Jak svrhnout vévodu

Jak svrhnout vévodu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486379/bmid_jak-svrhnout-vevodu-8ir-486379.jpg 4 521 141

Rebelky z Oxfordu série

Píše se rok 1879 a svět ovládaný muži se otřese v základech. Annabelle Archerová dostane jedinečnou příležitost stát se jednou z prvních studentek Oxfordské univerzity. Stipendium jí poskytne dámský spolek, který se snaží prosadit volební právo pro ženy. Má to ovšem jednu podmínku ­– Annabelle musí na oplátku najít vlivného muže, který se postaví za zájmy spolku. Jejím cílem se stane chladný a vypočítavý vévoda z Montgomery, který na příkaz královny řídí britskou politiku. Když si Annabelle najde cestu na jeho panství, rychle si uvědomí, že největší výzvou bude mu odolat. Vévodu tvrdohlavá intelektuálka dohání k šílenství, a co je ještě horší, zdá se, že kvůli ní úplně ztrácí svou chladnou rozvahu. Ale nebyl by nejlepším stratégem v zemi, kdyby se s ní nepokusil vyjednat docela jinou dohodu…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

Bringing Down the Duke , 2019

lucie5197
05.11.2022 5 z 5

Po dlouhé době červená knihovna, která mě opravdu bavila. Annabelle byla sympatická postava, přijde mi paradoxní, že sebevědomé, inteligentní ženy s názorem častěji "potkávám" v 19-20stol, než v té dnešní době, kde je autoři raději popisují jako naivky, co mají sice možnosti, ale ony raději prince na bílém koni, kvůli kterému přehodnotí veškeré hodnoty. Uvědomuji si, jak moc feministky zním, ale chci tím spíše říci, že je daleko lepší číst o ženských postavách, které mají výraznější charakter. Jako je Elizabeth Bennetová, Jo March, Anna Elliotová a spousta dalších, které se i tak uměly prosadit a byly slyšet. Jistě, že i Annabelle změní láska, ale furt jí funguje zároven i rozum. Líbí se mi, že to není zrovna puritánské, nebudeme přece tak naivní, abychom si mysleli, že ve Viktoriánské Anglii se nic takového nedělo :D Klidně bych si o těch dvou ještě přečetla nějaké pokračování, zatím se těším na další díl.

Grohlinka
14.10.2022 4 z 5

Kniha se mi moc libila, prectena za jeden den, takze to o necem svedci. V ramci zanru rozhodne vyborna zalezitost. Kniha je vtipna, na rodzdil od Kronik prachu mi prisla dobre ukotvena v case a hlavni hrdinka mi byla sympaticka. Nechyběla ani trocha erorotiky, coz podle me to techto knih patri a ja to vitam. Bavila jsem se od zacatku do konce. Doporucuji a tesim se na dalsi dil.

martineden
11.10.2022 2 z 5

Líbil se mi námět - průkopnice studují na vysoké škole, také bojují za ženská práva. Jenže toho studia tam nakonec moc nebylo... Spíš soft porno a já čekala puritánskou viktoriánskou Anglii. Ale atmosfěra Anglie to zabírá, tudíž se asi pustím do další knihy.

havrmoni
06.10.2022 5 z 5

Neokoukané téma dobře rozvinuté a pěkně popsané. Těším se na druhý díl i když Lucie mi není dvakrát sympatická, tak uvidím :))

Bustedka
03.10.2022 4 z 5

Velmi milé překvapení. Knihu jsem zaznamenala na IG, věděla jsem, že má dobré recenze, ale i když jsem čekala (ani nevím proč) nějakou humornou knihu, rychle jsem se začetla a nepustila se až do konce.

S ženskou literaturou bývá často jedna potíž a to jsou docela slabé dialogy - tady to ale jiskří každým slovem, vysoká inteligence, slovní hry, to se četlo téměř samo. Montgomeryho "když chcete pochopit, co se děje v zemi všeobecně, musíte si přečíst pohled ze všech stran" je věta, podle které by se měli řídit všichni napříč světem a generacemi
Vše podtrhuje téma rovnoprávnosti žen, protože ono "kdybychom si byli společensky rovni, požádal bych vás o ruku" zabolelo, aniž bych kdy zažila nějakou křivdu.

"Co je spravedlivého na tom, že má můj neschopný bratranec právo mi rozkazovat jenom proto, že on je muž a já žena? Co je spravedlivého na tom, že ovládám latinu a řečtinu stejně dobře jako kterýkoli muž na Oxfordu, a přesto mám třídu nad pekařstvím? Co je spravedlivého na tom, že mi muž může říct, že mám špatně zkroucený mozek, když jeho největším životním úspěchem je podle všeho to, že se narodil do privilegované vrstvy? A proč musím žadonit, aby se nějaký muž zajímal o to, abych i já mohla hlasovat o zákonech, jimiž se můj život řídí každý den? "

jjanca
01.10.2022 4 z 5

Dokonalá oddychovka. Sama som neverila, ale knihu som dokázala prečítať za jediný deň. Žiadna strana tam nebola navyše, žiadna vata, ktorú by som musela preskakovať. Chémia medzi Anabelle a Sebastianom bola doslova hmatateľná, erotické scény sa tam perfektne hodili a mňa nesmierne bavili. Páčilo sa mi, ako si tí dvaja k sebe našli cestu a ako dokázali svoju inteligenciu použiť k podpichovaniu. Človek sa čo-to dozvedel aj histórie anglických sufražetiek a tým, že autorka dala priestor aj vedľajším postavám, si pripravila pôdu pre ďalšie knihy, na ktoré sa teším a dúfam, že sa zase niečo dozviem o vtedajších pomeroch v Anglicku.

Fidibus
30.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Historický eroťák s bojem za ženská práva z anglického prostředí. Chudá nadaná dívka začne studovat v Oxfordu a zároveň se angažuje za ženy. Jejím protivníkem se stává vévoda z Montgomery a od začátku to mezi nimi jiskří... Jenže ona nechce být jen milenkou a on jako vlivný bohatý šlechtic nechce skandál. Takže si musí oba uvědomit, co je pro ně důležité.
Hezká scéna s útěkem hlavní hrdinky ze zámku, její zatčení se záchranou a závěrečná scéna v parlamentu. Je to pohádka, ale vtipná a čtivá.

mia.com
29.09.2022 4 z 5

Moc hezky pribeh. Hezky se to cte, je to takova pohadka ala odlehcena Jane Austen pro dospele holky s erotickymi detailiky. Urcite se vrhnu do dalsiho dilu.

NannyOgg24
25.09.2022 4 z 5

Pěkně popsaný romantický příběh.

moudivlacek
24.09.2022 3 z 5

Moc pěkný romantický příběh vévody Sebastiana a sufražetky Annabelle protkaný bojem žen za jejich volební právo a změnu ke svému majetku coby vdaných žen. Je to příběh společnosti v Anglii, kde nikoho nezajímala ani tak láska, jako spíš moc a bohatství. Kdy vdaná žena byla podle zákona "majetkem" svého pána - manžela. I když je Sebastian 1 z nejvlivnějších mužů království a královnin oblíbenec, po setkání s Annabelle se mu najednou otvírá srdce dokořán a touží po citech, které ho mohou zničit. Annabelle cítí k němu totéž, ale ví, že pokračování možného vztahu by zničilo oba dva. Kdo "dostane rozum" a kdo se tentokrát nechá unést láskou? To se dozvíte, když si knihu přečtete. Krásné chvíle s knihou v ruce pro oddech.

Paja.92
05.09.2022 5 z 5

Tato historická romance zasazená do konce 19. století pro mě byla velmi milým překvapením. Začetla jsem se hned od první kapitoly a k mému překvapení mi velmi sedlo vyprávění v er formě. Obvykle mám u romantických knih raději ich formu, abych se lépe dokázala vcitít do hlavních postav, ale tentokrát jsem se bez problému dokázala vžít jak do Annabelle tak do Sebastiana.

Chemie mezi hlavními postavami je velmi dobře popsaná, stejně tak jako prostředí, kde se příběh odehrává. Autorka dala prostor i vedlejším postavám, které sice jenom trochu naťukla, ale i tak jste si na ně dokázali vytvořit názor.

Mnoho lidí by mohlo namítnout, že některá fakta, co se týče historie a sufražetek jsou mylná, ale sama autorka v závěru vysvětluje, že si některé věci upravila podle sebe, takže tohle bych zrovna v této knize neřešila. Koneckonců autorka primárně nepsala o politice, ale psala romanci…

Sanny_happ
29.08.2022 5 z 5

Kniha mě moc bavila, zajímavé téma, sympatické postavy a nádherná obálka :)

Misshell1
23.08.2022 4 z 5

Mám ráda příběhy z dřívější doby, hlavně, když autorka dokáže poukázat trochu autenticity doby. Obě postavy mi vyhovovaly, možná začátek byl lepší a konec trochu rychlý, ale pěkně napsáno.

HermanekB
23.08.2022 3 z 5

No... Nejsem si jistá, jestli se mi knížka velice líbila nebo mi přišla jako naprostá blbost. Asi spíše obojí z poloviny. Velice roztomilý příběh, ale částečně hrozně naivní a předvídatelný. Čekala jsem od knihy něco úplně jiného, ale katastrofa to taky vyloženě nebyla.
Ve zkratce mě příběh bavil, pořád se něco dělo. Na druhou stranu se děj dal celkem předvídat a postavy se chovaly občas... hloupoučce, ale to očividně dělá spousta lidí, když se zamiluje, já s tímto názorem ale nesouhlasím.

Dávám 3,5 hvězdiček ***.

andreamrs
12.08.2022 4 z 5

Rebelky z Oxfordu jsem si chtěla moc přečíst! Viktoriánská Anglie, ženy-rebelky, boj za ženská práva, sexy vévoda - to prostě musíte milovat!

Musím říct, že kniha má naprosto skvělý postavy. Každá z nich má nějaký příběh, ženské hrdinky jsou silné, nekonvenční, a navíc chytré, když studují jako první ženy na Oxfordu. Každá má svůj vlastní talent, i když tím největším je schopnost dostat se do maléru.

Nabízí se tady hodně srovnání se sérií Bridgerton, s čím docela souhlasím, ale Rebelky mají takovou tu hlubší myšlenku.

Mothermoth
10.08.2022 2 z 5

Historicka linie zajimava, linii “cervena knihovna” jsem se nechala zaskocit, not my cup of tea. Neco mi rika, ze do pokracovani nepujdu.

Hypatia1010
09.08.2022 4 z 5

Příjemné oddechové čtení, zajímavě zpracované téma boje žen za volební právo a vlastní majetek. Příběh Annabelle a vévody z Montgomery se dobře četl, místy byl děj trochu nudný a vyskytla se vyloženě hluchá místa, ale celkově se mi kniha líbila a určitě si přečtu i další knihy ze série o rebelkach z Oxfordu.

babystar
06.08.2022 3 z 5

Historická romance z konce 19. stol. se zajímavým námětem o boji britských sufražetek za volební právo žen a právo vdaných žen na majetek. Podle doslovu autorky se jedná o autentické události obalené vymyšleným příběhem (podle wiki však hnutí sufražetek vzniklo až na začátku 20. stol.). Četlo se to dobře, jen těch podrobných popisů milostných scén mohlo být méně. Takové myšlenkové pochody mi nějak k ženám konce 19. stol. nepasují.

Remus Hroozley
06.08.2022 5 z 5

Rebelky opravdu dostály očekávání. Velké plus za Oxford, sufražetky a královnu Viktorii. Je to velmi čtivé, spousta romantiky i odvážnějších momentů. Napsáno tak, aniž by si u toho člověk musel rvát vlasy, jak to někdy v románkách bývá. Opravdu povedené. Pokud bych měla srovnat s Bridgertonovýma, tohle určitě vede. Dávám se hned do další!

vklaskova
04.08.2022

Velmi nenáročné ženské čtivo. Až moc mi to připomínalo Bridgertonovi.
Očekávala jsem od knihy víc.

feminismus historické romance sufražetky

Evie Dunmore