Agent bez minulosti

Agent bez minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5343/bmid_agent-bez-minulosti-KDP-5343.jpg 4 360 54

Jason Bourne série

Ten muž má paměť úplně prázdnou. Ví jen to, že se probral z bezvědomí v ordinaci lékaře na francouzském pobřeží, že má tělo proděravělé kulkami a tvář změněnou po plastické operaci. Jedinou mlhavou stopou vedoucí k jeho identitě jsou číslice na filmovém negativu, které patří k tučnému bankovnímu kontu v Curychu. Majitelem konta je nejhledanější světový zabiják. Jmenuje se Jason Bourne. Vzápětí se Bourne stává objektem zájmu profesionálních vrahů. Tváří v tvář smrti a navzdory nánosům dávno pohřbené minulosti se vydává na zoufalý běh o život. A pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti - a možná i bez budoucnosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Bourne Identity , 1980

Paula1801
12.04.2019 5 z 5

Autora mám velice ráda pro jeho umění udržet čtenáře v napětí až do poslední stránky. Tato kniha mne zaujala nejen svou zápletkou, ale i docela zajímavým pohledem na ztrátu paměti.

ber-tram
07.02.2019 3 z 5

Všichni protagonisti včetně sklerotika mi přišli jak vystřižení z papundeklu: placatí, bezbarví, zapomenutelní. Či zapomnětliví? Chápal bych traumata »drahouška« Delto-Kaina kdyby nemohl najít brejle s želvovinovými obroučky, a kór teprve když ztratil včerejší den... Jenže kde je motivace a paralela?
Pro mě třeba v Rudolfinu, kde v pátek, zatímco jsem měl rozečteno, zazněla Powellova hypnotická suita z filmové verze. A tu zle pokazil tupý výkon vykáka Damona. Pak nebuďte předpojatí k místy obstojně psychologizující literární předloze. 7/19

Tatsume
01.01.2019 3 z 5

Kniha v dnešní době může působit zastarale, vezmeme-li v úvahu, kdyla napsána. Během čtení mi několikrát bleskla hlavou myšlenka typu "proč nepoužije mobil...". To ale knize neubírá na atraktivitě, ba naopak, má to své kouzlo.

I přes to, že můj celkový dojem z knihy je jednoznačně pozitivní, měla jsem ze začátku problém se do ní začíst, pan Ludlum píše svým osobitým stylem a mě nějakou dobu trvalo, než jsem si na něj přivykla (asi tak prvních 100 stran), proto dávám poněkud nižší hodnocení.

Cibulek
27.12.2018 4 z 5

Film miluji a tak jsem se docela tešil. Překvapilo me, jak moc může být ten příběh odlišný. Těch 40 let jde docela znát, ale vůbec to nevadí. Silná a slabší místa se střídala, naštěstí těch druhých bylo o dost méňě. Závěr parádní.

postrach
22.10.2018 5 z 5

Viděla jsem film s Mattem Damonem v hlavní roli a ted dočítám knihu.od které se mi odtrhává těžko i když se jedná o náročné.těžké a dlouhé čtení.Dřív úplně mimo můj žánr.

jejeja
17.07.2018 5 z 5

Film jsem před přečtením neviděla a po knize jsem - popravdě - sáhla do synovo knihovny hlavně proto, že jsem chtěla něco "tlustého", co mi chvíli vydrží ... A nelituji.. Sice je tam znát ten časový odstup, řada věcí je dnes jinde a funguje jinak, ale jinak je to mistrně popsaný svět podsvětí, se silou peněz a politikou, která se jen tak před něčím nezastaví.

danny_21
23.02.2018 3 z 5

S velkým očekáváním jsem šel na předlohu mého ( zatím) nejblíbenějšího filmového agenta Jasona Bournea, kterého tak perfektně dokázal přenést na plátno režisérové Liman a především Greengrass. Bohužel kniha trpí tím, že je staršího data a tenkrát se holt na špionáž koukalo jinýma očima a dneska naopak ve světě Bondů, Huntů a Bourneů jen nevěřícně koukáme, co všechno je technicky možné - pokud jste jako první viděli zfilmovanou verzi, je možná lepší se knize vyhnout, pokud nechcete být zklamaní. Základní kostra příběhu amnézie, lokací i Treadstonu vcelku podobná - co mi ale vadilo byla přílišná vata, romantická linka a málo drajvu :-) Uvidíme co přinese Bournův mýtus - 65%

Iny
28.12.2017 4 z 5

Zápletka i děj jako takový mě oslovil, ale špatně jsem se prokousávala zdlouhavým podrobným popisem pro mě nepodstatného... možná, že až si to přečtu za pár let bude pro mě jiné...

konicekbily
18.12.2017 5 z 5

Úvodní příběh celé série. Moc se mi to líbilo - autor to napsal pěkně provázané a příběh logicky zdůvodnil.

DuncanIdaho
15.10.2017 3 z 5

Kniha nenudila, byla plná napětí, akce a mnoha zvratů. Na druhou stranu místy mi to přišlo až přehnaně akční. Ani se nedivím, že to bylo zfilmováno Hollywoodem.

Dymond
12.06.2017 5 z 5

Moc k ní nemám co dodat... měla jsem strach, že se mě to bude plést s filmem, ale ne... jsem nadšená, začínám číst další díl

moudivlacek
13.05.2017 4 z 5

Trošku pomalejší a nudnější začátek, o to víc to vynahradí ten zbytek knihy. Velmi přitažlivým způsobem vylíčen život tajného agenta, který utrpí díky zranění ztrátu paměti a najednou zjišťuje, že ho chce každý v okolí zabít a on neví pořádně proč. Z jeho ženského rukojmí se najednou stává přítelkyně, která neochvějně tvrdí, že nevěří, že by byl zlý člověk a snaží se mu pomoci.
První setkání s autorem a dle mne ne určitě poslední.

sabina3898
20.04.2017 4 z 5

Filmového Bournea mám moc ráda a dlouho jsem se chystala přečíst si knižní podobu. Příběh skvělý, jen by mu pomohlo zjednodušit a trochu zkrátit.

astroweb
12.10.2016 2 z 5

Tak jsem ochutnal prvního Ludluma a zjistil, že pro mě osobně nic moc. Příšerně překombinované. Zlatý Silva a Forsyth.

Ludvas1
01.07.2016

Rád bych upozornil, že příběh byl zfilmován v roce 1988 pod názvem "Agent beze jména", v hlavních rolich Richard Chamberlain a Jaclyn Smith. Film je v zásadě přesně podle knihy a co mě překvapilo, včetně části dialogů hlavních postav.

Aaron Lewis
23.06.2016 4 z 5

Na mě to bylo moc odtažité a chladné. Především při dialozích jsem si připadala jako za nějakou clonou, jak mi to přišlo neosobní (a to si docela protiřečí, protože to byly dialogy s Bournem a Marií) a strohé (nic okolo, prostě vyřčená věta, bum, další, žádný popis, nic). Jinak by to bylo fajn. Úžasný nápad i promyšlení. Jen mi nesedlo, jakým způsobem to bylo vyprávěno. A taky Carlos mi přišel jako větší sympoš, Bourne byl takový nemastný neslaný. Zlatý Damon. A samozřejmě, všichni jsou odborníci na všechno. Místy jsem si připadal jako největší debil na světě:P.

Jaruš7
22.04.2016 5 z 5

Když se mi jako první z děl dostala do rukou , byla jsem příjemně překvapená, z dalších se staly drogy , které vám zformují náhledy a odkryjí historická tajemství , skoro neuvěřitelných politicky strategických , světových zákulisních intrik . L.L. už zemřel , má můj obdiv k šíři a obsahu - geniální hlava, u zdroje, není opravdu divu , že na něj nasadili agenty, má už i skvělého pokračovatele. Jak se říká , všechna čest a klobouk dolů, díky za nevšední zážitky u všech jeho děl.

trudoš
08.02.2016 3 z 5

I když se říká, že přibývající léta zvyšují hodnotu, v případě Agenta bez minulosti mám pocit, že jde spíš o laskavou lež. Osmdesátá léta byla v mnohém úžasná, ale zdaleka ne všechno dnes funguje stejně jako před třiceti lety. Coby fanoušek sice nedám na mnoho věcí dopustit, jako nezaujatý čtenář však vidím momenty, které v mnoha ohledech působí víc komicky než dynamicky.
Je to především zápletka a hlavní postava, v čem u mě román nezahrál na ty správné struny. Knižní Jason Bourne je typický hrdina své doby, kdy stačilo umět nějaké bojové umění a dotyčný už visel na plakátech v amatérské posilovně. V mém případě nebodoval právě pro tu šablonovitost, plus nulové charisma a absenci smyslu pro humor.
Příběh samotný je zbytečně natahovaný, díky čemuž počet stran a slovní přestřelky ubíjejí motiv napětí. Co mi ovšem chybělo nejvíc, byl tlak událostí, který by zvyšoval někam směřující gradaci. Takhle jsem měl občas dojem, že sleduji plánovaný turistický výlet, než nevyzpytatelnou akční jízdu.

Patapuf
27.01.2016 4 z 5

Myslím, že tohle je začátek.... Tak vznikl a takový je jeho směr....

Skip
31.10.2015 5 z 5

Autorova fantazie udělala ze známého teroristy Iljiče Ramireze Sánchez alias Carlose alias Šakala něco jako prakticky nepolapitelného superteroristu s rozsáhlou sítí spolupracovníků, informátorů, kontaktů, která dokáže proniknout úplně všude, infiltrovat tajné služby, banky a já nevím, co všechno ještě. Nic takového skutečný Carlos, který sedí na doživotí ve Francii, nebyl. Ale to nechám být, kniha je thrillerovou fikcí a musím říct, že velmi dobře napsanou. Od Ludluma moje první kniha a dost dobře jsem se bavil v rámci žánru této kvalitní oddechové literatury. Aspoň já tedy nazývám tento žánr oddechovou literaturou a nemyslím to nijak špatně. Mnohým je asi známý stejnojmenný film, který je taky velmi dobrý, ale s knihou toho moc společného nemá.