Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490874/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-DRY-490874.jpg 5 956 956

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalibr

The Giver of Stars , 2019

Irsaf
25.01.2021 5 z 5

To zase bylo moc hezký čtení od Jojo...
Člověk se tam úplně viděl...
Doporučuji...

Kakajko
24.01.2021 5 z 5

Jako knihovnice nemohu dát méně než pět hvězdiček!

Renike
24.01.2021 3 z 5

Prekvapuje me docela hodnoceni ostatnich, me prvni pulka knihy vubec nicim nezaujala, dej se tahl uz jsem malem odlozila, ale rikam si, doctu, jako skoro kazdou knihu kdyz uz jsem v pulce..a pak ani konec me nicem neprekvapil..ze vsech knih od Jojo (cetla jsem vsechny) to byla nejslabsi..za 3

sabca
22.01.2021 5 z 5

Kniha pro mě byla překvapením. Vůbec jsem nečekala o čem bude a překvapilo mě, že někdy v Americe existovala mobilní knihovna, kde se rozváželi knihy pomoci koní. Děj byl zajímavý a příběh Alice a jejich přítelkyň taky. Doporučuji

princesse
18.01.2021 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Začetla jsem se hned a užívala si četbu až do samého konce. Rozhodně zajímavé a nevšední téma a ani zpracování nezklamalo.

veronika8042
15.01.2021 5 z 5

Opět perfektní! Autorka nezklame. Velmi silný příběh, čte se hladce. Hodnotím opět jako TOP do mé sbírky.

Leniii
14.01.2021 5 z 5

Jojo prostě umí a tohle byl krásný příběh.

Holly.W
12.01.2021 5 z 5

Nádherná. S jojo je to nahoru, dolů, do některých knih od ní, jsem se musela nutit, nebavily mě. Ale klobouk dolů, tahle nemá chybu, moc povedená, krásný příběh.

xBeky
12.01.2021 5 z 5

Další z řady skvělých knih od Jojo.
Za mě velmi originální námět inspirovaný Koňskou knihovnou, která byla opravdu provozována. Tolik mě kniha bavila, až jsem zatoužila něco takového taky zažít a účastnit se. Krásný příběh.

vera5841
11.01.2021 5 z 5

Příběh pětice (nebo možná spíš šestice) žen, které jsou na první pohled odlišné. Avšak při bližším pohledu zjistíme, že mají mnohé společné - každá má svůj sen, své touhy, svá přání.
Kniha se odehrává počátkem 20. století a skvěle ukazuje, že lidé jsou pořád stejní, jen doba se mění. Bohužel pro naše hrdinky tato doba ženám příliš nepřeje. Stejně tak se autorka letmo dotkne problému rasové segregace. V konečném důsledku je to moc milý příběh o tom jak si jít za svým snem v jakékoliv době a o tom, že s partou přátel se vše zvládá lépe

helenkan
10.01.2021 5 z 5

Zase mě tenhle příběh doslova přikoval ke knížce. Hltala jsem každou stránku zvědavá na pokračování. Síla, odvaha a přátelství žen, které nezlomila zabedněnost a blbost některých lidí. Bohužel i davů. Krásné čtení.

Adris
10.01.2021 5 z 5

Sledujeme příběh upjaté Angličanky Alice, která se provdala za bohatého Američana, a odstěhuje se s ním na Kentucký venkov, do domu jeho otce.
A příběh Margery, která je místní obyvatelkou, a pro svou pevnou vůli a ženskou nezávislost je trnem v oku polovině obyvatel. Hlavně těch mužských.

Margery vede místní mobilní knihovnu, zvanou Koňská. Společně s dalšími zaměstnankyněmi roznáší sociálně slabším, divočejším lidem v okolí hor, různou literaturu, a snaží se tak o rozvoj gramotnosti. Alice se společně se stydlivou Izzy, která prodělala obrnu, rozhodne vypomáhat. Později se k této skupině přidají další, a tak vznikne neobvyklá skupina žen, z které každá vede svou malou válku proti pravidlům tehdejší společnosti.

Příběh se věnuje tématu ženské a rasové diskriminace. Je psán velice poutavě, poklidné části prolínají akcí nabité chvíle, a kniha si hravě dokáže udržet čtenářovu pozornost. Krásně a nenásilně vykresluje i naznačuje diskrimimaci, kterou kdysi musely ženy procházet. Vlastně to nebylo tak dávno, jelikož děj se odehrává cca v roce 1934, což je pouhých 87 let, a s diskriminací bojujeme dodnes.

Tato kniha je především o nezlomné vůli a vytrvalosti žen, o přátelství a vzájemné starostlivosti. Samozřejmě i o lásce a manželství. Jedná se o komplexní, velice čtivý příběh, do kterého se zamiluje každá knihomolka. Neumím si představit, že by toto dílo někdo neocenil, alespoň pro jeho výpravu, krásu divoké přírody, aktuálnost tématu, nebo lidských dramat. Tleskám, Jojo❤️.

Příběh je inspirován skutečností, Koňská knihovna skutečně existovala.

chrudas
10.01.2021 5 z 5

Skvělí příběh, okolí i postavy . O téhle knize by se dalo říct jen jedno slovo a to dokonalost ....

Domčik
08.01.2021 5 z 5

Moyes je sázka na jistotu. Nádherna kniha! Na začátku jsem si říkala, jak se jedná o úplně odlišný příběh, že to asi nebude ono. Ale po pár stránkách mě to neskutečně vtahlo a nutilo stále číst. Dojemne, krásné, jsem nadšená a těším se na její další tvorbu.

nada3314
03.01.2021 5 z 5

Jak sama autorka v doslovu píše: „Snad žádnou knihu jsem ještě nepsala s takovou láskou jako tuhle. Zamilovala jsem si ten kraj i jeho obyvatele a pak i samotný příběh, takže mi psaní působilo neskutečnou radost“

A přesně tak to cítím i já. Tato kniha je nejlepší, kterou kdy Jojo napsala. Příběh je přenádherný! Na konci jsem si i poplakala. Jsem moc ráda, že jsem po knize sáhla a nenechala ji v mém nekonečném seznamu čekat. Moc doporučuji - pokud knihu máte - neváhejte s přečtením. Stojí vážně za to! ❤️

Jandýs
03.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasná kniha! Jsem plná emocí. Asi jsem dokonale vystihla dobu a své rozpoložení na takový román. Oddechové a zároveň čtivé, nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout.. Smála jsem se, zlobila, pohoršovala, bála a plakala.
Postavy mi přilnuly k srdci a hlavně Margery se svým divokým a svobodným srdcem, chytrou a bystrou hlavou.
Fred ochranitel, se srdcem plné lásky..
Absolutní nezmar Bennet... Kterého jsem prostě nepochopila..
Odvážná a nezlomná Alice odhazujíc anglické (zlo) zvyky..
Izzy, Beth...
Postupně zbudované přátelství, důvěra a vzájemná opora.
Jsem ráda, že právě takový příběh byl mým prvním v tomto roce.

Lili108
02.01.2021 5 z 5

Moc povedená kniha. Poutavý příběh. Nečekaný konec. Těším se na další knihy od této autorky.

anndrra
31.12.2020 5 z 5

Vždycky, když dočtu nějakou knihu od Jojo, říkám si:
Jak je to možný? Jak to, že přišla s dalším originálním nápadem? Kulisou tak perfektní, že se do ní člověk musí zamilovat i kdyby ho vůbec nezaujal příběh postav uvnitř, který je (jak to už v jejích knihách bývá) především romantického rázu. V téhle knize navíc nenajdete jen jeden, ale hned dva páry, kterým budete fandit od začátku do konce.
Hvězdy v temné noci navíc na rozdíl od Krasojezdkyně nebo Než jsem tě poznala nemají ten dlouhý a dost nudný úvod, ne ne, tady se něco děje od samého začátku, což výrazně zvyšuje i čtivost příběhu.
Knihu nemůžu hodnotit jinak než 5 * z 5 a rozhodně ji doporučím všem ženám, co už odrostly YA (nebo si od něj chtějí odpočinout jako já), mají rády romantiku a taky trochu té historie, ale obejdou se bez erotiky a prvoplánových klišé.

EllD7
30.12.2020 5 z 5

Knížka je svým tématem dosti odlišná od ostatních knih Jojo Moyes a za mě patří k těm nejpovedenějším. Přečetla jsem ji jedním dechem a nejednou jsem měla slzy na krajíčku. Příběh je opravdu silný, obzvlášť, když si uvědomíte, že je založen na reálných základech a faktech. Být ženou v té době nebylo vůbec jednoduché a já jsem ráda, že žiju v době, v jaké žiju.

Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala svými popisy krajiny a místních lidí vykreslit drsnost východního Kentucky. Hlavní hrdinky Alice a Margery jsem si hned zamilovala a celou dobu jsem byla napnutá jak struna, jak to s nimi dopadne.

janqa410
30.12.2020 5 z 5

Z počátku se příběh o ženách, z jiných kultur, společenských sfér i myšlení, odehrává a rozvíjí velmi pomalu, pěkně postupně. Pak se ovšem ženy spřátelí natolik, že jsou jako jedna. Doba nebyla jednoduchá a založení Koňské knihovny mě, jako milovnici knih, naprosto nadchl. Příběhy nejen jednotlivých knihovnic, ale i městečka Baileyville, se pěkně vyvíjel, nechyběl vtip, láska, přátelství tak opravdové, že bychom v dnešní době mohli i závidět a samozřejmě nepostrádal ani napětí. Margery a Alici jsem milovala od prvních stran až do konce jsem byla napnutá, jak to s nimi dopadne. Škoda že takové knihovny nefungují i nyní, ti koně tomu dodávalitakové kouzlo a ta touha po psaném slovu byla krásná. Knihu hodnotím jako velmi povedené dílo.