Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336735/bmid_hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-5F2-336735.png 3 787 206

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. • Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. • Buďte tady a teď. Vypněte telefony. • Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. • Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. • Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. • Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. • Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

The Little Book of Hygge , 2016

veronika431
18.06.2018 5 z 5

Kromě jednoduchého a příjemného textu, plného návodů jak najít krásno v obyčejných věcech mě kniha velmi bavila svými krásnými ilustracemi.

Taj-ka
02.06.2018 3 z 5

Kniha mi přišla trochu jako číst časopis-jasně, není to román ale kromě pár výzkumů a statistik se dozvíte jen to že Dánové jsou hrozně šťastní a všichni by měli dělat to co oni (což alespoň mě s mojí povahou začne po patnáctém opakování lézt na nervy).
Na druhou stranu je to příležitost si sesumírovat co z těch hygge-faktorů by sneslo nějaké vylepšení v našem životě - já se asi pokusím dát víc energie do sociálních kontaktů a útulnosti doma.

Ennie
30.05.2018 3 z 5

Záleží, co od knihy očekáváte. Pokud se zajímáte o život Dánů, tak je to přesně, to co si musíte přečíst. Pokud se v životě nudíte, naleznete zde tipy, co podniknout. Každopádně oceňuji krásné fotografie, kterými je kniha doplněna.

Ale já osobně nepotřebuji tak dopodrobna vědět, jak Dánové tráví svůj volný čas. Kniha má však čtivou formu.

Lotka
29.05.2018 2 z 5

Spoiler?! Je mi dobře u krbu s kávou a knížkou, zapálím si u toho svíčku a přikryju se dekou, oklopím polštáři a na večer pozvu přátele...atd. Čtení k doktorovi do čekárny fajn.

kuky921
24.05.2018 3 z 5

Je to příjemné oddechové čtení, ale že bych z ní byla "odvázaná" se říct nedá. Že si každý rád občas zaleze do nějakého kutlochu s knížkou a kávičkou, to asi každý zná ze svého života a není potřeba o tom psát celou knihu.

SuperMum
11.05.2018 4 z 5

Zajímavá knížečka s mnoha grafy a studiemi a jejich "překvapivými" závěry.

Zuzaa
04.05.2018 2 z 5

Článek na stránku ženského časopisu, natažený do knihy...

porcelainswan
21.04.2018 4 z 5

Celkem mě udivuje, tak nízké hodnocení. To jste měli skutečně tak velké očekávání? :-) Já knihu dostala darem a k četbě jsem přistupovala bez jakýchkoliv představ. Nakonec musím říct, že to bylo příjemné, velmi oddechové čtení, žádná ezo četba o tom, jak být šťastný, a to asi bylo to, co mi na knížce sedlo. Úplně obyčejná knížka o ještě obyčejnějších věcech, pro mě dokonce zcela automatických (ano, mám ráda domácí pohodičku, útulnost, ale kdo ne? :-)). Vlastně takový soupis pro ty, jak si udělat domov a život příjemný. Nic víc, nic míň. Ale o tom přece každodenní život je, no ne? ;-) Trochu mě vlastně i udivilo, že takhle obyčejné a běžné věci napadlo někoho sepsat. Každopádně pokud si knihu nepřečtete, tak o nic nepřijdete a pokud si ji koupíte, tak vám minimálně vylepší knihovničku, protože obálka je fakt povedená :-)

jarki
31.03.2018 5 z 5

Za mě výborná kniha i ilustrace. Uvědomila jsem si jak jsem šťastná

Klárai
30.03.2018 2 z 5

Poněkud nuda.

New-radus
30.03.2018 2 z 5

Knihu jsem přečetla vyloženě na sílu. Jsem milovnice "příruček jak na život", ale tohle mě absolutně zklamalo. Bohužel jsem i založením úplně jiný člověk, takže ani grafika knihy mě nebrala. Působí to na mě jako podivné retro v kombinaci s tzv. z nouze ctnost.

qydko
27.03.2018 2 z 5

Hmm, tak na to, že je mi dobře s horkou čokoládou, knihou a s teplýma ponožkama u krbu, jsem asi nepotřebovala takovou instruktáž...

dalia1769
23.03.2018 4 z 5

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

Lennji
17.03.2018 2 z 5

Na knihu jsem se strašně těšila, byla hodně propagovaná a všichni jí chtěli a ve velkém kupovali..Mě však zklamala..Bavilo mě asi prvních 10 stránek..Vůbec mi nedala ten pocit štěstí, který jsem očekávala, nebo aspoň návod na něj. Svíčka, teplá deka a ponožky, kus dortu a pustit si film? Spousta dánských slov a výrazů, jmen a výrobků, trochu reklama na Ikeu a celkově nuda.

Toru
16.03.2018 5 z 5

Knížka mě převážně bavila. Sem tam byly slabší místa, ale i tak bych knížku doporučila dál. Skvělý návod jak si vytvořit pocit spokojenosti a štěstí z mála :)

adela3128
14.03.2018 5 z 5

Nebudu lhát, prvně mě na knize zaujala obálka. A ani vnitřek knihy mě nezklamal, je opravdu krásná. Autor s lehkostí a vtipem vypráví, jak si Dánové zakládají na hygge, tedy jakési pohodě, pohodlí, útulnosti, a vysvětluje, co to všechno obnáší, přičemž vše doplňuje i statistikami.
Za mě plný počet také proto, že jsem se v tom vyloženě našla :)

fons
13.03.2018 3 z 5

Byly dny, kdy bych dal hvězd pět, byly dny, kdy bych dal hvězdu jednu. Tři jsou tedy kompromis.

Tato malá knížka mně zlákala zejména grafickým zpracováním a láskou k severským zemím.
Jinak se jedná vlastně o lépe zpracovaný leták z řetězců IKEA, nabádající k utrácení peněz za tunu svíček a upínání se k přírodním materiálům.
Ano, vše v knize popsané mám rád a obklopuji se tím, můj byt prakticky splňuje všechna estetická hlediska autorem zmíněná. Miluju dorty, miluju jídlo (hygge recepty rád využiju) a miluju skandinávský design, ale to všechno jsou jen materialistické dodatky. Já hledal podněty a cesty. Ty jsem nenašel. Četl jsem i v momenty, kdy mi bylo relativně ouvej a pocit štěstí by mi nepřineslo ani sto zapálených svíček najednou. Ona kniha vlastně není motivační, jak si plno čtenářů naivně může myslet... Dokonce bych řekl, že působí až chvástavým a povýšeneckým dojmem. "Zkrátka Dánsko je jediná šťastná země. Smiř se s tím! Tečka!" Je to jen dlouhý popis malého státu a jejich zvyků. Stejně by fungovala i kniha z našich krásných končin, kdy babičky seděly u kamen a za svitu petrolejky draly peří. Byla to jistá společenská povinnost, ale "dánským jazykem" to bylo děsně hygge.

Nuže, knížka splnila účel cestovní kanceláře a díky ní víc toužím se do Kodaně podívat. Za zpracování a několik krásných pasáží dávám pět, ale za určitou tvůrčí nadřazenost bez špetky motivace hvězdy srážím. Další díl mám již připravený, tak uvidíme, jak to dopadne podruhé. Možná to chce jen čas a můj názor se změní.

Missynka
11.03.2018 3 z 5

Ve výsledku nic převratného. Pořád dokola vychvalování životního stylu Dánů a ostatních obyvatel severských zemí.. Většina toho 'hygge' je u nás praktikována pořád. Je to prostě určitý druh pohodlí, které si umí navodit každý. Teď ho však díky knize umíme pojmenovat. Abych ale nebyla jen hanlivá, líbilo se mi grafické zpracování knížky.

Andy6
09.03.2018 2 z 5

Takže i já jsem chtěla změnit bydlení a svůj způsob života. Ale to bych se musela přestěhovat, vybudovat krb a najít hromadu přátel k opulentním setkávacím večeřím. Jediné co se dá použít je dort, svíčky, huňaté svetry a ponožky.Ale to známe.Takže asi to myslel autor dobře, ale pro mě kniha slabá. Třeba to bude lepší s Lykke.

flanky
27.02.2018 3 z 5

Kniha se držela v mém hodnocení poměrně vysoko. Uvažoval jsem o 4 hvězdičkách (přeci jen, ne všechno se dá aplikovat v českém prostředí typu - jste smutní, tak si pořiďte krb), nicméně hodně to pokazila poslední kapitola. Jste na konci knihy, která vám měla ukázat nějakou jinou cestu, očekáváte tedy nějaké finální poselství, ale v této knize dostanete pouze statistické údaje, chlubení se Dánskem a Dány a až přehnaně detailní rozbory měření štěstí. Chyběly už jen tabulky. To opravdu nebyla ta správná kapitola na konec, uvážíme-li, že se jmenovala Hygge a štěstí. Uvidíme, jak to bude v případě Lykke.

domov vztahy štěstí přátelé životní pohoda, hygge svíčky

Meik Wiking
dánská, 1978