Hry, básně, bajky, epigramy

Hry, básně, bajky, epigramy https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158911/bmid_hry-basne-bajky-epigramy-obf-158911.jpg 5 4 3

Z díla vynikajícího osvícenského autora vychází v tomto svazku výbor z jeho beletristické a dramatické tvorby: bajky veršem a prózou (1747/52); veselohra Minna z Barnhelmu (1767) – dramatický obraz pruského otrokářského režimu i satira na pofrancouzštělou módu; tragédie Emilia Galotti (1772) – starořímský motiv o senátorské dceři Virginii, aktualizovaný v sociální a politickou zápletku, pranýřující šosácké maloměsto pokorných poddaných; a Lessingův závěrečný humanistický testament, drama Moudrý Nathan (1779), v němž je shrnut básníkův sen o mírumilovném sbratření lidí celého světa ve jménu pozemského života.... celý text

Literatura světová Divadelní hry Poezie
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Minna von Barnhelm / Emilia Galotti / Nathan der Weise

sika444
29.10.2021 5 z 5

Moudrý Náthan je nadčasová hra o náboženské toleranci. Lessingovi se povedlo uchopit téma zevnitř a pojednat složitý teologický problém formou uvěřitelného dramatu plného krásných postav. Kolik lidí však dorostlo Lessingových rozhledů? A jak málo jeho současníků pochopilo, jaké dílo jim nemocný mistr zanechal! Pohádka o prstenu a třech bratřích je vrcholem.
Ostatní hry jsou dobré, ale Moudrý Náthan je jedinečný.

JulianaH.
30.01.2019 5 z 5

Na téhle knížce jsem vyrostla. Některé bajky i epigramy umím zpaměti a Moudrý Nathan mě hluboce - a trvale - dojal. Pořád se k ní vracím a budu se k ní vracet do konce života.

Souhlasím s AndrasemG., že číst socialistický úvod je v tomhle případě ztráta času, jen zkazí chuť. Biografické informace k Lessingovi si čtenář může sehnat jinde.

AndreasG.
06.01.2016 5 z 5

Jedná se o vcelku kvalitně provedený překlad panem Eduardem Petiškou, u něhož nesmírně potěší seskupení Lessingových her, bajek i kratších epigramů do jedné knihy. Čtenář však musí přeskočit nechutný socialistický výplod předlohy od jistého neznámého pana Jaroslava Janů, jenž jak je vidno Gottholda Ephraima Lessinga vůbec nepochopil a velmi kostrbatě a neuměle se jej pokusil zakomponovat do stejně stupidně smýšlející socialistické ideologie. Pokud toto přeskočím, hodnotíce pouze Lessingova díla a překlad, je třeba knihu hodnotit velice pozitivně.

A. G.

bajky německá literatura výbor z díla epigramy veselohry dramata

Gotthold Ephraim Lessing
německá, 1729 - 1781
1954  75%Moudrý Nathan
1943  75%Emilia Galotti
1941  90%Hamburská dramaturgie
1954  100%Hry, básně, bajky, epigramy
1932  100%Bajky

Kniha Hry, básně, bajky, epigramy je v