Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2016 580

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

MissiPippi
28.10.2022 3 z 5

Překombinové.

Za mne musím napsat, že to podání příběhu je nešťastné. Polovinu knihy se člověk opravdu nudí a přemáhá ke čtení, protože se tam rozjíždí pomalu desítky linek bez nějakého rozuzlení a vše je nahuštěné na posledních 100 stránkách. Kdyby autor to pojal jako trilogii, kde jedna kniha bude vždy jeden příběh ve stejném časovém úseku (Ingrid, životopis Poutníka, Saracén) a čtenář si mohl pomalu skládat pomyslné puzzle dohromady a nemusel přeskakovat mezi charaktery/případy, na které se v danou chvili navnadil, dostavil by se u mne rozhodně větší wow efekt.

Dandelina
22.10.2022 3 z 5

Kniha je veľmi zaujímavá a napínavá svojím príbehom a rôznymi dejovými líniami ktoré sa pretnú na konci knihy ale veľmi mi vadilo zobrazenie hlavného hrdinu ako najchytrejšieho človeka pod slnkom kvôli ktorému by sa i MacGyver šiel zahrabať… a všetko okolo neho je tak tajné že sa v tom strácal i sám autor… proste bolo to miestami tak prehnané, gýčové a nereálne že to rušilo inak zaujímavý dej…

Gibis
16.10.2022 5 z 5

Dlouho jsem se Poutníkovi vyhýbala, protože špionážní thrillery nejsou mým šálkem kávy. Udolaly mě nadšené recenze a doporučení knižních přátel a teď lituji, že jsem se vyhýbala tak dlouho. Jeden z nejpropracovanějších thrillerů, co jsem četla, každá odbočka, zdánlivě nesouvisející s čímkoliv, má hlavu a patu a postupně zapadá do celého příběhu jako dílek do pečlivě skládaného puzzle. A navíc, každá z těch odboček je neskutečně zajímavá a čtivá a nenudí ani na chvíli. Takže jsem nadšená a budu netrpělivě doufat, že nás autor brzy poctí další podobnou peckou.
P.S. Naprosto skvěle načtená audiokniha Martinem Stránským!

Pampalini
14.10.2022 5 z 5

Dlouho jsem knihu jenom pozoroval, měl jsem obavy z rozsahu. Zbytečně. Drobné výtky by se našly, ale proč rýpat. Je to jízda. Příběh vtáhne od první strany a pak letí. Dokonce i nudnější pasáže jsou napsány tak, že baví a to je znakem, že autor umí psát. Hlavní hrdina řeší situace hlavně logicky a analyticky, není žádný Rambo. Ikdyž, rána občas uletí... Povinná četba pro všechny, který mají rádi špionážní, detektivní nebo dobrodružné romány s velkým napětím.
První obětí každé války je pravda...

Roux
08.10.2022 5 z 5

Když se mě někdo zeptá, která kniha je dle mého názoru nejlepší, vždy bez zaváhání řeknu Já, poutník. A z tohoto trůnu ji jen tak nějaká jiná kniha nesesadí.

Vknihách
05.10.2022 5 z 5

Mám takú úchylku… Meno Martin Stránský na audioknihe a ja nerozmýšľam, nepotrebujem vedieť o čom príbeh je, pretože viem, že od Martina by som počúvala aj recepty z kuchárskych kníh. Jeho podmanivý hlas ma vytrhne z reality a tak, ako som sa niekoľko mesiacov vnárala do dračieho sveta (séria o Eragonovi), počúvala o 100ročnom starčekovi či analfabetke, tak som sa započúvala do dychberúceho úvodu… Vražda neznámej ženy na Manhattane ma natoľko zaujala, že v momente, keď mi Martin začal čítať o niečom úplne inom, bola som v pomykove… Niekoľko krát som si myslela, že som omylom preskočila nejaké kapitoly alebo čo….Veru nepreskočila som nič…Hayes píše na prvý pohľad/posluch chaoticky, no v momente, keď mi do seba začali zapadať kúsky mozaiky(rôzne, akoby samostatné príbehy-a že ich teda bolo dosť, o tom nepochybujte)mi začala klesať sánka. Pri celkovom rozuzlení som mala pocit, že mi sánka padla na podlahu s riadnym treskotom. Nič som od tejto audioknihy nečakala, len príjemný čas strávený “v spoločnosti” Stránského…dostala MEGA premyslený, prepracovaný krimi román, ktorého každá minúta stála za to(dĺžka takmer troch bežných audiokníh)

work
03.10.2022 5 z 5

Touto knížkou si Terry Hayes pojistil, že cokoli dalšího napíše a vydá (a další příběh je už na cestě), tak budu první, kdo si to koupí.
Je asi jedno, že autor není úplný nováček a má za sebou pár povedených scénářů pro film. Já Poutník je jeho knižní prvotina a není to jen naprosto strhující debut, je to naprosto strhující úplně celé. Poslouchal jsem jako audioknihu a strávil s ní několik tisíc kilometrů v autě, jelikož jde o příběh VELMI dlouhý. Za normálních okolností je délka sebevraždou autora, protože zákonitě musí začít nudit. Poutník udržuje od prvního po poslední písmeno tak skvělé tempo, že prostě jen obracíte stránku za stránkou a přejete si, aby to bylo ještě delší. Možná to měl Hayes roztrhnout na 3 díly a krmit jimi čtenáře postupně, víc by vydělal a my stáli ve frontách.
Už dlouho jsem se nesetkal s knížkou, která:
... která by měla tak mistrně vystavěný příběh. Celé se to rozbíhá různými směry, a přitom to drží pevně pohromadě, každá jedna zmínka na prvních stránkách je zužitkována někde později, o mnoho set stránek dál.
...která by měla tak sympatické postavy. A to nemluvím jen o té hlavní. V zásadě i záporáci mají svoje motivace a autor nás nechá je pochopit.
... která by tak nenásilně mísila detektivní thriller se špionážním románem, prokládala to člověčenstvím, terorismem, a tu a tam přidala i špetku humoru na okořenění.
... která by byla tak dokonale přeložená. Pavel Medek odvedl perfektní práci a použil krásný jazyk.
... která by byla tak bezvadně načtená. Troufnu si říci, že díky Martinu Stránskému je nepochybně audio verze ještě lepší, než ta tištěná.
Jasně, zachraňujeme tu svět a občas probleskují okamžiky Ameriky, jako té jediné nejsprávnější a k záchraně světa vyvolené, ale takových okamžiků není moc a dají se odpustit. A jasně, knížka vyšla v roce 2013, tedy dlouho před Covidem, a dnes už víme, jak se umí šířit epidemie - tedy v podstatě libovolně. To nic neubírá na invenci, se kterou je Poutník vymyšlen a napsán. Opravdu parádní kousek literatury... Bravo!

tomvall
25.09.2022 5 z 5

Výborná kniha. Do detailu promyšlený příběh, sympatický hlavní hrdina, ale i vedlejší postavy a co jsem zvlášť ocenil, že jsem se přistihl, že místy držím palce i hlavnímu padouchovi. Prostě skvělé. Doporučuji.

lipon
09.09.2022 5 z 5

Za mě nejlepší špionážní román, jaký jsem kdy četl. Škoda, že autor zatím nevydal nic dalšího.

beata-betsy2310
24.08.2022 5 z 5

Chceš preklínať tmu, alebo zapáliť sviečku?
Keď som brala do rúk túto knihu, netušila som ako ma 610 akčných strán doslova priklincuje do kresla. Príbeh, ktorý je vyrozprávaný z pohľadu Pútnika - muža ktorý má viac mien, ako ktorákoľvek žena šiat v skrini. Prečo? Pútnik je americký špión, ktorý pracuje v tajnej službe zvanej "Divízia" , kde sa za pomerne krátky čas vypracuje až na najvyšší post a stane sa z neho tzv. Modrý jazdec. No potom príde dátum, ktorý zmenil nielen americké dejiny - 11.september 2001 a Divízia prestane existovať. Pútnik sa ocitne na "výsluhovom dôchodku" a napíše pod falošným menom knihu o moderných vyšetrovacích metódach. Užíva si "normálny" život v Paríži, kým v New Yorku polícia nenájde zavraždenú ženu v jednom hoteli, ktorá je zabitá podľa knižného návodu Pútnika. Vyšetrovateľ Bradley vynaloží enormné úsilie, aby našiel skutočného autora knihy a príbeh za môže začať....
Nejde o klasickú krimi, Terry Hayes šikovne skĺbil špionáž s detektívkou a terorizmom. V knihe som nenašla ani jedno "hluché miesto" ani riadok, ktorý by ma nebavil. Naopak, za 3 večery som doslova zhltla túto knihu a je mi ľúto, že mala iba 610 strán. Za seba dávam tejto knihe zo 6* 7.
Citát, z knihy, ktorý si chcem zapamätať:
"Dali ste mi druhú šancu, šancu na život, lásku a deti. Ako sa Vám odvďačím? Možno sa už neuvidíme, no pamätajte si, že zakaždým v tento deň prestrieme pri večernom stole aj Vám a budeme čakať, že zaklopete na dvere."

Barbara182
22.08.2022 4 z 5

Navzdory tloušťce knihy, jde o opravdu dobrý špionážní román, který mě po pozvolnějším začátku slušně vtáhl do děje. Líbilo se mi, že autor v knize líčí poměrně reálné hrozby (doufejme, že se jimi nikdo neinspiruje). A byť bylo občas trochu těžší sledovat několik souběžných dějových linií/vyšetřování, kniha se mi líbila a jsem ráda, že jsem se do ní pustila.

Mysovlk
22.07.2022 5 z 5

Strašně mic mě to bavilo a 750 mi nestačilo, četla bych pořád dál a dál. Skvělá kniha, skvělý autor. Moc mi sedl styl vyprávění, reálie různých zemí, bavila mě hlavní postava i zápletka. Pokud nechcete jen konzumovat jednu vraždu za druhou, ale líbí se vám i něco se dozvědět, velmi doporučuji. K oba je skvěle propracovaná a rešerše musela dát mraky práce.

zd0981
01.06.2022 3 z 5

Že by to nebylo čtivé, to nemohu říct. Možná kdyby autor ubral na košatosti a přidal na věrohodnosti, určitě by to knize prospělo.

Čmeláček
15.05.2022 5 z 5

Výborná kniha. Sice trochu dlouhá, ale dobře se čte. Takže asi tak :).

danka13
11.05.2022 5 z 5

Škoda, že nemohu dát více hvězdiček, je to jedna z nejbáječnějších knih jaké jsem kdy četla. I když po prvních stránkách jsem se úplně vyděsila, co jsem si to vlastně koupila. Nádherně čtivé a většinou se ve všech takových knihách ztratím, ale v této ne. Mohu jen a jen doporučit, bylo mi líto, že kniha není ještě delší. Čestné místo v mojí knihovně má zaručeno.

INCOGNITOREADER
07.05.2022 5 z 5

Já, Poutník je opravdu monstrózní příběh. Jedná se o špionážní thriller v tom nejlepším co tenhle žánr může nabídnout. Rozsah knihy může odrazovat, přece jen 755 stránek je skoro dvojnásobná stopáž dnešních obvyklých thrillerů. Tak v čem je tenhle jiný? Autor zde je neuvěřitelně do hloubky. Každá z postav ať už hlavní nebo vedlejší dostává hloubku a motivaci. Na začátku se možná budete ztrácet, pro mě příběh nabral tempo někde ve třetině. Potom už jsem nemohl přestat až do konce. Tempo se zvyšuje až do samotného finále. Musím smeknout jak autor dokázal celý příběh propojit tak, aby i ten nejmenší a zdánlivě nezajímavý detail zapadl na konci do celkové mozaiky. Nebyl jsem si jistý jestli dát 5* nebo 4*, ale musím dát plný počet. Je to opravdu něco. Jedna věc ovšem zůstává nedořešena a je na nás jak si jí přebereme. Každopádně tohle je opravdu THRILLER.

Betulabii
14.04.2022 4 z 5

Uff...já prostě plný počet hvězdiček nemůžu dát. Smekám klobouk před autorem, protože mysl, která vymyslí tak složitý příběh a ještě je schopná vše přenést na papír je nejspíš geniální...ale bohužel, přestože příběh byl zajímavý, první dvě třetiny (500 stránek určitě!) bylo i pro mě, které rozsáhlé mnohastránkové knížky nevadí, ba dokonce je i vyhledávám, celkem zdlouhavé. Celých prvních 500 stran (možná i víc) jsem si říkala: "A teď to přijde, teď bude zvrat a rozjede se to." nebo "Jak to s tím sakra souvisí?" A odpovědí se mi nedostávalo, dostala jsem je až na konci. Posledních 200 stran jsem přečetla jedním dechem, ale dostat se na konec bylo těžší než jsem si na začátku myslela. Toť moje hodnocení, možná se v hodnocení odráží i to, že jsem čekala detektivku a dostala jsem špionážní/zpravodajský příběh.

Dragonian
08.04.2022 5 z 5

Bravurně napsaný román. Napínavý, skvěle vykonstruovaný příběh, spousta překvapení. V některých pasážích, jsem ani nedýchal a knihu křečovitě držel. Mohu jenom doporučit.

VasnivaCtenarka
09.03.2022 5 z 5

Terrymu Hayesovi se podařilo do 755 stran ukrýt něco tak dokonale propracovaného, že jsem při čtení nestačila zírat. Minimálně nad tím, když jsem si uvědomila, kolik času musel autor věnovat rešerším, aby mohl napsat něco takového.

Terry Hayes nám umožňuje poznat Poutníka. Nejlepší tajný agent snad všech dob, před kterým by se nejspíše poklonil i samotný 007. A stejně tak poznáte Seracéna – nejhledanějšího teroristu, který se rozhodne zničit USA. Ale pozor… poznáte je velice důkladně. Pochopíte, proč se Seracén k tomuto činu odhodlá, pochopíte, jak dlouhá cesta je jednoho člověka k cíli. Kolik odvahy, trpělivosti a vědomosti musíte mít, abyste byli nejlepšími. A to jak nejlepšími agenty, tak i nejlepšími teroristy. A když se tito dva nejlepší setkají…….

Ve čtyřech částech knihy a 188 kapitolách se dostanete do hlavy oběma hlavním hrdinům a budete je obdivovat. Ano, i toho záporáka budete obdivovat, protože – jak může být sakra někdo tak geniální?!

A samotný Poutník? Jak může být někdo tak dokonale vytrvalý? A chytrý? A může vůbec opravdu existovat takový zabiják s tak dobrým srdcem?

V knize najdeme pár rozporů, při kterých se trošku usmějete, ale v globálu si čtení budete užívat. Popis osob i prostředí považuji za dokonalé – koneckonců od téměř 800 stránkové knihy by snad nikdo nic jiného ani nečekal.

Nesmím zapomenout na tempo knihy. To bylo…. brilantní. Hluhých míst jsem si moc nevšímala. I přes tu neuvěřitelnou složitost a velké množství postav děj do sebe úžasně zapadal a vše se odkrývalo hezky pozvolna. Terry nás skutečně uměl vtáhnout do děje.

Musím také napsat, že jsem část knihy poslouchala jako audioknihu. Martin Stránský je vypravěčský kouzelník! Jeho přednes byl naprosto dokonalý a jeho hra s hlasem obdivuhodná!

Ať už si vezmete do rukou knihu, e-book nebo do uší sluchátka s hlasem Martina Stránského, Já, Poutník vás pohltí.

Přemýšlím, co knize vytknout. Napadá mne snad lehký proamerikanismus a pak možná ta délka. I když to bylo brilantně zpracované, dobře čitelné, vše do sebe zapadalo, odjakživa mne takovéto tlusté knihy odrazovaly. I když byl děj poutavý, tak jsem občas měla dojem, že se snad nikdy nedostanu na konec. Ale dostala jsem se a užila jsem si to. Knihu hodnotím tedy velmi pozitivně a určitě ji můžu doporučit všem, kdo mají rádi opravdu dobře propracované thrillery, agenty, konspirace, tajné organizace a terorismus. Stejně tak mohu knihu doporučit těm, kdo mají rádi nahlédnutí do jiných kultur.

Belanna
08.03.2022 5 z 5

Knížku jsem dost dlouho odkládala, protože jsem neměla představu, do čeho jdu. Ale nakonec jsem neodolala a rozhodně to nebyla chyba.
Rozsáhlý a poutavý příběh, kdy mi běhal mráz po zádech a rozum zůstával stát nad tím, co všechno je možné. Vyprávění maximálně stimulovalo představivost a chvílemi jsem si připadala jako ve filmu než u knížky. Zaslouženě za 5*.

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes