kniha, která z marketingových (prachy!!!!) důvodů vyšla na dva kusy je poněkud zvláštním dílem. Na jednu stranu je zde krásně propracované pozadí (systémy magie, legendy apod.) - opravdu skvěle. Je tu také celkem silná atmosféra. Na druhou stranu kniha zaostává příběhově a dějově.

Nevadí mi jednoduchý, lineární děj, ale určitá nevyrovnanost. Některé pasáže jsou velmi napínavé, jiné jsou nudné a celkem zbytečné. Celkově je to citelně natahované a vyloženou herdou do zad je neukončenost děje (ani nějaké meziukončení). Je to takový většinou čtivý deník, od kterého pořád čekáte zápletku, až je najednou konec - a nic. S hodnocením jsem tedy taky na vážkách.

VerčaFF
16.11.2017 4 z 5

Připomíná mi to Zaklínače, ale s tím, že si přečteme něco o jeho školních letech:-) Moc hezky napsané, příběh plyne, je to zajímavé a promyšlené, ale možná by to chtělo trochu akce...

Vercutka
23.10.2017 3 z 5

Moc pěkný příběh, čtivě napsaný, ale chybělo mi tam napětí. Chvílemi jsem se i nudila a přistihla se,že myslím na něco jiného.

Emetiore
17.10.2017 4 z 5

Zprvu jsem byl vážně nadšený. Takhle čtivá pohádka pro větší holky a kluky už se mi do rukou vážně dlouho nedostala. Po půlce ale Jméno větru děsivě ztratí tempo a konec je až žalostně bez pointy. Být Kronikářem, tak se asi v noci vyplížím z Pocestného kamene a s nadějí, že schůzku s baronem ještě stihnu, vezmu nohy na ramena. Ovšem beru, že se jedná o první díl trilogie, a tak se rád pokračováním nechám přesvědčit o tom, že tohle dějové zaškobrtnutí byl pouze nutný úvod do úžasné série. Protože Rothfussův styl jako takový je doopravdy natolik čtivý, že si to rozhodně zaslouží.

maky11
30.08.2017 5 z 5

Tak tohle, dámy a pánové, je nejlepší kniha, kterou kdy kdo četl!!
Ani nepřejíždějte dál, tohle mluví za všechno a za (skoro) všechny.

Rothfussovy knihy už čtu poněkolikáté a pokaždé v tom všem vidím jiný význam. Má tam tak milion takových těch vět, které se dají citovat jako něco neskonale moudrého. Je tam napsáno všechno, co čtenář potřebuje: 1)hlavního hrdinu, který je i na popis prostě jedinečný a dokonalý, kterého si snadno zamilujete -věřte mi, vlastní zkušenost! 2) hlavní linku, takové to "proč to všechno začalo" 3) NEZAPUMENUTELNÉ postavy -Elodin, Auri, Fleurian,..,... 4) něco zajímavého, co umí jen málo lidí a hlavní hrdina se k těm lidem snaží přidat a dál bych to nerada spoilerovala 5) lásku, dobrodrůžo -ač to zní trochu divně k tak přesvědčivém příběhu 6) spoustu specifických okamžiků, které vás jen tak nepustí a budete o nich přemýšlet dnem i nocí -a to nepřeháním! Dokonce se mi o tom i zdálo. Několikrát.- 7) překrásné sepsání, všechna slova do sebe dokonale pasují a díky tomu vám připadá, že jste víc než hodně přímo v příběhu. 8) Všechno ostatní, co mě teď nenapadá :D

Jestli popojedete v recenzích dál, najdete převahu kladných a věřte mi, to není náhoda. Ty záporné spočítáte na prstech jedné ruky a to ještě nejsou vysloveně záporné, jen píší, že knize něco chybí. COŽ NENÍ PRAVDA!! Tuhle knihu miluji ze všech nejvíc a pokud jste vážní čtenáři, možná si teď řeknete: "Jak může o nějaké knize říct, že je její nejoblíbenější? Já bych si nedokázal vybrat!" a já to chápu, protože jste ještě nečetli tuhle. Jen zkuste, do toho, pak sem napíšete něco podobného.

Hezké počtení. A věřte mi, že opravdu bude!
*****

kklepkaa
24.08.2017 5 z 5

Tak tohle bylo vážně parádní čtení. Nemůžu jinak, než obdivovat Rothfussův poutavý styl vyprávění. Do příběhu jsem se plně ponořila a seděla s Kvothem v hostinci U pocestného kamene a prožívala s ním všechny útrapy. Po dočtení mám v hlavě plno otázek, takže se dost těším na další posezení.

vrana55
23.08.2017 5 z 5

zatim jedna z nejlepších knih jake jsem kdy četla,naprosto mě pohltila...děj se občas trochu protahnul ale autor to vynahradil humornymi situacemi,a spoustou zajmavosti.a celkově pojaty přiběh formou vyprávěni..no prostě bomba

LaCucaracha
20.08.2017 5 z 5

Na fantasy moc dobré.

ada654
20.07.2017 5 z 5

Miluju to, prostě tuhle sérii miluju. Když jsem četla tuhle knihu poprvé, začátek mi přišel podivný a moc jsem ho nechápala.. výborně to ale nahradil zbytek knihy který jsem doslova hltala. Když jsem si šla přečíst Jméno větru podruhé, naopak jsem si začátek vychutnávala a dával mi perfektní smysl...(nesmíte se nechat odradit :D ) Za mě není lepší fantasy série. Nechápu jak autor dokázal nechat příběh tak krásně, nenásilně, pomalu plynout.. musím říct že když si tuhle sérii znovu přečtu, nejsem schopná další měsíc nic číst... všechny ostatní knížky na mě najednou působí jako laciné bláboly. Jen je obrovská škoda že autor není schopný dopsat poslední díl. Za ten bych vraždila :D

Braenn
08.07.2017 5 z 5

Originální. Nápadité. Místy dechberoucí, místy zdlouhavé. Depresivní - protože kdy budou všechny díly venku, aha? Až budu v důchodu či co?