Jizva

Na palubě záoceánské lodi je do rozvíjející se novokrobuzonské kolonie Nova Esperium převážena skupina vězňů a otroků, jejichž těla byla přetvořena do groteskních biologických podob. Avšak za moře neplují jen oni. Přidává se k nim hrstka cestovatelů, z nichž každý má důvod k rychlému odjezdu z města. Mezi nimi je i Bellis Chladnovína, talentovaná lingvistka, jejíž tlumočnické služby jí napomáhají nejen vydat se na cestu, nýbrž i uniknout hroznému trestu. Je totiž bývalá milenka Izáka Dana der Grimnebulina, vynikajícího odbojného vědce, který v Novém Krobuzonu nevědomky rozpoutal pravé peklo. Bellisin plán je jednoduchý: žít mezi novými kolonisty, dokud nebude bezpečné vrátit se do rodného města. Ale když loď ve Vzdutém oceánu přepadnou piráti a exemplárně popraví kapitána a jeho zástupce, přeživší pasažéři jsou odvezeni na Armadu, města postaveného z vraků uloupených lodí, do volně plavoucí mořské mocnosti, které vládne prapodivná dvojice zvaná Milenci. Na Armadě dostanou všichni práci a dokonce i přetvoři jsou si na ní rovni s lidmi, kaktusíky a raky. Nicméně nikdo ji nesmí opustit. Bellis, v zajetí osamělá a zahořklá, ví, že dát najevo odbojné myšlenky znamená rozsudek smrti. Místo toho musí pokradmu shánět informace o úmyslech Armady. Odpověď lze nalézt u amorfních tvorů, které se nikým nepozorováni vznášejí míle pod hladinou moře – děsivých bytostí, jež si předsevzaly podivný a hrůzyplný úkol… Nové, ilustrované vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424488/jizva-3o5-424488.jpg 4.6217

Svět Bas-lagu 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

The Scar, 2002

Kniha Jizva

Sitth

Tak já vám nevím, po natěšení z Nádraží Perdido jsem si sehnal všechny knihy od tohoto autora a pustil se do Jizvy. Popravdě, styl psaní nezměněn, vyprávění a popis světa nezměněn, vykreslování postav a budování charakteru rovněž, ale okouzlení z nového stylu tohoto světa už je trošku pryč, děj se táhne jak vlečná loď Armady a když autor opět popisoval, která loď je připoutaná ke které, tak jsem to už popravdě přeskakoval.
První nadějná jiskřička, přišla až s Ostrovem komářích lidí, nápad dobrý, ale trošku pozdě. Celá kniha se tváří, že vyvrcholím lovem Avanka, ale když k tomu nakonec dojde, tak popis lovu je v náznacích a popsán takovým stylem, že jsem si myslel, že odhalení Avanka v pozdější fázi knihy bude převratem v ději a autor si proto nechává eso v rukávu. Leč chyba lávky! Chudák vorvaň - (tak si ho představuji já) Ten dostal roli hrát Titanik s Leonardem, ale celý film se točil jen v jeho interiérech....
Dá se říct, že jsem trochu bojoval s dočtením knihy, ale posledních zhruba 100 stránek přece jen zvedlo mojí náladu a po nějakém oddechovém čase budu pokračovat se Železnou radou.
Co říct závěrem? Velmi nápaditý příběh, který ale autor pojal tak, že máte pocit, se sedíte v divadle za dveřmi do sálu, nakukujete škvírou přes dveře a když konečně má přijít velké finále, tak provozní divadla zhasne a pošle vás domů. Dávám 4/6

Hyacint
18.12.2020

Působivý vodní svět. Všechno už tady napsali jiní, z nichž nejvíc souhlasím s těmi, kdo odkazují na autora coby tvůrce světů, spíše než tvůrce příběhů. Už Perdido pro mě mělo velký půvab, přesto mi trvalo celkem dlouho, než jsem knížku po menších částech přečetl. A tady to bylo podobné, Svět je to úžasný a propracovaný, i když Miéville nevysvětluje, proč věci jsou, prostě se musíš smířit s tím, že v jeho světě to takto funguje. S čím jsem měl (opět) potíž, byla moje neschopnost přilnout k některé z postav, a už vůbec se mi to nepodařilo v případě Bellis. Snad za to může i jazyk: Chladnovína například líčí, jak je rozzuřená, ale způsobem, ve kterém emoce prostě nejsou. A upřímně, věty typu "Její narativní logika sice nevyjadřovala surový merkantilismus, který poháněl Armadu, ale mohla být cizí všem jejím obyvatelům?" mě do děje taky moc nevtahují.
Ale vím, že se k Jizvě vrátím, protože jako celek je to magická cesta tam a zase zpátky.

Jajiinka
15.11.2020

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tato kniha se odehrává v geniálním „možném“ světě Bas-lagu. Hrstka cestovatelů a skupina vězňů a otroků, jejíž těla jsou přetvořena se plaví na zaoceánské lodi novokrobuzonské kolonie Nova Esperium. Právě mezi cestovateli je naše hlavní postava jménem Bellis Chladnovíno. Její kroky na tuto zaoceánskou loď vedou hlavně z toho důvodu, že utíká před hrozným trestem ze svého rodného města - Nového Krobuzonu. Její výhodou je, že je to talentovaná lingvistka, jejíž tlumočnické služby jí napomáhají. Její útěk z milovaného města je doprovázen smutkem a strachem, je totiž bývala milenka vědce Izáka Dana der Grimnebulina, který v městě rozpoutal pravé peklo. Nyní její plán zahrnuje sžít se s novými kolonisty, dokud nebude bezpečné se vrátit zpět. Ovšem co Bellis neplánovala bylo to, že ve Vzdutém oceánu jejich loď přepadnou piráti. Popraví posádku a ostatní odvezou na Armadu, což je město postaveno z vraků lodí a je obrovské. Této plovoucí mocnosti vládne dvojice zvaná Milenci. Dozví se někdy Bellis jejich opravdová jména? Všichni zajatci dostanou na Armadě práci, a dokonce i lidé co jsou přetvořeni a byli vězeni jako otroci. V tomto městě jsou si všichni rovni ať už lidé, upíři, přetvoři, kaktusíci nebo raki. Důležité je, že nikdo nesmí město opustit. Bellis zajetí nesnáší vůbec dobře, je zahořklá a osamělá i když vykonává práci jako knihovnice, což ji je velmi blízké, protože ona sama již pár knih napsala. Díky tomu, dokáže vynášet informace o úmyslech Armady. Díky své znalosti mnoho jazyků se stane elitou lidí, kteří jsou poslání na úkol získat informaci o avankovi. Kdo je Avank? Podaří se jim odpověď nalézt u amorfních tvorů – děsivých bytostí, jež mají zajímavé družky?

Jako první musím napsat, že je to volné pokračovaní knihy Nádraží Perdido, ze série Svět Bas-lagu. Přiznávám, že první díl jsem nečetla a vůbec to nevadilo. Každopádně mám v plánu si časem tento díl určitě přečíst. Kniha JIzva je jedno velké kompaktní dílo. Svět je úžasný a spisovatel se opravdu vyřádil na tvorbě ras a netvorů. Jako vždy musím u tohoto spisovatele vyjádřit naprostou spokojenost s jeho dokonalou fantasii. Ovšem musím přiznat, že nedostane plný počet hvěz a to z důvodu velice těžkého čtení. Některé věci tam byli až moc prodlužovaní a kdyby kniha měla méně stran byla by určitě stravitelnější. To ovšem neznamená, že by musela být lepší. Každopádně to není kniha, kterou byste měli za víkend přečtenou. Svět je tak rozsáhlí a spisovatel tak barvitě vše líčí, aby vás dostal do děje až jsem se občas ztrácela. Pocity postav a jejich psychologie je hezky popsaná, a dokonce i jména jsou zapamatovatelná. Což je asi díky kreativnímu překladu od Milana Žáčka. Také musím vyzdvihnout, že je kniha proložena ilustracemi, které nám mají přiblížit fantazii autora. Ilustrace obálky je velice zajímavá a kniha celkově velice kvalitně zpracovaná. Kniha se mi opravdu líbila byla plná dobrodružství, objevování a napětí a manipulací. Určitě doporučuji.

Panpalapax
29.10.2020

Už ani nepamatuji, kdy jsem četl do půlnoci, abych se dozvěděl, jak děj bude pokračovat... U Jizvy se mi to stalo několikrát. Bravurně napsáno. S mnoha pro mě nečekanými dějovými zvraty. Celá ta atmosféra Armady je velmi dobře popsaná. A svět Bas-lagu je propracovaný tak akorát, mnohé jen naznačeno - a tak to má být.

Poník
25.05.2020

Tato kniha může být dobrá nebo špatná. Může být o moři nebo o městě. Může končit dobře nebo špatně. Nemusí končit. Může být o Jizvě nebo o jizvách. Může být o spojenectví nebo zradě. Může být nudná nebo čtivá. A já bych mohla pokračovat dál a dál popisem, jaká by kniha mohla být, protože pravdou zůstává, že tato kniha je Možná kniha...

Kaik
20.05.2020

Opět famózní. Nebudu nijak spoilerovat, i když se mi moc chce! Přesně z těchto důvodů - dobrodružství, napětí, objevování neznámých krajin, tvorů a tajemství - jsme v mládí hltali verneovky. China Miéville mi tohle dokázal vrátit i po letech, navíc v umocněné formě moderního psaní.

Musím zde znovu pochválit skvělý překlad Milana Žáčka. Miéville má široký rozsah - od biologie, chemie, zeměpisu, sociologie, po techniku, mechaniku a spousty vymyšlených výrazů navrch... zkrátka všechno to srozumitelně přeložit muselo být peklo. Konečně překladatel, který se nebojí jmen a názvů. Např. doktor Trhomuch či spisovatel Skočkotlap mě fakt pobavili. Ostatně i sama Bellis Chladnovína jako by měla vlastnosti předurčeny svým jménem...

Opět tedy budu muset Miévillovu nálož imaginace ještě nějaký čas po přečtení vydýchávat. Nejvíce asi monstrózně epický závěr, při kterém vyvrcholily všechny mé do té doby neukojené představy, a paradoxně také prolog, který mě navábil na samotné čtení jako už dlouho nic.

Thrawn89
17.05.2020

Za mě osobně slabší než Nádraží Perdido (NP), přesto stále ukázka mimořádných literárních schopností China Miéville. Autorova imaginace a schopnost vytvořit komplikovaný a přesto mimořádně podmanivý svět je neskutečná. Subjektivně nejsem moc fanouškem světů ztvárněných na moři, nikdy mě nebavily filmy a knihy s dominancí tohoto prostředí. Proto mě atmosféra nedostala tak jako u NP, ale to je jen můj vlastní problém, který nijak nesnižuje kvalitu knihy. Příběh byl vystavěn perfektně, a i když bych ocenil větší dynamiku a silnější závěr, vše do sebe zapadlo velmi dobře. Největší problém, který s touto knihou mám je hlavní postava Bellis. Izák v NP byl opravdovým tahounem, silně emocionálním, někým, s kým jsem mohl navázat čtenářský vztah. Naopak ke chladné Bellis jsem si žádný vztah nevybudoval. Naopak mě mrzí, že nebyl dán větší prostor řadě mimořádně zajímavých vedlejších postav (Uther Dúl, Milenci, Brukolak...). Přesto knihu určitě doporučuji.

E_Lan
11.05.2020

Prvně, je to vynikající kniha. Už dávno, od dob Tolkiena a Eddingse, jsem nečetl fantasy a hodně jsem se zdráhal se k tomuto žánru vrátit. A ono se to vyplatilo. Vynikající (i když malinko zdlouhavá) popisná první část, struhující bitvy a fantastické prvky v části druhé. Navíc velmi dobře vymyšlené postavy, které do tohoto světa neskutečně patří. Když k tomu přičtu i tu linku s dopisem, tak se skoro dostáváme k *****. Skvělé!