Moudrý Nathan

od:


KoupitKoupit eknihu

Drama Moudrý Nathan vypráví o bohatém, rozumném a velmi moudrém Židovi, který se jmenuje Nathan. Je obchodník a má jednu dceru, Rechu, kterou adoptoval a která je křesťanského vyznání. O tom ale neví nikdo kromě její chůvy Daji. Když je Nathan na obchodní cestě, zachrání jeho dceru z hořícího domu neznámý templář z Evropy. Nathan se mu po návratu chce odvděčit, avšak on stále jakýkoliv dar nebo projev vděčnosti odmítá. Kniha řeší problematiku střetu tří hlavních náboženstí - Judaismu(židovství), Křesťanství a Islámu, jelikož se celý děj odehrává v Palestině pod nadvládou arabského Sultána. Nakonec se ukáže, že zachránce Rechy je její bratr a že oba jsou neteří a synovcem Sultána. Lessing ukazuje v každém dialogu, jak důležitá je tolerance vůči jinému náboženskému vyznání a že nejdůležitější je to, jestli jsou lidé dobří, ať už mají jakékoliv náboženství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26978/moudry-nathan-26978.jpg 3.717
Orig. název:

Nathan der Weise (1779)

Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, ČDLJ - Československé divadelní a literární jednatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

AndreasG.
10.01.2016

Nejspíše nejosvícenější drama, s nímž se lze setkat je dle mého názoru právě Moudrý Nathan od G. E. Lessinga. Neustálý dialog mezi třemi hlavními náboženstvími a jejich nadřazenost projevující se vzájemným svárem, jenž eskaluje v samotném závěru knihy je přehledně promítnuta do jednotlivých postav, jež se ve složitých situacích střetávají a reflektují tak spolehlivě Lessingův pohled na toto téma. Moudrý Nathan je kniha často špatně vykládaná a stejně špatně pochopená, avšak rozhodně si zaslouží pozornost.

Jedná se o nástin Lessingova náboženského cítění spojeného s osvícenským myšlením. Pro laickou veřejnost se tak Lessing nabízí v příjemném, čtivém a příběhovém podání. Obsažená legenda o třech prstenech je pak více než výmluvným shrnutím celého děje dramatu, jenž donutil i protestanta v mé osobě k jistému zamyšlení.

A. G.