Jak vytrhnout velrybě stoličku

Jak vytrhnout velrybě stoličku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17164/jak-vytrnout-velrybe-stolicku-17164.jpg 5 307 66

Jak… série

Jen málo filmových a televizních diváků nezná rodinné komedie Marie Poledňákové. Příběhy o malém Vaškovi, jeho mamince-baletce a tátovi-horolezci získaly příznivý ohlas i v knižní podobě. A tak se vraťme na samý počátek vyprávění o touze malého kluk najít tátu. Jeho vytrvalost je nakonec odměněna dvojím úspěchem: ukáže se, že člen horské služby, kterého si Vašek vybral za tatínka, je jeho skutečný otec. Humorné vyprávění, kde nechybí ani cit a napětí, potěší pamětníky i novou generaci čtenářů.... celý text

Kackac77
09.02.2023 5 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě. Samozřejmě znám film, knížku jsem četla poprvé. Co k tomu říct? Je tam legrace, láska, dojetí, kdybych to notoricky neznala, tak snad i trošku napětí jak to dopadne. Paní Poledňaková uměla vychytat to hezké v lidech a z toho ostatního si dělat srandu. Knížka se mi moc líbí.

marekB78
03.02.2023 5 z 5

Tahle knížka potěší nejen děti, ale i dospělé. Film jsem viděl několikrát, ale knihu četl poprvé. Krásná vzpomínka na skvělou Marii Poledňákovou. Přečteno do výzvy :)

n.ezn.amy
03.02.2023 5 z 5

První díl o Vaškovi, jeho svobodné mamince a hledání toho pravého táty. Domnívám se, že je jen málo čtenářů, kteří by neznali tuto roztomilou knihu. Marie Poledňáková znala dětskou duši a proto dokázala sepsat takhle krásný příběh o hledání, touze a lásce.

Terez9119
01.02.2023 4 z 5

Knížka mě vlastně velmi mile překvapila. Film jsem viděla několikrát jako dítě, ale on to není dětský film. Pamatovala jsem si, že jsem vždycky fandila Vaškovi a Lubošovi, maminčiny reakce se mi zdály divné a nepochopitelné. A kromě toho, že mi knížka pomohla lépe pochopit motivace všech postav, tak mě jednoznačně přeřadila na stranu maminky. Je to jednoduchý příběh o zklamání, lásce a odpuštění, kterému dodává kouzlo osmiletý Vašek. Kdo má rád film, užije si i knížku, ale nic navíc se v ní nedozví.

Michelleee
18.01.2023 4 z 5

Čteno díky čtenářské výzvě. A bylo to super, vtipné. Vzpomínala jsem na film.

Elea
04.01.2023 4 z 5

Milá, oddechová kniha.

Jenny46
17.12.2022 5 z 5

Taky jsem fanda od dětství, film snad zbožňuje každý a kniha je super přesně vidíte příběh Vaška jak v Tv - potřebovala jsem odpočinkovou četbu na zimní večery, krásně včera i padal sníh, jak na horách .o)
Doporučuji pro zlepšení nálady

evineckY
14.12.2022 5 z 5

Kniha je naprosto úžasná - přesně podle filmu a i když jsem ho viděla sto krát, nikdy si Vaška nenechám ujít. Je smutné, že zemřel mladý člověk, ale jinak Tomáše nevidím, než ''malou - velkou '' hvězdu, za kterou tady nemáme náhradu.
Paní Poledňáková - další pozdrav do hvězdného nebe, měla neskutečnou ruku na skladbu herců, protože si v rolích neumím nikoho jiného ani představit.
Moc doporučuji pro zlepšení nálady i pro vzpomínku.

Verčule88
27.05.2022

S Tomášem Holým jsem vyrůstala a dnes s nim vyrůstá i můj syn. Příběhy Marie Poledňákové mě hřejí na srdci a naplňují láskou. Tohle by měla být povinná četba, aby si každý uvědomil, jak na světě může být krásně. :-)

SkiEver
27.04.2022 5 z 5

Naprostá klasika mého dětství a hrozně milý příběh.. navíc moc hezky napsaný! Četlo se to úplně samo a během čtení jsem měla hroznou chuť vyrazit na hory. Jen škoda, že už mám dotčeno. :-)

georginaa
29.01.2022 5 z 5

Marie Poledňáková a její filmy mě provázely po celé dětství a jsem ráda, když narazím i na knihy, které mi to připomenou. Tu dětskou duši, radost, a nefalšovaný smích, který vždy pobaví. Je jedna z mála, která to prostě s dětmi uměla a vždy věděla, jak vyjádřit příběh, který zaujal každého diváka - čtenáře.

lucie0874
21.01.2022 5 z 5

Parádní kniha, dialogy jsou úplně stejné jako ve filmu.Super na zimní odpoledne ️

los
12.09.2021 4 z 5

milá odpočinková četba, a přesto velmi věrně zachycená psychologie dítěte

Aknel26
25.05.2021 5 z 5

Věrné literární zpracování skvělého filmu pro děti. Děj knihy se nijak neodchyluje od své předlohy, dokonce i řada replik je totožná. Paní Poledňáková jako spisovatelka rozhodně obstála.

Amneris
24.05.2021 5 z 5

Tuto stejnojmennou rodinou komedii miluji od dětství, ale ke knize jsem se dostala až v dospělosti. Vybavil se mi celý film, zejména úžasný Tomáš Holý a jeho přebrepty :-D

knihařka2
09.12.2020 5 z 5

Neuvěřitelný tolikrát jsem ten film viděla a stejně mě kniha totálně dostala!

Luigi1
20.10.2020 5 z 5

Kniha i film v podání skvělého Tomáše Holého Jsou skvělé.Myslím,že jemálo těch kteří nečetli knihu nebo neviděli film.Doporučuji

soupik2012
10.09.2020 5 z 5

Nelze se vyhnout srovnání s filmem. To, že kniha zcela přesně kopíruje děj filmu se dalo předpokládat, protože kniha vznikla, až po natočení filmu. Kniha se tak oproti filmové podobě liší opravdu jenom v drobnostech. Film je úžasný, díky vydařenému hereckému obsazení. Kdyby hrál Vaška někdo jiný než Tomáš Holý, velmi pravděpodobně by nevznikl tak výjimečný film. Kniha sama o sobě je fantastická a náramně jsem se bavila. Oproti filmu, kde je příliš rychlý střih jednotlivých dějových obrazů, nám kniha umožní příběh mnohem víc prožívat do hloubky. Na film se vždy ráda znova podívám, ale tak jak jsem se občas řechtala při poslechu této audioknihy, se u filmu již nesměji. Audiokniha je doplněna hudbou z filmu a čte jí velmi dobře Simona Postlerová. Nicméně v mužském partu, by se k této audioknize mnohem víc hodil mužský hlas. Je to škoda, mohla vzniknout vynikající audiokniha. Takto je jenom hodně dobrá.

Knihomolka506
05.04.2020 5 z 5

" Z doby kamenné "
Malý Tomáš žije s mámou a hledá nového tátu. Ten vlastní umřel v horách a proto mamka nechce hory ani vidět. Ale nový tatínek Luboš právě v horách pracuje jako záchranář. Přesvědčí maminku, aby jela s klukem do hor za ním?

olívoil
23.03.2020 5 z 5

Při čtení této knihy jsem měla film před očima...….úžasně napsané...……..miluju film a kniha je naprosto přesná předloha

děti humor zfilmováno komedie rodina Krkonoše horolezci

Marie Poledňáková
česká, 1941 - 2022
1995  66%Jak Anděla viděla anděla
2006  91%Jak vytrhnout velrybě stoličku
1991  89%Jak dostat tatínka do polepšovny
2009  79%Líbáš jako Bůh
2006  70%Jak se krotí krokodýli

Kniha Jak vytrhnout velrybě stoličku je v