Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/bmid_jeden-den-mTO-67765.png 4 932 218

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Trochu nezvyklá lovestory, takhle si představuju dobrý a nekýčovitý romatnický příběh. Ačkoliv příběh o lidech, kteří mají být spolu, ale nejsou, o lásce tak opravdové, ale nenaplněné, koneckonců zas tak romantický není... Nakonec je to vlastně hodně smutná kniha, ale o to víc je příběh uvěřitelný, protože v životě ty dobré konce taky jen tak někoho nepotkají.

tess.de.veles
15.01.2015 4 z 5

Kniha ok.....ale já se zamilovala do filmu :)

Ronie Gray
01.12.2014 5 z 5

Pokud je čtenář zamilovaný do nejlepšího kamaráda, kniha ho vysaje.

Kočičáci
27.11.2014 4 z 5

....a tak jsem včera viděla film, knížka určitě vyhrává na plné čáře! Nějak si nedovedu představit, že bych knihu nečetla a film zhlédla jako první, to by byl plytký a nedotvořený příběh. Ale protože to bylo naopak, tak i film se mi líbil - dokázala jsem si ten příběh sama doplnit - a že toho ve filmu teda chybělo!
Posloupnost kniha - film doporučuji :-)

Osmanska
12.11.2014 5 z 5

Asi není moc co dodat..........smích, slzy, nostalgie.......prostě emoce!!! Parádní knížka. Musela jsem si ji dát dvakrát za sebou. Film byl zklamáním. Myslím, že to ani filmově uchopit nejde.

Kočičáci
01.11.2014 4 z 5

"...a tak se líbají uprostřed ulice, lidé kolem nich spěchají letním podvečerem domů, je to ten nejsladší polibek, jaký oba v životě zažijí...Všechno začíná tady a právě dnes. A pak bylo po všem."
Em a Dex, Dex a Em :-)

Neviděla jsem film, nevěděla jsem jak to skončí, ze začátku trošku rozpačitá, ale rozjelo se to a nelituji!
Originální pojetí vyprávění "jeden den" v roce oceňuji.
Milé, vtipné, reálné...zkrátka doporučuji.

JankaK
24.10.2014 5 z 5

Perfektní knížka :). I když jsem viděla dřív film, nijak mi to nevadilo. Text krásně plyne, díky dopisům a básním nenudí a místy jsem se opravdu od srdce zasmála :).

tweed
13.10.2014 2 z 5

První půlku jsem hrozně skuhrala, že je to nudné, ale ke konci mě to začalo bavit. Oceňuji především humor a rozhovory mezi postavami. Myslím, že ve své kategorii patří knížka mezi ty nejlepší kousky a nízké hodnocení je subjektivní pohled člověka, který si v romatikách moc nelibuje - mě.

lenya
03.10.2014 4 z 5

Krásná, čtivá, dojemná knížka... Probudila ve mě kapku nostalgie, hlavně při čtení posledních stránek...

Představila jsem si, jak přecházím s tátou ulici do školky, jak mě doprovází brácha ze školní družiny, jak se fotíme s holkama u radnice s maturitním vysvědčením, pak konečně čtu dopis o přijetí na VŠ, stěhuju se do hlavního města... a pak život plyne jako stránka po stránce v knížce, a i když má být každý den jedinečný, nejkrásnější, procítěný naplno, tak i přesto se na obloze může mráček, ze kterého sprchne...

Takový nějaký pocit jsem měla po dočtení knihy, takže si myslím, že určitě stojí za to :) :)

Esie
10.09.2014 3 z 5

Na knihu mě navnadil film. Strašně jsem se těšila a o co bylo větší zklamání, když jsem začala číst. První polovina knihy byla pro mě nudná a pomalá. Skoro už jsem si říkala, že knihu odložím a prostě se k ní vrátím. Naštěstí jsem to neudělala a druhá půlka knihy mě pohltila a já jí slupla na jeden zátah. V první půlce mi lezl Dexter neskutečně na nervy, ten jeho věčný frajírkovský postoj a Emmy mi bylo líto, proto jsem byla nakonec ráda, jak se karty obrátily. Ikdyž jsem věděla, jak tento příběh skončí přesto jsem po poslední větě osmnácté kapitoly nachvíli knihu zavřela a prostě jsem se jen dívala do zdi. Nakonec se z knihy vyklubalo dobré čtění, až na ty chyby, ale za ty autor nemůže.

Kate338
31.08.2014 3 z 5

První polovina knihy mně musím říct téměř nebavila a málem jsem i knihu už odložila s tím že to prostě není ono. Nakonec jsem ale knihu dočetla a jsem ráda že jsem tak udělala. Druhá polovina knihy je totiž o poznání lepší než ta druhá. A hlavní dvojice Emma a Dexter mi jsou dokonce i sympatické. Ke konci knihy jsem byla i trochu smutná jak to všechno dopadlo, škoda jen té první poloviny kdy jsem místy měla nutkání knihu odsunout a už se k ní nikdy nevrátit. Přesto je určitě tento příběh jeden z těch co chytí za srdce.. :-)

Moruše158
12.08.2014 3 z 5

četla jsem ji na doporučení. kniha se mi celkem líbila, čte se dobře, ale mezi doporučenými knížkami nebude. Ve srovnání s filmem je určitě vydařenějším dílem. dobře se četla, ale mám radši knižky z jiného žánru.

kocour_mikeš
31.07.2014 4 z 5

Dobře se četla, občas jsem trnul nad tím kam až tem potrhlý Dex zašel a podivoval se nad úžasnou, chápající, přísnou, ..., Em, která kdyby existovala už by nějakýho toho kluka určitě měla a nemarnila by čas čekáním na lásku (ztracence) ze školy. Dávám 80%.

vikimi
25.07.2014 5 z 5

Nádherný příběh, smutný a velmi krásný :)

amysa
14.07.2014 4 z 5

Přemýšlím, co k tomuto příběhu ještě napsat? Jsem zvyklá být ve svých komentářích celkem sdílná, ráda píšu o svých pocitech, které jsem měla při čtení knížky, ráda lákám další čtenáře, pokud mám pocit, že si to knížka zaslouží. Tahle knížka mezi ně určitě patří. Ale tentokrát budu asi vážně stručná, anotace je celkem obsáhlá, trefná, asi už bylo vše vysloveno ostatními čtenáři a mně nezbývá nic jiného než souhlasit. Věřím, že si knížka své čtenáře najde, že si každý v příběhu Emmy a Dextera najde to své a určitě doporučuji vydržet. I já sama jsem měla s počátečním začtením trošku problém, knížku jsem dokonce na chvíli odložila, ale pak jsem se k ní vrátila a už mě nepustila, dokud jsem, pomalu na jeden zátah, nepřečetla všech 430 stránek. Tahle love story mi hodně připomněla mé milované Doktory od Segala, tam se Barney s Laurou taky tak neustále míjeli... Nebojte se, už mlčím a nic víc nevyzradím, jen mi dovolte napsat ještě poslední věc, která mě zaujala při čtení recenzí ostatních čtenářů. Jsem úplně nadšená, když si čtu pochvalné hodnocení ze strany mužských čtenářů, prostě zhodnotit tak hezky romantickou knížku, to je prostě úžasná záležitost!
Slibovala jsem, že budu stručná, zase to nevyšlo, omlouvám se všem a určitě si Jeden den přečtěte, stojí za to! Já se zkusím podívat na filmové zpracování, ale myslím si, že tak pěkný příběh, jaký je v této knížce, si ve filmu asi neprožiju...

Alisce
29.05.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a to byla veliká chyba. Ze začátku jsem se moc nemohla začíst, protože jsem si pořád nadávala, že čučím prvně na film a pak až čtu knihu. :-D Konec pro mě nebyl překvapivý, protože jsem prostě věděla jak to dopadne, ale i tak pro mě kniha byla krásná a lepší než film. Posledních přibližně 300 stránek jsem přečetla za dva dny i když jsem neměla zrovna přebytek času.

Dex a Em, Em a Dex! :-)

VeruFreckles
17.04.2014 5 z 5

Měla jsem náladu na nenáročný román o vztazích a zároveň jsem doufala, že nesáhnu po úplné banalitě/stupiditě.
Jeden den byla skvělá volba. Ema a Dexter byli od počátku to, čemu se říká "spřízněné duše". Kdyby byl život pohádka, žili by spolu od té první "osudové" noci šťastně až do smrti. Život ale pohádka není a tak autor ukazuje všechny peripetie jejich životů a vztahů.
Jsem zvědavá na film.

Tobika
07.04.2014 4 z 5

Tahle knížka na mě působila dost smutně. Žádné oddychové čtení. Byla jsem ráda, že už jí mám za sebou. To jak se setkávali, milovali a nebyli schopní to dát najevo, bylo hodně ubíjející. Dost mi to připomnělo Poselství růží.

Balenka
14.03.2014 5 z 5

Krááááásna :-)

vaili
23.02.2014 5 z 5

Ach jo ja tak nerada smutne knihy nebo bez dobreho konce :-) tady jsem to nevedela. Ale musim dat plny pocet..muze mi nekdo rict proc prave takove jsou nejlepsi proc za to kdyz vas rozplacou davate napriklad hvezdu navic? Proc zustanou v pameti delsi dobu? Na Emu a Dexe si jeste hodnekrat vzpomenu :-)