Agent bez minulosti

Ten muž má paměť úplně prázdnou. Ví jen to, že se probral z bezvědomí v ordinaci lékaře na francouzském pobřeží, že má tělo proděravělé kulkami a tvář změněnou po plastické operaci. Jedinou mlhavou stopou vedoucí k jeho identitě jsou číslice na filmovém negativu, které patří k tučnému bankovnímu kontu v Curychu. Majitelem konta je nejhledanější světový zabiják. Jmenuje se Jason Bourne. Vzápětí se Bourne stává objektem zájmu profesionálních vrahů. Tváří v tvář smrti a navzdory nánosům dávno pohřbené minulosti se vydává na zoufalý běh o život. A pomoci mu může pouze žena, která ho kdysi chtěla zradit. Jason Bourne je zkrátka muž bez minulosti - a možná i bez budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5343/agent-bez-minulosti-KDP-5343.jpg 4.3319

Jason Bourne 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Domino

The Bourne Identity, 1980

Kniha Agent bez minulosti

1T0S_

Fajn, i když místy trochu ukecané. Zápletka je poměrně originální a logicky propracovaná, ale dynamika tak trošku chybí - autor ji totiž zahlušil velkou spoustou zbytečně popisného textu. Bourne je, jak už to u akčních thrillerů bývá, neporazitelným hrdinou, ale to se v rámci žánru dá čekat a vůbec mi to nevadilo. Na příběhu se hodně podepsalo to, že byl napsán na začátku osmdesátých let, takže některé situace dnes působí přinejmejším divně. Už jsem četl lepší akční thrillery, ale Agent bez minulosti mě příjemně překvapil svým koncem, takže se rozhodně podívám na další knihu v sérii.

První (audio)kniha, která mne doprovázela na letošní dovolenou do Portugalska ;-). Kdysi jsem viděla film, ale už si na něj moc nevzpomínám. Přesto si pamatuji, že se mi líbil. A kniha také nebyla špatná, i když rok vzniku je na ní dost poznat. Navíc mi nesedla tematika, přestože na druhou stranu musím ocenit originalitu nápadu a zápletky. Bourne je sympatický a závěrečné rozuzlení ohledně jeho osoby a minulosti mne opravdu zaujalo. Strhávám tedy pouze jednu hvězdičku a pokud bude načteno pokračování, já u toho rozhodně budu :-).

Lukáš987

Prvně jsem viděl film a říkám si joo dobrý . Včera jsem dočetl knihu a říkám si: " To pro film použili jen 3 stránky z knihy?? Jaká škoda" V knize se dozvídáte to samé co hlavní hrdina. Jste ve světě tajných operací, tajných agentů, pastí a akce. Za mě super zážitek.

Mášenka31

Film jsem asi nikdy neviděla celý, i když teď bych se na něj ráda v klidu podívala a s knihou porovnala (prý si moc podobné nejsou).

Agent bez minulosti se snaží pracovat s příběhem plným napětí, nicméně pokulhává hned v několika oblastech. Jako první musím zmínit samotný styl psaní. Ludlum se snaží o celkem jazykově bohaté popisy, nicméně je opravdu jednoduché se v nich ztratit. Popisy akce mi přišly krkolomné, bylo jich příliš mnoho, takže se člověk ztrácel i v tom, jestli náš hrdina stojí na nohou nebo se kutálí po zemi. Připadala jsem si podobně, jako když sledujete akční scénu ve filmu, kde co vteřinu přichází nový střih z jiného úhlu. Druhou slabou stránkou jsou v podstatě skoro všechny postavy kromě Bournea a (trochu) Carlose. Nebudeme si nalhávat, že by vztah Jasona a Marie měl nějaké silné opodstatnění (snad kromě toho, že se oba ocitli ve stresové situaci). A v dialozích bylo

Přestože příběh se snaží gradovat, spíše jsem se v přibývajícími stránkami dostávala do apatie, než že bych chtěla číst dál a dál. Nevím, čím přesně to bylo, ale napětí pro mě vyprchávalo. Pořád jsem čekala na závěrečné vyvrcholení, až jsem si uvědomila, že mi zbývá jen pár stránek a moje pochyby se naplnily - žádné velké vyvrcholení se nekonalo. Přečíst tak dlouhou knihu a dostat takový závěr mě poněkud zklamalo.

dedicak

Kniha naprosto strhující a odhaluje různá zákoutí ze světa tajných služeb. Ludlum i Lustbader si zakládají na detailech a odbornostech. Někdy se tedy série knih čtou hůře až složitě, ale zase na druhou stranu, proč se něco nedozvědět. Rozhodně super kniha

petulik330

Arkagas:co se ohledně filnu týče naprosto s tebou souhlasí. Autorovi této knihy museli pěkně nadzvednou mandle. Film si nezaslouží nést stejný název jako kniha. Kdybych nečetla knihu možná by mi film líbil. Ale tak byl aspoň u mě naprostý propadák a stráta času.
Ale je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji.

petulik330

Kniha má dobrý děj a vynikajcí zápletku. Pomalu do poslední stránky jsemnevěděla, jestli je hlavní hrdina knihy dvojítý agent nebo ne. když jsem si myslela, že to už vím, po pár stránkách to bylo opět jinak.

Arkagas

Jason Bourne - agent bez minulosti, který byl prostřílený vyloven z moře a který si na nic nepamatuje. Díky doktorovi, který je sice alkoholik, ale zároveň mistr svého oboru zjišťuje, že má pod kůži implantát s číslem účtu, že jeho oči často měnily kontaktní čočky a že je nejspíše člověkem, který velmi často měnil svou identitu.

Jason postupně pátrá po své minulosti, jelikož nechápe, proč všude kde se objeví po něm okamžitě jdou a snaží se ho zlikvidovat.
Do příběhu se dostává Marie - velmi vysoko postavená finanční analytička, kterou Jason unesl přímo z kongresu, ale z rukojmí se postupně stává žena na jeho straně.

V Knize se objeví tzv.projekt Treadstone, kde zjistíme že Jason je elitní voják vycvičený tak, aby byl neviditelný, nedosažitený, a schopný kdekoliv a kdykoliv zmizet a to jen za jedním jediným účelem - dopadení nějvětšího teroristy, na kterého se chystá past už 3 roky a skále nesklapla.

tahle knížka je sice pořádná bichle, ale našlapaná napětím, promyšlená a stránky mizí pod očima samy. Napětí se Vám zažere do morku kostí a Jasonovi jsem celou dobu fandila.
Jedná se o 1.díl knižní série.

Hodnocení: 9/10

Podle knihy byl natočen film Agent bez minulosti, který jsem si po přečtení pustila a který s knihou bohužel kromě postavy Jasona nemá nic společného. Celková dějová linka i postava Marie byly úplně změněné, takže mě to velmi zklamalo..
hodnocení filmu: 2/10

Hadrový panák