Jih proti Severu 1

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76481/bmid_jih-proti-severu-1-hNc-76481.jpg 5 991 159

Jih proti Severu série

Kniha vypráví o válce, kerá zcela naruby obrátila život otrokářského Jihu. Muži odcházeli bojovat za dávno ztracenou "Věc", ženy tento boj podporovaly alespoň v zázemí, přitom jejich dosavadní jistoty braly za své. Ve skutečnosti vzaly za své dávno před tím, než si to většina aktérů vůbec uvědomila, a dlužno říci, že mnozí zastánci Konfederace si to neuvědomili ani poté, co yankeeovští vojáci okupovali Georgii. Ve válečných letech postupně sleplo pozlátko, z něhož byly upředeny životy plantážníků, fronta ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Svatá práva a vžité zvyklosti jižanské společnosti ztratily na ceně, zbylo jen utrpení, hlad, nemoce a spousta nových hrobů.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko

Gone With the Wind , 1936

domi88
14.05.2014 5 z 5

Zatím mám za sebou první díl. A určitě je to můj zamilovaný příběh. Postavy jsou úžasné a příběh jedinečný.

Eseter
05.03.2014 3 z 5

Po přečtení první strany jsem měla chuť knížku zahodit. Pak jsem se ale rozhodla dát jí šanci a popřípadě si přečíst něco opravdu strašného (což někdy není na škodu). Nakonec je mé hodnocení někde uprostřed. Doba a prostředí popisované v knize je zajímavé, samotný příběh mě zaujal a lhala bych, kdybych tvrdila, že mě nezajímalo, jak to bude dál. Vadil mi rozvláčný a zbytečně detailně popisný způsob vyprávění. Víc mi ale vadil rasistický podtón, který bych dokázala pochopit u postav (vzhledem k době a místa, kde žily), ale těžko u autorky. Často pro mě bylo těžké rozeznat, co je názor postavy a co již autorky samotné – což je dobré, alespoň má člověk o čem přemýšlet. Na druhou stranu se bojím, že se se spoustou těch nechutných myšlenek a narážek Margaret Mitchell ztotožňovala. Některé obhajoby otroctví jsou opravdu hrůzné a těžko se mi určité pasáže četly, aniž bych neměla chuť knížku namístě roztrhat. Škoda že román není víc objektivní a trochu jednodušeji vyprávěný, bylo by z toho zajímavé vyprávění o jedné fakt nesympatické ženě.

Dalmatynka
15.01.2014

Super kniha, nemá chybu. A filmové zpracování také stojí za shlédnutí.

petrra
05.01.2014 5 z 5

Četla jsem jedním dechem! Perfektně napsané - čekala jsem romantiku a dočkala jsem se mnohem hlubšího příběhu a hodně jsem se nenásilným způsobem dozvěděla o občanské válce.
Zamilovala jsem si Rhetta, Scarlett mě štvala kvůli své posedlosti nudným Ashleym...
Akorát mi na konci bylo smutno, jak si to ti dva pokazili. Ach jo. O to víc obdivuji autorku, že z toho neudělala očekávaný sladký happyend.
Naprosto doporučuji!!!

Prateri
08.12.2013 5 z 5

Je to krásné. Lidičky, přečtěte si to!

Natique
07.12.2013 2 z 5

Film jsem neviděla, příběh jsem neznala. Přesto mě kniha zklamala, nějak jsem očekávala víc. Scarlett mi byla vyloženě nesympatická. Zrovna tak ostatní postavy, vyjma snad jen Rhetta Butlera. Omlouvám se všem přívržencům.

CAM
05.10.2013 5 z 5

Oba díly románu jsem objevila u rodičů v knihovničce a ani jsem netušila, co je to za poklad - opět něco, co jsem četla jedním dechem a už se těším na druhý díl - Po bouři.

alexpo
23.09.2013 5 z 5

Patří do mého TOP seznamu. Četla mockrát a určitě zase budu. A přestože je Scarlett takřka záporná postava, jejím \"to budu řešit až zítra, dnes to nesnesu\" se řídím a fakt to pomáhá. Nádherný příběh a vůbec mi nevadí, že už působí tak starosvětsky.

anett123
08.08.2013 5 z 5

Nejlepší kniha na světě. Úžasná a krásná Scarlett, která vždy dostane to, co chce, charismatický Rhett Butler a až příliš hodná Melanie.

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Zbožňuji, cituji, ... a co ještě dodat, snad jen: Rhett !!! :)

vivitv
25.06.2013 5 z 5

Uzasna a romanticka... Proste, klasika sa nezaprie!

alsae
08.05.2013 5 z 5

Pár prvních stránek mi přišlo trochu zdlouhavých, ale pak se kniha krásně rozjela a skvěle se četla. Jsou v ní zajímavé osudy postav i celý příběh.

hrubik
19.04.2013 5 z 5

Tohle je prostě klasika, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Poprvé jsem se k téhle knížce dostala jako malá a vrátila se k ní i docela nedávno a vychutnala si ji s radostí znovu. Je prostě perfektní! Stejně tak filmové zpracování téhle knížky stojí za to.

anet94
11.03.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

Juliette
09.10.2012 5 z 5

V prvním díle je mimo brilantního vykreslení postav a příběhu, také velmi dobře popsána občanská válka. Dosti podrobně je zmapováno tažení armády Severu a následně popsány útrapy Jihu. A čtenáře to nenudí! Velmi dobře napsaný příběh, ve kterém se odráží Amerika 2. poloviny 19. století.

laydee
12.03.2012 5 z 5

Je to nádherná kniha, poprvé když jsem ji četla jsem si říkala že není možné aby někoho kniha tak pohltila až tak že ji za pár dní přečetl. Tak u téhle knihy se mi to stalo, je dokonale napsaná.

Izu
21.07.2011 5 z 5

Nádherná kniha,čte se jedním dechem.

danyda
01.03.2011 5 z 5

Moc pěkné! Klasika, která zas a znovu potěší

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Tato kniha se skoro okamžitě po svém vydání stala bestsellerem a není se co divit. Její popularitu znásobil brzy i neméně kvalitní film. Není to jen o osudech plantážnické dcerky, ale je to široký záběr života na americkém Jihu, roky občanské války i následné roky, kdy se poražený Jih těžce zvedal na kolena.