Jeden kopeček šmoulový

Jeden kopeček šmoulový https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392228/bmid_jeden-kopecek-smoulovy-U0S-392228.jpg 4 380 120

Dětství, to jsou hlavně prázdniny, babičky a dědové, videopůjčovny, tamagoči nebo Kačeří příběhy. Aspoň pro nás, děti devadesátek. Každá rodina má své příběhy a tohle jsou zápisky té mojí. Jsou to vzpomínky, nad kterými se usmívám a sem tam se i dojmu. Třeba nad tím, jaký to bylo retro, kdy se seznámili naši. Tahle kniha je napůl moje a napůl skvělé ilustrátorky Elišky Podzimkové. Díky jejím ilustracím se kniha nečte, ale prožívá a nasává všemi smysly!... celý text

Martina99
06.01.2019 5 z 5

Přepadla mě nostalgie a vzpomínky. Milá kniha. Zasmála jsem se u rozhlasu - u mojí babičky funguje pořád, vždycky před hlášením hrají nějakou lidovku a když začnou, tak se člověk jen dívá, jak se okolo otvírají okna :-)

MahulenaK
06.01.2019 3 z 5

Milá knížka na jeden večer. Celkem správně jsem ji podle anotací odhadla, takže jsem nebyla zklamaná. Není to bohužel ale knížka, ke které by se člověk rád vracel.

Prey
05.01.2019 3 z 5

Kniha je to krásně graficky provedená, ale kdybych měl hodnotit jen text, zas taková výhra to není. Reklama hovoří o nostalgii po devadesátkách, ale vzpomínány jsou tam hodně i časy rodičů, prarodičů, praprarodičů. A jen s něčím se jde opravdu ztotožnit, u historie konkrétní rodiny, když to příbuzenstvo neznáte. Od průměrného hodnocení to nezachránila ani časopisecká moudra, zakončující nijak hlouběji provázané kapitoly. Marie je milá (a zřejmě má sloní paměť), kniha je milá, ale…

Ouninka
04.01.2019 3 z 5

Kniha je roztomilá už od pohledu, je to milé čtení...nejvíce se mi líbilo opravdu ,,devadesátkové řádky,, ale těch bylo opravdu velmi málo a potom příběh samotné Maruška, když byla nemocná atd., to mi úplně přesně připomínalo sebe....přiznám se, že po přečtení některých řádků jsem se ztrácela ve jménech a už jsem nevěděla kdo je kdo, nedávalo mi to souvislosti, ale to je jasné...je to o rodině Marušky - takže pro nás takové příjemné zpestření a uvědomění si toho, že kdyby například žil ještě teď můj dědeček...měla bych spoustu otázek :-). Je to pěkné, ale chybělo mi více devadesátek, proto ubírám 2 hvězdičky :-)!

Kingomolka
04.01.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, grafické zpracování je dokonalé a obsahově se mi to taky líbilo i když jsem čekala víc "devadesátkové" příběhy ale jo, mám ráda blogy a příběhy ze života.

cathyblack
04.01.2019 3 z 5

Kniha byla takovým devadesatkovym pohlazením po duši. Vzpomínky na dětství a ukázka toho, jaké by to bylo kdybych měla babču a dědu. Bylo to milé, krásne zpracované dílko, které si určitě ještě jednou nostalgicky prohlédnu. Nebo možná i vícekrát. Splnilo to me očekávání.

RMarkéta
03.01.2019 5 z 5

Líbilo a hodně. Jsem o pět let starší než Maruška Doležalová, takže směle můžu říct, že už taky něco málo pamatuju. Bez mučení přiznávám, že mě hodně ovlivnila nostalgie. Ta má totiž tu úžasnou magickou moc, kterou vás uchvátí. Devadesátek mohlo být více.

zilova
03.01.2019 5 z 5

Zřejmě proto, že nejsem dítě devadesátek, ale skoro sedmdesátek je mi v knize milé a povědomé úplně vše. Část o devadesátkách mi evokuje vyrůstání prvního dítěte, přesně se všemi vjemy, jak je M.D. zmiňuje, vzpomínky na rodiče či prarodiče jsou mi blízké a velmi milé. Jakoby to bylo o mně. Kniha je napsaná moc pěkným a bohatým jazykem, je krásně výtvarně zpracovaná. Takové pohlazení po duši pro toho, kdo rád zavzpomíná.

ferdada
03.01.2019 2 z 5

Hezká, taková malá, rodinná kronika. Tímto počinem musela autorka udělat obrovskou radost svým nejbližším. A blízkým určitě taky. :-) To mi připomíná, jak jsem před časem taky něco sepsala, bylo to dost podobné, včetně foteček a obrázků. Rodina četla se zájmem a s pobavením. Ty společné vzpomínky měly a stále mají pro nás význam. Ale žádné nadčasové dílo to opravdu nebylo.
Grafické zpracování této knihy mě však velmi potěšilo.

hana1070
01.01.2019 5 z 5

Je to kniha o devadesátkách - o devadesátých letech minulého století, kdy Marie prožívala své dětství a mládí (je ročník 1987). Můžete se těšit na vyprávění o rodičích, o vyrůstání na sídlišti na malém městě, o nechuti ke sportování ve městě, kde sportují všichni (Trutnov), o seriálech, které v té době letěly (Beverly Hills 90210), o tehdejší módě, o dětských nemocích, dovolených, vánocích... Každá část knihy se věnuje jedné části rodiny, vzpomíná se na babičky, dědečky a jejich zvyky, na rodinné sešlosti, svatby či pohřby, dovolené a výlety, na veselé příhody, které se děly možná ve všech rodinách. Možná je to někdy trochu víc osobní, ale to už je na autorce, co všechno chce ze svého soukromí sdílet.

Marie má zvláštní dar, dokáže do každé všední vzpomínky vtělit něco milého, nostalgického, neobyčejného a tím vyvolá vzpomínky i v hlavě svých čtenářů. Devadesátá léta byla asi tou poslední dobou, kdy se lidé dívali v televizi na stejné pořady, kdy ještě nebyl internet či mobilní telefony, a tak vzpomínky autorky rezonují i v nás, kteří jsme v té době žili, byť nám bylo už třeba mnohem víc.

qydko
01.01.2019 3 z 5

Knížka je mile nostalgická s krásným grafickým zpracováním, ale jinak není ani příliš zábavná ani zajímavá.

Pablo7
29.12.2018 2 z 5

Shodou okolností jsem po přečtení knihy četl rozhovor s autorkou, kde tvrdí, že ji někdo zkritizoval , že je kniha příliš osobní a melancholická a tak to potom přepsala. Protože už byly hotový ilustrace, tak knihu vydala. Podle mě to ale nepřepsala dost. Pár vzpomínek o devadesátkách je milých a taky jsem trochu propadl nostalgii, ale při čtení o jejich dědečcích a babičkách vč.prohlížení fotek, jsem si přišel jak voyer. Z pochopitelných důvodů jsou to jen milé vzpomínky. Kdyby to napsala jen pro svojí rodinu, tak by to snad mělo větší smysl. Kniha je krásně zpracovaná graficky, ale to je dost málo.

Marčullkas
28.12.2018 5 z 5

Krásná nostalgie

swon
27.12.2018 4 z 5

Skoda, ze v knizce nebylo vic o devadesatkach. Protoze to, co tam Maruska Dolezalova zminila, ve mne fakt vyvolalo obrovskou vlnu nostalgie. Jak jsme s holkama skakaly pres gumu, jak se pres klepace na sidlisti hrala prehazka nebo se clovek totalne vyzvykal z hubabuba :-) Ach jo, je mi tricet a jsem fakt pametnik.
Diky, mne se to libilo. Zavzpominala jsem si a pro sichr vygooglila, jak to ted vypada se Spice Girls :-D

terijans
27.12.2018 4 z 5

Celkový design knihy je nádherný, stejně jako všechny ilustrace. Více mě bavila devadesátková část (na můj vkus, devadesátek mohlo být více), a část o Marii, než ta o její rodině, tu bych ukončila rodiči, stejně je to ale milé čtení!

Misha224
20.12.2018 4 z 5

Za prvé musím pochválit super obálku a ilustrace. Kniha je zajímavá pro ty, kteří prožívali své dětství v devadesátých letech, ale je to více o dětství Marušky Doležalové.Kdyby bylo v knize více vzpomínek na devadesátky celkově, byla by kniha lepší.

wendulka321
16.12.2018 3 z 5

Jako takhle, bavila mě asi jen první půlka,krásně jsem si zavzpomínala na dětství, zbytek už je jen takové příjemné listování. Ale moc hezké. A co musím pochválit je grafické zpracování to se moc povedlo.

Hopulka
07.12.2018 2 z 5

Kniha má krásnou obálku a ilustrace. Povídání o autorčině rodině mě nezaujalo, a tak jsem ho místy jen přeletěla. Za mne má cenu číst jen modré písmo, tam jsou místy ty slibované devadesátky. Líbily se mi i některé myšlenky, ale jinak bych řekla, že je to tak nějak zbytečná kniha.

JanaDor
07.12.2018 3 z 5

Kniha je nádherně graficky zpracována. Pro autorku je to klenot plný láskyplných vzpomínek. Obsahuje fotky babiček, dědečků, rodičů a dětí, z nichž některé jsou originálně doilustrovány. A zde je pro mě kámen úrazu. Vyprávění je to pěkné, ale moc mi to nedalo a ani mě to nepohltilo. Styl autorky mi nesedl. Místy mě to ani nebavilo, nic mi to něříkalo. Krásné je to pro tu rodinu, které se to týká. Ale pro cizí čtenáře je to lehké zpestření.

katka_dv
02.12.2018 3 z 5

Knížka není nijak vtipná, většinou vás ani nijak nezajímá cizí příbuzenstvo ... proč má tedy cenu si ji přečíst: S pobavením si uvědomíte, že
- si i po 25 letech pamatujete barvu své první šusťákovky,
- vás babička nutila sníst všechnu polívku, na kterou se teď v dospělosti vždy těšíte,
- jste se prarodičů nikdy nezeptali, jak se seznámili,
- nechápete, jak rodiče zvládli cestu na Bibione se dvěma hádajícími se dětmi na zadním sedadle ...
(Pozn. č. 1: Platí, pokud jste prožili dětství v 90. letech. Pozn. č. 2: Může se lišit dle vašich osobních zážitků z dětství.)