Jak si lidé hrají

Originální plod amerického specialisty v sociální psychiatrii je utříděnou sbírkou velice výstižných popisů těch stereotypních mechanismů, které v člověkově chování slouží „jako náhrada za opravdové prožívání nefalšovaných důvěrných vztahů“. Autor dokázal spojit své odborné schopnosti s literárním nadáním, srozumitelným jazykem zvládl obtížnou tematiku a připravil tak četbu, v níž poučení a inteligentní zábava jsou neoddělitelné. Kniha byla klasifikována jako „první skutečně vědecké dílo z oboru psychologie všedního dne“. Kniha analyzuje originálním a názorným způsobem běžné situace mezilidských vztahů v rodině a v pracovním kolektivu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77815/jak-si-lide-hraji-sof-77815.jpg 3.884
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno · Svoboda

Games People Play · 1964

Kniha Jak si lidé hrají

AjťačkaTýnka

Knihu jsem precetla na jeden zatah. Rozhodne nelituji - diky ni jsem zacala vnimat nejen ty hry, ktere nevedomky ja hraju se svym okolim, ale take ty hry, ktere se mnou zamerne hraji lide okolo me. Umim lidi mnohem lepe precist a vim, jak se v jejich spolecnosti chovat, co jejich chovani pravdepodobne zpusobuje.
Kniha mi dala dost infomraci, ktere jsem schopna pouzivat v beznem zivote. Za me rozhodne velmi prinosna, srozumitelne napsana publikace. Doporucuji vsem, kteri chteji nahlednout pod poklicku lidske psychiky.

Mimir
27.09.2018

Na tento bestseller šesťdesiatych rokov som bol naozaj zvedavý. Mám pocit, že celý koncept "hier" transakčnej analýze uškodil. Myslím, že Berne by urobil oveľa lepšie keby jednoducho ponúkol knihu o určitých opakujúcich sa (habituálnych) prejavoch človeka, ktoré sú implicitne nabité dynamickým motívom a možno ich mapovať. Napríklad "Hra s ohňom", kde hráč využíva jemu známy mechanizmus správania k dosiahnutiu skrytého zámeru. Avšak niektoré situácie sú tak násilne vtlačené do štruktúry hry, že presakujú cez okraj. Hra "Nech si to spolu rozdajú", podľa mňa nie je ani tak hrou, ako evolučný aspekt, ktorý Homo sapiens úplne nezanechal svojím predkom.

Každá sociálna interakcia je špecifická a určite determinovaná vonkajšími a vnútornými vplyvmi, ktoré nemožno generalizovať do nejakej "objektívne" platnej štruktúry. Tuším v tejto teórii infantilizmus psychoanalýzy, ktorý je pravdepodobne príliš zveličený a autora uchvátil. Taktiež by som súhlasil s vývinom ega, ale opäť akási nutkavá potreba štrukturalizovať ho na typy: rodič, dospelý a dieťa na mňa pôsobí nedôverne. Skôr by som rozprával o možných špecifických egách, ktoré v rôznych pomeroch vykazujú známky zrelosti, či naopak detinskosti.

V závere dodávam, že ma prekvapilo pomerne nízke hodnotenie na bestseller, ale taktiež dávam len tri hviezdičky za detailný popis rôznych životných situácií a možných dôsledkov.

parxel
23.08.2018

Tuto knihu jsem si chtěl strašně dlouho přečíst, ale stále jsem to odkládal. Když jsem se k ní po letech konečně dostal, tak jsem zjistil, že mi už nemá co nabídnout. Zkrátka některé knihy mají svůj čas, kdy je má člověk číst a pak už je lepší se k nim nevracet. Jak si lidé hrají je jednou z těchto knih.

Janek
01.08.2018

Hodně jsem se na tuhle knížku těšila, a tak jsem teď taky hodně zklamaná. Většina analýz se mi zdá příliš stručná, zjednodušená a povrchní. Možná jen neznám ten základ, na který autor odkazuje a navazuje, možná mi chybí něco, co by tomu dalo smysl. Jde jistě o originální pohled na lidské vztahy, jednání a chování, ale styl, jakým je vše popisováno, mi nesedl.

JaninaB.
30.07.2018

Po uzasnych prednaskach s Honzou Vojtko jsem se s chuti pustila do cteni. Prvni cast byla skvele opacko jiz ziskanych informaci. Samotny popis her a jejich analyza mi uz nic moc nedalo. V podstate mi doslo, ze sama uplatnuju velkou radku her, jen se uplne neztotoznuji s popisem v knize. Takze ty me hry se mi nepodarilo rozklicovat. I tak jsem rada, ze jsem knihu precetla a muzu ji s cistym svedomim doporucit vsem, co se potrebuji pohrabat ve svem vlastnim ja.

Shindo
03.12.2017

Transakčnú analýzu beriem s istým odstupom, no je fakt zaujímavé sledovať, aké hry vlastne ľudia hrajú. Zvlášť, ak to človek začne hľ.adať aj vo vlastnom živote

kapr
01.04.2017

Eric Berne

Srdcovka. O dva exempláře této knihy jsem již postupně přišel. Teď mám další, možná už dokonce dva.
Kniha vám o vás i vašem okolí mnohé prozradí. Určitě doporučuji!
2018 08 24
Tak už jsem k ní před časem, čistě náhodou, přišel i v ruštině.

LordSnape
16.03.2017

O samotné transakční analýze nevím co si myslet, ale popis samotných her mě hodně bavil. Je pravda, že už se některé motivy mohly změnit a určitě přibyla i spousta dalších her, které by určitě stály za to, aby je někdo zapsal a představil širší čtenářské obci. Popularitě Berneho knížky se nedivím. Přišel s něčím novým, neokoukaným a dokázal psychologii vztahů a mezilidského kontaktu vysvětlit i lajkovi. Jen je škoda, že se českého vydání nedožil.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

teorie her psychologie

Eric Berne