Jelení vršek

Jelení vršek https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507066/jeleni-vrsekAgjBqF-WgC-.jpg 4 631 631

Východní Čechy na sklonku 16. století Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

ještěrka38
24.09.2023 3 z 5

No upřímně jsem čekala víc, když se na tuto knihu tak dlouho čekalo. Za mě úplně klasický historický román. Neurazí, ale ani nenadchne.

evelýny
24.09.2023 2 z 5

Bratrství pod štítem erbů, závisti však dosti.
Pod svícnem tma tmoucí, zrada bývá k zlosti.
Zrádce krví zaplatí.
Co je v domě, není pro mě na Jelením vršku neplatí.

Slušná historická romance, líně se táhnoucí, trochu prvoplánová, lehce předvídatelná, povrchní. Jedním slovem nudná
Od zkušené autorky jsem čekala trochu více. Tentokrát proto budu náročná a přísná.
Sorry...

P.S.: „Klid je příjemný chlapík, ale nuda je jeho sestra.“ Voltaire

Audiokniha: poklidně, fádně čte Dagmar Čárová

Termaap
22.09.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha.
Po přečtení komentářů zde, se mi zdá skoro zbytečné psát recenzi. Budu totiž prakticky kopírovat ty předešlé. Do knihy jsem šla také kvůli čtenářské výzvě, přičemž mě nalákala hlavně autorka, kterou znám díky naprosto vynikajícímu “Heřmánkovému údolí”. Shoduji se s většinou, že oproti němu je “Jelení vršek slabší, čímž ale rozhodně nemyslím špatný. Začátek, pravda, mě hned nevtáhl a musela jsem se hodně soustředit, ale pak už to až do konce pěkně šlapalo. Některé fráze a formulace mě lehce vytrhávaly z děje, například tykání urozeným a oslovení typu “paní sestro, ale to je jen drobná subjektivní výtka.

Audrina
20.09.2023 5 z 5

Jakou spousta čtenářů přede mnou, i já po knize sáhla díky čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, bála jsem se, že příběh bude historickou romancí a přitom se jednalo o poměrně hezky zpracovaný historický román. Autorka rozhodně umí psát čtivé příběhy a v budoucnu si od ní opět ráda něco přečtu

katerina3368
19.09.2023 4 z 5

Knížku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě, asi by mne jinak dle popisu nezaujala, ale byla jsem příjemně překvapená. Dobové zvyklosti a dialogy mi přišli opravdu zajímavé. Jde vidět, že autorka to s perem prostě umí!

mythos91
18.09.2023 5 z 5

Zajímavý historický román, který začíná příjezdem francouzské hraběnky Diany de Cordeil do Čech, na sídlo Jana ze Zhoře. Vdova po Vilémovi, mladším bratrovi místního pána, je na novém místě se svými služebnicemi sice ubytována, ale všechny cítí jak zde nejsou vítány. Po měsících chladných vztahů a klidu dojde k dramatickým událostem a děj se rozebíhá na plné obrátky. Osobitý příběh na mne zapůsobil v mnoha směrech - lehkost vypravování, doba, atmosféra, postavy, vystavění děje
Za mne 6 hvězdiček z 5ti. :-)

alishek
16.09.2023 4 z 5

Knížka se četla velmi snadno, takové příjemné čtení, sice jsem tušila, jak to dopadne, ale pár překvapivých momentů tam bylo.

Ann.e
14.09.2023 4 z 5

Čtenářsky velice přívětivé, příběh je moc zajímavý, akorát ten konec byl takový... zvláštní.

zvídaváStela
13.09.2023 3 z 5

Třetí kniha, kterou jsem od autorky četla a bohužel jsem trošku zklamaná. Děj mi přišel zdlouhavý a předvídatelný.

Máca216
12.09.2023 3 z 5

Já se přiznám, že mě to moc nebavilo. Od autorky jsem zvyklá na zajímavější čtení. Nejlepší byly poslední dvě kapitoly. A knihu jsem "louskala" asi 14 dní, než se mi jí povedlo dočíst do konce.

jirina3500
11.09.2023 4 z 5

S knihou od stejné autorky "Heřmánkové údolí"se nedá srovnat,ta se mi moc líbila.Ale ani tímto historickým románem s českého prostředí jsem nebyla výrazně zklamaná.Konec sice předvídatelný,ale děj s detektivní zápletkou se čtivě odehrál.

CarolC
08.09.2023 4 z 5

S autorkou jsem se už před lety setkala díky knize Heřmánkové údolí. Ta kniha byla naprostý skvost, co jsem za ten rok přečetla a ještě teď po letech na ni ráda vzpomínám, ač byla často drsná. Jelení vršek se mi hodil do čtenářské výzvy, a tak jsem moc se čtením neváhala. Už od začátku mi bylo tak nějak jasné, jak to celé dopadne, což mě trošku mrzelo, ale i tak se kniha moc hezky četla a příběh hezky plynul. Jediné co mi kazilo dojem byl styl psaní, často mi přišlo těžko uvěřitelné, že by lidé v té době používaly slovní obraty, jaké tam byly. Knihu celkově hodnotím jako dobrou, tak skvělá jako již zmiňované Heřmánkové údolí však není.

janulka1310
07.09.2023 3 z 5

Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst...v podstatě až v polovině knihy to trošku začínalo nabírat na obrátkách a začalo mě to bavit. Celkem předvídatelné, ale nakonec docela fajn odpočinkové čtení. Co mi vadilo, byly asi dva-tři vstupy autorky, jakoby její komentář zvenčí. Nevím, jak to přesně popsat, ale v podstatě vždy věta, která tam byla absolutně navíc a vůbec se mi nehodila do textu. (př. Poslední dějství dramatu mohlo začít.) To mi trochu narušovalo plynulý tok příběhu.

Hotovson
06.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Čteno kvůli č. výzvě (16. století), ale nakonec nelituju a knížka se mi moc líbila, takže se nedá říct, že bych jí čet z jenom povinnosti. Ač se původně zdálo, že to bude romantická slaďárna, podle klasickýho mustru jak se z nenávisti stane láska, což mi teda ze začátku trošku děsilo, tak nakonec tam byly i nějaký pořádný bitky, smrti bylo možná až moc, i na intriky samozřejmě došlo, konec se pak dal trošku předvídat, ale nakonec to vůbec nevadilo. Dá se říct, že jsem si čtení užil, taky jsem knížku sfouknul za dvě odpoledne, bylo to fajn, dost tam teda pro mě udělalo to prostředí hradu, ty já mam rád.

Aaloha
04.09.2023 4 z 5

Historické romány čtu velice zřídka a díky ČV jsem zvolila tuto knihu. Četla se jednoduše, děj sice předvídatelný, ale nechybělo napětí a láska a celkově se mi kniha líbila.

mončičák42
14.08.2023 5 z 5

Měla jsem chuť si přečíst nějaký nenáročný příběh z historie, a toho se mi plně dostalo. Děj hezky plynul, nic se "neloudalo", ani nepospíchalo, postavy byly dobře vykresleny, nejvíce mě zaujala postava ochránce Diany Václava Lešického a Diany samotné. Rovněž se mi líbilo, že je příběh umístěn do našich končin. Vypravěčský styl autorky mi velmi vyhovuje, a proto určitě vyhledám další knihu, a to šestou.

Karoley
12.08.2023 5 z 5

Východní Čechy na sklonku 16. století.

Historický román s detektivní zápletkou a prvky romantiky.

Na hrad Hiršberk, kde žije Jan - poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi, krásná dívka Diana. Doufala, že na Jelením vršku najde nový domov, ale naráží jen na chlad a odmítání.
Příběh o lásce a zradě odehrávající se v odlehlé krajině zaváté sněhem.

Moje druhá kniha od H.M. Körnerové (Hlas kukačky, Jelení vršek) a opět parádní čtení, ještě mám na letošek nachystané Heřmánkové údolí. Závěr knihy lehce předvídatelný, ale jinak nemám co vytknout.

ivzu77
11.08.2023 4 z 5

Díky ČV 2023 - Kniha s dějem odehrávajícím se v 16. st. a díky jménu autorky, kterou jsem už znala z knihy Heřmánkové údolí , jsem měla jednoznačnou volbou. Četlo se to skvěle, výborný styl psaní, splnilo všechny má očekávání o historickém románu. A určitě doporučuji a děkuji.

Vivetkav
06.08.2023 3 z 5

Když jsem si přečetla o čem má kniha pojednávat, tak jsem se zarazila, ale říkám si, že mě autorka nikdy nezklamala a tak hurá na ní... Nu divila jsem se dál, ale potom kniha vtáhla do děje a bylo to příjemné čtení.. leč celkem čitelný konec, ale i tak mě kniha bavila.

Richisa
05.08.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila, byl to příjemně ubíhající příběh. Trošku mi vadilo, že od začátku bylo celkem jasné, kam se text bude ubírat. Přesto se text četl lehce... Takové letní, odpočinkové čtení, jako obvykle od této autorky.