Jak získávat přátele a působit na lidi

Jak získávat přátele a působit na lidi https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152670/bmid_jak-ziskavat-pratele-a-pusobit-na-l-L4s-152670.jpg 4 667 116

Tato drobná publikace náleží k nejslavnějším světovým dílům svého druhu,náleží ke klasické literatuře z oblasti psychologie denního života. Kapitoly: Základní pravidla jednání s lidmi, Šest způsobů, jak se stát oblíbený, Dvanáct způsobů, jak přesvědčit lidi, Devět způsobů, jak změnit lidi, aniž se jich dotknete, Dopisy, které dělaly divy, Sedm pravidel, jak učinit rodinný život šťastnější.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Bradlo

How to Win Friends and Influence People , 1936

Lily101
17.04.2020 4 z 5

Patetický příběh úvodem (klidně přeskočte na druhý odstavec): Ke knize jsem se dostala v knihovně celkem třikrát; dvakrát jsem ji nestihla ani začít číst a potřetí jsem stihla cca 1/4 knihy a musela jsem knihu kvůli rezervaci jiným čtenářem vrátit. Naštěstí nyní jsem se do čtení pustila s odhodláním, jež mi vydrželo a tak se mohu podělit o své dojmy z knihy.

Kniha obsahuje myšlenky, jež jsou hodny zapsání nebo označením formou lepítka. Nicméně vypsání by mi zabralo hodně času (stačí, že týdně přepisuji přednášky, jež jsou až dvojnásobně dlouhé vůči času vyměřeném při běžné výuce, leč se člověk dvojnásobně tak dozví, takže si nestěžuji) a lepítka nemají smysl, když je kniha ve vlastnictví knihovny. Tudíž; ano, uvažuji nad koupí (což je u mě co říct), částečně i proto, abych si mohla víc ověřit znalosti v knize nastíněné s ohledem na instrukce v kapitole na str. 19-22 s názvem: "Devět pokynů, jak získat z této knihy co nejvíce".

Kniha není moc čtivá, což přisuzuji jisté kostrbatosti příběhů, kterých je v knize opravdu požehnaně (víc, než byste si mysleli), nicméně některé příběhy postrádají "hlavu a patu" (=nepochopíte z nich základ, tím mám na mysli: Čeho chtěla osoba v příběhu dosáhnout? Jakým způsobem toho dosáhla? Jaký byl výsledek?-Ano, tušíte, že výsledek musel být pozitivní, jinak by v knihe příběh nebyl, leč moc nechápete, co že se to vlastně stalo). Netuším, zda je to překladem či nikoliv, ostatně je pouze můj problém, že neumím dostatečně žádný cizí jazyk na to, abych mohla porovnat překlad s originálem, avšak je to poměrně velký nedostatek na knize z mé strany (př. příběh na str. 180 odst. 3-problém: ani jedno ze dvou dětí nechce uklízet své hračky /5let a 3roky/-řešení: úklid zábavou s tím, že mladší dítě uklízí, zatímco starší se baví? Navíc jezdit v místnosti na tříkolce mi nepřijde úplně ok i s ohledem na původní problém /nepořádek v pokoji/). Dále si dovolím nesouhlasit s pravidlem na str. 189 v odst. 3, cituji: "Je totiž vždycky příjemnější vyslechnout nepříjemné věci až poté, co jsme vyslechli nějakou chválu." Dle knihy jsem nejspíš jedna z mála osob, ne-li jediná, která u sebe samotné upřednostňuje opačné pořadí (napřed kritika a pak až případná pochvala), avšak autor to pak trošku upřesňuje v kapitolách v rámci čtvrté části knihy. Knížka je hlavně na konci protkána řadou příběhů ve stylu "american dream" (např. str. 207 předposlední odstavec a následuje až po str. 208 předposlední odstavec-celkem tři příběhy).

Kniha musela vyvolat obrovský ohlas hlavně v době jejího vydání v Americe, protože jsou v knize popisovány asi v té chvíli "živé kauzy". Navíc situace v příbězích na mě působí místy manipulativně (hlavně v příběhu, jež začíná na str. 158 v předposledním odstavci a končí na str. 159 v odst. č. 2 /vč./) a vlastně i ty pochvaly beru tak nějak dvojsečně (částečně i kvůli knížky "Moje bejby Amerika", jíž napsala autorka "Jana LeBlanc" a částečně i kvůli rozdílné "kultuře" či "poměrům" v ČR a USA /upřímná pochvala záleží na jednotlivcích; buď ji umí přijmout a "užijí si pochvalu" nebo ji přijmout nedokážou a vznikne rozpačitá situace). Je to místy fakt "americká" kniha a to nemyslím zle.

Celkově uděluji 3,5 hvězdičky, leč s ohledem na to, že jsem se neřídila kapitolou s názvem: "Devět pokynů, jak získat z této knihy co nejvíce" (str. 19-22) a současně přihlížím k tomu, že kniha byla poprvé publikována v roce 1936 (tudíž nejspíš předčila svou dobu, byť těžko říct, zda nebyla jiná-třeba v ní nebylo tolik příběhů jiných na úkor textu samotného autora?) a zaokrouhluji na čtyři hvězdičky. Plný počet hvězdiček udělit nemohu, protože kniha mě překvapila množstvím příkladů (pěkně propojených jak slovně, tak obsahově-avšak čekala jsem víc textu od autora, neb má jistě co předat, když vedl tehdy kurzy) a byť jsou mnohé myšlenky zajímavé, nebylo jich v konečném důsledku až tolik světoborných (=těch, co bych ve svém věku neznala, a to mi není ještě třicet-což jsou dle mě lidé mladí a zkušení/-na rozdíl ode mne/), leč ano, byly zde i ty podnětné.

Tebby
15.04.2020 4 z 5

Tato kniha se mi líbila mnohem víc, než "Jak se zbavit starostí a začít žít". Dokonce mám z knihy vypsaných 14 A4 poznámek. Sice se občas opakoval, ale aspoň se mi to pak lépe dostalo do hlavy. Doporučuji.

Uterox
08.04.2020 5 z 5

Opravdu TOP kniha, která by člověku neměla chybět. Líbí se mi, jak je psaná a velmi dobře strukturovaná do jednotlivých kapitol. Šťávu tomu dodávají konkrétní životní příběhy, kterou knihu o to více umocňují a dodávají "nadčasovost". Brilantní. Skvělé je i to, jak to stěžejní je na závěr shrnuto do bodů. Čili ano: Opravdu je možnost se k tomu kdykoliv vrátit.

ingronik
23.03.2020 5 z 5

Dale Carnegie, milý, inspirativní pán už z fotografie a toto je jeho nejslavnější dílo. N. Hill a R. S. Sharma jsou jeho pokračovatelé a v jejich dílech jsou všudypřítomné základní myšlenky Carnegieho. Nebyla to pro mne knížka pro přečtení "na jeden zátah", a ani to není záměrem této knihy. Je to knížka, která vám může pomoci zlepšit vaše EQ, zlepšit to jak vás lidé vnímají a aby vás lépe přijímali. Někteří lidé mají tohle vše v sobě, někteří musí na vztazích pracovat. Osobně doporučuji těm, kteří si chtějí zlepšit své vztahy.

Greenfingers
09.03.2020 5 z 5

Myšlenky Dalea Carnegieho jsou sice již staršího data, ale stále nic neztratily ze své platnosti. Autor byl v době , kdy žil, chápán jako "guru" všech teoretiků zabývajících se osobním rozvojem a mezilidskými vztahy. Poučné a inspirativní čtení.

Explorer
12.02.2020 3 z 5

Zajímavá kniha o lidských vztacích a užitečné komentáře překladatele Davida Grubera poskytly dobové souvislosti.

Montes.
23.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha o psychologii nejen v obchodním světě.

AndyZaza
14.01.2020 5 z 5

Skvělé! Nenechte se zmást názvem knihy, obsah nespočívá v tom s někým manipulovat či ,,hrát" na někoho kamaráda. Jde o porozumění určitých lidských aspektů a zlepšení vaší komunikace. Mnohdy jsou v knize i věci, které většinou známe, ale nedáváme jim patřičnou váhu. Pokud vás zajímá osobnostní rozvoj či jemné nastíněný lidské mysli, pak tato knížka by mohla být pro vás dobrým odrazovým můstkem. Carnegie si dal velkou práci s tím, sehnat potřebné rozhovory a informace, aby své poznatky podložil. Doporučuji!

ElionoraElla
11.01.2020 4 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý i když ne každý si ji potřebuje nechat ve své knihovně.
První stránky mě nebavily a přeskočila jsem je. Přesto ji mohu vřele doporučit.

hellena1523
09.01.2020 2 z 5

Jak nemusím tento žánr, tak právě na tento titul jsem si dlouho brousila zuby. A po přečtení mám tak akorát dojem, že bych bývala o nic moc nepřišla.
Když pominu to, že skutečné přátele většina lidí získává na základě své povahy a vrozeného charismatu, nikoli tím, že se snaží být jiný, než mu jeho instinkty a emocionální inteligence velí, tak je to spíš kniha vhodná pro ty, kteří asi tápou, jak se chovat k ostatním. Ten, kdo byl vychováván v tom, že druhé ctí a chová se k nim slušně, nebo při nejmenším tak, jak chce, aby se chovali k němu, knihu zvlášť neocení.
Ano, každý na sobě může pracovat a může se snažit být víc empatický, víc naslouchat, jednat s lidmi uvědoměle, ovšem nikdy nepřekope to, kým ve skutečnosti je, takže kniha na mě působila spíš jako návod "Jak se přetvařovat 24/7, abyste oblbli všechny kolem", což stejně nemůže fungovat a když, tak určitě ne dlouho.
Pravda, v knize byly hromady inspirativních příběhů lidí, ale na mě asi trochu moc idealistické a řada z nich aplikovatelná možná tak na Stepfordské paničky, ale určitě ne všeobecně. Lidé jsou různí a ať chceme nebo ne, každý národ má trochu jiné cítění, způsob komunikace, jedním slovem mentalitu (A co národ? Ono stačí jiný kraj a už je ten rozdíl znát, že?). A pokud se ztotožňuji s tím, že nelze generalizovat, pokud mluvíme o lidech, pak logicky nemohu souhlasit ani s touto příručkou, coby aplikovatelným návodem pro všechny.
Ne, že bych čekala, že mi kniha změní život, tak naivní fakt nejsem, ale vzhledem k tomu hodnocení a popularitě jsem asi čekala něco lepšího, za mě klasicky podprůměrná sebekoučovací příručka, kde můžete najít nějakou inspiraci, ale jen těžko vám změní život, natož abyste rozšířili okruh přátel a měli nějaký zásadnější vliv na lidi.

Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý.

_Divočák_
18.12.2019 5 z 5

Kniha se mi dobře četla. Ve výsledku to jsou vše teoreticky jasné věci, ale když si to člověk přečte a prostě si to jakby vezme od skvělého psychologa a zamyslí se nad tím, třeba to fakt může pomoct. Stojí za přečtení

Katuska88
06.12.2019

Zatím nedočteno, třeba někdy příště, nějak mne to nebavilo...
Nějaké myšlenky tam byly, ale myslím si, že je to spíš četba vhodná na určitou část života v určité životní situaci a když na to člověk má opravdu chuť a náladu.
A hlavně přečíst v jednom zátahu a moc se s tím "necrcat". Já se zasekla a už se k tomu prostě nejsem schopná přinutit.

kleozpatra
12.11.2019 2 z 5

Kdo je salámista a milouš od přírody, návody jak manipulovat s lidma nepotřebuje. Prosím vás, jak můžete jedovatý babizně na poště "pochválit vlasy upřímně a ze srdce"? Bohužel, je fakt, že tyhle vychytávky na lidi fungujou. Pes udělá za piškot kotrmelec a člověk za kompliment ... taky.

pegasusss
07.11.2019 5 z 5

Pri biznis asi alfa omega kniha .... pre osobný život - zamyslieť sa nad svojím egom a uvedomiť si, či budem v živote len vidieť všade seba alebo zaujímať sa o ostatných a "pôsobiť" na nich resp. zdisciplínovať svoje EGO .... Iba obyčajný záujem o druhého človeka spôsobí uňho radosť z uznania a radosť, že niekoho zaujíma, čo si ten druhý myslí ale musí to byť úprimné, nie zištné .... je to proste masaker!

konicekbily
10.10.2019 5 z 5

Všechna uvedená dopručení nelze použít bez vlastního zamyšlení a promyšleného jednání. Ale poznatky z knihy jsem aplikoval ve svém životě. Pokud jsem byl řídícím pracovníkem, pomohla mi kniha získávat lidi pro realizaci cílů, abych je motivoval. V soukromém životě jsem se naučil jednat tak, abych dosáhl kompromisů. A posledních dvacet let při "telefonickém prodeji" po úvodních větách telefonujícího přebírám iniciativu a zatlačím ho do obrany. Je to velice potřebná knížka pro život!

Teron
05.10.2019 5 z 5

Stále aktuální bible komunikace a jednání s lidmi.

Koukám, že tu dost komentujících nadává, že je to hlavně pro prodejce a akorát návod, jak vymámit z lidí peníze a k něčemu je donutit. Ano, může být...a stejně tak to může být návod, jak pomoci někomu vyhrabat se ze sraček, jak někomu zlepšit den a jak někoho motivovat ke změně života k lepšímu. Protože u všeho záleží, jak se to použije a za jakým účelem;-)

MirrorIsis
27.09.2019 5 z 5

Kniha má pořád co říci, jen je třeba si z ní vybrat to, co potřebujete. Carnegie byl mistr...

Shindo
16.09.2019 2 z 5

Síce u mňa ére motivačnej literatúry dávno odzvonilo, na Dalea len tak nezabudnem. Kniha má človeku čo dať ešte aj dnes. Hoci nie je natoľko aktuálna ako v čase svojho vydania, stále sa z nej dá niečo vytiahnuť a využiť.
Negatívum je, že kniha je písaná primárne pre amerických čitateľov a tak sa oháňa rôznymi príkladmi a reáliami z (vtedajšej) Ameriky.

Zaarashi
07.09.2019 5 z 5