Jantarové kukátko

Ve třetím dílu fantasy trilogie musí Will nejprve najít Lyru, kterou její matka, krásná paní Coulterová, drží omámenou v odlehlé jeskyni. Jejich společná cesta je pak vede do říše mrtvých, kde se oba setkávají se svými blízkými. Bitva na nebesích vrcholí a Lyra bezděky naplňuje úlohu, k níž byla předurčena. Pak ale ji i Willa čeká nejtěžší rozhodnutí ze všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378639/jantarove-kukatko-AN7-378639.jpg 4.3519

Jeho temné esence / Temné hmoty (3.)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo

The Amber Spyglass (2000)

Kniha Jantarové kukátko

tanuki

Nitky se začínají spojovat. Hrdinové jsou zpočátku rozdělení, každý dlí někde jinde, daleko od sebe, ale přitažlivost příběhu je začíná pozvolna přibližovat k sobě. Mizení Prachu negativně ovlivňuje bezezbytku všechny paralelní světy, co jich jen existuje, a naši hrdinové dělají všechno proto, aby Prach nezmizel úplně, protože by to mělo tragické důsledky pro veškerý život. Všichni projeví značný díl hrdinství a paní Coulterová si přes všechny své zamotané a nepřehledné intriky nečekaně uvědomí své priority. Velmi se mi líbily postavy maličkých Galivespianů. Andělé mi lezli na nervy, protože jejich rozpolcenost mezi duchovními bytostmi, které lze zničit hmotnými prostředky, se mi nezdála uvěřitelná. Účel světa mrtvých se mi ztratil někde mezi řádky a svět Mulefů byl tuze krásný.

Pullman v tomto díle dokončuje svou kritiku církve. Radí nám, ať se nevzdáváme radostí života vezdejšího kvůli příslibu ráje nebeského. Měli bychom žít tady a teď, ne doma na gauči, ne před displeji a obrazovkami, ale někde venku. Potkávat se s lidmi, zažívat příhody, dobrodružství, milovat, trápit se, přemýšlet, být v pohybu, být aktivní. Protože až nás jednou budou harpyje doprovázet na druhou stranu, tak od nás budou chtít slyšet příběhy a byla by velká škoda, kdybychom jim neměli co vyprávět.

Medasek

Hezké zakončení série...

nefernefer

„...Prach je označení pro to, co se stane, když si hmota začne uvědomovat samu sebe. Hmota má v lásce hmotu. Snaží se zjistit o sobě víc, a tehdy se objevuje Prach. První andělé vznikli koncentrací Prachu...“

Důstojné zakončení krásné série. Měla jsem trochu obavy, že napínavému příběhu ke konci dojde dech, ale nestalo se tak. Naopak mi ukončení přišlo příliš rychlé, spousta věcí otevřených. Ačkoli jsem přála Lyře jiný konec, musím přiznat, že takhle je to asi lepší. Uvěřitelnější. I když bych možná přivítala alespoň nějaký dovětek ve stylu „Po dvaceti letech...“ Sice je mi celkem sympatické, že autor nechává na čtenáři, aby popustil uzdu vlastní fantazii v otázce dalšího života hlavních hrdinů. Ale co se v jednotlivých světech stalo s vírou a vůbec s církví obecně? Mohu se jen dohadovat, a jelikož filozofování mi nikdy moc nešlo, hodilo by se mi aspoň nepatrné vodítko, abych se v tom tak neplácala. Ale nestěžuju si. Vlastně mám otevřené konce ráda. Nutí člověka přemýšlet.

Jednu hvězdu však přeci jen musím ubrat. A to za paní Coulterovou. Všechny postavy v knize měly přesně vymezený charakter. Někdo se občas choval možná trochu nepředvídatelně nebo jinak, než by člověk čekal. Ale všem jsem to věřila a jejich chování rozuměla. Ne tak paní Coulterová. Nejde o to, že to byla záporná a nesympatická postava. I takové jsou v příběhu důležité. Nikoho by nebavilo číst si jen o samých kladných hrdinech. Ale já jsem za celou dobu ani trochu nepochopila, proč dělá to, co dělá, když je vzápětí schopná najednou otočit o stoosmdesát stupňů. Její postava prostě nebyla uvěřitelná. V jejím případě se autor s nějakým budováním charakteru (ať už kladného či záporného) vůbec nenamáhal. Jen ji využil ve prospěch gradace děje a nechal ji dělat v daný okamžik to, co se mu právě hodilo do krámu. Ještě v prvním díle byly obrysy jejího charakteru vcelku jasné. Ve druhém se ale začaly lehce rozmlžovat. A ve třetím už úplně změňavkovitěla, aby nakonec posloužila coby ušlechtilost sama co nejpůsobivějšímu závěru. Tak takovýhle veletoč na mě byl přece jen trochu moc. Proto nedávám tentokrát plný počet. Nicméně přesto trvám na tom, že tato série je výjimečná a moc ji doporučuji.

KlariN

Famózní vyvrcholení příběhu Lyry, Willa, a jejich přátel i protivníků. Jeden z nejemotivnějších závěrů v dějinách literatury. Nádhera!

Šárka_D

Krásná, čtivá série s neobvyklým námětem a prostředím. Existují stovky světů, některé se našemu podobají. Ten Lyřin se vlastně tolik neliší, mohla by to být varianta našeho světa z 19. století - až na divoženky, lední medvědy v brnění a daemony, kteří doprovázejí každého člověka, a právě ta podobnost plná pohádkových tvorů je velmi zábavná. Bůh je tyran, který chce mít z lidí poslušné a nevědomé poddané, v čemž mu pomáhá mocná a krutá církev, padlí andělé bojují za vědění a svobodu. Události eskalují kolem dvou dospívajících dětí, které objeví, že láska je nejmocnější silou ve vesmíru a že každý může přispět k lepšímu světu.

nikikostadinova
08.12.2018

Tak tahle trilogie mi dala zabrat. Ale dobrá. Některé části tohoto dílu byly úžasné a krásně se četly. Škoda, že některé motivy nejsou rozvinuty. Jinak jsem opravdu velice dlouho a trpělivě četla a snažila se pochytit všechny detaily. Ale ty části, které byly naznačeny a nedokončeny mi opravdu dost vadí.

moonell
17.10.2018

Ach, fyzika, fantasy a hereze. Co by člověk měl ještě chtít. (Poznat vlastního daemona, možná.)

vodovodnice
20.09.2018

Stává se mi u velmi málo knižních nebo filmových děl, že by všechny díly byli senzační, skvělé a jedinečné a ani jediný (druhý nebo třetí díl, ne-li ten další) neztrácel na kvalitě. Hodně krát se mi stalo u knih i u filmů, že byl první díl skvělý, druhý díl dobrý a třetí díl už "dodělával".
A tady ne! Všechny díly byli skvělí na 100%, všechny mne naprosto pohltili a je také pravda, že mi pomohli přežít poslední roky na základce.
Naprosto senzační dílo, škoda, že takových není tolik. A takhle dobré knížky se špatně hledají.
A také mne tu naprosto uchvátil ten konec, všude se hlavní hrdinka se svou láskou prožije celý život a všichni jsou šťastní až do smrti.
A tady ne! Tady je hlavní hrdinka nucená zbytek života strávit sama bez své lásky a vám to trhá srdce :-) prostě vás to bere celou dobu až do poslední stránky.
Prostě luxusní čtení, jak první, druhý i třetí díl.