Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/bmid_jeden-den-mTO-67765.png 4 932 218

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

vivitv
25.06.2013 5 z 5

Keď som si po odporúčaní kamarátkou pozrela film Jeden deň, povedala som si: „Kniha bude skvelá!“ A skutočne bola. Nádherný príbeh, napísaný zvláštnym denníkovým štýlom je sondou do života dvoch ľudí. Jeden deň je román o hľadaní životnej lásky a šťastia, priateľstva, porozumenia, odcudzenia a opätovnom zbližovaní. Pri čítaní som sa niekedy pristihla, že sa nevedomky a bezdôvodne usmievam. Také pocity vo mne vyvolala. Smiala som sa pri vtipných pasážach a plakala pri tých smutných... Pripomenula mi knihu Príbeh jednej lásky od Ericha Segala, ktorú som čítala pred rokmi. Čím to je, že najkrajšie príbehy lásky píšu muži... Knihu odporúčam všetkým ako pohodové a príjemné čítanie! „Dex a Em, Em a Dex“

Vikomtka
16.06.2013 5 z 5

Výtečná kniha. Kronika dvaceti let dvou životů, napsaná s takovou bravurou, že se v těch osmdesátkách či devadesátkách ocitá i sám čtenář (a možná i jako já propadne lehkému sentimentu). Emma i Dexter se potkávají v různých výškách svých životních parabol, a je hodně zajímavé sledovat, jak se to do jejich vztahu promítá. A závěr? Jasně, že mi radost neudělal. Ale třeba chtěl moudrý autor ponouknout čtenáře, aby i oni se svým životem něco udělali dřív, než bude pozdě?
Na závěr si neodpustím drobnou poznámku: knihu jsem četla anglicky a byla jsem upřímně nadšená. Kamarádka četla český překlad a její nadšení bylo menší úměrně nepříliš vydařenému překladu. Škoda, přeškoda:-(

Skawin
04.06.2013 4 z 5

Dalo by se říci - ze života. . Míjení se se životními přiležitostmi i lidmi. A když nakonec člověk nalézá to, co měl celou dobu u nosu - je pozdě. Ale ne vždy to tak musí být.

Nela2
10.05.2013

Nejedná se o klasický romantický příběh. Celkově hořko-sladké...

komtesaA
09.05.2013 2 z 5

Jak se říká, "sto lidi, sto chuti" moc mne kniha nenadchla. Zbytečně zdlouhavá...

kniholka
27.04.2013 2 z 5

Nesdílím všeobecné nadšení. Spíš naopak. Přišlo mi to jako jedno a to samé pořád dokola. Jednomu se daří, druhému ne, pak naopak, pak se nedaří ani jednomu a tak stále dokola, roztahané do 20 let. Ten konec to pak dokorunoval. Pro mě prostě nic zajímavého, natož brilantního, jak stálo na přebalu...

Pedro1
13.04.2013

Moc krásná kniha! Především druhá polovina a posledních 100 stran se čte jedním dechem. Po přečtení jsem si pustil i film a byl jsem rovněž velmi mile překvapený, zejména výběr herců se povedl. I když samozřejmě film bez knihy nemá moc smysl sledovat, protože zde spousta věcí není.

Elye
29.03.2013 5 z 5

Je to krásná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout... Postavy jsou krásně prokreslené, člověk je vidí jasně před očima a možná v nich hledá i něco ze sebe... . ... Hned po přečtení (což je bohužel moc brzy) jsem se podívala i na film, ale s knížkou je nesrovnatelný... Jen tedy musím podotknout, že filmový výběr herce" Dextera" mi vyrazil dech, protože přesně tak jsem si ho představovala :)

dalimoni
07.03.2013 5 z 5

Pro mě výborná kniha, netradičně napsaná. Člověk spoustu věcí domýšlí co se stalo mezi 15. červencem a 15. červencem dalšího roku, autor nechává rozvíjet čtenářům fantazii, i když jim občas trošku pomůže a naznačí. Líbil se mi styl psaní. Dvě hlavní postavy jsou skvěle propracovány, hlavně jejich niterní myšlenky, které nejsou ani vysloveny. V knize nechybí nevtíravý a jemný humor, který určité pasáže velmi odlehčí a čtenáře pobaví. Hlavní hrdinové zažívají situace, které se příliš neliší od běžného života tisíců lidí a spolu s ubíhajícími kapitoly postupně stárnou a stávají se z nich lidé "středního věku". Proto kniha může upoutat jakoukoliv věkovou kategorii. Závěr je velmi smutný, ale výborně propracovaný, posledních 100 stran jsem jel na jeden zátah, nešlo to nechat na další den. Pro mě jedna z těch top knih, které jsem v poslední době četl.

Eva2412
04.03.2013 4 z 5

Kniha je velmi chválená, film již méně, ale z mého pohledu je obojí velmi vyrovnané (i když v knize bylo více situací, které ve filmu nebyly). Obé se mi líbilo, ve filmu mne zaujal výběr hlavních představitelů, co mě však iritovalo, byly chyby v knize, já jich našla 22! A některé pasáže byly zdlouhavé, kdyby měla kniha cca o 80 stran méně, byla by svižnější. Přesto jsem ji četla poctivě, řádek po řádku (někdy nezajímavé pasáže přeskakuji). Přiznám se, že jsem od knihy čekala více, od filmu jsem zase neočekávala nic světoborného a byla jsem mile překvapená.

evasamankova
28.02.2013 4 z 5

Krásná, lidská a vlastně moc smutná kniha. Autorův nápad vyprávět příběh obou hrdinů Emmy a Dextera pouze jeden den v každém roce byl super a nápaditý. Po přečtení jsem mrkla i na filmové zpracování, ale kniha je jasně lepší. Je v ní lépe vidět těm dvěma kamarádům do hlavy a i do srdce. O knize by se daly určitě vést filozofické debaty, co kdyby zrovna ten jeden den proběhl jinak, jak by to bylo dál. Co kdyby.. Určitě doporučuji. Dávám 4*, tu jednu si nechávám za místy dost toporný překlad a hlavně za občasná malinko hlušší místa knihy, jako optimální rozsah bych viděla 350 stran.

eniete
16.02.2013 4 z 5

Kniha je hezká, jen mě mrzí, že je v knize napsaný vždycky jenom jeden den v roce, což je podle mě docela mínus.
Raději si nejdřív přečtěte knihu, než se kouknete na film. Knížka je určitě lepší.

panjan
15.02.2013 5 z 5

Jeden den jsem přečetl za dva dny. Z toho první večer jsem se trochu opil laciným vínem a při čtení poslouchal jakýsi výběr se všeříkajícím názvem "romantic love songs." Ten výběr nestál za moc, protože kdosi si troufl předělat Claptonovu Tears in Heaven, myslím, že to zpíval nějaký ženský sbor. Nechápu.To může udělat jen někdo, kdo Tears in Heaven nemiluje a nechová je v nábožné úctě. Prostě jsem potřeboval vypnout a na chvíli se zasnít, budiž mi odpuštěno.
Střízlivě tedy: Velmi dovedně, lehce s jistou dávkou vtipu napsaný romantický román. Klišé a kýč? Trochu, možná. Sentiment a melancholie, od každého kousek. Jenže ono to není úplně laciné a povrchní, dá se v tom něco najít. Sorry (pasteete), promiň kamaráde F. M. Dostojevskij, ale otázky vinny a hříchu a podobné trivální záležitosti lidské existence nelze řešit každý Jeden den.

Aimee1
20.01.2013 5 z 5

Obdivuhodný exkurz do stárnutí dvou naprosto odlišných duší, které i tak k sobě nakonec našli cestu. V jednom okamžiku se totiž našli. Výborně napsaný román, který doporučuji každému, kdo hledá sám sebe.

mischinka
18.01.2013 5 z 5

skvělé, úžasné, nejlepší co jsem zatím četla !

denniska
09.01.2013 5 z 5

Nádhera!!! Na film se ani nedívejte, proti knize je to trága. Nádherný příběh, uvěřitelný, lidský. Před autorem smekám a všem doporučuji.

MelanieSt
05.01.2013 5 z 5

Neuvěřitelná knížka, na kterou jsem narazila po zhlédnutí filmu v hlavní roli s mojí nejoblíbenější herečkou. Skoro bych řekla, že ta knížka byla napsaná přímo jí na tělo, protože ve filmu je skvostná a při čtení knížky jsem si přesně představovala herecké obsazení filmu. A ačkoliv se jedná o pouhé převyprávění života dvou lidí, v podstatě nic zajímavého, je to neuvěřitelný příběh plný hořké životní pravdy. Žádné iluze a naivita s dobrým koncem a láskou až do smrti. I když s tou láskou si nejsem tak jistá. Každopádně je to jedna z nějskvělejších knížek, jaká se mi dostala do rukou a určitě jsem ji nečetla naposledy.

stanza
02.01.2013 5 z 5

Knížka přečtená jedním dechem.

ttinecka
31.10.2012 4 z 5

Knížka mě ze začátku moc nechytla, ale později jsem se do ní začetla a líbila se mi - zajímavý příběh jednoho vztahu v průběhu 20 let, fatální konec, ale jiný by se mi tak asi nelíbil. Pustila jsem si i film na doladění atmosféry, ale ten, kdo nečetl knihu, se lehce ztratí v ději a souvislostech.

studentice
25.09.2012 5 z 5

Tahle knizka me proste dostala:) Po zhlednuti filmu by me nenapadlo si ji precist (film me nicim nezaujal, ztracela jsem se v nem a chybela mi chemie u hlavni herecke dvojice), ale kamaradky me presvedcily a jsem moc rada:). Nekdy jako bych cetla o sobe, o svych pocitech. Je to obycejnych pribeh, ale napsany tak krasne, originalni formou... Myslim, ze si ji po nejake dobre prectu jeste jednou, protoze spoustu veci mi urcite uniklo a to by byla skoda:)