Jih proti Severu 1

Koupit

Kniha vypráví o válce, kerá zcela naruby obrátila život otrokářského Jihu. Muži odcházeli bojovat za dávno ztracenou "Věc", ženy tento boj podporovaly alespoň v zázemí, přitom jejich dosavadní jistoty braly za své. Ve skutečnosti vzaly za své dávno před tím, než si to většina aktérů vůbec uvědomila, a dlužno říci, že mnozí zastánci Konfederace si to neuvědomili ani poté, co yankeeovští vojáci okupovali Georgii. Ve válečných letech postupně sleplo pozlátko, z něhož byly upředeny životy plantážníků, fronta ničila vše, co se jí postavilo do cesty. Svatá práva a vžité zvyklosti jižanské společnosti ztratily na ceně, zbylo jen utrpení, hlad, nemoce a spousta nových hrobů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76481/big_jih-proti-severu-1-hNc-76481.jpg 4.7872

Jih proti Severu 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Naše vojsko

Gone With the Wind, 1936

Kniha Jih proti Severu 1

Nieroccoon
30. listopadu

Scarlett mi popravdě nebyla ze začátku moc sympatická, ale ke konci se to zlepšilo a obdivovala jsem její odvážnost, pracovitost... Rhetta jsem si vůbec neoblíbila, ale doufám, že se to změní. Kniha krásně popisuje tehdejší těžkou dobu a po dočtení člověk nad ní stále ještě přemýšlí. Těším se až budu mít čas a vrhnu se na pokračování.

Marianna496

Krásny román plný bolesti a lásky,Scarlett hlavná hrdinka mi učarovala...doporučujem čítať hlavne ženám lebo napriek tomu že sa tu odohráva vojna je to romantické a ženskému srdcu blízke.

Karol23

Těžké pro mě bylo přijmout, jakým způsobem se v knize jedná a mluví s otroky. Když jsem ale tuto realitu přijala a odpoutala se od ní, tak mě příběh pohltil.

danka13

Uf, docela jsem se při čtení nadřela, ale myslím si, že to stálo za to. Na druhý díl si dám trochu pauzu.

Andi

Nechápu jak to, že jsem ji ještě nečetla. Snad se mi celý život vyhýbala? Skvěle napsané, a to to byl takový hit, který vyšel těsně před druhou světovou ... ta ironie. Co válka lidem bere, jakou spoušť za sebou zanechá ... některé pasáže se mi těžko četly. Scarlett mi byla neskutečně protivná, taková sobecká pipina, ale nakonec se ukázalo, že ona je tou skutečnou superhrdinkou. Takže nesuďme knihu podle obalu?

lernami

V knize byl velmi znát autorčin vřelý vztah k Jihu - z toho důvodu se mi zdály některé pasáže dost idealizované (např. to jak se majitelé plantáží chovali k otrokům apod.).
Knihu však beru jako náhled do jižanské mentality a jejich zvyků.
Válka je prostě válka. Ať už člověk stojí na jakékoliv straně, nepřirozenost války zasáhne všechny. Nesmí se zapomínat, že přes všechny naše rozdílnosti jsme především lidé a lidé by si měli pomáhat, ne se zabíjet.

Haduwig

Zatím mám za sebou první díl. Čekala jsem příběh o lásce, ale romantiky tam zase tolik není, naopak do popředí vystupují dopady války na běžný život v celé své šíři a hrůze.

Scarlett na jedné straně nesmírně obdivuji za to, že se dokázala postavit na svoje nohy v dané době a se svojí výchovou (!!), ale jinak mi povahově sympatická rozhodně není, její sobectví, nepřejícnost a naprostá absence soucitu mi zkrátka k srdci nepřirostly.

Chystám se i na druhý díl, časem určitě i filmové zpracování, ale že bych plánovala se ke knize někdy v budoucnu vrátit, to není pravděpodobné. Jednou mi to asi stačilo.

cedos

Tohle dílo pro mě bylo, je a bude klasikou, vídím v téhle knize o mnoho víc, než zamilovaný příběh a vždycky se k ní budu vracet ... nostalgie, a navíc jedna z mála zfilmovaných knih kde se film opravdu povedl. Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě .... ale teď přečtu i druhý díl. Prostě mě to baví.