Jeho krvavé dílo

Jeho krvavé dílo https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378034/mid_jeho-krvave-dilo-2S5-378034.png 4 33 12

„Dokumentární“ thriller nominovaný na Man Booker Prize a přeložený do více než dvanácti jazyků se tváří jako soubor „nalezených“ listin pojednávajících o vyvraždění jedné rodiny na skotském venkově v roce 1869 a následném soudu, který zkoumá, zda byl pachatel při spáchání činu příčetný, anebo se propadl do šílenství. Napínavé líčení je navíc vynikajícím pokusem rozlišit tyto dva stavy lidské mysli a také historickým esejem o tom, jak se v kriminalistice začaly uplatňovat poznatky psychiatrie a psychologie zločinu, doplněným o humorné přiblížení tehdy módní pseudoteorie degeneracionismu a dědičnosti zločinné povahy. Graeme Macrae Burnet (1967) je skotský prozaik žijící v Glasgow; nějakou dobu pobýval i v Česku. Upozornil na sebe výraznou prvotinou, mystifikační detektivkou Zmizení Adele Bedeauové (česky Argo 2018). Druhý román, Jeho krvavé dílo, sklidil obrovský úspěch u čtenářů... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Argo

His Bloody Project , 2015

Mikey
14.05.2020 5 z 5

Věta na obalu ohledně odpovědi na severské detektivky není moc vhodně zvolená. Pokud máte rádi severské detektivky a jdete do této knihy pouze v očekávání knihy plné napětí a krve a zvratů na každé straně, budete nesmírně zklamaní.
Jedná se hlavně o popis života v 19. století na skotském venkově, kde se přihodí brutální vražda. Nejde tolik o to "kdo co proč udělal", ale o Skotsko, o tamější poměry v tehdejší době, o život jedné rodiny a jak jeden člověk dokáže ovlivnit celou osadu.
Já jsem byla nesmírně nadšená, miluju Skotsko a jedná se určitě o nejvíc skotskou knihu, co jsem kdy četla. Atmosféra tohoto mlhavého a deštivého kusu země mě totálně dostala, do toho mě samozřejmě zajímalo, co se stalo a jaké k tomu byly důvody. Na konci knihy si každý může sám za sebe říct, jaké pocity ze všech výpovědí má a jak on by v této otázce hlasoval. Můžete si zkusit být v porotě u soudu a převaloval si v hlavě všechny důkazy pro a proti a naprosto bez informací navíc si říct, jak byste se rozhodli vy.
Mě kniha nadchla, jak příběh, tak celková atmosféra, co z knihy vyzařuje. Nicméně nečtěte to prosím, pokud chcete něco jako "severskou detektivku".

soukroma
12.01.2020 3 z 5

Smutný a depresivní případ z 19. století o tom, jak pomalu roste zloba a nenávist, až se mysl zatemní... Teprve za polovinou knihy se dozvíme, co za zločin byl vlastně spáchaný a jak - kdybych to věděla dříve, asi bych se do knihy nepustila, protože opravdu nešlo o žádný ani maličko obhajitelný afekt.
Styl zajímavý, struktura knihy rovněž, ale toť asi vše.

A jako odpověď na severské krimi, jak čteme nabubřele na obálce, to tedy opravdu nefunguje... (nebo-li, pokud je toto odpověď, co byla otázka?).

Disease
26.03.2019 3 z 5

Málem jsem to odložil, ale chytl mě ten popis poměrů na skotském venkově.

leny.wood
26.09.2018 4 z 5

Pro mě netradiční pojetí příběhu. Nejdříve pohled na případ ze strany obžalovaného, poté při soudním jednání. Přidanou hodnotou je fakt, že se děj neodehrává v dnešní době, ale před více než sto lety na skotském venkově. Mnohdy bylo těžké vcítit se do tamních obyvatel a jejich chápaní světa.

MayB2
07.09.2018 3 z 5

Docela dobré, ale nechytlo mě to. Asi ten dokumentární tón, možná ta nejednoznačnost, co se vlastně stalo.

mikika
13.08.2018 2 z 5

hrozné, depresivní. vůbec se mi to nelíbilo, ale pak jsem příběh nemohla dostat z hlavy.. podivné.

Ditules
31.07.2018 3 z 5

Po přečtení mi zůstalo množství nezodpovězených otázek... :(

jiri77
20.07.2018 4 z 5

Zajímavý detektivní thriller ,který se snaží rozkrýt pachatelův motiv k vraždě. Postupně se odkrývá psychologie a povaha vraha a činy ,které ho k vraždě vedly. Musím říci ,že se to autorovy velmi povedlo a tenhle ,,dokumentární thriller'' jsem si pěkně užil. To prostředí Skotska ještě dodává na atmosféře knihy.

JEJJ
19.07.2018

Čekala jsem klasickou detektivku, ale jedná spíše o rekonstrukci zločinu, z různých pohledů. Přesto byla kniha velmi čtivá.

Izu
28.06.2018

K pochvalným recenzím se nepridám.Snazila jsem se, ale příběh mě zkrátka neupoutal.Odloženo.

kasavubu
15.06.2018 5 z 5

Tak tohle se snad ani nedá vyjádřit slovy. Tahle kniha, to byl neskutečný čtenářský zážitek. Ani ne za den přečteno, což asi svědčí o všem. Zbožňuju přesně ten stav, kdy nevíte, jestli máte hlavního hrdinu víc litovat nebo nenávidět a pokládáte si zásadní otázku, zda si zaslouží trest či spíše odpuštění. Stejně jako Americká tragédie od T. Dreisera, se kterou kniha vykazuje řadu podobností, patří i tahle alespoň pro mě k jedněm z nezapomenutelných knih, které už jen tak vaši mysl neopustí. Za mě prozatím nejlepší letošní kniha.

puml
18.05.2018 5 z 5

Pokud bych měl soudit dle obálky a zpracování, tak bych čekal lehce nadprůměrnou detektivku ze Skotského prostředí, ale ono je to trochu jinak. Ta vábnička na "skotskou odpověď na skandinávskou krimi" je ryze komerční tah. Snad jen ten výkřik "ďábelsky čtivé" na zadní straně odpovídá skutečnosti. Skutečně se jedná o velmi čtivou knihu, především pak rozdělení na několik stylově odlišných částí dodává příběhu na nejednoznačnosti. Zejména pak část Proces mnohé poodhalí ale i zatemní, a čtenář je konfrontován s několikerým možným průběhem událostí tvarujících život a činy Rodericka Macrae. Celou dobu také není jasné, zdali se jedná o rekonstrukci skutečné události nebo čirou fikci (už samotné jméno hlavního protagonisty Roderick Macrae). Ale to asi není až tak podstatné, podstatná je literární hra se čtenářem v té nejlepší románové tradici obohacená o detektivní zápletku, která je ale jen půdou pro rozehrání celé škály literárních mystifikací, nejednoznačností, morbidních vtípků a formálního i obsahového mistrovství, a v neposlední řadě množství otázek o hranicích mezi příčetností a šílenstvím, to vše v dobovém kontextu tehdějšího stupně poznání. Tomuhle se říká dobrý román, který po dočtení nutí k opakovanému čtení a otázkám, jak bychom se rozhodli my, a jestli nám třeba něco zásadního neuniklo. -

vraždy 19. století Skotsko venkov podle skutečných událostí

Graeme Burnet Macrae
britská, 1967
2018  73%Zmizení Adéle Bedeauové
2018  79%Jeho krvavé dílo

Kniha Jeho krvavé dílo je v