Idiot

Idiot https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77889/idiot-77889.jpg 4 1125 163

Dostojevského román Idiot zcela jistě patří do zlatého fondu světového písemnictví, ač toto smutné poselství o mravních hodnotách lidské existence vyšlo poprvé již roku 1868, lze je bezesporu označit za nadčasové. Kníže Myškin, zchudlý a epilepsií postižený mladý muž, se vrací ze švýcarského sanatoria mezi "civilizovanou" ruskou společnost a upadající šlechtu. Jeho bezelstnost, vnitřní čistota a schopnost milovat druhé až k sebeobětování však budí u ostatních neporozumění a odpor. Seznamuje se s kupcem Parfenem Rogožinem, kterého žárlivost dovedla až k vraždě., v Myškinových očích ovšem není Rogožin zločinec, ale především nešťastný člověk, a tento pro okolí nepochopitelný postoj vynese knížeti přídomek idiot. Hlavní potíž je však v tom, že Myškin svou filozofií pokory a všelásky přivádí do neštěstí i ty, které miluje, a nakonec sám sebe...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Идиот (Idiot) , 1869

Vojta
30.11.-0001 4 z 5

Musím říct, že na čtení Idiota nebudu vzpomínat zrovna v dobrém. Kniha je napsána podle mě velmi nezáživně, její čtení bylo někdy až utrpením. Obzvláště, když jsem věděl, že ji musím přečíst v daném časovém limitu. A stránky pořád neubývaly a neubývaly…Idiotových 575 stran jsem četl zhruba měsíc a půl. Což je zhruba 12 a půl strany na den. To není úplně skvělý průměr, vzhledem k tomu, že jsem některé dny o prázdninách měl úplně volné a mohl jsem přečíst třeba 80 stran. Právě teď, když píšu tento komentář, mám rozečtený Chrám Matky Boží a už jsem překonal prvních sto stran.Údajně měl být začátek knihy nezáživný, ale oproti Idiotovi je to jako procházka růžovým sadem.
Ale abych pořád jen nekritizoval. Idiot je přes svou nezáživnost velmi zajímavou knihou. Ne při čtení, ale po přečtení. Konec románu je působivý a člověku se při něm leccos spojí dohromady. Navíc vede k silnému zamyšlení čtenáře a to o různých věcech. Například o tom, že každý upřímný člověk je považován za hlupáka nebo o věčné, ale stále neúspěšné touze některých lidí po originalitě.
Když se na Idiota podíváme jako na celek je to jistojistě výjimečný román., který má svou hloubku. Zkrátka román, o kterém člověk dlouho přemýšlí. Ale to utrpení jaké čtenář musí zažít! S nadsázkou lze říci, že je to skoro takové utrpení jako prožívají hlavní postavy románu.
Není sice příliš vidět, jelikož se skrývá hluboko v duši, ale je snad ještě horší než utrpení fyzické.

Parník
30.11.-0001 4 z 5

Stejně jako Zločin a trest je i Idiot pro mě jen předstupněm pro karamazovce, kde Dostojevský převadí knížete Myškina do postavy Alexeje.

Lithin
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto vynikající knížka! Četla jsem ji sice asi čtyři měsíce, ale jen co jsem ji naposledy zavřela, bylo mi líto, že jsem skončila. Idiot je jako obraz, který se skládá postupně z jednotlivých kousků, až člověk nazávěr odstoupí a podívá se na něj jako na celek - a srdce se mu zastaví úžasem.