Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31502/bmid_jana-eyrova-xk7-31502.jpg 5 4286 4286

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Jane Eyre , 1847

kamilen
25.01.2013

Můžu i audio zpracování, I český seriál s Martou Vančurovou. Opakovaně.

Blekí
15.01.2013 4 z 5

Nádherná kniha s úžasným příběhem, který vás opravdu vtáhne a nepustí. Četla jsem ji ve slovenštině, což mi příběh obohatilo, protože slovenština je opravdu nádherný a dle mě romantický jazyk. Konec mě už bohužel moc nebavil, tak proto o hvězdičku méně.

Jaymay
01.01.2013 5 z 5

Krásná kniha, jednoduchý námět ale skvěle napsaný, pan Rochester byl předobraz dokonalého anglického romantického gentlemana a Jana zobrazovala naivní dobrotivou, rozumnou dívenku objevující svět, fňuk :)

kapllu
19.11.2012 5 z 5

Janu Eyrovou mám nesmírně ráda. Je to krásný romantický příběh zasazený do mé oblíbené Anglie. Má hlavu a patu, což se o spoustě (nejen) dnešních romantických dílech nedá tvrdit. Někdo tu psal o předvídatelnosti děje - s tím nesouhlasím, nemyslím si, že je hned zřejmé, kam se příběh bude ubírat.

drabkova.olga
08.11.2012 5 z 5

Úžasná knížka s velmi poutavým dějem, od kterého se jen stěží dá odtrhnout.

soltera
23.10.2012 5 z 5

Moja obľúbená knižka. Veľakrát prečítaná. Rada si pozriem aj vsetky nové a nové filmove spracovania a stále si poviem to isté "na knihu to nemá".Jana je krásna životaschopná postava s pozoruhodnou povahou.

Lily96
16.10.2012 5 z 5

Absolutně nejlepší knížka, kterou jsem četla!!!! Je opravdu dokonalá, obdivuji Janu, jak se dokázala poprat s životem, za její názory, prostě za to, jaká je. Tolik jsem jim to s panem Rochestrem přála. Díky bohu jsem četla nejdříve knížku, takže můj dojem z ní je ničím nezkažený. Doporučila mi ji babička a naprosto se nespletla ve svém tvrzení, že si ji zamiluju.
Mohu maximálně doporučit.

nelcisko
25.09.2012 5 z 5

Ani nevím, jak jsem se k této knize dostala, ale jsem za to ráda. Miluju tuhle knihu, úplně jsem do ní poblázněna a je má nejoblíbenější. Kdo nečetl, jenom ztrácí čas :)

Lorelai
15.09.2012 5 z 5

K této knize jsem se dostala poté, co jsem viděla plakát na film Jana Eyrová a tak mě zaujal, že jsem si řekla, že si nejdřív přečtu knihu - všichni totiž víme, že film je většinou oproti knize trochu zklamání. Knihu jsem přečetla snad za dva nebo tři dny. Nejvíce mě bavila část, kde Jana odkrývala tajemství, které skrývalo panství jejího pána - kniha na mě potom místy působila jako horor.

V kostce - skvělá, čtivá kniha.

dark.ma93
14.09.2012 5 z 5

Sice občas zdlouhavě psané, ale jinak srdeční knížka. Mám ji moc ráda. Realisticky popsaný život ve škole, smutná smrt kamarádky... S toho mi bylo smutno hodně :(( Muselo to být hrozné. Nakonec zamilované a krásný konec.

Lauralex
02.09.2012 5 z 5

Pokud je nějaká kniha, která vás strhne dějem, kde se sžijete s postavami i prostředím a do jejíhož příběhu byste chtěli vstoupit, je to Jana Eyrová. Podle mě klasika anglické literatury 19. století. Je to už vlastně legendární kniha. Síla, jakou mě k sobě přitáhla, je až neskutečná. Dokázala bych ji hltat znova a znova a nikdy by mě nepřestala bavit, naprosto jsem se do ní zamilovala. Řadím jí mezi svoje nejoblíbenější knihy a je to moje srdcová záležitost. Jana Eyrová, to není jen kniha, je to významná postava ve světové literatuře, kterou když poznáte, už ve vaší paměti navždy zůstane.

Je to příběh, který ve mně neustále žije a stále se k němu vracím. Už je mou součástí a přetrvá v mém srdci navždy. Častokrát neodolám, knihu jen tak náhodně otevřu a na chvíli se do ní začtu. Možná jsem okouzlena i proto, že se mi líbí povaha Jany a někdy mi přišlo, že bych se s ní mohla ztotožnit. Jana je jedna z nejinspirativnějších a mých nejoblíbenějších hrdinek.

Přesto, že je to klasika, které se mnozí z nás bezdůvodně nebo kvůli nějakým zažitým předsudkům vyhýbají, není nudná ani nezajímavá. A právě ona by tento pohled a názor na klasickou literaturu mohla změnit.
Opravdu mne vtáhla do děje a nečekala jsem, že si jí až tak oblíbím. Je to jedna z mála knih, kterou jsem s sebou tahala všude, protože jsem stále chtěla být s ní a když náhodou ne, neustále jsem na knihu myslela a přemýšlela o ní. A teď je to vlastně asi moje nejoblíbenější knížka vůbec, miluju ten příběh. Byla jsem naprosto unešená a měla jsem potřebu dát o této knize každému vědět, protože kdo nečetl Janu Eyrovou, najednou jako by nebyl.
Napsaná je velmi dobře. Hlavní téma sice není nijak zvlášť originální od jiných románů téže doby, i tak není vůbec stejná nebo snad méněcenná, stejně musíte zjistit, jak to skončí, co kdyby. Úplně na mě dýchala ta atmosféra, která byla tak skutečná, stejně jako láska mezi Janou a Edwardem.

Jestli je nějaká kniha, na kterou nezapomenu, která mne okouzlila, vyvolala ve mně emoce, rozesmála mne, rozplakala mne, zapůsobila na mne, pohltila mne, změnila mi pohled na literaturu, bavila mne od začátku do konce, bezhlavě jsem se do ní zamilovala celým svým srdcem, jako Jana do Edwarda, kniha, kterou bych mohla číst stále znovu a chtěla bych se do ní přenést, je to Jana Eyrová.

Shardlake
24.08.2012

Kniha, ke které se ráda vracím, i když je místy smutná.

Graine
15.08.2012

Janu Eyrovou bych označila jako knihu mého srdce! Byla to jedna z prvních knih krásné literatury, do které jsem se vrhla a byla jsem nadšená. Příběh osiřelé Jany jě mnohdy zpochybňován coby sentimentální dívčí románek, ale kdo četl, ten ví... Nádherná kniha.

Zuzvil
20.07.2012 4 z 5

Knížka (i film z roku 2011) mě opravdu nadchly svojí syrovostí, jakou je popisována viktoriánská doba. Příběh krásný, zajímavý, občas zdlouhavý, ale s jasnou myšlenkou...Další klasika, která se velmi dobře čte, najdete tu romanci, ale i drama, najdete tu vše :-) Knížka se čte velmi lehce, autorka je opravdu znakem 19. století a za mě tedy "umí" psát velmi poeticky a krásně.

Wendysek
11.07.2012 5 z 5

Viděla jsem inscenaci Jany Eyrové v divadle ABC (v Praze) a přímo musím vřele doporučit! Takovýto výsledek jsem v nejmenším nečekala a smekám ! :o)

Miken008
20.06.2012 5 z 5

Příběh barvitě líčí tehdejší dobu a dokáže vtáhnout čtenáře do děje.. Místy mi však přišel děj poněkud zdlouhavý až zbytečný (viz. ambice mladého křtitele), ale to vůbec nevadilo..perfektně to vykreslilo atmosféru oné doby. Určitě jako klasika stojí za to :) Film je solidní.. :)

Verousek
14.06.2012 5 z 5

Tohle je moje oblíbená kniha :) děj je prostě dokonalý :) viděla jsem i film a i ten stojí za shlédnutí :)

Dandulka
10.06.2012 2 z 5

Na můj vkus to bylo moc zdlouhavé a tím se ztrácel celý příběh ve zbytečně dlouhých popisech pocitů a okolí místa děje.

Póžislava
03.06.2012 5 z 5

Klasika anglické i světové literatury. Novější filmové zpracování určitě také stojí za zhlednutí :-)

Weiss
31.05.2012 5 z 5

Srdcová záležitost. Ráda se k ní vracím. Filmové zpracování se jí nemůže vyrovnat.!!!