Platanová alej

Platanová alej https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230821/bmid_platanova-alej-3Zh-230821.jpg 4 175 43

Jake Brigance série

„John Grisham je patrně nejlepším vypravěčem v současných Spojených státech.“ THE NEW YORK TIMES Román … a je čas zabíjet (1989) stál na počátku spisovatelské dráhy celosvětové legendy právnických thrillerů. Po čtvrt století nás John Grisham znovu zavádí do proslulé budovy soudu v Clantonu, kde advokát Jake Brigance čelí dalšímu velmi kontroverznímu sporu, který odhalí skoro zapomenuté rasové pnutí a přiměje místní obyvatele utkat se se svou minulostí. Seth Hubbard, zámožný muž, umírá na rakovinu plic. Nikomu nedůvěřuje. Než se oběsí na starém platanu, zanechá novou, vlastnoručně psanou závěť. Jeho již dospělé děti, černošská hospodyně a Jake jsou tak zataženi do konfliktu stejně dramatického a plného zvratů, jako byl proces, který Jakea v okresu Ford proslavil, když obhajoval muže, jenž pomstil znásilnění své desetileté dcery.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Sycamore Row , 2013

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Prostě a jednoduše krásný příběh, který vás jistě dostane :-)

Alizon
16.03.2017 4 z 5

Vlastne nemam pravnicke thrillery moc rada (ac nebo prave proto, ze jsem sama prava vystudovala me na nich vzdycky neco rozciluje). John Grisham ale tvori svetlou vyjimku a jeho knihy si vzdycky rada prectu. Prvni knihu ze serie s Jakem Brigance jsem necetla, a i kdyz je v knize jeho prvni kauza zminovana, vubec nevadi kdyz si prectete Platanovou alej samostatne. Pribeh je ctivy, zajimavy - davam 4+.

LutherKing
16.02.2017

Krásný platanový příběh.

callahanh
17.11.2016 4 z 5

Velmi důstojné volné pokračování autorovy prvotiny ...A je čas zabíjet se dá hodnotit vlastně úplně stejně. Grisham umí velmi jednoduše a čtivě vytvořit atraktivní právnickou kauzu, která je docela zamotaná a její vyznění nemusí být jednoznačné. Rozsáhlé délky není třeba se bát, protože příběh je čtivý, svižný a rychle odsýpá. Vysloveně potěší i to, že když už se děj zdá předvídatelný, rozuzlení docela překvapí a především samotný závěr je hodně realistický a vše, co by se u něj dalo kritizovat, sám osvětlí. Autor navíc nikomu nestranní a i strana odpůrců, jakkoli je chamtivá, se dá pochopit a není popisována démonicky. Jediné, co bych tak Grishamovi vytkl, je zbytečné množství postav a dějových linek (minimálně ta s předsedou poroty nehrála žádnou zásadní roli), které trochu zdržují a odvádějí pozornost. Jinak je ale moc fajn znovu poznat některé hrdiny, podívat se, jak se (ne)změnili a držet jim palce k (snad) úspěšnému konci. 80%

orinka3
01.11.2016 5 z 5

Lahůdová detektivka. Hlavní postava sympatická, uvěřitelná. Vedlejší osoby přirozeně zapadají do příběhu, který se košatě, ale stále srozumitelně, větví. Inteligentní rukopis, který nenudí, neopakuje se a stupňujícím se tempem celý případ posouvá dál až k samotnému logickému konci. Oceňuji i humor a vtip účinkujících.

tulip131
14.08.2016 3 z 5

Bylo příjemné se vrátit ke známým osobám a místu, věčně sprostému rozvodovemu právníkovi Harry Rexovi, na mol opilemu právníkovi bez licence Lucienovi a hlavnímu tahonouvi Jakevi, do známé soudní sině. Případ týkající se poslední vůle, kde jde o sakra velké peníze a jedné černé posluhovačce a to vše má základ již v dětství mrtvého Hubarta. Samotný příběh byl vyšperkovaný do konce přesně tak jak to Grisham umí. Co bylo mírně rušivé byly pasáže, které na mě působily že je potřeba natáhnou děj, to u spisovatele není obvyklé. Přesto opět spokojenost.

rodak
27.05.2016 5 z 5

Zážitek to tedy byl celou knihu jsem hltal ,otáčel stránku za stránkou a konečný dojem výborný Za 5.

hanap
12.05.2016 5 z 5

Opět super čtení,

tomai
05.03.2016 3 z 5

Na Platanovou alej jsem se moc těšil. Bohužel mě mírně zklamala a "pokračování" osudů Jakea Briganceho mě nechytlo. Předvídatelný děj i závěr. Čekal jsem od Grishama větší zážitek. Nicméně už nyní se těším na další knihu mého oblíbeného autora.

PeSko
01.02.2016 5 z 5

Jako člověk studující právo jsem si knížku maximálně užil (čteno v angličtině) - poučná knížka s užasných příběhem, který poodhaluje částečná rezidua americké minulosti. :)

Magdalena
16.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha, poslední třetina se musela přečíst najednou. Také zajímavý vhled do situace na jihu USA.

Kalina
10.01.2016 4 z 5

Skvělá kniha. Je dobré nahlédnout do právnických praktik,které jsou podány velice čtivě. Doporučuji.

aaella
27.12.2015

Doporučuji, chytrá kniha, Grisham sice mívá tendenci zahltit děj spoustou jmen, ale tady se držel zpátky :-). Závěr je trošku předvídatelný, ale kniha je velmi čtivá, pohled do anglosaského právního systému z důvodu možného napadnutí poslední vůle zůstavitele, zajímavý.

čef
11.11.2015 5 z 5

Nepřikrášlený popis právních bitev a života ve státě Mississippi v USA. Mistrovské vyprávění o každém detailu a pozadí procesního řízení ve věci zdánlivě nepochopitelné poslední vůle, ale také a především o komplikovaném vývoji soužití ras není žádnou karikaturou a musí proto upoutat nejenom čtenáře právnických thrillerů.

Lindulinek
25.10.2015 5 z 5

Skvělá kniha, která popisuje prostředí kolem soudu a soudního procesu ohledně poslední vule, je zajímavé nahlédnout do soudního systému. Rozuzlení bylo překvapivé. Doporučuji.

Misan1993
24.09.2015 5 z 5

Další bomba v podání právnického mistra Johna Grishama, akorát škoda, že se mi dostal do ruky dřív tento druhý díl. K narozeninám jsem dostal oba, ale tento mi byl věnován o pár hodin dříve :) Doporučuji!

Zorro89
26.07.2015 5 z 5

Platanová alej také podává čtenáři obraz o fungování amerického právního systému, kde jde o přesvědčení poroty advokáty, kteří musí mít v sobě dramatický talent a divadelního ducha. Naskýtá se i možnost ovlivňování členů poroty. Příběh se mi líbil, nato jak je kniha dlouhá má slušný spád, na konci dojde k překvapení, i když se možná dá trochu očekávat.

minirock
25.06.2015 5 z 5

V knize se řeší platnost či neplatnost ručně psané závěti těžce nemocného muže, který těsně před smrtí spáchá sebevraždu. Sporu se účastní Jake Brigance, právník čtenářům známý z knihy ... A je čas zabíjet. Grisham opět mistrně popisuje namáhavou práci advokátů a celou soudní mašinérii zúčastněných stran, kterým jde vlastně o stejnou věc, vítězství práva a spravedlnosti ale také o velké peníze. Prostředky, kterými si pomáhají, mohou být různé, někdy na hraně, někdy i za hranou zákona, jsou-li šikovně provedeny. Spravedlnost v tomto případě ale sahá hluboko do minulosti ..... .
Je to opět bezvadné čtení, určitě jedna z lepších Grishamových knih, mezi nejlepší ji však neřadím.

Artep25
10.05.2015 5 z 5

Miluji knihy od Grishama.A většinou mně ,žádná nezklamala.Tato je opět ,jak jinak výborná .Dokonce ,když jsem jí začala číst a byly tam odkazy na knihu A je čas zabíjet ..na chvíli jsem jí odložila ,abych si osvěžila paměť a přečetla si znovu tu prvně řečenou .Grisham je mistr slova a umí naprosto srozumitelně i laikovi ukázat prostředí ,kde se odehrávají právní bitvy,tak ,že ho vtáhne do děje a nedá mu šanci se od jeho příběhu odtrhnout .Bojovala jsem s tím,zda číst rychle nebo pomalu ,aby mi děj déle vydržel .No četla jsem rychle ,nemohla jsem odolat :) Kniha je prostě výborná .

vorenus
13.04.2015 5 z 5

Od pana J.G. mám načtenou už skoro celou tvorbu.A proto, když vyjde jeho novinka, tak mé srdce zaplesá a mé úspory zapláčou.Samozřejmě vždy s velkou radostí.A novinková Platanová alej?Nejsem v žádném případě četbou zklamán, ale těm, kdo autora neznají bych doporučil jiný svazek.J.G. psát umí a to je bez debat cítit s každé otočené stránky, ale na zadek mě tentokrát neposadil.