Jak je důležité míti Filipa

Kniha Jak je důležité míti Filipa

k.mrzenova
předevčírem

Oscar Wilde je podle mě autor, u kterého si každý najde své.
Naleznete u něj humor primitivní, ale i na úrovni, záleží na tom, jak moc v jeho tvorbě chcete hledat.
V tomto příběhu jste jako čtenář perfektně vtažen do děje, a to hned od samého začátku. Na úvod je děj jednoduchý, pro někoho možná až příliš, ale po pár stránkách zjistíte přesný opak.
Spisovatelův talent se projevuje v konverzacích, které sice působí velmi prostě, ale často v nich můžete objevit hlubší význam. V 89 stránkách poukazuje na tehdejší anglickou společnost, která má svoje klady i zápory. Mezi další motivy patří i láska a postavení ve společnosti. „Všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností“ (výrok autora). To je podle mého názoru hlavní myšlenkou knížky. Je zde perfektně vystiženo, že i lhář někdy může mluvit pravdu.
Každý, kdo četl knížku rychle, udělal velkou chybu. Ve chvíli, kdy se zápletka rozvíjí, může čtenář ztratit souvislost mezi rodinnými vazbami jednotlivých postav. Musím přiznat, že jsem to sama takto četla a často se musela vracet o pár stránek zpět, abych se zorientovala.
Po celou dobu jste v nejistotě, jak to vlastně celé dopadne, a to je to, co vás nutí číst dál a dál. Příběh je zakončený velmi překvapivým závěrem, což je to, co mě u této knížky baví.
Pokud se chcete zamyslet ale i pobavit, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové!

Ellen16

Knížka mě pozitivně překvapila, ze začátku jsem neměla vůbec žádná očekávání, ale nakonec to byla fakt sranda a moc se mi to líbilo.

m_martina

Výborný humor, kniha se hezky čte. Skvostné!

Šajler

Bylo to příjemné čtení. Dialogy byly svižné a vtipné.

Amneris

Geniálně napsaná hra plná skvělých hlášek, jemného sarkasmu a bravurního humoru. Navíc kdo viděl televizní zpracování v hlavních rolích s Jaromírem Hanzlíkem a Josefem Abrhámem, musí se do Oscara prostě zamilovat ;-)

s1ombrehimawari

Nikdy nezklame. Opravdu doporučuji si přečíst tuto hru. Myslím si, že je mnohem údernější a svižnější, než kdejaké inscenace této hry, které jsem viděla.

Louisareading

Krasna konverzacka od mistra mistru...

Maevie

Kratičká divadelní hra s mistrnými dialogy plnými ironie a sarkasmu, břitkým humorem a promyšleným dějem. Na začátku je jeden vychytralý nápad v podobě Bunburyování, který vyvolá sérií zábavných a absurdních událostí, které jsou tak vtipné a úsměvné, že by si člověk také hned pořídil nějakého Filipa. Prostě pětihvězdičková klasika z pera geniálního Oscara Wildea, která nikdy nezklame.