Jizva

Jizva https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499081/bmid_jizva-WyA-499081.jpg 4 423 125

Katarzyně je něco přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. Od studenta Martina, kterého zaměstná jako tlumočníka, se dozví o tragické historii blízké vesnice Životice: v srpnu 1944 zde nacisté v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jednoho nedělního rána třicet šest mužů. Katarzyna dojde k názoru, že dávný nacistický masakr může mít spojitost s její devadesátiletou tchyní. Na vlastní pěst rozjede pátrání – netuší ale, že pro vztahy v její rodině to může mít osudové následky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Blizna , 2017

Jana512
14.10.2022 5 z 5

Román mi odhalil další událost válečné doby na polských hranicích. I když ne všechny postavy v knize nejsou totožné z historickými, tato událost se tam odehrála.
Román je psán ve dvou časových rovinách, kdy velmi zajímavým způsobem se seznamuje polská žena s událostmi Životic, které souvisely i s matkou jejího manžela. Stále se odkrývá tragedie války a ne a ne se poučit minulostí!

FoxFox
12.10.2022 4 z 5

Příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách. Současná hrdinka Katarzyna pátrá po minulosti své tchyně, která se odehrávala v Životicích a okolních vesničkách. V lince z minulosti se postupně dostáváme k tragickému dni, kdy gestapo povraždilo část mužských obyvatel Životic. Kapitoly z minulosti mě bavily víc, ale celá kniha byla čtivě napsaná, pořád mě nutila otáčet další a další stránky.

ještěrka38
25.08.2022 4 z 5

Můj šálek kávy.. Ale asi jsem čekala víc informací okolo tragédie v Životicích..

mira399
09.08.2022 4 z 5

Mě se to četlo hezky. Příběh zajímavý, těším se, až si přečtu i knížku od Karin Lednické. Tady šlo o fiktivní postavy a myslím, že u paní Lednické to bude o faktech. Rozhodně příběh za přečtení stojí a jeho přínos je nepopiratelný. O Životicích jsem doposud nevěděla nic...

aninaji
08.08.2022 3 z 5

Autorka se pustila do zajímavého tématu, ale výsledek mě tak úplně neohromil. Dějová linka odehrávající se v současné Ostravě, ve mně vyvolala emoce a slzela jsem u pasáží, které ostatním čtenářům asi nepřipadaly ničím zvláštní. Kapitoly odehrávající se v minulosti, se mě ani zdaleka takto nedotkly, přestože popisují opravdu smutnou dobu a konec je velká lidská tragédie. Postavy mě mátly svým chováním, kterému jsem občas nerozuměla, po dočtení mi zůstala v hlavě spousta otazníků...

escapelle
07.08.2022 5 z 5

V příběhu se v dějových linkách prolíná přítomnost s minulostí. Tato forma mě baví moc. Kniha není věnována přímo životické tragedii, ale jedné z hlavních hrdinek- Martě. Vlastně Martě, Terezce a Kateřině.
Román o jizvách nejen na těle, o lásce, zradě, odpuštění a špatných rozhodnutích.

Mianiola
30.07.2022 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Na to prolínání několika linií jsem si musela chvíli zvykat, především tedy na střídání ich- a er-formy. Nakonec to ale bylo pozitivně ozvláštňující a čtenáře to stále drželo v pozoru. Téma, leč smutné, bylo velmi zajímavé, knihu jsem přečetla za dvě odpoledne. Jednu hvězdu jsem knize ubrala za věcnost, s níž je napsána. Vlastně to ani ničemu nevadilo, kniha se četla dobře, ale košatost jazyka mám ráda a z tohoto pohledu by úplně plné hodnocení bylo "nefér" vůči ostatním knihám, jimž jsem zde na databázi přidělila *****.

Anitram22
21.07.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Četla se mi velmi dobře a lehce, opravdu se od ní nešlo odtrhnou. Líbilo se mi zpracování jednotlivých kapitol, kdy vyprávění lehce a nenásilně přechází ze současnosti do minulosti. Velmi čtivá kniha, kterou určitě doporučuji k přečtení.

Alilka
05.07.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem... Děkuji za další knihu z mého regionu.

Bukina
25.06.2022 5 z 5

Jak podstatnou roli hraje v životě člověka náhoda. Velmi krásná a čtivá kniha díky zajímavému příběhu.

Veroba
20.06.2022 5 z 5

Od knihy se nedalo odtrhnout. Čtivá a napínavá od začátku do konce.

SilviiM
12.06.2022 4 z 5

I přes nelehké téma se mi kniha četla lehce. Vůbec mi nevadilo, že kniha nešla do hloubky a vyprávění bylo stručné. Ba právě naopak , bylo to strašně fajn.

Jirinamac
05.06.2022 4 z 5

Nebýt knížky Životice, tak bych se asi k této knížce nedostala. Fiktivní příběh se dobře četl, ale zase až tak mě nechytil. Dneska je takových smyšlených příběhu z válečné doby napsáno hodně. Pro někoho možná bude forma románu přijatelnější, než forma kroniky od K. Lednické. V každém případě je dobré, že se tato událost dostane do vědomí lidí. 3,5*

L.Helena
04.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Já vlastně ani nevím, jestli se mi kniha líbila. Rozhodně se dobře čte, obě dějové linie skrývají zajímavý příběh, akorát mi přijde, že u té historické jsem se nedozvěděla všechno, jak bych si představovala. Vždy, když se děj vrátil do historie, měla jsem pocit, jakoby mi od minulé kapitoly chyběly nějaké informace, či kus děje. Nevím, zda jsem jen špatně četla, nebo jsem to nepochopila, ale vůbec např. nevím, proč vlastně vznikl ten "osudný" dopis, který nakonec nebyl odeslán. Asi bych trochu víc potřebovala proniknout do psychologie té postavy, která dopis stvořila. U současné linie zřejmě bylo řečeno vše potřebné, ale u té historické mi přijde, že autorka rozhodně nevyužila potenciál tak závažného tématu, do jakého se pustila.

ela1972
31.05.2022 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst dříve než Životice. Asi proto, že tady byla dříve. Je to smutný příběh z válečného období. Dobře se četla, ale něco mi tam chybělo. Nevím co, snad vysvětlení, proč Marta tak moc chtěla Franka. Fakt nevím. Proto ta jedna hvězdička dole. Jinak fakt stojí za přečtení.

Renatecka
19.05.2022 5 z 5

Silný příběh vestavěný do nešťastné události nelehké doby, která se skutečně odehrála. Moc jsem si čtení užila a doporučuji.

pavlačinka.1
17.05.2022 5 z 5

Velice se mi líbil příběh z minulosti. Krásně zamotané lásky, vztahy, tak jak to v životě bývá....současnost mě tak nebrala, ale celkově výborné čtení.

marketa1860
12.05.2022 3 z 5

Smutný, jednoduchý příběh z polsko-českého pohraničí vyprávěný ve dvou rovinách - historické a aktuální. Téma velmi zajímavé, příběh dojemný.
Nebavil mě způsob, kterým je kniha napsaná. Věty strohé a stručné. Takové dívčí psaní.

lalela
11.05.2022 5 z 5

Nečetla jsem Životice, proto mě překvapilo, že knížka Jizva je o osudech lidí z Životic. Krásně a citlivě napsaná knížka. Moc se mi líbilo vylíčení prolínání Čechů a Poláků v pohraničí za války. Nikdo si nedělal hlavu s tím, že je cizinec v cizí zemi, dříve lidé žili jednoduše a těžce. Hlavní hrdinka pátrá po minulosti své tchyně-maminky a dobere se rozluštění celoživotního tajemství. Jednou bych se chtěla na ta místa z knihy podívat.

cérka
19.04.2022 3 z 5

Nikdy bych nevěřila, že je stále tolik historických událostí o kterých toho víme tak málo. Slezský region se v poslední době stal přímo studnicí vědění. Pomalinku nám tady začíná vznikat nový fenomén a po tajemné a zapomenuté Žítkové nastupují Životice. Gin byl vypuštěn, hon započal. Už vidím ty davy turistů hledajících poslední zbytky pomníčku, či možná smutnou krásu těch obnovených.

Nicméně tento smutný příběh je podán celkem čtivou formou. Fiktivní postavy se ze všech sil snaží na pozadí historických událostí přiblížit osudy jedné velké rodiny. Současná dějová linka (ta se moc nepovedla) se pravidelně střídá s historickou (jak jinak, to už je pomalu tradice) a příběh až velmi rychle spěje ke svému konci.

Řekla bych, že autorka měla celkem dobře nakročeno, jen to vzala moc hopem. Tady nechybí jen hloubka, vždyť o lásce, zradě či válce se píše pořád. Tady mi toho chybělo mnohem víc.