Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490874/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-DRY-490874.jpg 5 957 957

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalibr

The Giver of Stars , 2019

adelazelenkova
16.03.2021 4 z 5

Tato kniha od Jojo opět nezklamala. Rychlé čtení, hezký příběh, který ve mně něco zanechal. Každopádně jsem od autorky četla lepší díla, proto musím hodnotit 4*. Začátek příběhu byl na mě moc zdlouhavý a trochu i nudný, trvalo mi docela dlouhou dobu než jsem se začetla. Od konce jsem čekala možná trochu více. Ale jak říkám, pěkná čtivá kniha!

Evina.Cetba
16.03.2021 5 z 5

Projekt pojízdné "Koňské knihovny" fungoval v letech 1933 - 1943 ve Spojených státech amerických. Díky němu se mohlo vzdělat i pobavit mnoho obyvatel z odlehlých částí státu a pomohl tak stovkám lidí. Kniha vypráví jak o knihovnicích, tak se v něm alespoň letmo probírají osudy rodin, které službu půjčování knih využily.
Objemnější kniha, kterou jsem přečetla tak rychle, jak jsem dokázala, má 28 kapitol a 397 stran. Musím dát 5 hvězdiček, je perfektní.

katka639
15.03.2021 4 z 5

Jojo mám opravdu moc ráda. Tuhle knížku jsem ale louskala celkem dlouho. Pomalý rozjezd, pro mě nezáživný ale pak se to rozjelo a opět jsem si uvědomila, proč mám Jojo tak ráda. Dávám 4*, které jsou zasloužené.

Martooni
14.03.2021 4 z 5

Moc krásné čtení! Velmi se mi téma líbilo. V knize je vše, láska, přátelství, nespravedlnost, rasová nesnášenlivost, zažité společenské konvence tehdejší doby a dokonce i problém se sexuální orientací.

O koňské knihovně jsem slyšela poprvé a velmi jsem všem knihovnicím fandila. Líbilo se mi, jak zvládaly v drsné, nehostinné krajině kentuckých hor rozvážet knihy. Líbilo se mi, že autorka lehce nakousla téma horníků a problémy důlních společností.
Nebavila mne část se soudem. Ostatní bylo pěkné. Líbil se mi i konec, kde autorka popsala, jak nakonec všechny postavy z příběhu dopadly.

Za mne super kniha, kterou si ráda v knihovně nechám a ráda si ji znovu přečtu.

P.S. Pro petra4080 - Bennett byl prostě gay, na konci příběhu to jasně vyplynulo ;)

katst
12.03.2021 5 z 5

I přes trošku pomalejší úvod, se mi kniha velmi líbila.
Krásný příběh o síle ženského přátelství, o odhodlání překonávat předsudky, o životě v nelehkých dobách v zapadlých končinách Kentucky.
Styl jakým autorka píše a jak dokáže vtáhnout do děje je úžasný.
Ne všechny knihy od Moyesové se mi líbily, ale tato rozhodně patří mezi její nejlepší.

TaLu
12.03.2021 5 z 5

Obdivuji autorku nejen pro její cit ke slovu, ale také pro výběr témat příběhů. Tentokráte se blíže seznámíme s programem zaměstnanosti po velké hospodářské krizi ve východním Kentucky. Společně s nevšedními hrdinkami narovnáme do sedlových brašen knihy, a vyrazíme s milovaným koněm do nejodlehlejších a nejchudších chalup vysoko v horách, abychom přinášeli naději, radost a schopnost číst.
Pojízdná knihovna vzniká v potu tváře, postupně se zapojují knihovnice, které jsou každá jiná. Potýkají se s neutěšenými poměry ve vztazích, zdravotním hendikepem, barvou kůže, jizvami z dětství a spoustou dalších problémů. Jsou každá jiná, a přesto ve svém nadšení jsou jedna druhé podobnější, než by si zprvu myslely. Čas prověří jejich přátelství v nejtěžších chvílích. Když přišla povodeň, úplně jsem při čtení zapomněla na čas, a málem jsem přijela pozdě do "své" knihovny. A to jsem nemusela sedlat koně!
Závěr knihy je ze soudní síně a je opravdu dramatický. Musím se přiznat, že jsem se obávala špatných konců.
Pro mě, jako knihovnici, měla tato kniha kouzlo podtržené mými zážitky. Teď, v době covidové, sama vidím a zažívám, s jakou radostí lidé vítají, pokud k nim knihy najdou cestu, když se oni do knihovny vypravit nemohou.
Doporučuji ! Úžasná kniha. Paní autorce nastotisíckrát díky.

Simmminek
10.03.2021 5 z 5

Přátelství, láska, koně, knihy... Pro mě jedny z nejdůležitějších součástí života a když jsou promítnuté do jedné knihy? Tak se tato kniha ihned stane mou srdcovkou a na seznamu mých nejoblíbenějších knih bude už navždy mezi prvními. Příběh je jiný než ty ostatní, na které jsme od autorky zvyklé. A je to opět dokonalý příběh a ke všemu podle skutečných událostí. Tato kniha je nejen v této těžké době opravdu krásné čtivo, po jehož dočtení se budete ještě dlouho usmívat.

zuzana2599
09.03.2021 5 z 5

Skutečně se tento román Jojo moc povedl, je to báječné a laskavé čtení, které vzdává holt všem knihovníkům a knihovnicím, ale také milovníkům knih. Sama autorka jim knihu věnovala, což mě moc potěšilo. I pro mne jsou knihy jako hvězdy v temné noci a tento příběh mě nejenom potěšil, pobavil, obohatil, ale zejména pohladil po duši. Protože i já miluji ten prales knížek, v němž se můžete po libosti toulat a to pro mě z knihovny činí kraj blaženosti.... Děkuji autorce za nádherný zážitek !!

adelkas
09.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Dlouho jsem u knihy tak neplakala. Příběh opravdového kamarádství.

Amy27
08.03.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci... Další knížka od Jojo Moyes byla sázka na jistotu. Čtivá, zajímavá, spousta nových informací o životě před 100 lety v Kentucky, o knížkách, o manželství, zábavná a dojemná.. prostě pecka! ⭐
Plné hodnocení nedávám jen proto, že to na mě bylo až moc romantické a trošičku více sentimentální než je nutné. Každopádně bych ji s klidem doporučila všem (nejen fanouškům Jojo) vášnivým čtenářům podobné literatury.

nicole1990
06.03.2021 5 z 5

Naprosto nádherná knížka z nádherného prostředí.

RomanaK
05.03.2021 5 z 5

Jsem u JM zvyklá začíst se do knihy od prvních řádků. Možná to bylo tím prostředím, místem, úvodem do knihy. Říkala jsem si jestli tentokrát JM nešlápla vedle. Opak byl pravdou, šlápla jsem v myšlenkách vedle já a po delším úvodu jsem se zase nemohla odlepit. Skvělý příběh. U JM opravdu oceňuji, že má ve svých knihách tak rozmanitá prostředí, příběhy a ten její styl. Škoda, že jsem ji přečetla nakonec tak rychle. Těším se na další počin.

petra4080
04.03.2021 4 z 5

Zacatek mohl mit rychlejsi rozjezd, zacetla jsem se az kolem strany 60. Namet je originalni. Mrzi me, ze se nikdy nedozvime, co bylo s Bennettem spatne.

4xbabča
03.03.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla více knih a tato určitě patří k těm nejlepším. Krásný příběh plný lásky, ale i nenávisti odehrávající se v drsných podmínkách Kentucky v první polovině 20. století je moc hezké čtení a určitě stojí za to si ho přečíst.

Linda007
03.03.2021 5 z 5

Prvních stran nebylo nic moc, ale pak se mi kniha moc líbila.

cornetka
01.03.2021 4 z 5

První polovina knihy se mi zdála taková vláčná, nic zvláštního se nedělo. Odchodem Alice z domu ovšem začíná být děj zajímavý. Před koncem se mi jedna událost zdála trochu ujetá, ale nechci prozrazovat. Tuto knihu nepovažuji za nejlepší autorčinu, ale rozhodně lepší než Schovej mě v dešti.

Le Chat
28.02.2021 5 z 5

Tak tato kniha se autorce opravdu povedla. Příběh mne chytil a už nepustil. A jsem ráda, že jsem se o projektu koňské knihovny dozvěděla.

MilackovaN
26.02.2021 5 z 5

Musím říct, že mě od knihy odrazoval už jen ten kůň na přebalu, protože číst o koních, je pro mě nezáživné, prostě je nějak nemám v lásce. Tato kniha mě však mile překvapila. Jako milovnici knížek mě projekt koňské knihovny a její záměr- dopřát knihu každému, kdo o ni stojí, naprosto uchvátil, takže mi nějak nevadilo, že sem tam se prohodí něco o koních. Příběh poukazuje na to, jak těžké to ženy v této době měly, a především také ženy jiné barvy pleti... Je to až smutné, že odsuzování lidí s odlišnou barvou pleti můžeme vidět i v dnešní době, a za těch spoustu let nenastal žádný posun k lepšímu... Opravdu krásný příběh o soudržnosti žen, které se nebojí postavit se proti "pravidlům", která nastavila tehdejší společnost. Odvaha žen, především Marge a Alice byla opravdu pozoruhodná... Teď se asi pustím do Krasojezdkyně a budu doufat, že mi ta koňská tematika nebude vadit ani u této knížky, protože je to jediná kniha, která mi od Jojo ještě chybí přečíst :-)

LilianaFalcon
26.02.2021 5 z 5

Óóó tak to se povedlo :-)
Krásný příběh o přátelství, lásce, diskriminaci, boji za spravedlnost... Prostě skvělé.
Více takových.

JarunkaP
24.02.2021 5 z 5

Krásná knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout.