Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454785/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-WNP-454785.PNG 5 946 285

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Giver of Stars , 2019

Loire
11.02.2022 5 z 5

Kniha byla pěkně napsaná, ale ze začátku vůbec nebyla tak čtivá a trvalo, než jsem se do ní začetla, ale pak velmi mile překvapila a krásně se pak četla.

Arsi
10.02.2022 4 z 5

Krásná kniha, čtivá. Sice trochu pomalejší rozjezd, ale pak to stálo za to. Zajímavý příběh Koňské knihovny a knihovnic. Čtení jsem si užila.

Ranuncul
09.02.2022 4 z 5

Zatím nejlepší kniha od autorky co jsem četla.

zaba335
07.02.2022 4 z 5

Trošku delší rozjezd. Prvních asi 150 stránek jsem se musela trochu nutit, ale poté jsem chtěla číst dál a dál a děj zvyšoval napětí a nervozitu.
Příběh se týká hlavní postavy Alice, která potká muže a zamiluje se do něj. Má vidinu "amerického snu", který bohužel nedopadne tak, jak si představuje. Postava Alice prochází během příběhu velkým rozvojem, tak jako další postavy. Nejvíce mi sedla Margery, která se velmi rvala za spravedlnost.
V knize jsou náznaky několika kontroverzních témat. Ať už rasismu, násilí, Koňské knihovny, velké krize nebo těžebních dolů.
Je to velmi zajímavé čtení a doporučuji všem milovníkům Jojo Moyes.

Arev122
07.02.2022 3 z 5

Typické čtení při ženy - romantické se šťastným koncem . Ale se zajímavým tématem "Koňské knihovny" , kdy ženy rozváželi knihy do okolí.

Kacatko86
02.02.2022 2 z 5

Tak nevím, jestli se ze mě stal náročný čtenář nebo jestli kniha opravdu za moc nestála.... příběh hrozně roztahaný, celou dobu se tam pomalu nic nedělo, všechno se řešilo a dělo stále dokola. Jediný moment, který mě dojal bylo loučení Margary s holčičkou, jinak nuda. A to mám Jojo moc ráda. Ráda jsem se dozvěděla o Koňské knihovně.

zimka.r
23.01.2022 5 z 5

1. Dívka, již jsi tu zanechal 2. Než jsem tě poznala 3. Život po tobě 4. Stříbrná zátoka 5. Jeden plus jedna 6. Poslední dopis od tvé lásky 7. Sama sebou 8. Zakázané ovoce 9. Krasojezdkyně 10. Schovej mě v dešti 11. Jako hvězdy v temné noci.....tak ta byla kráááásná!! Myslím, že je to jedna z TOP 3 spisovatelky. Krásný příběh ve velmi zajímavém prostředí! Užila jsem si ji a po dlouhé době i kniha, kterou jsem měla přečtenou za chvíli!

roman9276
17.01.2022 5 z 5

Tohle bylo milý překvapení. Po některých slabších kusech nám Jojo opět dokazuje, že umí skvěle psát. Příběh byl sice předvídatelný, ale bavil mě. Ta doba a práce knihovnic mě hned vtáhla do děje a bavila, příběh byl skvěle vystavěný, napínavý až do konce, paráda.

Pettinka
08.01.2022 5 z 5

Pribeh me teda nakonec chytnul! Tim, ze sama miluju knihy mi hlavni hrdinky a pointa pribehu byla velmi blizka!! Styl psani je mi taky blizky. Jojo me hold zatim nikdy nezklamala!!!

AnetJun
05.01.2022

Na začátku jsem si říkala, že to bude nic moc, moc mi nesedí Amerika z dob, které jsem nezažila.
Ale jsem moc ráda, že jsem četla dál. Kniha mě naprosto okouzlila, hltala jsem každou stranu a čekala, jak všechno dopadne.
Krásně vykreslené prostředí, postavy, i příroda...
Ráda bych si do svého bucket listu napsala projížďka na koni v Kentucky po horách!

Manifest blech
02.01.2022 2 z 5

Pěkně čtivá oddychovka z chudého amerického Kentucky, které je z dob minulých a přesto tak moc aktuální.

hnilda3
26.12.2021 5 z 5

Perfektní, autorka nezklamala. Bylo to podle mě dost jiné než předchozí knihy, které jsem od Jojo četla, ale změna byla příjemná :).

Bramborak81
16.12.2021 4 z 5

Ráda jsem se dozvěděla něco o tzv. Koňské knihovně, téma související s knihami, divoká příroda, zajímavé příběhy, tak to mě opravdu bavilo. Hodně dobře namíchaný čtenářský koktejl.

pydla
16.12.2021 5 z 5

Dočteno a plný dojmů knihu pokládám.
Co říct. Je to kniha pro ženskou část populace, ale myslím, že i já, jakožto muž, jsem si přišel na své. Je to krásně popsaný kus americké historie, drsného života v horách a síle žen.
Silný příběh, hezké postavy, krutost lidí, paličatost, akčnost a děj napínavý do posledního konce.
Určitě stojí za přečtení.

PeLin
16.12.2021 5 z 5

Všechny knihy od Jojo jsou skvělé, ale tato je opravdu klenot. Námět koňské knihovny je naprosto nevídaný a zajímavý, o to víc, že je založen na faktech. Přátelství a pospolitost hlavních hrdinek je na této knize to nejlepší, skupina žen společně čelící předsudkům, mužské aroganci a nadřazenosti, rasismu....skvělé, silné, dojemné čtení!! Ženy to v této době opravdu neměly lehké a právě proto je jejich příběh tak obdivuhodný. Kniha se mi opravdu vryla do srdce, vždy si ráda počtu o silných ženských hrdinkách bojujících proti zkostnatělosti společnosti, a toto bylo opravdu nádherně napsané. Moc doporučuji!!

Peťulka3
10.12.2021 5 z 5

Paráda. Moc hezký příběh.

intelektuálka
05.12.2021 5 z 5

Appalačské hory v roce 1937 - na podkladě historických událostí zde autorka rozepsala působivý příběh ....

Ty dívky jsou opravdu hvězdy v temné noci - tak v této odloučené krajině působí koňská knihovna .... světlo v oblasti vzdělanosti a literatury ....

Emoce jsou zde hlavním činitelem - ať už je to přátelství, láska, nenávist....
Ale bohužel také pseudomorálka, předsudky, mužský šovinismus a duchovní neporozumění ....

" Žádné náboženství nemůže existovat bez lásky .
Ať si lidé o své víře vykládají, co chtějí .... ale když je neučí být dobrými lidmi,
laskavými ke svým bližním i ke zvířatům,
je to všechno jenom podvod..."
/Anna Sewelová - Černý krasavec /

Děkuji autorce za toto sdělující poslání z dalekého koutu světa - a doporučím.

Lu200
02.12.2021 4 z 5

Napřed jsem se do knihy nemohla začíst, i když jsem se na ni velmi těšila.
Má rozhodně zajímavé téma. Ženské hrdinky jsou obdivuhodné a silné osobnosti. Každá je jiná, ale jako celek se doplňují.
Je to taková pohádka pro dospělé. Čtenář na první pohled vidí, kdo je zlý a kdo hodný. Jako v pohádce.
Víc se mi líbila druhá půlka.

Elulilinka1
01.12.2021 5 z 5

Krásný příběh zasazený do kulis amerického venkova. Jako dívka, která miluje knížky, koně, přírodu a dobře psané knihy jsem si přišla, že mi tento příběh byl šitý (vlastně psaný) na míru.

Tím, že se v knížce vyskytovalo poměrně dost postav, byl čtenář pořád vtažen do zajímavého děje a na nějaké nudné pasáže snad ani nebyl čas. Možná první polovina byla akcí nabyta o trochu méně, ale myslím, že to nemusí být nutně na škodu, protože dle mého názoru se čtenář s postavami musí dobře "seznámit".

Co musím hodně vyzdvihnout je konec knihy (poslední kapitola), kdy nám autorka děj hezky zakončí. Když jsem se totiž blížila ke konci, přišlo mi, že se na tak málo stránkách nemůže všechno dotáhnout do konce, ale naštěstí jsem se mýlila. Mám totiž ráda, když se dozvím jak "všechno dopadlo".

Takže suma sumárum: tuhle knížku můžu ze srdce doporučit, protože je opravdu velmi čtivá, zábavná, hezky psaná a s geniálními postavami a dějem. Za mě 5/5.

senbja
30.11.2021 5 z 5

Přečteno, i slzu jsem uronila, pointa mě potěšila.