... jejich je království nebeské

... jejich je království nebeské https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31233/bmid_jejich-je-kralovstvi-nebeske-hiG-31233.png 4 5314 637

Proslulá novela známého amerického autora líčí baladický příběh dvojice potulných zemědělských dělníků, jejich sen o malém hospodářství, na které si chtějí vydělat a ušetřit nádenickou prací na ranči, a tragické ztroskotání...

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kvasnička a Hampl

Of Mice and Men , 1937

Koza3
13.10.2022 4 z 5

Jsem si to schovával na poličce, že až bude jednou čas. Tak jsem po ní hrábnul a za dva dny jsem to přelouskal. Útlý příběh, jak popis říká, o přátelství, který vyniká svou jednoduchostí. Nerozvíjí postavy, nesnaží se nabídnout nějaké dilema, ale prostě uvádí příběh dvou ťuťulum, kteří mají svůj sen. Podaří se jim ho realizovat? Úplně jsem zapomně, že už jsem četl od Steinbecka Na plechárně a Sladký čtvrtek a rychle jsem si na jeho rukopis rozpomněl. Je to příjemné čtivo i přes svůj věk stále aktuální. Těším se na další perly jo a taky na film z roku 1939, který už očuchávám na Youtube :-)

Jirka430
21.09.2022 5 z 5

Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.

kopeceli
18.09.2022 5 z 5

Teda, to mě dostalo! Touha po lepším životě je v každém normálním člověku a touha nebýt sám také. Na tomto faktu vystavět celou novelu, to je umění. A pak ten konec! Myslela jsem, že vyzní do ztracena, ale Steinbeck příběh uzavřel jednou provždy.

Cher
28.08.2022 5 z 5

Pěkně napsaný příběh, který se dobře četl. Bohužel má smutný konec.

misantroop
24.08.2022 4 z 5

Tato Steinbeckova kniha odráží 30. léta v Kalifornii, autorovi zkušenosti a nelehký život dělníků. Steinback má talent, zachytit obyčejné lidi a jejich vztah ke světu v němž žijí. Kniha je 90 let stará a krásně dokumentuje, jak překotně se svět za tu dobu změnil. Jak konzumní je náš život dnes ukazuje porovnání našich tužeb a tužeb hlavních hrdinů. Stejně tak realita rasové segregace, zachycená v knize, nám dnes může připadat jako ozvěna z dob dávno minulých, ale není to tak dlouho co byla realitou každodenní.
Klasické dílo americké literatury, ale za mě nepřekoná mou oblíbenou Pláñ Tortila.

Pert
21.08.2022 4 z 5

Smutný konec.

EliskaD
24.07.2022 2 z 5

Přestože se jedná o 100 stránek, jako bych četla 1000. Ano, byl to emotivní příběh o hlubokém přátelství a snech, ale i takový příběh se klidně mohl vejít na desetinu rozsahu. Postrádala jsem pořádný děj, naopak mi přebývalo neustálé opakování téhož.

janadibelkova
13.07.2022 5 z 5

Smutné čtení, ale velmi hezky napsané, doporučuji i jako povinnou četbu..

jajsemenyk
30.06.2022 5 z 5

Moc krásný, klasický příběh. Na knize bych ocenila hlavně to, jak přibližuje tehdejší život chudších, a že každá postava má nějakou typickou vlastnost, která přibližuje určitý dobový problém.

99jana99
19.06.2022 4 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh o přátelství dvou lidí. Smutný předvídatelný konec, knihu doporučuji.

adorjas
19.06.2022 3 z 5

Môj prvý Steinbeck- dej trošku prostý priam prvoplánový až predvídateľný. Myslím, že knihe by prospelo ešte hlbšie ponorenie sa do postáv, takto som dostala len náznaky. Popisy prírody a zvukov veľmi malebné, okamžite som sa tam vedela predstaviť. Na základe tejto knihy by som ho ku klasikom nezaradila a budem si od neho chcieť ešte niečo prečítať nech si to s týmto autorom vyjasním.

los
03.06.2022 3 z 5

nejsem ani tak oslněný ze Steinbeckových příběhů jako z jeho působivých a detailních popisů (čímž chválím i překladatele), Steinbeck hodně sází na emocionalitu čtenáře (tipuju, že kdyby místo štěňátka či myšky psal třeba o netopýrovi..., mimochodem netopýří bříška jsou daleko jemnější než štěněčí)

nicméně teď už taky vím, jaké problémy může způsobit neuvážené hlazení a mazlení se s roztomilým kožíškem

Samuel98
26.05.2022 4 z 5

Klasické dielo literatúry Spojených štátov, o ktorom som už veľakrát počul, som sa rozhodol prečítať veľmi spontánne – bez toho, aby som presne vedel, o čom je. Aj napriek tomu som priebežne akosi vytušil, kam bude príbeh smerovať a podobne (ako ostatných) aj mňa dielo dokázalo dojať, v závere rozplakať a zanechať silný zážitok. Súčasne je síce nutné prihliadať aj na vek diela (v zmysle morálneho vyústenia starostlivosti o Lennieho), no napriek tomu dej plynie veľmi rýchlo, je zrozumiteľný a viacvrstevný. Dokonca aj opis, ktorý by som síce osobne škrtol, bol veľmi pekný a symbolický.
Novela tak stíha zachytiť viacero tém: mapujúc USA skrz životné skúsenosti autora (kedy rovnako ako postavy v príbehu pracoval ako potulný pracovník na statkoch) a jeho pozorovanie sveta okolo. Či už je to finančná tieseň putujúcich brigádnikov, priateľstvo či násilníctvo a žiarlivosť, mizogýnia až „victim blaming“, nedosiahnuteľné sny a pocit, že lepšia realita je na dosah, že je to len otázka chvíle. Rovnako tak je samostatnou rovinou akási metaforická línia Lennyho morálneho dobra a nevedomej deštruktívnosti, respektíve dá sa povedať vzťah medzi mocou a neuvedomovaní si dôsledkov svojho konania. Jeho túžba chovať králiky a súčasne neschopnosť dotknúť sa živého tvora bez toho, aby ho zabil, bola veľmi pochopiteľná, zrozumiteľná a tragická. Celý čas som si prial, aby naozaj mohol chovať králiky; v závere knihy som sa zas sám seba pýtal, či bolo možné konať inak. Rozoberať tu však jednotlivé detaily, pasáže, postavy a témy by bolo pravdepodobne na dlhšie – a predpokladám, že existuje veľké množstvo štúdií diela, ktoré ho do detailu analyzujú, či už v kontexte dobovom, dnešnom alebo len jeho symboliku a odkazy. Z čoho sa postupne opäť dostávam ku kvalitám knihy – nielen rozprávanie naplnené silnými emóciami, ale aj množstvo ideí a otázok, ktoré dielo v človeku vyvolá, a taktiež krátky rozsah ju pomerne oprávnene udržiavajú medzi klasickými dielami literatúry 20. storočia.

xTerezax
25.05.2022 4 z 5

Jedno oko nezůstalo suché. Krásný, ačkoliv velmi smutný příběh. Kniha je velmi čtivá.

nicolettkaa
28.04.2022 5 z 5

Pro mě byl tento příběh především o silném přátelském poutu mezi hlavními postavami. Poetický příběh, který končí tragicky. Slzy v očích jsem měla několikrát během čtení. Rozhodně doporučuji.

Butterfly340
10.04.2022 5 z 5

Smutný příběh, ale krásný. Bohužel jsem předtím viděla film, takže žádné překvapení se v průběhu knihy nekonalo, ale i tak jsem si ji užila.

Docela mi však vadil ten pohled na ženy alá "každá ženská je děvka". Chápu, že v téhle sociální vrstvě ten názor mohl mít určité zastání. O tom žádná. Ale přece jen, byl by problém přihodit aspoň jednu postavu, která si tohle nemyslí? Pro autora zřejmě ano. Obávám se, že tohle odráží tak trochu i jeho myšlení, minimálně v průběhu psaní této knihy.
Ne že bych byla nějaká radikální feministka, ale docela mi vadilo, jak se tam tady tohle dokola v různých podobách omílalo, přičemž to byl názor totálně všech postav.

AlexandraBane
30.03.2022 5 z 5

Tolik emocí na tak málo stranách. Smutné a depresivní čtení. Které ale můžu jenom doporučit

burg
18.03.2022 5 z 5

Výzva 2022 - kniha od autora, který prožil první světovou válku.
Po deníku Anně Frankové jsem si řekl, že si dám nějakou oddechovku. A volba padla zrovna na tohle. A hloupěji jsem opravdu vybrat nemohl. Tedy myšleno tak, že je to fakt silná kniha o smutné době, celkově smutné čtení a děsivý konec.

Majký_
16.03.2022 5 z 5

Mistrovství na pár stránkách. Zcela po právu řazeno mezi klasické tituly.

EvcaSuch
11.03.2022 5 z 5

Po dočtení téhle knížky vás buď prodchne smutek, nebo vámi bude lomcovat vztek. Každopádně to s vámi něco udělá. Už od prvních kapitol, v nichž vychází postupně najevo, kdo jsou George Milton a Lennie Small, jsem tušila zradu. Tedy že happyend se konat nebude. Od páté kapitoly nabyla tahle moje předtucha jistoty. Víc neprozradím, přečtěte si to, však to není dlouhé a čtivé je to dost.
Celkově se v tom vyprávění snoubí jakási drsná něha s krutou neúprosností. Nejde jen o samotný příběh, ale i o způsob, jakým autor pracuje s tempem vyprávění. Moji pozornost upoutaly i poetické pasáže popisující krajinu Salinas v Kalifornii.
Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím, ten příběh inteligentního, i když prostého a ze zlomyslnosti, hraničící až se šikanou, vyléčeného George a jemu oddaného hromotluka s rozumem tříletého dítěte Lennieho mi nejde z hlavy. Myslím, že nenechá v klidu ani vás.