Jak udělat něco slovy

Jak udělat něco slovy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199621/bmid_jak-udelat-neco-slovy-S44-199621.jpg 4 10 2

Kniha přednášek britského filosofa, který v obratu k jazyku spatřoval největší revoluci v dějinách filosofie. V lidské řeči existují slova, jež neslouží k pouhému sdělení, neboť jejich prostřednictvím lze i něco udělat (kupř. slib, jmenování do funkce). Tyto performativní výpovědi se opírají o určité obecně přijaté konvence, které postupným vývojem vylučovaly nejednoznačnosti. Protikladné konstativní výpovědi nemají schopnost něco udělat, avšak vyznačují se pravdivostí či nepravdivostí. Performativní výpovědi jsou však rovněž nadány jistou formou pravdivosti (kupř. kompetence mluvčího) a naopak některá tvrzení mají schopnost něco udělat (např. lékařské konstatování smrti). Austin proto koncepci performativních výpovědí rozšiřuje na obecnou teorii toho, v jakém smyslu jakákoli výpověď je zároveň děláním něčeho jiného (např. mocenské rozhodnutí, reakce na jednání) než pronášením slov.... celý text

Literatura naučná Filozofie Jazyky, lingvistika
Vydáno: , Filosofia
Originální název:

How to Do Things with Words , 1962


více info...

Přidat komentář

pan_Vaclav
05.12.2022 5 z 5

Když původní filosofický text stojí za to, stává se ze čtenáře svědek myšlení, které je při díle. O Austinově knize, resp. vydaném souboru přednášek, to platí rovněž. Pisatel vytyčuje rozdíl mezi konstativy a performativy, aby ho nakonec strhnul a vrátil se obloukem k Platónově postřehu o tom, že každá řeč (logos), ve které dochází ke spojení jména (onoma) a slovesa (rhéma) (kupř. Theaitétos sedí. Theaitétos létá.), něco dělá, a pouze nejmenuje (Sofistés). Když si připomenu, že vlastností takových vět je být pravdivými nebo nepravdivými, a přijmu za své, že těmi větami něco dělám, jaký důsledek to bude mít pro moje ponětí o pravdě a nepravdě? (Nemluvě o důsledcích pro formální i obsahové rozlišení mezi sémantikou a pragmatikou atd.) Pro ty, které by zajímalo, jak vypadá rozdíl mezi jazykovědným a filosofickým přístupem k performativům, doporučuji k přečtení Huangovu Pragmatiku.

alef
21.04.2017 5 z 5

Od Austina přišel první zásadní podnět k rozvoji teorie mluvních aktů. V těchto přednáškách představuje svou teorii, která v úplnosti zachycuje "co člověk dělá, když něco říká".

A jak to tedy je? Když něco říkáme, vykonáváme několik různých aktů najednou - tím, že vyslovíme větu, sdělíme adresátovi její obsah, artikulujeme určitý zvukový komplex a taky vyslovíme slova v určité gramatické konstrukci a v neposlední řadě - samozřejmě je užijeme s více méně určitým významem :-) ... a aby toho nebylo málo, měly by také dávat dohromady nějaký smysl :-) ... slibovat, varovat, hrozit, přikazovat, zavazovat k něčemu, atp. ...

... a to samozřejmě není vše, co se v těchto přednáškách dozvíte, je to záležitost mnohem složitější :-) ... pro lingvisty, je to studijní materiál, pro zájemce o to, proč a jak spolu komunikujeme, to je rozhodně také zajímavé čtení :-).


Štítky knihy

přednášky verbální (slovní) komunikace filozofie jazyka

Autorovy další knížky

John Langshaw Austin
anglická, 1911 - 1960
2000  74%Jak udělat něco slovy
1992  100%Filozofia prirodzeného jazyka

Kniha Jak udělat něco slovy je v

Přečtených20x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce3x
Chystám se číst24x
Chci si koupit5x
dalších seznamech1x